Справа № 383/1426/24
Номер провадження 2/383/89/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2025 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді - Замші О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Кулі В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бобринець Кіровоградської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту відкриття місця спадщини,
ВСТАНОВИВ:
18 листопада 2024 року ОСОБА_1 , через представника - адвоката Позненка Юрія Володимировича, звернувся до Бобринецького районного суду Кіровоградської області з позовом до ОСОБА_2 про встановлення факту, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , є останнє місце його проживання АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 26 жовтня 2013 року ОСОБА_3 , народжений ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Кіровограді, який на той час проживав за адресою: АДРЕСА_2 , на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження, яким заповів ОСОБА_1 належну йому на праві власності земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,20 га, розташовану на території Верхньоінгульської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області (кадастровий номер 3520882400:02:000:0053). Заповіт посвідчено приватним нотаріусом Кіровоградського міського нотаріального округу. Зареєстровано в реєстрі за №1449.
Заповідаючи свою земельну ділянку, місце проживання ОСОБА_3 у заповіті від 26 жовтня 2013 року вказано АДРЕСА_2 . ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті Кіровоградська область, місто Кропивницький.
Маючи намір оформити спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_3 , ОСОБА_1 подав заяву про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області. У заяві про прийняття спадщини зазначив, що останнє місце проживання померлого ОСОБА_3 є АДРЕСА_2 , оскільки саме така адреса була зазначена у заповіті.
07 травня 2024 року приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області Воєвода-Брегей Мирослава Петрівна надала роз`яснення №47/01-16 щодо встановлення місця відкриття спадщини, де вказала, що у заяві про прийняття спадщини зазначено останнє місце проживання померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 АДРЕСА_2 . Однак, з наданої заяви вбачається, що останнє місце проживання померлого, а саме АДРЕСА_1 , відрізняється від адреси, вказаної у заяві про прийняття спадщини. У разі відсутності у спадкоємця документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцю його право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У такому випадку місце відкриття спадщини підтверджується рішенням суду, що набрало законної сили.
З огляду на викладене, позивач звернувся до суду з позовом про встановлення факту, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , є останнє місце його проживання АДРЕСА_1 , для прийняття спадщини за заповітом.
Ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 21 листопада 2024 року позовну заяву прийнято до провадження та призначено підготовче судове засідання в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні з викликом сторін.
09 січня 2025 року ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача - адвокат Позненко Юрій Володимирович, 29.01.2025 року подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи провести за його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити.
Відповідач до суду не з`явилася, про місце, дату та час проведення судового засідання повідомлена належним чином, що підтверджується рекомендованим поштовим повідомленням про отримання судової повістки від 21.01.2025 року.
Згідно з ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За відсутності учасників справи у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що за заповітом, посвідченим 26 жовтня 3013 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 року заповів ОСОБА_1 належну йому на праві власності земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,20 га, розташовану на території Верхньоінгульської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області (кадастровий номер 3520882400:02:000:0053). Заповіт посвідчено приватним нотаріусом Кіровоградського міського нотаріального округу. Зареєстровано в реєстрі за №1449.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим відділом державної реєстрації смерті у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), актовий запис №2642 від 02 листопада 2023 року.
07 травня 2024 року за №47/01-16 приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області Воєводою-Брегей Мирославою Петрівною ОСОБА_1 надане роз`яснення, у якому нотаріус, посилаючись на аналіз наданих заявником документів на прийняття спадщини, керуючись Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, роз`яснює про необхідність у судовому порядку встановлення факту місця прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 - АДРЕСА_1 .
Нотаріусом, зокрема, вказано, що адреса місця проживання померлого, яка зазначена заявником у заяві про прийняття спадщини - АДРЕСА_2 відрізняється від адреси місця проживання померлого, яка встановлена нотаріусом - АДРЕСА_1 .
Нотаріус послався на підпункт 4.19 пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку, за змістом якого, за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку. У разі відсутності у спадкодавця документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцю його право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини.
За змістом ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Порядок видачі свідоцтв про право на спадщину визначений Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5.
За змістом 1.2 глави 10 розділу ІІ Порядку при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Згідно п. 1.12. глави 10 розділу ІІ Порядку місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні такого майна, або вимоги кредиторів.
Якщо спадкодавець, якому належало майно на території України, мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається відповідно до Закону України «Про міжнародне приватне право».
Як вбачається з наданого нотаріусом роз`яснення, ним встановлене місце проживання спадкодавця, яке відрізняється за адресою від того, про яке вказав ОСОБА_1 , та рекомендовано встановити цей факт в судовому порядку. При цьому нотаріус не вказує, що місце проживання спадкодавця не можливо встановити. Разом з цим, нотаріусом не надано висновок щодо неможливості встановлення місця відкриття спадщини за місцем знаходження майна спадкодавця (відомості про яке надані), у разі якщо місце проживання спадкодавця невідоме.
За змістом надано роз`яснення нотаріусом вказано: "Отже, у разі відсутності у спадкоємця документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцю його право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У такому випадку місце відкриття спадщини підтверджується рішенням суду, що набрало законної сили".
Слід звернути увагу, що станом на 07.05.2024 року (час надання роз`яснення) вказано норма Порядку, а саме п.1.14 глави 10 розділу ІІ втратила чинність (виключена) на підставі Наказу Міністерства юстиції № 2985/5 від 18.08.2023.
Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, що прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно до нотаріуса, який відповідно до вимог ст. 68 Закону України "Про нотаріат" при видачі свідоцтва перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва та склад спадкового майна.
Відповідно до ст.49 Закону України "Про нотаріат" нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Судом встановлено, що нотаріусом не було відмовлено позивачу у вчиненні нотаріальної дії та не було винесено про це постанову.
Окрім того, судом встановлено, що в провадженні Бобринецького районного суду Кіровоградської області перебувала цивільна справа № 383/594/24 в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Кетрисанівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , є Кіровоградська область, Кропивницький район, село Верхньоінгульське.
Ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 17 липня 2024 року по цивільній справі №383/594/24 заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Кетрисанівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області, ОСОБА_2 про встановлення факту що має юридичне значення - залишено без розгляду, оскільки в заяві ОСОБА_1 вбачається спір про право, який повинен розглядатися в порядку позовного провадження.
Постановою Кропивницького апеляційного суду по цивільній справі №383/594/24 від 23 вересня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 17 липня 2024 року, залишено без змін.
Позивачем вказується, що відповідач ОСОБА_2 заперечує його право на спадкування, відтак він звернувся до суду з заяво про встановлення юридичного факту у позовному провадженні.
Разом з тим, відповідач в судове засідання не з`явилася та не висловила свою позицію з приводу позовних вимог та заперечення права спадкування позивача за заповітом, відтак суд позбавлений можливості перевірки та встановлення реального існування спору про майно, тому розглядає справу на основі доказів, які надані позивачем та в межах заявлених позовних вимог.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно приписів ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно ст.12,81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
На переконання суду, позивач не надав достатніх та належних доказів на обґрунтування позовних вимог, підстав звернення до суду з відповідною заявою, тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 80, 81, 89, 263 - 268,354,355 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , є останнє місце його проживання АДРЕСА_1 , відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування сторін:
- позивач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
- відповідач: ОСОБА_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Повне судове рішення складене 03.02.2025 року.
Суддя Олена ЗАМША
Суд | Бобринецький районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 04.02.2025 |
Номер документу | 124855186 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Бобринецький районний суд Кіровоградської області
Замша О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні