Рішення
від 22.01.2025 по справі 716/2575/24
ЗАСТАВНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 716/2575/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.01.2025 м. Заставна

Заставнівський районний суд Чернівецької області у складі:

головуючого судді: Шевчук Р.М.,

секретаря судового засідання: Шпаковської К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Кусмарцев Максим Олександрович, заінтересована особа: Вікнянська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

До Заставнівського районного суд Чернівецької області через свого представника - адвоката Кусмарцева М.О. звернувся ОСОБА_1 , із заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Просиввстановити факт його проживання із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини.

Посилається на те, що на те, що ОСОБА_2 є його племінником з яким вони проживали разом до дня його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 . Племінник ( ОСОБА_2 ) в останні роки життя хворів і потребував догляду. Зазначав, що ОСОБА_2 за життя одруженим він не був і дітей не мав, його батько ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а мати ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Він, доглядаючи за племінником, проживав у домогосподарстві ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на земельні ділянки що знаходяться на території Дорошівської сільської ради. Вказані земельні ділянки зареєстровані в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно згідно витягів з вказаного реєстру на праві приватної власності за ОСОБА_2 .

Заявник вказує, що після смерті племінника він звернувся 14.11.2023 року до приватного нотаріуса Чернівецького районного округу Малітовської Т.М. із заявою про прийняття спадщини, про що йому було видано витяг про реєстрацію в спадковому реєстрі №74738660 від 14.11.2023 року спадкової справи №71562832 і йому було роз`яснено, що ним пропущений строк прийняття спадщини та отримати в подальшому свідоцтво про право на спадщину за законом він не зможе, оскільки не був зареєстрований із спадкодавцем за однією адресою і вважається таким, що пропустив шестимісячний строк прийняття спадщини. Крім того, відсутнє рішення суду про продовження строку для прийняття спадщини. Інших спадкоємців майна покійного немає.

Іншого способу встановити факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини на момент його смерті, окрім як звернення до суду, немає. Від встановлення вказаного факту залежить питання спадкування майна померлого ОСОБА_2 , Враховуючи викладе просив заяву задовольнити.

Ухвалою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 27 грудня 2024 року заяву ОСОБА_1 , прийнято до розгляду та призначено судове засідання на 22 січня 2025 року, зобов`язано приватного нотаріуса Чернівецького районного нотаріального округу Чернівецької області Малітовську Т.М. надати Заставнівському районному суду Чернівецької області належним чином засвідчену копію спадкової справи № 71562832.

У судове засідання 22 січня 2025 року сторони не з`явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.

При цьому, представник заявника, подав до суду заяву, в якій просить розглянути справу у його відсутність, заяву просить задоволити.

Представник заінтересованої особи Вікнянської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області - в судове засідання не з`явився, надіслав електронною поштою до суду заяву, в якій не заперечує проти встановлення заявлених юридичних фактів, просить слухати справу без участі представника сільської ради.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вказане, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , батьками заявника - ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що в книзі записів актів громадянського стану про народження зроблено запис №7, записані: батько - ОСОБА_3 , мати ОСОБА_4 .

ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_2 , про що 01.04.1958 року виконавчим комітетом Дорошовецької сільської ради зроблено актовий запис про народження №13. Згідно даного актового запису його батьками записано: батько - ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_6 .

З архівної довідки №1/2036 від 15.11.2023 року вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_6 у подружжя ОСОБА_3 та ОСОБА_4 народився син ОСОБА_7 , про що свідчить запис в книзі актів цивільного стану (метричні книги).

Таким чином, заявник у даній справі ОСОБА_1 є рідним дядьком померлого ОСОБА_2 , що підтверджується вищевказаними документами.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , яке видано Заставнівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Згідно акту, який видана виконкомом Дорошівецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області за №363 від 31.10.2024 року у складі старости села Дорошівці Івана Димко депутатом с.Дорошівці М.Маник в присутності сусідів ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , встановлено: що померлий ОСОБА_2 , проживав з початку 2017 року з ОСОБА_1 під одним погосподарським номером та зі слів сусідів опікувався ним до дня смерті.

Згідно довідки, яка видана заявнику виконкомом Дорошівецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області за №452 від 19.12.2024 року, про те, що його рідний племінник ОСОБА_2 постійно проживав та перебував на реєстраційному обліку за місцем постійного проживання в АДРЕСА_1 з 27.03.1958 року по 12.07.2022 року, тобто по день смерті. ОСОБА_1 у встановлений законом шестимісячний термін фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , а саме доглядав за могилою, обробляв земельну ділянку, сплачував платежі за використання електроенергії.

Згідно витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно реєстрацію права власності які долучені до матеріалів позовної заяви, померлий ОСОБА_2 був власником спадкового нерухомого майна, а саме: ділянки кадастровий номер 7321584400:01:009:0112, площею 0.8633 га, та земельної ділянки кадастровий номер 7321584400:01:008:0142, площею 0.1327 га.

Постановою приватного нотаріуса Чернівецького районного нотаріального округу Чернівецької області Малітовської Т.М.. від 30.12.2024 №622/02-31 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , з підстав визначених ст.1263 Цивільного кодексу України, так як згідно до вимог ст. 1270 ЦК України пропущений строк необхідний для прийняття спадщини.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, в разі, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Отже, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно з частиною першою статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Разом з тим, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п`ята статті 1268 ЦК України).

Частиною першою статті 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Однак, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (частина третя статті 1296 ЦК України).

Спадкові права є майновим об`єктом цивільного права у відповідності з встановленими нормами чинного законодавства, а саме Главою 84 ЦК України, оскільки вони надають спадкоємцям можливість успадкувати майно (прийняти спадщину), але право розпорядження нею виникає після оформлення успадкованого права власності у встановленому законом порядку.

Метою встановлення факту спільного проживання заявника зі спадкодавцем саме в цій цивільній справі є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.

Відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 293 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд розглядає в порядку окремого провадження.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (стаття 315 ЦПК України).

При цьому,в порядкуокремого провадженнярозглядаються справипро встановленняфактів,якщо,зокрема,встановлення фактуне пов`язуєтьсяз наступнимвирішенням спорупро право.Згідно роз`яснень, викладених у п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно роз`яснень п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №5 № про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»,- визначено можливість встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.

Виходячи з вищевказаного, суд приходить до висновку, що факт постійного проживання спадкоємця ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 на момент його смерті має юридичне значення, оскільки від даного факту залежить право заявника на оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зазначений факт знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, тому його необхідно встановити.

Керуючись ст. ст.10, 12, 13, 258-259, 264, 265, 268, 315, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 в інтересах якого діє представник адвокат Кусмарцев Максим Олександрович, заінтересована особа: Вікнянська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області про встановлення факту що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП: НОМЕР_3 на час відкриття спадщини, а саме станом на 08.07.2022 року із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Дорошівці Чернівецького району Чернівецької області.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 30.01.2025 року.

Суддя Шевчук Р.М.

СудЗаставнівський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення22.01.2025
Оприлюднено04.02.2025
Номер документу124855962
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —716/2575/24

Рішення від 22.01.2025

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Шевчук Р. М.

Рішення від 22.01.2025

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Шевчук Р. М.

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Шевчук Р. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні