Виноградівський районний суд Закарпатської області
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.02.2025 року м.Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого - судді Трагнюк В.Р., за участі секретаря судового засідання Конар В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до Виноградівської міської ради Берегівського району Закарпатської області Берегівської районної військової адміністрації Закарпатської області, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Зірка", Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області про визнання права на земельну частку (пай),
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Виноградівської міської ради Берегівського району Закарпатської області Берегівської районної військової адміністрації Закарпатської області, Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Зірка", Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області про визнання права на земельну частку (пай).
Позовні вимоги мотивує тим, що починаючи з 1989 по 01.07.2000 року позивач працював на різних посадах в КСГП «Зірка» с.Онок Берегівського (колишнього Виноградівського) району Закарпатської області, що стверджується записами трудової книжки НОМЕР_1 .
Згідно Державного акту на право колективної власності на землю ЗК - 003 №00022 КСГП «Зірка» с.Онок Виноградівського району Закарпатської області передано Оноцькою сільською радою народних депутатів у колективну власність землі площею 921,2 гектарів для ведення сільського господарства, відповідно до рішення сесії 22 скликання Оноцької сільської ради від 2 жовтня 1992 року.
Звернувшись до органів пенсійного фонду України з метою отримання інформації щодо нарахованого трудового стажу для отримання пенсії, у червні 2024 року, позивача було повідомлено про те, що він має право на отримання земельної частки (паю), як колишній член КСГП «Зірка» с.Онок.
У відповідь на адвокатський запит ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області надало лист 29-7-0.31-4156/2-24 від 27.08.2024 р. яким повідомило що відповідно до книг реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) членів КСГП «Зірка» сертифікат на право на земельну частку (пай) за громадянином ОСОБА_1 не зареєстрований.
На підставі вищенаведеного позивач звернутися до суду за захистом свого порушеного права, про що він дізнався з листа ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області, оскільки на його ім`я не видавався сертифікат на право на земельну частку (пай) і такий не значиться зареєстрованим.
Позивач та його представник у судове засідання не з"явилися, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги просить задоволити.
Відповідачі про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представники подали заяви, позовні вимоги не заперечили.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Судом встановлено, що починаючи з 1989 по 01.07.2000 року позивач працював на різних посадах в КСГП «Зірка» с.Онок Берегівського (колишнього Виноградівського) району Закарпатської області, що стверджується записами трудової книжки НОМЕР_1 (а.с.9-11).
Згідно Державного акту на право колективної власності на землю ЗК -003 №00022 КСГП «Зірка» с.Онок Виноградівського району Закарпатської області передано Оноцькою сільською радою народних депутатів у колективну власність землі площею 921,2 гектарів для ведення сільського господарства, відповідно до рішення сесії 22 скликання Оноцької сільської ради від 2 жовтня 1992 року (а.с.18).
Позивач має право на отримання земельної частки (паю), як колишній член КСГП «Зірка» с.Онок (а.с.17 зв.).
У відповідь на адвокатський запит ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області надало лист 29-7-0.31-4156/2-24 від 27.08.2024 р. яким повідомило що відповідно до книг реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) членів КСГП «Зірка» сертифікат на право на земельну частку (пай) за громадянином ОСОБА_1 не зареєстрований (а.с.17).
Позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права, про що він дізнався з листа ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області, оскільки на його ім`я не видавався сертифікат на право на земельну частку (пай) і такий не значиться зареєстрованим (а.с.13).
Листом ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області 29-7-0.31-4155/2-24 від 27.08.2024 р. надано інформацію про те, що відповідно до розпорядження голови Виноградівської районної державної адміністрації №164 від 28.03.2002 p., середній розмір земельної частки (паю) члена КСГП «Зірка» складає 1,25 умовних кадастрових гектарів (а.с.13).
Розпорядженням голови Виноградівської РДА №726 від 11.12.1996 р. «Про затвердження вартості земельної частки/паю/ та її розміри в умовних кадастрових гектарах по колгоспу «Зірка» - затверджено розрахунки вартості земельних часток /паїв/ та їх розмірів в умовних кадастрових гектарах колгоспу «Зірка» с.Онок.
Згідно розрахунку вартості земельної частки /паю/ та її розміру в умовних кадастрових гектарах колгоспу «Зірка» затвердженого розпорядженням голови РДА №726 від 11.12.1996 р. розмір земельної частки/паю/ в умовних кадастрових гектарах складає 2,65 га (а.с.14).
Згідно даних Довідки ТОВ «ЗІРКА» №137 від 28.11.2000 p., ОСОБА_1 дійсно вийшов з членів колгоспу, має земельний пай в розмірі 0,30 га.(а.с. 17).
За даними свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства НОМЕР_4 частка ОСОБА_1 у пайовому фонді КСГП «ЗІРКА» с.Онок складає 400 гривень (а.с.17 зв.).
Правонаступником КСГП «Зірка» с.Онок є сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «ЗІРКА», Закарпатська область, Берегівський район, с.Онок, вул.Миру, 3, поштовий індекс 90 313, код ЄДРПОУ 02184518, що в тому числі підтверджується постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27.04.2017 р. (по справі №807/407/17)(а.с.20-21).
Згідно додаткових списків пайовиків КСГП «ЗІРКА» с.Онок ОСОБА_1 (номер у списку 37) АДРЕСА_1 виділено 0,30 га земельного паю та 400 гр. майнового паю (а.с.19).
Статтею 14 Конституції України передбачено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Зазначена норма узгоджується з вимогами ст. 41 Конституції України.
Згідно п.2 Указу Президента № 720/95 від 08 серпня 1995 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
За змістом статей 22, 23 ЗК України (у редакції Закону України від 18 грудня 1990 року № 561-XII) особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до п. 7 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
Таким чином працівники сільськогосподарських підприємств, що з тих чи інших підстав не були включені до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, мають право на земельну частку (пай) за рахунок резервного фонду за місцем розташування земель, що підлягали розпаюванню.
Розпорядниками земель комунальної власності наразі є відповідні територіальні громади (ст. 83 ЗК України).
Абзацом 2 частини 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» передбачено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.
Статтею 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 №899-ГУ визначено коло осіб, які мають право на земельну частку (пай) - це колишні члени КСП, що отримали сертифікати, та їх спадкоємці, а також евакуйовані та добровільно відселені громадяни. Разом з тим, частина третя статті першої вказаного Закону передбачає, що право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку. Рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) відповідно до ч. 1 ст.2 вищевказаного Закону є документом, що посвідчує право на земельну частку (пай).
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав ( п.а ч.З ст.152 ЗК України).
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.04 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду у справі № 396/1683/18-ц від 17.03.2020 також зазначив, про те, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває прав на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта. Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
В Постанові Верховного Суду від 05.03.2021 року у справі №7171/641/18 зазначено про те, що право власності на земельну частку (пай) виникає не з часу внесення членів колективного сільськогосподарського підприємства до відповідних списків, доданих до державного акта на право колективної власності на землю, перевірки, уточнень і затвердження указаних списків, а з моменту передачі (державної реєстрації) державного акта про право колективної власності на землю конкретному колективному сільськогосподарському підприємству.
У постанові ВС у справі № 181/257/19 від 29.09.2021 року зазначено «оскільки право особи на земельну частку (пай) виникає з моменту отримання сільськогосподарським підприємством державного акту про право колективної власності, в якому ця особа вказана як така, що має право на земельну частку (пай), це право є непорушним, строк на його реалізацію законодавством не встановлено, а відтак воно підлягає захисту без обмеження строком позовної давності».
Тобто, виходячи з положень вищезазначених нормативно-правових актів, в т.ч. практики Верховного суду, - головною умовою для отримання права на земельну частку (пай) є членство в сільськогосподарському підприємстві на момент видачі господарству державного акту на право колективної власності на землю.
Отже будучи членом КСГП «Зірка» с.Онок, на момент передачі останньому Державного акту на право колективної власності на землю, позивач отримав право на земельну частку (пай) в розмірі 1,25 умовних кадастрових гектарів.
Разом з тим, позивачу не було нічого відомо про невидачу сертифікату на земельну частку (пай) до часу отримання листа ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області 29-7-0.31-4156/2-24 від 27.08.2024 р.(а.с.13).
Таким чином, враховуючи наведені обставини, є достатньо доказів, які підтверджують позов, а також те, що позивач як колишній член КСГП «Зірка» с.Онок має право на земельну частку (пай) сільськогосподарського призначення розміром 1,25 умовних кадастрових гектарів, розташовану на території Виноградівської територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, за рахунок земель не розподілених, не витребуваних паїв, які розташовані на території Виноградівської територіальної громади Берегівського району Закарпатської області.
Таким чином, розглянувши цивільну справу у межах заявлених вимог, суд приймає рішення про задоволення заявлених вимог.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 43, 49, 211, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючим в АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 право на земельну частку (пай) як колишнього члена КСГП «Зірка» с.Онок розміром 1,25 умовних кадастрових гектарів, розташовану на території Виноградівської територіальної громади Берегівського району Закарпатської області, за рахунок земель не розподілених, не витребуваних паїв, які розташовані на території Виноградівської територіальної громади Берегівського району Закарпатської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття до Закарпатського апеляційного суду.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення суду складено 03.02.2025 року.
ГоловуючийВ. Р. Трагнюк
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2025 |
Оприлюднено | 06.02.2025 |
Номер документу | 124869636 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Трагнюк В. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні