РІШЕННЯ
Іменем України
Справа № 285/3497/24
провадження у справі № 2/0285/105/25
30 січня 2025 року м. Звягель
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді Васильчук Л. Й.,
секретаря Букши О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за правилами загального позовного провадження
за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник позивачки - адвокат Семенька Василь Михайлович
до Піщівської сільської ради Звягельського району Житомирської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3
про визначення додатковогостроку дляприйняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
У липні 2024 року представник позивачки звернувся до суду із вказаним позовом в якому просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після померлої сестри ОСОБА_4 .
Посилається нате,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла сестрапозивачки ОСОБА_4 ,після смертіякої залишилосьспадкове майно,а самеземельні ділянки3,04га та0,78га. 05.06.2021 ОСОБА_5 ,яка діялавід іменіпозивачки ОСОБА_1 ,звернулася додержавного нотаріусаНовоград-Волинськоїдержавної нотаріальноїконтори іззаявою провидачу свідоцтвапро правона спадщину,однак отрималавідмову увчиненні нотаріальноїдії узв`язкуіз пропущеннямстроку дляприйняття спадщини. Зазначає, що у встановлений шестимісячний строк для прийняття спадщини пропущений через постійні проблеми зі здоров`ям ОСОБА_1 та здоров`ям її чоловіка, а також через поширення гострої респіраторної хвороби Covid-19 та введення воєнного стану в Україні. Вважає, що позивачка пропустила строк прийняття спадщини з поважних причин і їй слід визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
У судовезасідання учасникисправи неприбули,до судунадійшли письмовізаяви щодоздійснення судовогорозгляду справиу їхвідсутність.
Представник позивачки позовну заяву підтримав, просив задовольнити, проти чого відповідачі не заперечили.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 20.12.2016. Після її смерті відкрилась спадщина.
Відповідно до довідки від 28.12.2023, виданої Піщівською сільською радою, ОСОБА_4 була зареєстрована в АДРЕСА_1 , на момент смерті проживала одна.
Родинні стосунки між позивачкою та померлою, підтверджуються копіями свідоцтв про народження, де батьками останніх зазначені ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Як слідує з відповіді державного нотаріуса Звягельської державної нотаріальної контори Житомирської області 10.09.2019 на підставі заяви ОСОБА_8 та ОСОБА_3 про видачу свідоцтва про право на спадщину заведено спадкову справу №199/2019 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 та винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії №1745/02-31.
Постановою державного нотаріуса Звягельської державної нотаріальної контори Житомирської області від 05.06.2021 ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті рідної сестри ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку з відсутністю факту прийняття спадщини, оскільки із заявою про прийняття спадщини у встановлений шестимісячний термін не зверталась, на день смерті спадкодавиці постійно з нею не проживала.
Оформити спадкове майно позивачка в нотаріальному порядку не має змоги оскільки пропущений встановлений статтею 1270 ЦК України строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Згідно ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно ч.5 ст. 263 ЦПК України, обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Позивачка дійсно пропустила встановлений законом шестимісячний термін для прийняття спадщини, та причини пропуску такого строку суд вважає поважними, оскільки: у 2019 році відбувся спалах коронавірусної хвороби Covid-19, який з березня 2020 року визнано пандемією та запроваджено карантин в Україні з метою мінімізації соціальних контактів в умовах поширення інфекційної хвороби; тривала хвороба чоловіка позивачки ОСОБА_9 , який ІНФОРМАЦІЯ_3 помер; захворювання позивачки на Covid-19; повномасштабне вторгнення РФ на територію України з 24.02.2022, яке триває і на даний час, у зв`язку із чим ОСОБА_1 не могла своєчасно звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
Враховуючи положення ст.8 Конституції України щодо верховенства права та збереження справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини (рішення ЄСПЛ у справі «Федоренко проти України» від 01.06.2006 року), рішення ЄСПЛ у справі «Маркс проти Бельгії» від 13.06.1979 року, та ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які по своїй суті є гарантом права власності, оскільки визнають право будь-якої особи на безперешкодне користування своїм майном, та приймаючи до уваги наявність причин пропуску строку для прийняття спадщини, які пов`язані з об`єктивними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини, а також враховуючи визнання позовних вимог відповідачем, суд вважає можливим, у даному конкретному випадку, визначити позивачу додатковий строк, необхідний для подачі заяви про прийняття спадщини за законом.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81-82, 89, 141, 223, 247, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 1268, 1272 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву представника позивачки-адвоката СеменькиВасиля Михайловича,який дієв інтересах ОСОБА_1 доПіщівської сільськоїради Звягельськогорайону Житомирськоїобласті про визначеннядодаткового строкудля прийняттяспадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 сестри ОСОБА_4 , терміном в 2 місяці з дня набрання чинності рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня складення повного судового рішення.
Головуюча суддя Л. Й. Васильчук
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124834404 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні