Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/9108/24
Провадження № 2/711/276/25
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2025 року Придніпровський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого - судді Булгакової Г.В.,
за участю секретаря судового засідання - Кофанової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Черкаської міської ради, департамент Центр надання адміністративних послуг Черкаської міської ради про надання дозволу на зняття з реєстрації та реєстрацію місця проживання дитини без згоди батька,-
ВСТАНОВИВ:
21.11.2024 ОСОБА_1 звернулася до Придніпровського районного суду м. Черкаси із позовом, в якому просила надати дозвіл на зняття із зареєстрованого місця проживання та реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 без письмової згоди батька ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем, який розірвано рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 28.05.2010. За час перебування у шлюбі у них народився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після припинення шлюбних відносин з відповідачем, вона разом із сином ОСОБА_3 переїхали на постійне місце проживання до її батьків в м. Чигирин Черкаської області. В січні 2017 року було придбано квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , в якій вона проживає з сином ОСОБА_3 з лютого 2017 року. 20.03.2024 вона звернулася до Департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання неповнолітнього ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , але у реєстрації було відмовлено у зв`язку з не наданням письмової згоди батька на реєстрацію дитини за місцем реєстрації матері. Отримати письмову згоду від відповідача можливості немає, оскільки після припинення шлюбних відносин вони не спілкуються, тому вона змушена звернутися до суду задля захисту прав неповнолітнього ОСОБА_3 та отримання дозволу на реєстрацію його місця проживання без згоди батька (відповідача).
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа передана для розгляду судді Придніпровського районного суду м. Черкаси Булгаковій Г.В.
Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 26.11.2024 відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання.
Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 14.01.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилася, подала заяву, в якій підтримала позовні вимоги та просила проводити розгляд справи без її участі.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання повторно не з`явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, клопотань про відкладення або про розгляд справи без його участі на адресу суду не надходило.
Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Органу опіки та піклування виконавчого комітету Черкаської міської ради та департаменту Центр надання адміністративних послуг Черкаської міської ради, у судове засідання не з`явилася, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися у встановленому законом порядку. 03.12.2024 від заступника директора департаменту Центр надання адміністративних послуг Черкаської міської ради Волошина І. надійшло клопотання, в якому останній просив проводити розгляд справи без участі їх представника, при вирішенні справи покладався на розсуд суду.
З урахуванням положень частини 8 статті 178, частини 4 статті 223 та частини 1 статті 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи в їх сукупності, всебічно, повно та об`єктивно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов наступного висновку.
Статтею 55 Конституції України та статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (стаття 5 ЦПК України).
Виходячи з принципу диспозитивності цивільного судочинства та змагальності сторін (статті 12, 13 ЦПК України), суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (стаття 80 ЦПК України).
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , який було розірвано 19.06.2010, про що в Книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено відповідний актовий запис за № 40 та видано свідоцтво про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 .
Під час перебування у шлюбі в сторін народилась дитина син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 23.01.2008 відділом ЗАГС Промислового району міського округу Самара управління ЗАГС Самарської області.
Неповнолітній ОСОБА_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою про склад зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб № 663-06-42 від 09.08.2024.
Позивачка ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Вказане житло належить на праві приватної власності ОСОБА_4 . Дані обставини підтверджуються витягом з реєстру територіальної громади № 2024/009561111 від 09.08.2024 та договором купівлі-продажу квартири від 02.02.2017.
20.03.2024 неповнолітній ОСОБА_3 звернувся до департаменту «Центр надання адміністративних послуг» Черкаської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання (перебування) з одночасним зняттям із задекларованого/зареєстрованого місця проживання, проте йому було відмовлено у реєстрації, у зв`язку з не наданням письмової згоди батька на реєстрацію за місцем проживання матері.
Статтею 11 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків.
Відповідно до статті 29 ЦК України фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно статті160СК Українимісце проживаннядитини,яка досягладесяти років,визначається заспільною згодоюбатьків тасамої дитини. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.
Механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) визначено Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 265 від 07.02.2022.
Згідно з пунктом 14,15 Порядку дитина віком від 14 років самостійно декларує місце свого проживання за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання батьків або інших законних представників чи одного з них без їх згоди. Дитина віком від 14 років самостійно декларує місце свого проживання за адресою іншого житла, ніж задеклароване/зареєстроване місце проживання її батьків або інших законних представників, за згодою батьків або інших законних представників чи одного з них. У разі декларування місця проживання у гуртожитку на період здобуття освіти така згода не надається.
Особи, які досягли 14-річного віку, самостійно подають заяву про реєстрацію місця проживання (перебування) (пункт 31 Порядку).
У разі подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особою, яка не досягла 18-річного віку, реєстрація місця проживання (перебування) здійснюється за згодою батьків або інших законних представників такої особи. Згода не надається у разі коли особа є здобувачем освіти та здійснює реєстрацію свого місця проживання (перебування) в гуртожитку, що належить до сфери управління закладу освіти (пункт 32 Порядку).
Як зазначено у статті 3 Конвенції «Про права дитини» в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
На рівні внутрішнього законодавства України принцип урахування найкращих інтересів дитини викладено у пункті 8 статті 7 СК України та у статті 11 Закону України «Про охорону дитинства», згідно з положеннями яких регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини; предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів дитини.
За таких обставин, враховуючи, що неповнолітній син сторін ОСОБА_3 фактично проживає разом з позивачкою за адресою: АДРЕСА_1 , спір про місце його проживання, який підлягав би вирішенню на підставі статті 161 СК України, між сторонами відсутній, згоду відповідача на реєстрацію місця проживання дитини з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання позивачка не може отримати, а відсутність такої згоди порушує право дитини на вільний вибір місця проживання, суд приходить до висновку про задоволення позову та надання дозволу на реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , без письмової згоди батька ОСОБА_2 .
На підставі викладеного, керуючись ст.29ЦК України,ст.160,161СК України,Порядком декларуваннята реєстраціїмісця проживання(перебування),затвердженим постановоюКМУ №265від 07.02.2022,ст.ст. 1, 2, 4, 5, 13, 76, 80-82, 89, 263, 265, 268, 272, 273, 280-282, 354 ЦПК України суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Черкаської міської ради, департамент Центр надання адміністративних послуг Черкаської міської ради про надання дозволу на зняття з реєстрації та реєстрацію місця проживання дитини без згоди батька - задовольнити.
Надати дозвіл на зняття із зареєстрованого місця проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 без письмової згоди батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Надати дозвіл на реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 без письмової згоди батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його ухвалення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, а відповідачем - в той же строк з дня залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: Г. В. Булгакова
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2025 |
Оприлюднено | 05.02.2025 |
Номер документу | 124868470 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Булгакова Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні