Ухвала
від 30.01.2025 по справі 903/25/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

УХВАЛА

ПРО ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ ПРО БАНКРУТСТВО

30 січня 2025 року Провадження № 7/903/25/25

за заявою Акціонерного товариства «Райффайзен Банк», м.Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК», м.Луцьк

про банкрутство

Суддя Шум М. С.

Секретар с/з Сосновська Ю. П.

Представники:

від ініціюючого кредитора: н/з

від боржника: н/з

Суть спору: 06.01.2025 до Господарського суду Волинської області через Електронний суд надійшла заява Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (код ЄДРПОУ 21736857).

Статтею 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

В прохальній частині заяви АТ «Райффайзен Банк» просить суд прийняти заяву про порушення провадження у справі про банкрутство до розгляду, відкрити провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (43010, Волинська обл., місто Луцьк, вул. Транспортна, будинок 1, код ЄДРПОУ 21736857), визнати грошові вимоги Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» в загальному розмірі 122 465 415,21 грн з яких: перша черга - 102 280,00 грн., (з якої судовий збір 30 280,00 грн. та авансування винагороди арбітражному керуючому в розмірі 72 000,00 грн.); позачергово - 122 363 135,21 грн., вимоги забезпечені заставою рухомого майна боржника (заставодавець), що підлягають окремому включенню, розпорядником майна призначити арбітражного керуючого Демчан Олександра Івановича, що діє на підставі Свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №1732 від 11.11.2015 року. Адреса для листування: 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 88, а/с 210. Адреса офісу: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 16/108, каб. 17. Тел. моб. НОМЕР_1 ; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 10.01.2025 заяву Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (код ЄДРПОУ 21736857) прийнято до розгляду, справу призначено до розгляду в підготовчому судовому засіданні на 21.01.2025, заборонено власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника та боржнику приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби, в порядку попередньої підготовки справи до розгляду запропоновано Товариству з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» подати господарському суду та заявнику до дати проведення підготовчого засідання відзив на заяву про відкриття провадження у справі.

Ухвала суду від 10.01.025 надіслана в електронний кабінет ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» 13.01.2025 о 19:21 год.

Боржник представника в підготовче судове засідання 21.01.2025 не направив, відзив на заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство товариства суду не подав.

Ухвалою суду від 21.01.2025 розгляд справи підготовчому судовому засіданні відкладено на 30 січня 2025 року на 11:00 год., ПОВТОРНО запропонувати Товариству з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» подати господарському суду та заявнику до дати проведення підготовчого засідання відзив на заяву про відкриття провадження у справі.

Ухвала суду від 21.01.025 доставлена в електронний кабінет ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» 22.01.2025 о 17:46 год.

Крім того, ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» отримало ухвалу суду від 21.01.2025 за своєю поштовою адресою 27.01.2025, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення.

До проведення підготовчого засідання будь-які клопотання чи відзив на адресу суду від боржника не надходили.

Відповідно до ст. 39 КУзПБ неявка у підготовче засідання сторін та представника державного органу з питань банкрутства, а також відсутність відзиву боржника не перешкоджають проведенню засідання.

Суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні рівні умови сторонам для представлення своєї правової позиції та надання доказів і вважає за можливе розгляд справи в підготовчому засіданні проводити за наявними в ній матеріалами.

Одночасно, суд бере до уваги приписи пункту 2 ст. 39 КУзПБ про те, що підготовче засідання суду проводиться не пізніше 14 днів з дня постановлення ухвали про прийняття заяви про відкриття провадження у справі, а за наявності поважних причин (здійснення сплати грошових зобов`язань кредиторам тощо) - не пізніше 20 днів.

Судом не встановлено поважних причин для відкладення розгляду справи, сторонами таких не зазначено.

В заяві від 29.01.2025 представник ініціюючого кредитора просить суд розгляд справи проводити без його участі, свої вимоги про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» підтримує, зазначає, що відзив/пояснення на адресу банку не надходили.

Розглянувши у підготовчому засіданні подані документи, дослідивши надані докази, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 39 Кодексу України з процедур банкрутства за результатами розгляду заяви про відкриття провадження у справі та відзиву боржника господарський суд постановляє ухвалу про відкриття провадження у справі.

Перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з`ясування наявності підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства боржник - юридична особа або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, неспроможна виконати свої грошові зобов`язання, строк виконання яких настав.

При цьому, грошове зобов`язання - грошове зобов`язання (борг) - зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов`язань належать також зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов`язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов`язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов`язань боржника, у тому числі зобов`язань щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов`язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров`ю громадян, зобов`язання з виплати авторської винагороди, зобов`язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов`язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов`язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) розмір грошових зобов`язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.

Неплатоспроможність - неспроможність боржника (іншого, ніж страховик або кредитна спілка) виконати після настання встановленого строку грошові зобов`язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом, або встановлена Національним банком України неплатоспроможність страховика відповідно до Закону України "Про страхування" чи неплатоспроможність кредитної спілки відповідно до Закону України "Про кредитні спілки".

Згідно з ч. 6 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження; вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду.

Статтею 34 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено перелік документів, які додаються до заяви кредитора про відкриття провадження у справі про банкрутство. Зокрема, заява кредитора повинна містити відомості про розмір вимог кредитора до боржника із зазначенням окремо розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає сплаті.

Товариство з обмеженою відповідальність «ВОЛИНЬТАБАК» зареєстровано за адресою: вул. Транспортна, будинок 1, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 21736857.

Судом встановлено, що:

31.01.2020 між АТ «Райффайзен Банк» та ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» укладено Договір про надання гарантії №019/Д5-КБ/4/006 від 31.01.2020 року зі змінами та доповненнями (Т. 1, а. с. 20-46).

Відповідно до пункту 1.1. Договору про надання гарантії, на умовах Договору та на підставі Заяви Принципала Банк надає безвідкличну Гарантію, а Принципал зобов`язується сплатити комісії та відшкодувати витрати Банку, а також виконати інші обов`язки, визначені Договором.

Згідно з п. 1.1.1. договору сума Гарантії становить 30 000 000,00 (тридцять мільйонів) гривень 00 копійок.

Пунктом 1.1.2. договору передбачено, що строк дії Гарантії - з дати видачі (якщо в Гарантії не зазначено інше) до « 28» липня 2020 року (включно).

У разі виплати Банком будь-яких сум за Гарантією, Банк має право на зворотню вимогу (регрес) до Принципала, а Принципал зобов`язаний відшкодувати Банку всі суми, сплачені Банком за Гарантією, а також сплатити комісії та інші витрати, передбачені Договором (пункт 1.3. Договору).

Згідно п. 2.1. Договору, Банк надає Гарантію платежу з метою забезпечення виконання зобов`язань Принципала перед Бенефіціаром: Приватне акціонерне товариство «ДЖЕЙ ТІ ІНТЕРНЕШНЛ КОМПАНІ Україна», код ЄДРПОУ 19345204 за Договором поставки №019674 від 27.04.2017.

За умовами Договору про надання гарантії із змінами та доповненнями за Додатковою угодою № 019/Д5-КБ/4/006/8 від 20 грудня 2022 року: сторони домовились внести зміни в договір та викласти пункт 1.1. в наступній редакції: «На умовах Договору та на підставі Заяв Принципала Банк надає безвідкличні Гарантії (надалі - «Гарантії», а кожна окрема - «Гарантія») в межах суми 97 500 000,00 грн. (Дев`яносто сім мільйонів п`ятсот тисяч гривень 00 копійок) гривень (надалі - «Сума ліміту») та строку з дати укладання Договору до « 28» січня 2024 року, а Принципал зобов`язується сплатити комісії та відшкодувати витрати Банку, а також виконати інші обов`язки, визначені Договором.

За умовами Договору про надання гарантії із змінами та доповненнями за Додатковою угодою № 019/Д5-КБ/4/006/16 від 19 грудня 2023 року: сторони домовились внести зміни в договір та викласти пункт 1.1. в наступній редакції: «На умовах Договору та на підставі Заяв Принципала Банк надає безвідкличні Гарантії в межах суми 232 500 000,00 грн. (Двісті тридцять два мільйони п`ятсот тисяч гривень 00 копійок) гривень (надалі - «Сума ліміту») та строку з дати укладання Договору до « 31» липня 2025 року, а Принципал зобов`язується сплатити комісії та відшкодувати витрати Банку, а також виконати інші обов`язки, визначені Договором.

Відповідно до п. 5.2. Договору у разі забезпечення виконання зобов`язань Принципала перед Банком за Договором Грошовим забезпеченням кошти Грошового забезпечення вважаються заставою та використовуються Банком для виконання останнім своїх зобов`язань за Гарантією, відшкодування Банку всіх сум, сплачених Банком згідно з Договором. Звернення стягнення на Грошове забезпечення здійснюється при настанні обставин Дефолту та інших випадків, передбачених Договором, шляхом здійснення Банком договірного списання коштів з Рахунку грошового забезпечення.

Для формування Грошового забезпечення за Гарантією Принципал надає Банку право здійснювати договірне списання коштів в іноземній або національній валюті з будь-яких поточних рахунків Принципала відкритих у Банку, реквізити яких Банк визначить самостійно, та зараховувати на Рахунок грошового забезпечення.

Статтею 7 «Порядок виконання платежу за гарантією» визначено:

Протягом 1 (одного) Банківського дня від дати отримання вимоги про оплату по Гарантії, Банк письмово повідомляє Принципала про отримання такої вимоги та направляє її копію із копіями документів, якими вона супроводжується, якщо подання таких документів передбачалось умовами Гарантії.

Протягом 2 (двох) Банківських днів з дня отримання письмового повідомлення Банку про отримання вимоги на оплату по Гарантії, якщо інший строк не зазначено у повідомленні, Принципал зобов`язаний:

- перерахувати Банку грошові кошти в сумі, зазначеній Банком та необхідній для виконання вимоги на оплату по Гарантії, на Рахунок грошового забезпечення (якщо грошове забезпечення відсутнє або недостатнє);

- письмово повідомити Банк про виявлені невідповідності у вимозі та у доданих до вимоги на оплату документах умовам Гарантії.

Пунктом 7.4. Договору визначено, що сплата коштів за Гарантією здійснюється в першу чергу шляхом списання коштів з Рахунку грошового забезпечення, а у випадку відсутності/недостатності Грошового забезпечення Банк має право здійснити таку сплату шляхом договірного списання коштів з поточних рахунків Принципала згідно пункту 7.5. Договору або за рахунок власних коштів Банку.

День здійснення Банком сплати коштів за Гарантією за рахунок власних коштів вважається днем надання Банком Кредиту Принципалу (грошових коштів у тимчасове користування на умовах строковості, платності та повернення).

Відповідно, Принципал, вважається таким, що отримав кредитні кошти у валюті та сумі відповідно валюти та розміру сплачених Банком коштів за Гарантією, і зобов`язується здійснити його повернення Банку не пізніше 3 (третього) календарного дня з моменту виконання Банком Гарантії. (абз. 2, п. 7.4. Договору).

Процентна ставка за користування Кредитом встановлюється в розмірі 22,0% річних.

Періодичність нарахування процентів за Кредитом визначається на підставі внутрішніх положень Банку.

В рамках Договору про надання гарантії №019/Д5-КБ/4/006 від 31.01.2020 АТ «Райффайзен Банк» на підставі заяв ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» надано такі банківські гарантії:

1. Гарантія платежу №GRI0075LV20 від 03.02.2020, автентичним SWIFT повідомленням, згідно якого Банк зобов`язувався виплатити АТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна», код за ЄДРПОУ 19345204 на підставі Заяви ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» від 31.01.2020 №1 про надання гарантії.

Згідно умов Гарантія платежу №GRI0075LV20 від 03.02.2020, Банк було проінформовано про те, що АТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна» як Бенефіціар та Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК», код за ЄДРПОУ 21736857, Україна, 43023, м. Луцьк, вул. Карбишева, буд.1 уклали Договір поставки №019674 від 27.04.2017 на поставку тютюнових виробів.

У відповідності до умов Договору належне виконання Аплікантом своїх платіжних зобов`язань перед акціонерним товариством щодо розрахунків за отриманий товар забезпечується банківською гарантією.

Враховуючи це, Акціонерне товариство «Райффайзен Банк» створене відповідно до законодавства України і зареєстрований офіс якого знаходиться за адресою: Україна, 01011, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 4а, наступним бере на себе безвідкличні зобов`язання виплатити АТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна» суми, що не перевищують 30 000 000,00 гривень (тридцять мільйонів гривень 00 копійок), протягом 2 (двох) банківських днів після дня отримання від товариства оригіналу його належним чином оформленої письмової вимоги. Термін дії цієї гарантії закінчується 28 липня 2020 року.

В подальшому, на підставі заяв/клопотань ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» (Т. 1, а. с. 113-126), зокрема:

- від 14.07.2020 №б/н - продовжено термін дії гарантії до « 31» січня 2021 року;

- від 14.01.2021 №б/н - продовжено термін дії гарантії до « 28» липня 2021 року;

- від 09.06.2021 №б/н - продовжено термін дії гарантії до « 28» липня 2022 року;

- від 14.06.2022 №б/н - продовжено термін дії гарантії до « 28» липня 2023 року;

- від 15.03.2023 №б/н - збільшено суму на 10 000 000,00 гривень (десять мільйонів гривень 00 копійок), тобто з суми 30 000 000,00 гривень (тридцять мільйонів гривень 00 копійок) до загальної суми 40 000 000,00 гривень (сорок мільйонів гривень 00 копійок);

- від 02.06.2023 №б/н - збільшено суму на 10 000 000,00 гривень (десять мільйонів гривень 00 копійок), тобто з суми 40 000 000,00 гривень (сорок мільйонів гривень 00 копійок) до загальної суми 50 000 000,00 гривень (п`ятдесят мільйонів гривень 00 копійок);

- від 04.07.2023р №б/н - продовжено термін дії гарантії до « 28» січня 2024 року;

- від 05.09.2023 №б/н - збільшено суму на 10 000 000,00 гривень (десять мільйонів гривень 00 копійок), тобто з суми 50 000 000,00 гривень (п`ятдесят мільйонів гривень 00 копійок) до загальної суми 60 000 000,00 гривень (шістдесят мільйонів гривень 00 копійок);

- від 20.12.2023р. №б/н - продовжено термін дії гарантії до « 31» липня 2025 року та збільшено суму на 10 000 000,00 гривень (десять мільйонів гривень 00 копійок), тобто з суми 60 000 000,00 гривень (шістдесят мільйонів гривень 00 копійок) до загальної суми 70 000 000,00 гривень (сімдесят мільйонів гривень 00 копійок).

Таким чином, на підстав вищевказаних заяв/клопотань ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК», АТ «Райффайзен Банк» надано гарантію платежу № GRI0075LV20 від 03.02.2020 із змінами і доповненнями автентичними SWIFT-повідомленнями, за умовами якого Банком взято безвідкличні зобов`язання виплатити АТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна» суми, що не перевищують 70 000 000,00 гривень (сімдесят мільйонів гривень 00 копійок), протягом 2 (двох) банківських днів після дня отримання від товариства оригіналу його належним чином оформленої письмової вимоги.

Термін дії цієї гарантії закінчується 28 липня 2025 року.

2. Гарантія платежу № GRI0253LV22 від 21.12.2022, сума гарантії: 67 500 000,00 гривень на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ`ЮШН» код за ЄДРПОУ 39540982, Україна, 04070, м. Київ, вул. Спаська, буд. 30 (Т. 1, а. с. 141-148).

Згідно умов даної гарантії Банк був проінформований про те, що ТОВ «ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ`ЮШН» як Бенефіціар та Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК», код за ЄДРПОУ 21736857, Україна, 43023, м. Луцьк, вул. Карбишева, буд.1 уклали 11 листопада 2022 року Договір № 5 разом з усіма додатками та додатковими угодами до нього, відповідно до умов якого що ТОВ «ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ`ЮШН» зобов`язується передати товар, що визначений у Додатку 1.1 до Договору у власність Принципала (ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК»), а Принципал зобов`язується прийняти Товар і оплатити його.

В якості забезпечення виконання платіжних зобов`язань Принципала за Договором вимагається надання Принципалом на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ`ЮШН» банківської гарантії.

Враховуючи це, Акціонерне товариство «Райффайзен Банк», створене відповідно до законодавства України і зареєстрований офіс якого знаходиться за адресою: Україна, 01011, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 4а, наступним бере на себе безвідкличні зобов`язання виплатити товариству суму чи суми, що разом не перевищують 67 500 000,00 гривень (шістдесят сім мільйонів п`ятсот тисяч гривень 00 копійок), протягом 5 (п`яти) банківських днів після дня отримання від товариства оригіналу його належним чином оформленої письмової вимоги, що відповідає всім положенням цієї гарантії, містить суму, яку товариство вимагає сплатити, та його твердження, що воно відповідно до умов Договору поставили Принципалу Товар, а Принципал не здійснив забезпечений цією гарантією платіж в належному обсязі та в строки, як це передбачено умовами Договору.

Ця Гарантія набуває чинності з дати її складання та діє до « 28» січня 2024 року включно або дня виконання Гарантом своїх зобов`язань за цією Гарантією в повному обсязі, або дня відмови Бенефіціара від своїх прав за цією Гарантією шляхом надання Бенефіціаром Гаранту письмової заяви (має бути підписана уповноваженим(и) представником(ами) Бенефіціара та з відбитком печатки (за наявності) Бенефіціара) про звільнення Гаранта від обов`язків за цією гарантією.

В подальшому, на підставі заяв/клопотань ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» (Т. 1, а. с. 113-126), зокрема:

- від 23.01.2023 №б/н - збільшено суму на 10 000 000,00 гривень (десять мільйонів гривень 00 копійок), тобто з суми 67 500 000,00 гривень (шістдесят сім мільйонів п`ятсот тисяч гривень 00 копійок) до загальної суми 77 500 000,00 гривень (сімдесят сім мільйонів п`ятсот тисяч гривень 00 копійок);

- від 27.04.2023 №б/н - збільшено суму на 30 000 000,00 гривень (тридцять мільйонів гривень 00 копійок), тобто з суми 77 500 000,00 гривень (сімдесят сім мільйонів п`ятсот тисяч гривень 00 копійок) до загальної суми 107 500 000,00 гривень (сто сім мільйонів п`ятсот тисяч гривень 00 копійок);

- від 28.04.2023 №б/н - збільшено суму на 10 000 000,00 гривень (десять мільйонів гривень 00 копійок), тобто з суми 107 500 000,00 гривень (сто сім мільйонів п`ятсот тисяч гривень 00 копійок) до загальної суми 117 500 000,00 гривень (сто сімнадцять мільйонів п`ятсот тисяч гривень 00 копійок);

- від 02.06.2023 №б/н - збільшено суму на 15 000 000,00 гривень (п`ятнадцять мільйонів гривень 00 копійок), тобто з суми 117 500 000,00 гривень (сто сімнадцять мільйонів п`ятсот тисяч гривень 00 копійок) до загальної суми 132 500 000,00 гривень (сто тридцять два мільйони п`ятсот тисяч гривень 00 копійок);

- від 08.12.2023 №б/н - збільшено суму на 10 000 000,00 гривень (десять мільйонів гривень 00 копійок), тобто з суми 132 500 000,00 гривень (сто тридцять два мільйони п`ятсот тисяч гривень 00 копійок) до загальної суми 142 500 000,00 гривень (сто сорок два мільйони п`ятсот тисяч гривень 00 копійок);

- від 20.12.2023 №б/н - продовжено термін дії гарантії до « 28» січня 2025 року;

Таким чином, на підстав вищевказаних заяв/клопотань ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК», АТ «Райффайзен Банк» надано гарантію платежу № GRI0253LV22 від 21.12.2022 із змінами і доповненнями, за умовами якого Банком взято безвідкличні зобов`язання виплатити ТОВ «ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ`ЮШН» суми, що не перевищують 142 500 000,00 гривень (сто сорок два мільйони п`ятсот тисяч гривень 00 копійок), протягом 5 (п`яти) банківських днів після дня отримання від ТОВ «ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ`ЮШН» оригіналу належним чином оформленої письмової вимоги.

Термін дії цієї гарантії закінчується 28 січня 2025 року.

13.09.2024 АТ «Райффайзен Банк» направлено ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» претензію-повідомлення (вимогу) за №188/2/780 про порушення забезпеченого заставою зобов`язання відповідно до Договору застави майнових прав №12/Д5-КБ/5/011 (по депозитному договору) від 31.01.2020 за реєстраційним №27438725 та наміри АТ «Райффайзен Банк», як Заставодержателя звернути стягнення на грошові кошти, що є Предметом застави.

У разі настання обставин Дефолту, Банк має безумовне право на власний розсуд без необхідності укладення будь-яких додаткових угод / договорів про зміни вжити один або декілька таких заходів (пункт 11.1. Договору), зокрема: 11.1.1. відмовитись від надання Гарантії або від внесення змін до умов наданої Гарантії;

Відповідно до пункту 11.2. Договору, Банк має право скористатись правами, зазначеними в пункті 11.1. Договору та пред`явити Принципалу відповідні вимоги при настанні будь-якої з обставин Дефолту, зокрема в таких випадках:

11.2.1. порушення Принципалом строків виконання або невиконання будь-яких грошових зобов`язань за Договором;

11.2.4. порушення обов`язків, встановлених статтями 3, 4, 5, 8, 9, 10 Договору.

Якщо Банк вирішив скористатися правами, визначеними у підпунктах 11.1.1. пункту 11.1. Договору, він повідомляє про це Принципала шляхом направлення письмового повідомлення. У цьому разі зобов`язання Банку, щодо надання Гарантії/внесення змін до умов наданої Гарантії, є припиненими. При цьому не пізніше 5 (п`яти) банківських днів з дати направлення Банком повідомлення Принципал зобов`язаний відшкодувати Банку всі фактично понесені ним витрати.

12.09.2024 АТ «Райффайзен Банк» отримано автентичне SWIFT повідомлення формату МТ799 від АТ «Сітібанк», яке містило вимогу платежу на суму 70 000 000,00 гривень (Сімдесят мільйонів гривень 00 копійок), отриману від АТ «ДЖЕЙ ТІ ІНТЕРНЕШНЛ КОМПАНІ Україна», про що Банком було повідомлено ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» за повідомленням від 13.09.2024 вих. №192/467.

Повідомленням АТ «Райффайзен Банк» від 17.09.2024 №192/472 проінформовано ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК», що за результатами ретельно вивчення отриманої вимоги та супровідних документів до неї, повідомлено, що вимога та зазначені документи відповідають положенням Гарантією платежу № GRI0075LV20 від 03.02.2020 (Т. 1, а. с. 129).

На підставі пункту 7.4. Договору про надання гарантії №019/Д5-КБ/4/006 від 31.01.2020 та вимоги претензії-повідомлення (вимоги) АТ «Райффайзен Банк» від 13.09.2024 №188/2/780 про порушення забезпеченого заставою зобов`язання банком повідомлено ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» , що вказана вимога АТ «Джей Ті Інтернешнл Компані Україна», код за ЄДРПОУ 19345204 буде виконана шляхом списання коштів в розмірі 70 000 000,00 гривень (Сімдесят мільйонів гривень 00 копійок) з Рахунку грошового забезпечення (Вкладного рахунку) згідно Договору застави майнових прав №12/Д5-КБ/5/011 (по депозитному договору) від 31.01.2020.

17.09.2024 АТ «Райффайзен Банк» виконав свої зобов`язання за зазначеною гарантією та перерахував грошові кошти на користь АТ «ДЖЕЙ ТІ ІНТЕРНЕШНЛ КОМПАНІ Україна» в сумі 70 000 000,00 гривень (Сімдесят мільйонів гривень 00 копійок) за рахунок Депозитного Вкладу (Т. 1, а. с. 140).

14.10.2024 АТ «Райффайзен Банк» було отримано від ТОВ «ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ`ЮШН», код за ЄДРПОУ 39540982 письмову вимогу на суму 142 452 564,84 грн за Гарантією платежу № GRI0253LV22 від 21.12.2022, отриманої АТ «Райффайзен Банк» 14.10.2024, про що Банком було повідомлено ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» за повідомленням від 15.10.2024 вих. №192/531.

Повідомленням АТ «Райффайзен Банк» від 17.10.2024 №192/537 проінформовано ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК», що за результатами ретельно вивчення отриманої вимоги та супровідних документів до неї, банк повідомляє, що вимога та зазначені документи відповідають положенням вищезазначеної Гарантією платежу № GRI0253LV22 від 21.12.2022.

На підставі пункту 7.4. Договору про надання гарантії № 019/Д5-КБ/4/006 від 31.01.2020 та вимоги претензії-повідомлення (вимоги) АТ «Райффайзен Банк» від 14.10.2024 №188/2/780 про порушення забезпеченого заставою зобов`язання банк повідомив ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК», що сплата за вказаною Вимогою ТОВ «ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ`ЮШН» буде виконана шляхом:

1) списання коштів в розмірі 19 000 000,00 гривень (Дев`ятнадцять мільйонів гривень 00 копійок) з Рахунку грошового забезпечення (Вкладного рахунку) згідно з Договором застави майнових прав №12/Д5-КБ/5/011 (по депозитному договору) від 31.01.2020;

2) на суму 123 452 564,84 гривні (Сто двадцять три мільйони чотириста п`ятдесят дві тисячі п`ятсот шістдесят чотири гривні 84 копійки) за рахунок власних грошових коштів АТ «Райффайзен Банк»; При цьому, згідно з пунктом 7.4. Договору про надання гарантії №019/Д5-КБ/4/006 від 31.01.2020, дата такої сплати буде вважатися датою надання ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» кредиту.

18.10.2024 АТ «Райффайзен Банк» виконав свої зобов`язання за зазначеною гарантією та перерахував грошові кошти на користь ТОВ «ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ`ЮШН» в сумі 142 452 564,84 гривень (Сто сорок два мільйони чотириста п`ятдесят дві тисячі п`ятсот шістдесят чотири гривні 84 коп.). (Т. 1, а. с. 171)

Таким чином, вимога за гарантією № GRI0253LV22 від 21.12.2022 в сумі 123 452 564,84 гривні виконана за рахунок власних грошових коштів АТ «Райффайзен Банк», а отже згідно з пунктом 7.4. Договору про надання гарантії № 019/Д5-КБ/4/006 від 31.01.2020, дата такої сплати є датою надання ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» кредиту.

07.11.2024 на підставі пункту 7.5. Договору АТ «Райффайзен Банк» здійснено договірне списання наявних на рахунках ТОВ «Волиньтабак» грошових коштів в розмірі 1 089 429,63 грн. з направленням на погашення Основної заборгованості.

Таким чином, заборгованість Позичальника - ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» за Договором про надання гарантії №019/Д5-КБ/4/006 від 31.01.2020 згідно Гарантії платежу № GRI0253LV22 від 21.12.2022 року перед АТ «Райффайзен Банк» станом на 16 грудня 2024 року за Основою заборгованістю становить 122 363 135,21 грн.

Боржником зазначені вище обставини не спростовано.

Враховуючи викладене, 30.10.2024 Кредитором направлено на адресу ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» претензію (вимогу-повідомлення) №188/2/895 про повне погашення заборгованості на суму 124 120 422, 98 грн з яких: основна заборгованість становить 123 452 564, 84 грн, заборгованість за процентами становить 667 858, 14 грн (Т. 1, а. с. 244-248).

Однак вказана вимога Банку залишена без виконання, а отже грошові зобов`язання, строк виконання яких настав, ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» не виконано.

Докази в спростування зазначених обставин ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» суду не надав.

На забезпечення виконання зобов`язань за Договором, між АТ «Райффайзен Банк» та ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» укладено договори застави (Т. 1, а. с. 172-):

- договір застави № 12/223-ЛВ/9/09 від 15.03.2023, опис застави: товари в обороті, тютюнові вироби (53 позиції), місце зберігання застави: м Львів, Галицький, Гостомельська (стара назва Дагестанська), вулиця, 24, заставна вартість: 8 0124 55,80 грн.

- договір застави №12/84-14/49 від 05.04.2023, опис застави: товари в обороті, тютюнові вироби в асортименті, місце зберігання застави: м Івано-Франківськ, Левинського, вулиця, 1, заставна вартість: 18 012 790, 29 грн.

- договір застави № 12/84-14/1111 від 08.12.2023, опис предмета застави: товари в обороті, тютюнові вироби (28 позицій), місце зберігання застави: м Львів, Гостомельська (стара назва Дагестанська) вулиця, 24, заставна вартість: 8 228 177, 00 грн.

- договір застави №12/84-14/133 від 26.04.2023, опис предмета застави: товари в обороті, тютюнові вироби (43 позиції), місце зберігання застави: м Чернівці, Першотравневий, Заводська, вулиця, 14Д, заставна вартість: 5 996 340, 00 грн.

- договір застави №12/Д5-КБ/9/249 від 25.01.2023, опис предмета застави: товари в обороті, тютюнові вироби (23 позиції), місце зберігання застави: Закарпатська область, мМукачеве, Трояна Михайла (Комунарів), вулиця, 36, заставна вартість: 9 231 853, 30 грн.

- договір застави №12/84-14/106 від 20.04.2023, опис предмета застави: товари в обігу (тютюнові вироби) (81 позиція), місце зберігання застави: Закарпатська область, м Мукачеве, Трояна Михайла (Комунарів), вулиця, 36, заставна вартість: 11 850 703, 40 грн.

- договір застави 12/Д5-КБ/9/241 від 20.12.2022, опис предмета застави: товари в обороті, тютюнові вироби (463 позиції), місце зберігання застави: м Чернівці, Першотравневий, Заводська, вулиця, 14Д, заставна вартість: 53 401 905, 68 грн.

- договір застави №12/84-14/682 від 05.09.2023, опис предмета застави: товари в обороті, тютюнові вироби (24 позиції), місце зберігання застави: м. Мукачево, вулиця Трояна Михайла (Комунарів), 36, заставна вартість: 6 010 317, 00 грн.

- договір застави №12/84-14/303 від 31.05.2023, опис предмета застави: товари в обороті, тютюнові вироби (45 позицій), місце зберігання застави: м Львів, Галицький, Гостомельська (стара назва Дагестанська), вулиця, 24, заставна вартість: 15 030 624, 00 грн.

- договір застави №12/84-14/1165 від 19.12.2023, опис предмета застави: товари в обороті, тютюнові вироби (18 позицій), місце зберігання застави: м Львів, Залізничний, Гостомельська (стара назва Дагестанська), вулиця, 24, заставна вартість: 7 779 932, 00 грн.

Загальна заставна вартість предметів застави становить 143 555 098, 47 грн.

Довідками ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» за підписами Генерального директора від 14.12.2023, 17.01.2024, 18.01.2024, 12.03.2024, 02.04.2024, 24.05.2024, 09.07.2024 підтверджено наявність заставного майна (Т. 1, а. с. 226-238).

Неодноразові звернення кредитора до ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» про забезпечення документальної та фізичної перевірки працівниками Банку заставного майна - товарів в обігу у вигляді тютюнових виробів залишилися без відповіді та реагування (Т. 1, а.с. 241-248)

Про інші обставини ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» суд не повідомили.

Частина 2 ст. 12 ЦК України передбачає, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Стаття 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Пунктом 1 статті 628 Цивільного кодексу України унормовано, що зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

Визначення поняття зобов`язання міститься у ч. 1 ст. 509 ЦК України.

Відповідно до цієї норми зобов`язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно з ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору, Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства. Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов (ст. 610 ЦК України). Боржник вважається таким, що прострочив виконання зобов`язання, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною 1, 7 ст. 193 ГК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язань - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом; зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства.

Статтею 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до частин першої, четвертої статті 200 Господарського кодексу України гарантія є специфічним засобом забезпечення виконання господарських зобов`язань шляхом письмового підтвердження (гарантійного листа) банком, іншою кредитною установою, страховою організацією (банківська гарантія) про задоволення вимог управненої сторони у розмірі повної грошової суми, зазначеної у письмовому підтвердженні, якщо третя особа (зобов`язана сторона) не виконає вказане у ньому певне зобов`язання, або настануть інші умови, передбачені у відповідному підтвердженні.

До відносин банківської гарантії в частині, не врегульованій цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Згідно зі статтею 560 ЦК України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов`язку.

Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

Відповідно до статті 562 ЦК України зобов`язання гаранта перед кредитором не залежить від основного зобов`язання (його припинення або недійсності), зокрема і тоді, коли в гарантії міститься посилання на основне зобов`язання.

Частинами 1, 3 статті 563 ЦК України унормовано, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов`язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії. У вимозі до гаранта або у доданих до неї документах кредитор повинен вказати, у чому полягає порушення боржником основного зобов`язання, забезпеченого гарантією.

Як передбачено частиною другою статті 564 ЦК України гарант повинен розглянути вимогу кредитора разом з доданими до неї документами в установлений у гарантії строк, а у разі його відсутності - в розумний строк і встановити відповідність вимоги та доданих до неї документів умовам гарантії.

Відповідно до частин першої, третьої статті 565 ЦК України гарант має право відмовитися від задоволення вимоги кредитора, якщо вимога або додані до неї документи не відповідають умовам гарантії або якщо вони подані гарантові після закінчення строку дії гарантії. Якщо гарант після пред`явлення до нього вимоги кредитора дізнався про недійсність основного зобов`язання або про його припинення, він повинен негайно повідомити про це кредитора і боржника; повторна вимога кредитора, одержана гарантом після такого повідомлення, підлягає задоволенню.

Таким чином відповідно до наведених законодавчих положень, з одного боку, гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником; гарант зобов`язаний сплатити кредиторові грошову суму у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого гарантією; кредитор повинен вказати, у чому полягає порушення боржником основного зобов`язання, забезпеченого гарантією. З іншого боку, зобов`язання гаранта перед кредитором не залежить від основного зобов`язання (його припинення або недійсності), зокрема і тоді, коли в гарантії міститься посилання на основне зобов`язання; якщо гарант після пред`явлення до нього вимоги кредитора дізнався про недійсність основного зобов`язання або про його припинення, він повинен негайно повідомити про це кредитора і боржника; але повторна вимога кредитора, одержана гарантом після такого повідомлення, підлягає задоволенню.

Стаття 569 ЦК України визначає, що гарант має право на зворотну вимогу (регрес) до боржника в межах суми, сплаченої ним за гарантією кредиторові, то постраждалим є боржник (принципал).

Згідно з ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Частина 1 ст. 1049 ЦК України визначає, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

За приписами ч. 2 ст. 345 ГК України, кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі і погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

У відповідності із ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

В порядку ч. 2 ст. 218 ГК України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Поняття «строк договору», «строк виконання зобов`язання» та «термін виконання зобов`язання» згідно з приписами ЦК України мають різний зміст.

Відповідно до частини першої статті 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. А згідно з частиною другою цієї статті терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами, а термін - календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати (стаття 252 ЦК України).

Строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору (частина перша статті 631 ЦК України). Цей строк починає спливати з моменту укладення договору (частина друга вказаної статті), хоча сторони можуть встановити, що його умови застосовуються до відносин між ними, які виникли до укладення цього договору (частина третя цієї статті). Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору (частина четверта статті 631 ЦК України).

Відтак, закінчення строку договору, який був належно виконаний лише однією стороною, не звільняє другу сторону від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання нею її обов`язків під час дії договору.

Поняття «строк виконання зобов`язання» і «термін виконання зобов`язання» охарактеризовані у статті 530 ЦК України. Згідно з приписами її частини першої, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

З огляду на викладене строк (термін) виконання зобов`язання може збігатися зі строком договору, а може бути відмінним від нього, зокрема коли сторони погодили строк (термін) виконання ними зобов`язання за договором і визначили строк останнього, зазначивши, що він діє до повного виконання вказаного зобов`язання.

Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

У відповідності зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною першою статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Отже, для належного виконання зобов`язання необхідно дотримувати визначені у договорі строки (терміни), зокрема щодо сплати процентів, а прострочення виконання зобов`язання є його порушенням.

Відповідно до статті 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно з частиною другою статті 1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то у разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього кодексу.

Відповідно до приписів статті 1 КУзПБ:

«боржник» - юридична особа або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, неспроможна виконати свої грошові зобов`язання, строк виконання яких настав;

«грошове зобов`язання» - зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов`язань належать також зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов`язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов`язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов`язань боржника, у тому числі зобов`язань щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов`язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров`ю громадян, зобов`язання з виплати авторської винагороди, зобов`язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов`язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов`язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство розмір грошових зобов`язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви;

«кредитор» - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов`язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство;

«неплатоспроможність» - неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов`язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом.

В силу статті 39 КУзПБ правовими підставами для відкриття провадження у справі про банкрутство є:

наявність грошового зобов`язання боржника перед кредитором, строк виконання якого настав на дату звернення кредитора до суду;

відсутність між кредитором і боржником спору про право стосовно заявлених вимог;

відсутність задоволення боржником у повному обсязі вимог ініціюючого кредитора (кредиторів) до підготовчого засідання суду.

Отже, завданням підготовчого засідання є перевірка:

обґрунтованості вимог на предмет їх відповідності грошовому зобов`язанню боржника перед ініціюючим кредитором;

установлення наявності або відсутності спору про право;

установлення обставин задоволення таких вимог до проведення підготовчого засідання (п.68 постанови ВС від 13.08.2020 у справі №910/4658/20, п.48 постанови ВС від 3.09.2020 у справі №910/16413/19).

Наявність боргу при ініціюванні справи про банкрутство підтверджується доказами у відповідному обсязі, виходячи з правової природи правовідносин між боржником та кредитором. Такими доказами можуть бути, зокрема, банківські виписки, платіжні доручення, видаткові накладні, довідки, листи, протоколи та будь-які інші докази, що доводять факт невиконання боржником своїх зобов`язань (п.78 постанови ВС від 15.10.2020 у справі №922/1174/20).

Норми Кодексу України з процедур банкрутства не містять вичерпного переліку підстав, з яких виникають зобов`язання боржника, які є грошовими в розумінні Кодексу України з процедур банкрутства. Водночас, визначальним для таких зобов`язань є можливість вираження зобов`язань саме в грошових одиницях.

Відповідно до частини 6, статті 39 КУзПБ господарський суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо:

- вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження;

- вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду.

На відміну від Закону про банкрутство, КУзПБ не визначає як підставу по відмові у відкритті провадження у справі про банкрутство, якщо вимоги кредитора є повністю забезпечені майном боржника.

За конкретних обставин справи ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» є боржником і одночасно заставодавцем, а АТ «Райффайзен Банк» є кредитором і як кредитор не відмовляється від переданого в заставу рухомого майна.

Згідно статті 572 Цивільного кодексу України в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов`язання, забезпеченого заставою, а також в інших випадках, встановлених законом, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).

Відповідно до статті 589 Цивільного кодексу України у разі невиконання зобов`язання, забезпеченого заставою, а також в інших випадках, встановлених законом, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави.

За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов`язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв`язку із пред`явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.

Згідно частини четвертої статті 591 Цивільного кодексу України якщо сума, одержана від реалізації предмета застави, не покриває вимоги заставодержателя, він має право отримати суму, якої не вистачає, з іншого майна боржника в порядку черговості відповідно до статті 112 цього Кодексу, якщо інше не встановлено договором або законом.

Верховний Суд у складі Касаційного господарського суду в постанові від 24.09.2020 у справі № 905/2852/16 щодо порядку визначення розміру забезпечених вимог кредитора вказав, що з уведенням в дію (21 жовтня 2019 року) КУзПБ вимоги кредиторів, які виникли за зобов`язаннями, що повністю (частково) забезпечені заставою (іпотекою) майна боржника, включаються до реєстру вимог кредиторів окремо, зважаючи на обсяг забезпечення таких вимог, що визначається на підставі тих доказів, які досліджуються у справі, та волевиявлення заставного кредитора щодо повної або часткової відмови від забезпечення. Якщо конкурсний кредитор надає докази того, що його забезпечені вимоги охоплюються вартістю заставного майна, визначеною на момент укладення договору застави, а боржник не надає інших доказів щодо ринкової вартості такого майна на час включення предмета забезпечення до реєстру вимог кредиторів, то вимоги такого кредитора можуть бути включені до реєстру вимог кредиторів як забезпечені відповідно до вартості майна при укладенні договору застави. Зазначеним волевиявленням забезпечений кредитор обмежив своє право на забезпечення за рахунок предмета застави інших своїх вимог.

Вимоги конкурсного кредитора, які не охоплюються вартістю заставного майна за волевиявленням кредитора, включаються до реєстру вимог кредиторів у відповідній черговості в порядку ч. 1 ст. 64 КУзПБ залежно від правової природи таких кредиторських вимог (вимоги за основним боргом, штрафними санкціями, судові витрати тощо).

Така процедура включення вимог забезпеченого кредитора не заперечує застосування положень цивільного законодавства щодо визначення загального розміру вимог заставного кредитора, зважаючи на розмір його зобов`язань за укладеним договором застави та розмір заборгованості за кредитним договором.

Однак вона надає заставному кредитору альтернативу вибору щодо внесення його вимог до вимог четвертої черги чи до позачергових на підставі наданих ним на момент формування реєстру вимог кредиторів доказів щодо вартості предмета застави та з урахуванням волевиявлення цього кредитора щодо відмови (повної або часткової) від забезпечення.

Крім того, КГС ВС зазначив, що не вбачає відступу у цій справі від висновків Великої Палати Верховного Суду в постанові від 15 травня 2018 року у справі № 902/492/17 щодо визначення розміру грошових вимог забезпеченого кредитора з огляду на цивільно-правові зобов`язання, забезпечені боржником. Однак, ураховуючи внесення законодавцем змін до процедури включення таких вимог до реєстру вимог кредиторів у зв`язку з уведенням в дію (21 жовтня 2019 року) КУзПБ та розширенням права вибору заставного кредитора щодо відмови від забезпечення при визначенні черговості задоволення його вимог, КГС ВС погодився з висновками місцевого та апеляційного судів про включення позачергово до реєстру вимог банків відповідно до вартості заставного майна на момент укладення договорів застави (іпотеки), оскільки інших доказів щодо вартості предметів застави учасниками провадження не надано, а банки обрали саме такий спосіб визначення розміру вимог, що забезпечені заставою.

В абзаці 3 частини другої статті 45 КУзПБ визначено, що забезпечені кредитори можуть повністю або частково відмовитися від забезпечення. Якщо вартості застави недостатньо для покриття всієї вимоги, кредитор повинен розглядатися як забезпечений лише в частині вартості предмета застави. Залишок вимог вважається незабезпеченим.

Така процедура включення вимог забезпеченого кредитора надає заставному кредитору альтернативу вибору щодо внесення його вимог до вимог у відповідній черговості в порядку частини першої статті 64 КУзПБ, чи до позачергових, виходячи з наданих ним доказів на момент формування реєстру вимог кредиторів щодо предмета застави, його вартості, та з урахуванням волевиявлення цього кредитора щодо відмови (повної або часткової) від забезпечення.

Дана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.05.2021 у справі №925/367/20.

З огляду на вищевказані правові висновки Верховного Суду, грошові вимоги АТ «Райффайзен Банк» до боржника (заставодавця) - ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» є повністю забезпечені заставою рухомого майна боржника в розмірі 122 363 135, 21 гривень, які визначаються як всі вимоги кредитора, які існують за основним зобов`язанням (кредитним договором).

Судом не встановлено підстав для відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» за ініціативою АТ «Райффайзен Банк», вимоги якого повністю забезпечені заставою боржника і від якої Банк не відмовляється.

Грошові вимоги Банку в сумі 122 363 135, 21 грн. основного боргу підтверджуються викладеними вище обставинами справи, ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» не оспорені.

Згідно ч.ч. 2,3 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, вирішує інші питання, пов`язані з розглядом справи.

Якщо провадження у справі відкривається за заявою кредитора, господарський суд перевіряє можливість боржника виконати майнові зобов`язання, строк яких настав. Боржник може надати підтвердження спроможності виконати свої зобов`язання та погасити заборгованість.

ТОВ «ВОЛИНЬТАБАК» відзиву на заяву про відкриття провадження у справі банкрутство не подав, відтак судом не встановлено обставин спроможності боржника виконати грошові зобов`язання перед ініціюючим кредитором.

Відповідно до ч. 8 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства в ухвалі про відкриття провадження у справі про банкрутство зазначається про призначення розпорядника майна, встановлення розміру його винагороди та джерела її сплати.

Пунктом 2-1 Прикінцевих та Перехідних Положень КУзПБ встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією у разі відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.

Заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), крім відомостей, передбачених частиною першою статті 34, частиною другою статті 116 цього Кодексу, повинна містити пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією.

Ініціюючий кредитор або боржник - фізична особа додає до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) заяву арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, про участь у справі, яка повинна відповідати вимогам, встановленим частиною третьою статті 28 цього Кодексу.

Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), призначає арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, розпорядником майна або керуючим реструктуризацією.

Частиною 3 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрута встановлено, що розпорядником майна, керуючим реструктуризацією, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реалізацією не можуть бути призначені арбітражні керуючі:

1) які є заінтересованими особами у цій справі;

2) які здійснювали раніше управління цим боржником - юридичною особою, крім випадків, коли з дня відсторонення від управління зазначеним боржником минуло не менше трьох років;

3) яким відмовлено в допуску до державної таємниці, якщо такий допуск є необхідним для виконання обов`язків, визначених цим Кодексом;

4) які мають конфлікт інтересів;

5) які здійснювали раніше повноваження приватного виконавця щодо примусового виконання судових рішень або рішень інших органів (посадових осіб), у яких боржник був стороною виконавчого провадження;

6) які є близькими особами боржника - фізичної особи.

До призначення арбітражним керуючим особа повинна подати до господарського суду заяву, в якій зазначається, що вона не належить до осіб, зазначених у цій частині.

Ініціюючий кредитор в заяві про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ ВОЛИНЬТАБАК» просить суд розпорядником майна боржника призначити арбітражного керуючого Демчан Олександра Івановича, що діє на підставі Свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №1732 від 11.11.2015. Адреса для листування: 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 88, а/с 210. Адреса офісу: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 16/108, каб. 17. Тел. моб. НОМЕР_1 ; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1

До матеріалів справи також долучено заяву арбітражного керуючого Демчан О. І. від 23.12.2024 №324 про згоду на участь у справі в якості розпорядника майна (Т. 2, а. с. 27-33). Арбітражний керуючий зазначає, що не є заінтересованої особою стосовно боржника та кредиторів відповідно до КУзПБ, відповідає вимогам ч. 3 ст. 28 КУзПБ, повідомив інформацію щодо досвіду та технічних можливостей для виконання обов`язків розпорядника майна у справі, надав суду, зокрема, договір страхування діяльності арбітражного керуючого, свідоцтва про підвищення кваліфікації.

Відтак, суд з врахуванням приписів п. 2-1 Прикінцевих та Перехідних Положень КУзПБ, долучених до матеріалів справи документів розпорядником майна у справі призначає арбітражного керуючого Демчан О. І.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 28, 34, 39, 41, 44, 45, 47 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

УХВАЛИВ:

1. Відкрити провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (вул. Транспортна, буд.1, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 21736857).

2. Визнати вимоги ініціюючого кредитора - Акціонерного товариства «Райффайзен Банк» (вул. Алмазова Генерала, буд. 4а, м.Київ, 01011, код ЄДРПОУ 14305909) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (вул. Транспортна, буд.1, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 21736857) в сумі 122 465 415, 21 гривень (сто двадцять два мільйони чотириста шістдесят п`ять тисяч чотириста п`ятнадцять гривень 21 копійок), з яких:

перша черга - 102 280,00 грн. (з яких судовий збір 30 280,00 грн. та авансування винагороди арбітражному керуючому в розмірі 72 000,00 грн.);

позачергово - 122 363 135, 21 грн., вимоги забезпечені заставою рухомого майна боржника (заставодавець), що підлягають окремому включенню.

3. Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (вул. Транспортна, буд.1, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 21736857).

4. Ввести процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (вул. Транспортна, буд.1, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 21736857) строком на сто сімдесят календарних днів по 19 липня 2025 року.

5. Розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (вул. Транспортна, буд.1, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 21736857) призначити арбітражного Демчан Олександра Івановича, що діє на підставі Свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №1732 від 11.11.2015 року. Адреса для листування: 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 88, а/с 210. Адреса офісу: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 16/108, каб. 17. Тел. моб. НОМЕР_1 ; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 .

6. Грошову винагороду розпоряднику майна визначити в розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним відповідних повноважень за рахунок авансованих Акціонерним товариством «Райффайзен Банк» (код ЄДРПОУ 14305909) коштів на депозитний рахунок Господарського суду Волинської області.

У разі якщо процедура триває після закінчення авансованих заявником коштів, основна винагорода арбітражного керуючого сплачується за рахунок коштів, одержаних боржником - юридичною особою у результаті господарської діяльності, або коштів, одержаних від продажу майна боржника, яке не перебуває в заставі.

7. Оприлюднити на офіційному веб-порталі судової влади України оголошення (повідомлення) про відкриття Господарським судом Волинської області провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОЛИНЬТАБАК» (вул. Транспортна, буд.1, м.Луцьк, код ЄДРПОУ 21736857).

8. Зобов`язати розпорядника майна Демчан О. І. повідомити органи державної виконавчої служби (приватних виконавців) за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та місцезнаходженням його майна про введення мораторію на задоволення вимог кредиторів. Докази повідомлення надати господарському суду.

9. Зобов`язати розпорядника майна Демчан О. І. в строк до 03.03.2025:

9.1. подати до господарського суду відомості про результати розгляду вимог кредиторів;

9.2. разом з боржником організувати та забезпечити проведення інвентаризації усіх активів боржника, у тому числі встановити обсяг майна, що підлягає обов`язковій реєстрації, та визначити його вартість; документально оформлені результати проведеної інвентаризації та визначення вартості майна боржника подати у наступне судове засідання;

9.3. проаналізувати фінансово-господарську діяльність, інвестиційне становище боржника та його становище на ринках; вчинити дії щодо виявлення ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства, докази чого надати у наступне судове засідання.

10. Вжити заходів щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави.

11. Розгляд справи в попередньому засіданні призначити на "18" березня 2025 р. на 10:30 год.

Судове засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Волинської області (м.Луцьк, пр. Волі, 54а, в залі судових засідань №210).

Ухвала про відкриття провадження у справі про банкрутство набирає законної сили з моменту її постановлення у відповідності до ч. 12 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до ст. ст. 253, 256, 257 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду може буте подана до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення

Суддя М. С. Шум

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення30.01.2025
Оприлюднено04.02.2025
Номер документу124859461
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи

Судовий реєстр по справі —903/25/25

Ухвала від 30.01.2025

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Ухвала від 21.01.2025

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

Ухвала від 10.01.2025

Господарське

Господарський суд Волинської області

Шум Микола Сергійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні