441/20/25 2/441/342/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
03.02.2025 Городоцький районний суд Львівської області в складі:
головуючого - Ференц О.І.,
за участю секретаря судових засідань - Пеленської Х.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городок Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комарнівської міської ради Львівського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Городоцька державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
В С Т А Н О В И В:
06.01.2025 позивач звернувся до суду із позовом, покликаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка ОСОБА_2 , яка за життя склала заповіт, яким усе належне їй майно заповіла йому. У визначений законом строк, а саме 18.08.2009 року, він звернувся до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті тітки, копію якої йому надали, заява була посвідчена нотаріусом і мала бути внесена в реєстр за № 1509. Однак з невідомих для нього причин його заява не була внесена в реєстр, про що він дізнався лише в грудні 2024, коли мав намір продати належний тітці будинок в с. Андріянів Львівського району.
Просив суд постановити рішення, яким визначити йому додатковий строк в два місяці для подачі нотаріусу заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, у поданій в суд заяві представник позивача просила про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, подав письмову заяву, в якій розгляд справи просить проводити у його відсутності, при вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Представник третьої особи в судове засідання не зявився, належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, причини неявки суду невідомі.
У звязку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що передбачено ч.2 ст.247 ЦПК України.
Проаналізувавши підстави позовної заяви, оглянувши та оцінивши матеріали справи, дослідивши зібрані у справі докази, суд вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12.11.2004 ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем виконкому Кліцьківської сільської ради Городоцького району Львівської області Копер С.О. та зареєстрований в реєстрі за № 50, яким усе належне їй майно заповіла своєму племіннику ОСОБА_1 , 1961 р.н.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. Спадкова справа після її смерті не заводилася.
18.08.2009 ОСОБА_1 подав через приватного нотаріуса Городоцького районного нотаріального округу Львівської області Богаченко О.І. заяву, адресовану Городоцькій державній нотаріальній конторі, про прийняття ним спадщини після смерті ОСОБА_2 . Заява підписана ОСОБА_1 , що засвідчено нотаріусом з прикладенням його печатки, і мала бути зареєстрована в реєстрі за № 1509. Між тим в грудні 2024 ОСОБА_1 дізнався, що спадкова справа після смерті тітки не відкрита, а його заява про прийняття спадщини від 18.08.2009 не внесена у реєстр.
Листом від 08.11.2024 державний нотаріус Городоцької державної нотаріальної контори Львівської області Шаравара В.В. відмовив ОСОБА_1 у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 через пропуск визначеного ст.1270 ЦК України строку.
Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Частина 1 ст.1269 ЦК України встановлює, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини частиною 1 ст.1270 ЦК України встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 1272 ЦК України встановлено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як зазначено у п.24 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008р. "Про судову практику у справах про спадкування", вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Законодавство не встановлює конкретний перелік поважних причин пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини та такі причини оцінюються судом на власний розсуд, в кожному конкретному випадку та з урахуванням усіх обставин справи.
Тобто суд, розглядаючи такі позови, встановлює сам наявність причин, що унеможливили своєчасне звернення із заявою про прийняття спадщини та оцінює їх з точки зору поважності. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Така правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 26 червня 2019 року, справа № 565/1145/17.
Як вбачається із матеріалів справи, спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Таким чином строк для прийняття спадщини, встановлений ст.1270 ЦК України, після смерті ОСОБА_2 закінчився 20.08.2009. ОСОБА_1 своєчасно звернувся до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , однак з незалежних від нього причин така не була належним чином зареєстрована в реєстрі.
Дослідивши надані позивачем докази, виходячи із встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність об`єктивних, непереборних, істотних труднощів для позивача для реалізації його спадкових прав за заповітом, оскільки він вважав, що вчинив усі залежні від нього дії для прийняття спадщини, його заява була подана приватному нотаріусу, не внесена в реєстр з причин, що не залежали від його волі, що свідчить про поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 своєчасно не прийняв спадщину з поважних причин, а тому, беручи до уваги, що будь-чиї права чи законні інтереси рішенням суду порушені не будуть, вважає за необхідне визначити позивачу додатковий строк для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 .
На підставівикладеного,керуючись ст.1268-1270,1272 ЦКУкраїни, п.24 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008р. "Про судову практику у справах про спадкування", ст. 11, 174, 179, 212, 214-215 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Позов задоволити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк в 2 (два) місяці з дати набрання цим рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Андріянів Городоцького району Львівської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду через Городоцький районний суд Львівської області.
Головуючий Ференц О.І.
Суд | Городоцький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2025 |
Оприлюднено | 05.02.2025 |
Номер документу | 124871257 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Городоцький районний суд Львівської області
Ференц О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні