Справа № 548/2253/24
Провадження № 2/548/51/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(повний текст)
23.01.2025 м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Лідовець Т. М .,
за участю секретаря судового засідання- Манжос Т. В.,
розглянувши у судовому засіданні у залі суду м. Хорол у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Національної гвардії України, в/ч НОМЕР_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу,
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Національної гвардії України, в/ч НОМЕР_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона разом з ОСОБА_3 з 2015 року почали проживати як дружина та чоловік, без реєстрації шлюбу.
За час проживання однією сім`єю як чоловіка та дружини у них народився син, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач разом з ОСОБА_3 вели спільне господарство, мали спільний сімейний бюджет, займалися благоустроєм будинку: робили ремонт, купували меблі та інші предмети домашнього побуту, всі свята проводили в колі рідних та друзів.
Після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України ОСОБА_3 був призваний до Національної Гвардії України у квітні 2022 року.
ІНФОРМАЦІЯ_2 при виконанні бойового завдання за призначенням під час воєнних дій в районі населеного пункту Роботине Запорізької області ОСОБА_3 зник безвісти. І вона не має можливості скористатися своїм правом відповідно до закону на отримання певних прав та гарантій для членів сімей зниклих безвісти військовослужбовців, оскільки протягом тривалого часу вона проживала з ним у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу.
14 жовтня 2024 року ухвалою судді Хорольського районного суду Полтавської області Лідовець Т. М. відкрито провадження у справі, призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження та залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Національну гвардію України, в/ч НОМЕР_1 .
20 листопада 2024 року ухвалою Хорольського районного суду Полтавської області закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
12 грудня 2024 року ухвалою Хорольського районного суду Полтавської області відкладено судове засідання та визнано явку відповідача ОСОБА_2 обов`язковою для дачі особистих пояснень.
20 січня 2025 року ухвалою Хорольського районного суду Полтавської області задоволено клопотання відповідача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
У судове засідання, призначене на 23 січня 2025 року, відповідач ОСОБА_2 не з`явилась, належно була повідомлена про дату, час та місце слухання справи. Направила до суду відзив, в якому проти задоволення позовних вимог не заперечувала, вважала, що їх слід задовольнити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Національної Гвардії України в/ч НОМЕР_1 в судове засідання не з`явився. Жодних клопотань чи пояснень до суду не надходило.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала, вказувала про те, що вона разом із ОСОБА_3 проживали за адресою: АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, мали спільний бюджет, купували меблі та інші предмети домашнього побуту, зробили ремонт в будинку, замінювали вікна та двері. Зазначила що відповідач ОСОБА_2 знаходиться за кордоном, тому не має змоги прибути в судове засідання. Просила позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру, згідно з якою вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Копією довідки про склад сім`ї, виданою відділом надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Хорольської міської ради від 18.07.2024 вих. № 09.08.1159, у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані ОСОБА_1 - заявник, ОСОБА_1 - мати заявниці та ОСОБА_4 - син. (а. с. 8-14).
Згідно з копією паспорта ОСОБА_3 , серії НОМЕР_2 , виданого Роменським МРВ УМВС України в Сумській області від 03.05.2005, місцем реєстрації проживання ОСОБА_3 з 21 січня 2020 року зазначено: АДРЕСА_2 ( а. с. 9).
18.07.2024 у складі комісії депутата міської ради Кібенка О. І. та двох сусідів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 складено акт, відповідно до якого за адресою АДРЕСА_1 , проживає але не зареєстрований з 2015 року ОСОБА_3 ( а. с. 23).
Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 04.10.2023 батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 ( а. с.10).
ОСОБА_3 зник безвісти 13.03.2024 року у зв`язку з виконанням бойового завдання в районі населеного пункту Роботине Запорізької області, що підтверджується копією сповіщення сім`ї № 17 від 13.06.2024, надісланого ІНФОРМАЦІЯ_3 на адресу матері ОСОБА_2 : АДРЕСА_2 (а. с. 13).
У матеріалах справи містяться копії фотокарток, на яких зі слів позивача зображені її чоловік ОСОБА_3 , її син ОСОБА_4 та їх рідні, друзі (а.с. 15-20).
До матеріалів позовної заяви додані дві нотаріально засвідчені заяви від сусідів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , датовані 30.07.2024, в яких вказані особи зазначили про те, що підтверджують факт того, що ОСОБА_3 з 2015 року до повномаштабного вторгнення російською федерацією на територію України, до моменту мобілізації у квітні 2022 року до лав ЗСУ проживали спільно із ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , спільно виховували сина ОСОБА_4 , вели спільне господарство, мали організований побут, спільний бюджет, брали участь в утриманні житла та займалися його благоустроєм, піклувалися один про одного, що носило постійний та систематичний характер (а.с.21,22).
Метою встановлення факту проживання однією сім`єю як жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 є необхідність реалізації її прав як члена сім`ї на отримання соціальних виплат, що належать ОСОБА_3 як військовослужбовцю, відтак такий факт породжує юридичні наслідки.
Відповідно до частин другої та четвертої статті 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року N 5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т. п.
Згідно з частинами першою, другою статті 21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов`язків подружжя.
Відповідно до частини першої статті 36 цього Кодексу шлюб є підставою для виникнення прав та обов`язків подружжя.
Відповідно до статей 12, 13, 80, 81 ЦПК України суд розглядає справи в межах вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених ЦПК України випадках. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх позовних вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Доказування не можуть ґрунтуватись на припущеннях.
Встановлення факту проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу передбачає доведення перед судом факту спільного їх проживання, наявності у них спільного побуту, виникнення між ними у зв`язку із цим взаємних прав та обов`язків, притаманних подружжю. Під спільним проживанням слід розуміти постійне фактичне мешкання чоловіка та жінки за однією адресою, збереження ними у такому житлі переважної більшості своїх речей, зокрема щоденного побутового вжитку, сприйняття ними цього місця проживання як свого основного, незалежно від того, що будь-хто із них за особливістю своєї роботи/служби зумовлений тривалий час бути відсутнім за цим місцем проживання (несення військової служби, вахтовий метод роботи). Спільний побут, в свою чергу, передбачає ведення жінкою та чоловіком спільного господарства, наявність спільного бюджету, витрат, придбання майна для спільного користування, в тому числі за спільні кошти та внаслідок спільної праці, спільна участь в утриманні житла, його ремонт, спільне харчування, піклування чоловіка та жінки один про одного/надання взаємної допомоги тощо. До прав та обов`язків, притаманних подружжю, слід віднести зокрема, але не виключно, існування між чоловіком та жінкою, реалізацію ними особистих немайнових прав, передбачених главою 6 СК України, тощо. При цьому має бути встановлена і доведена саме сукупність вказаних обставин та усталених відносин між чоловіком та жінкою, які притаманні подружжю.
Наведені правові висновки суду повністю узгоджуються із правовими позиціями, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2020 року у справі № 490/10757/16-ц, від 09 листопада 2020 року у справі № 757/8786/15-ц та від 03 листопада 2022 року у справі № 361/4744/19.
Належними і допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу можуть бути, зокрема, але не виключно: свідоцтва про народження дітей; довідки з місця проживання; свідчення свідків; листи ділового та особистого характеру тощо; свідоцтво про смерть одного із «подружжя»; виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що «подружжя» вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства та ін. Подібні правові висновки містяться у постанові Верховного Суду від 15 липня 2020 року у справі № 524/10054/16.
Вирішуючи заявлену в межах цієї справи позовну вимогу про встановлення факту спільного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_3 як чоловіка та жінки однією сім`єю без реєстрації шлюбу в період з 2015 до 2022 року суд дійшов до висновку про відсутність належних і допустимих у справі доказів на підтвердження доводів позивачки про факт ведення спільного господарства, наявності спільного бюджету та взаємних прав і обов`язків, притаманних подружжю з огляду на таке.
Зокрема, ОСОБА_1 для підтвердження спільного проживання, наявності спільного побуту посилається на Акт обстеження від 18 липня 2024 року №, укладеного депутатом Хорольської міської ради за участю двох свідків. У документі вказується про спільне проживання позивачки та ОСОБА_3 з 2015 року, водночас відсутні будь-які обставини, які давали б підстави вважати, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 спільно проживали, вели спільне господарства, мали взаємні права та обов`язки. Окрім того, в Акті не вказані будь-які дані осіб, які були присутні при обстеженні, не засвідчені їх підписи, не вказані документи, що їх посвідчують. З огляду на це суд не може вважати Акт обстеження належним та допустимим доказом у справі.
Нотаріально засвідчені заяви свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 суд вважає недопустимими доказами у справі, оскільки відповідно до статей 90-93 ЦПК України встановлено спеціальний порядок допиту свідків, що передбачає їх виклик у судове засідання з наданням права учасникам справи ставити їм питання. У постанові від 20.05.2020 у справі №200/17947/16-ц Верховний Суд зробив висновок про те, що надання показань свідків шляхом їх нотаріального посвідчення не відповідає вимогам ЦПК України та не забезпечує права учасників справи на всебічний і повний розгляд справи.
У контексті визначення доказів та їх оцінки як достатніх для підтвердження факту спільного проживання однією сім`єю, ураховуючи усталену судову практику, сам факт народження спільної дитини, копії фотокарток із зображеннями спільного проведення часу їх у колі рідних, друзів, самі по собі, без доведення факту ведення спільного господарства, наявності спільного бюджету, взаємних прав і обов`язків іншими доказами, не можуть свідчити про те, що між особами склалися та мали місце протягом тривалого часу усталені відносини, які притаманні подружжю.
Наявність у справі відзиву відповідача ОСОБА_2 , за змістом якого вона не заперечує факт спільного проживання її сина та ОСОБА_1 однією сім`єю до того часу як він був призваний до лав ЗСУ не є безумовною підставою для задоволення позовних вимог, оскільки відповідно до частини четвертої статті 206 ЦПК України суд приймає рішення про задоволення позову лише за наявності законних підстав.
Суд не вправі покласти в основу свого рішення лише факт визнання позову відповідачем, не дослідивши при цьому обставини справи. Тобто повинно мати місце не лише визнання позову, а й законні підстави для задоволення позову. Такий висновок сформулював Верховний Суд у постановах від 15 червня 2020 року у справі № 588/1311/17, від 15 липня 2020 року у справі № 524/10054/16).
У постанові від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц (провадження № 14- 400цс19) Велика Палата Верховного Суду вказала, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи та покладає тягар доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов`язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову за недоведеністю.
Керуючись статтями 12, 13, 76-81, 133, 259, 263-268, 274 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Національної гвардії України, в/ч НОМЕР_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ( РНОКПП НОМЕР_4 );
Відповідач: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 ;
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Національна гвардії України, в/ч НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ).
Повний текст судового рішення скалдений 03.02.2025.
Суддя Т. М. Лідовець
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 05.02.2025 |
Номер документу | 124867991 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Лідовець Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні