Рішення
від 04.02.2025 по справі 682/3292/24
СЛАВУТСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 682/3292/24

Провадження № 2/682/226/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2025 року м. Славута

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області у складі :

головуючої судді Зеленської В.І,

з участю секретарки судових засідань Козир О.П.,

представника позивача адвоката Маринюка С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ганнопільської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

23.12.2024 адвокат Маринюк С.О. звернувся в суд в інтересах ОСОБА_1 з позовом до Ганнопільської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визначення додаткового строку терміном три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У вступному слові представник позивача - адвокат Маринюк С.О. пояснив, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після його смерті відкрилась спадщина, але спадкова справа не заведена. Спадкодавець ОСОБА_2 був для ОСОБА_1 сторонньою особою, тому про існування заповіту в його користь позивач не знав. Нотаріус чи орган місцевого самоврядування не повідомляли ОСОБА_1 про відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 та про те, що він є його спадкоємцем ОСОБА_2 . Про свої спадкові права ОСОБА_1 дізнався у 2024 році та звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини пілсля смерті ОСОБА_2 , але нотаріус відмовив позивачу у прийнятті заяви у зв`язку з пропуском визначеного законом строку для прийняття спадщини. Вважає, що позивач пропустив строк для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини з поважних причин і просить позов задовольнити та визначити ОСОБА_1 додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Представник відповідача - Ганнопільської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області в судове засідання не з"явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи судом. У заяві до суду просить розглянути справу за його відсутності, відзив на позов не подав.

Дослідивши позовні вимоги, письмові докази, суд приходить до наступного.

ОСОБА_2 проживав та був зареєстрований по АДРЕСА_1 один, що стверджується довідкою № 240 від 10.12.2024, виданою Ганнопільською сільською радою Шепетівського району Хмельницької області (а.с.13).

На час смерті ОСОБА_2 був власником земельної ділянки площею 0,7068 га, кадастровий номер 6823984900:04:003:0058, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малоскнитської сільської ради Славутського району Хмельницької області, що стверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ № 037205 від 18 серпня 2008 року (а.с.15-16).

30 січня 2010 року на випадок своєї смерті ОСОБА_2 склав заповіт на приватизовану земельну ділянку площею 0,7068 га, кадастровий номер 6823984900:04:003:0058, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в користь ОСОБА_1 (а.с.9).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер в с. Малий Скнит Славутського району Хмельницької області, що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 від 24 грудня 2010 року (а.с.8).

Відповідно до ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно зі ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Заповіт ОСОБА_2 від 30.01.2010 р посвідчений секретарем СМирутинської сільської ради Славутського району Хмельницької області, на теперішній час не змінений і не скасований (а.с.9).

Отже, відповідно до ст.ст. 1223, 1233 ЦК України ОСОБА_1 є спадкоємцем ОСОБА_2 за заповітом.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заведена, що стверджується повідомленням нотаріуса (а.с.17) та Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (а.с.18).

ОСОБА_1 , як спадкоємець ОСОБА_2 за заповітом, у 2024 році звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , але пропустив визначений законом строк для прийняття спадщини і нотаріус відмовив йому у прийнятті заяви (а.с.17).

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Згідно із довідкою ПП "Трудівник Полісся" СЬОГОДНІ" у місцевих засобах масової інформації оголошень про виклик спадкоємців до нотаріуса чи в будь-яку сільську раду з приводу відкриття спадщини не розміщувалось (а.с.14).

Відповідно до правової позиції зазначеної в Постанові Верховного Суду від 26.06.2019 року в справі №565/1145/17 поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Отже, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Зважаючи на те, що позивач був сторонньою особою для спадкодавця, не перебував в родинних чи інших близьких відносинах із спадкодавцем, разом із спадкодавцем не проживав, спадкодавець ОСОБА_2 помер в с. Малий Скнит Славутського району Хмельницької області, а ОСОБА_1 проживає в с. Клепачі Шепетівського району Хмельницької області, позивач не знав і не міг знати про існування заповіту в його користь, у місцевих ЗМІ оголошень про виклик спадкоємців до нотаріуса чи в будь-яку сільську раду з приводу відкриття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 не розміщувалось, відповідач відзив на позов не подав та будь-яким іншим чином не заперечує проти права позивача на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , тому суд знаходить причини пропуску позивачем строку прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 поважними.

Вказані обставини є об`єктивними та істотними перешкодами для реалізації права позивача на спадкування після смерті ОСОБА_2 , а тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 4-13, 17, 18, 263-265, 273, 282, 289 ЦПК України, ст.ст. 1223, 1233, 1270, 1272 ЦК України, суд

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителю Хмельницької області, Шепетівського району, села Клепачі, РНОКПП НОМЕР_2 , додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в селі Малий Скнит Славутського району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в підсистемі "Електронний суд".

Головуючий суддя Зеленська В. І.

СудСлавутський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення04.02.2025
Оприлюднено05.02.2025
Номер документу124886868
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —682/3292/24

Рішення від 04.02.2025

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Зеленська В. І.

Ухвала від 21.01.2025

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Зеленська В. І.

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області

Зеленська В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні