Ухвала
від 31.01.2025 по справі 363/236/25
ВИШГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

"31" січня 2025 р. Справа № 363/236/25

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2025 року суддя Вишгородського районного суду Київської області ЧірковГ.Є., при секретарі Пчолкіну М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Вишгороді заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія Альфа Гранд», заінтересовані особи ОСОБА_1 , Вишгородський відділ державної виконавчої служби у Вишгородському районі Київської області, Відкрите акціонерне товариство комерційний банк «Надра», про заміну сторони виконавчого провадження,

встановив:

представник заявника звернувся до суду із заявою про заміну стягувача ТОВ «ФК Альфа Гранд» його правонаступником ВАТ КБ «Надра» у виконавчому провадженні №52632212 щодо виконання виконавчого напису приватного нотаріуса Київського нотаріального округу Кобелєвої А.М. №375 від 01 квітня 2014 року про стягнення заборгованості в розмірі 2799213 грн. 55 коп. на підставі кредитного договору №412/П/99/2008-840 від 23 червня 2008 року, посилаючись на перехід до зазначеного товариства прав кредитора, відповідно до договору про відступлення права вимоги №412/П/99/2008-840-1 від 03 червня 2024 року та договору про відступлення права вимоги за договором іпотеки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу №440 від 06 червня 2024 року.

Представник заявника подав заяву про розгляд справи без його участі.

Інші учасники процесу у судове засідання не з`явились про дату, розгляд та час розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не відомі.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 442 ЦПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи та заяви, дійшов наступного.

Матеріалами справи встановлено, що 23 червня 2008 року між ВАТ КБ «Надра» та ОСОБА_2 укладено кредитний договір №412/П/99/2008-840-1, відповідно до якого банк надав позичальнику кредитні кошти в розмірі 182695 грн. 71 коп.

23 червня 2008 року за вказаним вище кредитним договором між ВАТ КБ «Надра» та ОСОБА_1 укладено договір поруки, відповідно до умов якого остання поручилася перед кредитором за належне виконання ОСОБА_2 взятих на себе зобов`язань згідно кредитного договору №412/П/99/2008-840 від 03 червня 2024 року.

07 травня 2020 року між ВАТ КБ «Надра» та ТОВ «ФК «Фонд Гарантування Інвестицій» укладено договір про відступлення права вимоги №GL3N217046_ПВ216. Відповідно до умов даного договору відбулося відступлення права вимоги за кредитними договорами.

03 червня 2024 року між ТОВ «ФК «Фонд Гарантування Інвестицій» та ТОВ «ФК Альфа Гранд» укладено договір про відступлення права вимоги №412/П/99/2008-840-1. Відповідно до умов даного договору відбулося відступлення права вимоги за кредитним договором №412/П/99/2008-840-1 23 червня 2008 року, з додатками, додатковими угодами, договорами про внесення змін, та доповненнями до нього тощо, укладеним між ОСОБА_2 та ВАТ КБ «Надра».

Відповідно дост. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміна кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.

Частиною першою статті 442 ЦПК України, передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.

Відповідно до ч. 1 ст. 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії процесу.

Згідно ст. 513 ЦК України правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові.

Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні, яке виникло на підставі правочину, що підлягає державній реєстрації, має бути зареєстрований в порядку, встановленому для реєстрації цього правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як передбачено ст. 516 ЦК України заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов`язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов`язку первісному кредиторові є належним виконанням.

Первісний кредитор у зобов`язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення (ч. 1 ст. 517 ЦК України).

Згідно із ч. 2 ст. 3 Закону України «Про іпотеку» взаємні права і обов`язки іпотекодавця та іпотекодержателя виникають з моменту державної реєстрації іпотеки відповідно до закону.

Водночас за змістом ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про іпотеку», правочин про відступлення прав за іпотечним договором підлягає нотаріальному посвідченню. Відомості про таке відступлення підлягають державній реєстрації у встановленому законодавством порядку.

Отже, момент виникнення права вимоги за іпотечним договором чинне законодавство пов`язує з фактом державної реєстрації іпотеки в порядку, визначеному законодавством.

Наведене відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 27.08.2019 року у справі № 911/2392/17. Близькі за змістом висновки наведено у постановах Верховного Суду від 26.02.2020 року у справі № 751/2322/16-ц, від 12.06.2019 року у справі № 569/16312/17-ц. Така ж позиція підтверджена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 12.10.2020 року по справі № 15/148-10-4045.

Згідно ст. 87 Закону України «Про нотаріат», для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість.

Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 88 Закону України «Про нотаріат», нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років.

Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.

Згідно ст. 89 Закону України «Про нотаріат», у виконавчому написі повинні зазначатися: дата (рік, місяць, число) його вчинення, посада, прізвище, ім`я, по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис; найменування та адреса стягувача; найменування, адреса, дата і місце народження боржника, місце роботи (для фізичних осіб), номери рахунків в установах банків (для юридичних осіб); строк, за який провадиться стягнення; суми, що підлягають стягненню, або предмети, які підлягають витребуванню, в тому числі пеня, проценти, якщо такі належать до стягнення; розмір плати, сума державного мита, сплачуваного стягувачем, або мита, яке підлягає стягненню з боржника; номер, за яким виконавчий напис зареєстровано; дата набрання юридичної сили; строк пред`явлення виконавчого напису до виконання.

Виконавчий напис скріплюється підписом і печаткою нотаріуса.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про нотаріат», стягнення за виконавчим написом провадиться в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Відповідно до вимог ч. 1, 5-7 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Із листа Вишгородського відділу державної виконавчої служби у Вишгородському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) №85638 від 19 листопада 2024 року вбачається, що на примусовому виконанні Вишгородського відділу державної виконавчої служби у Вишгородському районі Київської області перебуває виконавче провадження №52632212 щодо боржника ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь ПАТ КБ «Надра» ЄДРПОУ 20025456, з виконання виконавчого напису №375 від 01 квітня 2014 року вчиненого приватним нотаріусом Київського МНО Кобелєвою А.М. про стягнення заборгованості в розмірі 2799213 грн. 50 коп. шляхом звернення стягнення на земельну ділянку № НОМЕР_2 площею 0,1175 га з кадастровим номером 3221889001:19:277:0104, розташовану за адресою: Київська область,Вишгородський район, с. Ясногородка, урочище «Братська могила №1».

Земельна ділянка передана ОСОБА_1 в іпотеку стягувачу ПАТ «КБ`НАДРА», в забезпечення виконання зобов`язань ОСОБА_2 за кредитним договором №?412/11/99/2008-840 від 23 червня 2008 року.

Разом з тим, всупереч вказаних вище вимог Закону представником заявника договір про відступлення права вимоги за іпотечним договором та відомості про державну реєстрацію такого відступлення за ТОВ «ФК Альфа-Гранд» суду не надано.

Крім того, реєстр боржників до договору про відступлення права вимоги №GL3N217046_ПВ216 від 07 травня 2020 року (згідно п. 1 Договору), суду також не надано.

За таких обставин, належні, допустимі та достатні докази переходу права вимоги у виконавчому провадженні №52632212 щодо боржника ОСОБА_1 на користь ПАТ КБ «Надра» з виконання виконавчого напису №375 від 01 квітня 2014 року про стягнення заборгованості в розмірі 2 799 213 грн. 50 коп. шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки від ПАТ КБ «Надра» до ТОВ «ФК «Фонд Гарантування Інвестицій», та від ТОВ «ФК «Фонд Гарантування Інвестицій» до ТОВ «ФК Альфа-Гранд», у справі відсутні.

Самі лише тільки кредитний договір №412/П/99/2008-840 від 23 червня 2008 року, договір поруки до нього від 23 червня 2008 року, договір про відступлення права вимоги №GL3N217046_ПВ216 від 07 травня 2020 року та договір про відступлення права вимоги №412/П/99/2008-840-1 від 03 червня 2024 року є недостатніми для задоволення поданої заяви й доведення виникнення права вимоги у виконавчому провадженні №52632212 в заявника.

Отже, ТОВ «ФК Альфа-Гранд» не доведено суду факт переходу прав та обов`язків сторони виконавчого провадження до іншої особи за виконавчим провадженням №52632212 з виконання виконавчого напису №375, на підставі вказаних правочинів.

Відтак, у задоволенні цієї заяви слід відмовити за недоведеністю та необґрунтованістю.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 260, 442 ЦПК України,

ухвалив:

в задоволенні заяви відмовити.

Повний текст ухвали складено 03 лютого 2025 року.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду протягом 15 днів з дня складання її повного тексту шляхом подання в зазначений строк апеляційної скарги.

Суддя

СудВишгородський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення31.01.2025
Оприлюднено05.02.2025
Номер документу124867134
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про заміну сторони виконавчого провадження

Судовий реєстр по справі —363/236/25

Ухвала від 31.01.2025

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Чірков Г. Є.

Ухвала від 31.01.2025

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Чірков Г. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні