копія
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"31" січня 2025 р. Справа № 608/2848/24
Номер провадження2/608/129/2025
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Коломієць Н. З.
з участю секретаря Смаглій О. Р.,
представника позивача адвоката Дядика Я. Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорткові в загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідачів Білобожницької сільськоїради Чортківськогорайону Тернопільськоїобласті, ОСОБА_2 про визнанняправа власностіна спадковемайно. В позовній заяві вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , яка є її матір`ю та рідною сестрою відповідача ОСОБА_2 . Після її смерті залишилося спадкове майно, яке складається з 2/3 частин житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд АДРЕСА_1 та земельної ділянка (паю), що розташована в с. Мазурівка Чортківського району Тернопільської області. Позивачка по питанню оформлення спадщини звернулася до державного нотаріуса. Листом № 430/02-14 від 26.09.2024 їй було роз`яснено, що оформити спадкові права вона не може, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на дане нерухоме майно на ім`я спадкодавця. Тому вона просить суд визнати за нею право власності на спадкове майно, що складається з двох третіх частин житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Судові витрати просить покласти на сторони, в межах ними понесеними.
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Дядик Я. Б. в судовому засіданні позовні вимоги підтримує, просить задоволити.
Відповідачі: Білобожницька сільськарада Чортківськогорайону Тернопільськоїобласті, ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилися, від них надійшли заяви про слухання справи за їхньої відсутності та визнання позову.
Суд ухвалює рішення без фіксування судового процесу, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України.
Розглянувши позовну заяву, врахувавши думку учасників процесу, які не з`явилися в підготовче судове засідання, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.
За положеннями ч.1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).
За положеннями ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права, у встановленому законодавством України порядку.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір позивачки ОСОБА_3 , про що в книзі реєстрації актів про смерть 12 січня 2004 року зроблено запис за №5, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Після її смерті залишилося спадкове майно, яке складається, зокрема, з 2/3 частин житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд АДРЕСА_1 .
Відповідно до Інформаційної довідки, виданої 05.09.2024 Державним нотаріальним архівом Тернопільської області, 21.03.2006 Чортківського районною державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 248/2006 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 за заявою позивача про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом. Спадкодавець заповіту не складала. 21.03.2006 позивачу видано свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку. 01.10.2007 Чортківською районною державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 754/2007 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 за заявою відповідача про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом. Спадкодавець заповіту не складала. 11 жовтня 2007 року відповідачу видано свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку належну спадкодавцю.
Відповідно до довідки Білобожницької сільської ради від 21.10.2024, спадкодавець протягом шести місяців після смерті ОСОБА_4 вступила в управління спадковим майном, а тому відповідно до ст. 549 ЦК Української РСР (втрата чинності 01.01.2004) є такою, що також прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4 . Відповідно до довідки Білобожницької сільської ради від 21.10.2024, на момент смерті ОСОБА_4 разом з нею проживали спадкодавець та позивач.
Таким чином, спадщину після смерті ОСОБА_4 , окрім ОСОБА_2 , також прийняла спадкодавець.
В вересні 2024 року позивач звернулась до Чортківської державної нотаріальної контори із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину на будинковолодіння.
Однак, у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено, оскільки, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня інформація про реєстрацію за спадкодавцем права власності на будинковолодіння, а позивач не надав нотаріусу правовстановлюючих документів спадкодавця на спадкове майно. Нотаріусом будо рекомендовано позивачу звернутися в суд для вирішення питання визнання права власності на спадкове майно.
Належність спадкодавцям на праві власності будинковолодіння підтверджується Витягом з погосподарської книги за 1986-1990 роки, виданого 21.10.2024 Білобожницькою сільською радою, згідно якого житловий будинок в АДРЕСА_1 є колгоспним двором. Станом на 01.07.1990 в даному будинку проживали і були зареєстровані: ОСОБА_4 , 1924 року народження - голова двору; ОСОБА_3 , 1954 року народження - донька; ОСОБА_5 , 1980 року народження - внучка.
Згідно ст. 120 ЦК Української РСР у редакції станом на 01.07.1990: «Майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності. Колгоспний двір може мати у власності підсобне господарство на присадибній ділянці землі, що знаходиться в його користуванні, жилий будинок, продуктивну худобу, птицю та дрібний сільськогосподарський реманент відповідно до статуту колгоспу. Крім того, колгоспному дворові належать передані в його власність членами двору їх трудові доходи від участі в громадському господарстві колгоспу або інше передане ними у власність двору майно, а також предмети домашнього вжитку і особистого користування, придбані на спільні кошти.»
Частиною 2 статті 123 ЦК Української РСР передбачено: «Розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.»
Відповідач ОСОБА_2 , хоча і прийняв спадщину після смерті ОСОБА_4 , однак спадкувати належну йому частку будинковолодіння не бажає так як вона є незначною. Позов визнає.
Позивачка зацікавлена у тому, щоб успадкувати будинковолодіння в цілому, так як не оформлення ОСОБА_2 спадкових прав на свою частку будинковолодіння призведе до неможливості у приватизації земельної ділянки, на якій знаходиться будинковолодіння та розпорядження спадковим майном, оскільки частина майна буде не успадкована.
Згідно ст. 25 Цивільного кодексу України здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає з моменту її народження і припиняється у момент її смерті.
Відповідно до ст. 30 Цивільного кодексу України дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно.
Згідно ст. 182 ЦК України, права власності на нерухомі речі підлягають державній реєстрації. Згідно ст.328 цього Кодексу, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 392 цього Кодексу власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування», свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимоги щодо спадкування майна спадкодавця та задовольнити позовні вимоги, визнавши право власності на вказане майно.
На підставі ст. ст. 25, 30, 346, 1222, 1268 Цивільного кодексу України та керуючись ст. ст. 4, 12, 76, 81, 89, 263, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , жительки АДРЕСА_1 до Білобожницької сільської ради Чортківського району тернопільської області (код ЄДРПОУ 04393657, с. Білобожниця Чортківського району Тернопільської області), ОСОБА_2 , зареєстрованого по АДРЕСА_2 про визнання права власності на спадкове майно - задоволити.
Визнати право власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку спадкування за законом за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: на 2/3 частки житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 .
Судові витрати покласти на сторони, в межах ними понесеними.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з оригіналом
Суддя:/підпис/
Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/2848/24.
Рішення набирає законної сили «____»
Суддя: Н. З. Коломієць
Копію рішення видано «____»
Секретар:
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124838529 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Коломієць Н. З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні