Справа № 697/2567/24
Провадження № 2/697/210/2025
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2025 року м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді? ? ? ? ? ? ? ? ? Сивухіна Г.С.
за участю секретаря с/з? ? ? ? ? ? Бичук А.Ю.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні у м. Каневі, Черкаської області у порядку загального? ? позовного провадження цивільну справу за позовом адвоката Константінової Тетяни Миколаївни, діючої в інтересах ОСОБА_1 ? ? до Бобрицької сільської ради Черкаської області про визнання права на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача адвокат Константінова Т.М., діючи в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з уточненим в подальшому позовом до відповідача Бобрицької сільської ради Черкаської області про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування позову зазначила, що позивач являється спадкоємцем спадкового майна після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також після смерті її чоловіка ОСОБА_3 ? ? померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач успадкувала після смерті батька та чоловіка по 1/2 частці на право на земельну частку (пай) розміром 6,19 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки, яка знаходиться в КСП ім. Чапаєва с Піщальники Черкаського району Черкаської області.
Згідно довідки № 138 від 02.05.2024 виданої Потапцівським старостинським округом виконавчого комітету Бобрицької сільської ради, ОСОБА_2 дійсно належало право на земельну частку (пай) за рахунок земель, які перебували у колективній власності колишнього КСП ім. Чапаєва та залишилося не реалізованим за життя спадкодавцем право на земельну ділянку площею 0,2750 га вид угідь багаторічні насадження, порядковий номер 86, та пасовище орієнтовною площею 1,08 га, порядковий номер 86. Позивач звернулася до Канівської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але у зв`язку? ? з відсутністю правовстановлюючих документів отримала відмову.
Просить суд визнати за позивачем в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 в порядку спадкування за законом, право на 1/2 земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності колишнього КСП ім. Чапаєва, вид угідь: багаторічні насадження площею 0,2750 в умовних кадастрових гектарах та пасовища орієнтовною площею 1,08 га, які розташовані на території Бобрицької сільської ради Черкаської області, посвідчене сертифікатом серії ЧР № 0315412 від 26.11.1999.
У підготовче засідання представник? ? позивача не з`явилася, скерувала до суду заяву про? ? розгляд справи за її відсутності, уточнені позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити.
Представник відповідача -? ? Бобрицької сільської ради Черкаської області адвокат Хорошун О.В. в судове засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги визнала та не заперечувала? ? щодо їх задоволення.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності з вимогами ч. 2 ст. 247 ЦПК України, не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, приходить до наступного.
Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Каневі Черкаської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 18.01.2002 (а.с.25).
Відповідно до копії сертифіката на право на земельну частку (пай), серії ЧР 0315412 ОСОБА_2 на підставі рішення Канівської районної державної адміністрації від 26.11.1998 №309 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП ім. Чапаєва (с. Потапці Канівського району Черкаської області) розміром 6,19 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) (а.с.18,19).
Право на земельну на вище вказану частку (пай) передано ОСОБА_3 та ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом ВАВ №549117.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 21.03.2022, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Каневі Черкаської області (а.с.24).
Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.01.2023, зареєстрованого в реєстрі за № 139, ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадкове майно на яке видано свідоцтво складається з: житлового будинку з надвірними спорудами АДРЕСА_1 (а.с.27).
Згідно довідки старости Потапцівського старостинського округу №3 виконавчого комітету Бобрицької сільської ради №138 від 02.05.2024, ОСОБА_2 належало право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності колишнього КСП ім. Чапаєва. Вид угідь - багаторічні насадження на земельній ділянці за порядковим номером 86, площею 0,2750 га (а.с.16).
Постановою № 418/02-31 від 08.05.2024, державного нотаріуса Канівської державної нотаріальної контори Черкаської області Шатило Л.А., позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом право на 1/2 земельну частку (пай), вид угідь - багаторічні насадження площею 0,2750 га., на земельній ділянці за порядковим номером 86, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, що підтверджують право на спадщину вищевказаної земельної ділянки (а.с.22).
Нормою статті 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст.ст.1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. ст. 1261-1265 ЦК України (ст.1223 ЦК України).
Згідно з частиною 1 та 3 статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
У пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Отже, наявне у спадкодавця ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) саме у розмірах по 6,19 в умовних кадастрових гектарах, які були визначені у відповідному сертифікаті на право власності на земельну частку (пай) є об`єктом спадкування після його смерті, у тому числі й у випадку, коли з різних причин цим особам було виділено у власність земельні ділянки у меншому розмірі ніж це було визначено сертифікатом на право на земельну частку (пай).
Відповідно, після смерті ОСОБА_2 спадщину у рівних частинах прийняли позивач ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_3 , який помер та не встиг оформити свої спадкові права.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Факт того, що особа за життя не оформила свого права на майно, не має правового значення для вирішення питання щодо наявності права на це майно у її спадкоємців, оскільки відповідно до ч. 3ст. 1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє права на спадщину. На цьому наголосив Верховний Суд у постанові від 31.08.2020 по справі№350/1850/17.
Оскільки спадкодавець за життя не оформив належним чином у встановленому законом порядку право власності на конкретну земельну ділянку, а лише набув майнові права на її отримання, а отже успадковується це саме право на отримання земельної частки (паю), а не право власності на конкретно визначену земельну ділянку в натурі.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 14.12.2022 по справі № 692/565/21.
Таким чином, оскільки позивач є спадкоємцем за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 , то вважається, що вона набула право на спадкування усіх прав та обов`язків, що належали попередньому спадкодавцю, на підставі статей 1216 та1218 ЦК України. До складу спадщини входить, у тому числі, право на земельну частку (пай), яке спадкодавець отримав за життя, але не оформив у зв`язку зі смертю, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Питання розподілу судових витрат в позові не ставиться, тому суд залишає судові витрати за позивачем.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 81, 89, 200, 206, 263-265, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов адвоката Константінової Тетяни Миколаївни, діючої в інтересах ОСОБА_1 ? ? до Бобрицької сільської ради Черкаської області про визнання права на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на 1/2 земельної частки (паю) у землі, яка перебувала у колективній власності колишнього КСП ім. Чапаєва, вид угідь: багаторічні насадження площею 0,2750 в умовних кадастрових гектарах та пасовища орієнтовною площею 1,08 га, які розташовані на території Бобрицької сільської ради Черкаської області, посвідчене сертифікатом серії ЧР № 0315412 від 26.11.1999.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 04.02.2025.
Суддя Г . С . Сивухін
Суд | Канівський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2025 |
Оприлюднено | 05.02.2025 |
Номер документу | 124893708 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
Сивухін Г. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні