ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" лютого 2025 р. Справа № 922/4787/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Байбака О.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Харківобленерго" (адреса: 61037, м. Харків, вул. Георгія Тарасенка, буд. 149; код ЄДРПОУ 00131954) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стронг Клил" (адреса: 04074, м. Київ, вул. Кульженків сім`ї, буд. 35; код ЄДРПОУ 44121435) про стягнення 749430,83 грн. без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Харківобленерго" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Стронг Клил" (далі відповідач) 749430,83 грн, з яких:
389094,71 грн - авансу;
155637,90 грн - штрафу;
182567,18 грн - інфляційних втрат;
22131,04 грн - 3% річних.
Позов обґрунтовано з посиланням на порушення відповідачем умов договору підряду (щодо виконання робіт з реконструкції) № 8835 від 03.12.2021 щодо невиконання робіт, які є предметом договору, а також не поверненням авансового платежу.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 31.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) учасників справи; запропоновано відповідачу подати відзив на позов в п`ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали; встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов; встановити відповідачу строк для подання заперечень протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Згідно з вимогами ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
З метою повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та надання їм можливості реалізувати власні процесуальні права, судом засобами електронного та/або поштового зв`язку на юридичну адресу, зазначену у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань направлено копію ухвали від 31.12.2024 про відкриття провадження у справі.
Зокрема копію зазначеної ухвали доставлено до електронного кабінету позивача в підсистемі Електронний суд, про що свідчить довідка про доставка електронного листа (а. с. 40).
Надіслана на адресу відповідача засобами поштового зв`язку копія ухвали від 31.12.2024 повернулась на адресу суду з відміткою адресат відсутній за вказаною адресою (а. с. 41-44). Відомостей про наявність у відповідача іншої адреси матеріали справи не містять.
Згідно з вимогами п. п. 5-6 ст. 242 ГПК України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня. Днем вручення судового рішення, зокрема, є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
З урахуванням викладеного, судом виконано процесуальний обов`язок щодо повідомлення сторін про розгляду справи, а останні в розумінні вимог ст. ст. 120, 242 ГПК України вважаються такими, що належним чином повідомлені про такий розгляд.
Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву в порядку та строк, встановлені ухвалою Господарського суду Харківської області від 31.12.2024у даній справі.
Розглянувши подані на розгляд суду матеріали справи, суд визнає їх достатніми для прийняття судового рішення по суті спору.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, суд встановив.
Як свідчать матеріали справи, 03.12.2021 між позивачем, як замовником, та ТОВ «Захід-Енергобуд», як підрядником, укладено договір підряду (щодо виконання робіт з реконструкції) № 8835 (далі за текстом договір; а. с. 11-15), за умовами якого підрядник зобов`язується власними силами зі своїх матеріалів виконати для замовника наступні роботи (код ДКПП (Державний класифікатор продукції та послуг) 43.21): «Реконструкція «ТП-1731» (інв. № 00301271/01), з встановленням трансформатора. Реконструкція ЛЕП «ПЛ 0,4 кВ ТП 1737 смт. Печеніги Л-3» (інв. № 00506957/03). Реконструкція ЛЕП «ПЛ 0,4 кВ ТП 1737 смт. Печеніги Л-1» (інв. № 00506957/01), з прокладанням ЛЕП 0,4 кВ для зовнішнього електропостачання об`єкта «житловий будинок з надвірними будівлями» за адресою: вул. Харківська, б. 12, смт. Печеніги, Печенізький р.-н, Харківська обл., Україна» (реєстр. № 112924), замовник: Любива Ксенія Сергіївна, а замовник прийняти і оплатити такі роботи.
Кількісні характеристики виконуваних за цим договором робіт визначаються договірною ціною (кошторис), яка є додатком 1 до цього договору.
Власником результату виконаних робіт (об`єкта реконструкції) є замовник (п. 1.1 договору).
Відповідно до п. 3.1 договору, його ціна є твердою і становить 648491,18 (шістсот сорок вісім тисяч сто вісімдесят дев`ять грн. 42 коп.), крім того ПДВ 20% - 129698,24 грн (сто двадцять дев`ять тисяч шістсот дев`яносто вісім тисяч грн 24 коп.). Загальна вартість договору 778189,42 грн (сімсот сімдесят вісім тисяч сто вісімдесят дев`ять грн 42 коп.).
Згідно з п. 4.1 договору замовник сплачує підряднику аванс у розмірі 50% (п`ятдесят відсотків), що складає 389094,71 грн (триста вісімдесят дев`ять тисяч дев`яносто чотири грн 71 коп.), у тому числі ПДВ 20% - 64849,12 грн (шістдесят чотири тисячі вісімсот сорок дев`ять грн 12 коп.) від загальної вартості договору на виконання робіт, придбання (постачання) необхідних матеріалів, виробів, обладнання протягом 90 банківських днів з моменту підписання договору.
За змістом п. 5.1 договору, строк (термін) виконання робіт передбачено календарним планом (графіком) виконання робіт та починає перебіг протягом 3 днів з дати набрання чинності цього договору та отримання авансу (за наявності авансу) або заявки від замовника на виконання робіт. Підрядник зобов`язаний виконувати роботи у відповідні строки, що встановлені календарним планом (графіком) виконання робіт (додаток 2 до договору).
Підрядник зобов`язаний забезпечити виконання робіт у строки, встановлені договором (п. 6.1.3 договору).
Відповідно до п. 7.2 договору, у разі порушення терміну виконання робіт за цим договором до 15 днів підрядник сплачує замовнику штраф у розмірі 10% від ціни договору. У разі порушення терміну виконання робіт за цим договором понад 15 днів підрядник сплачує замовнику штраф 20%, а у разі здійснення попередньої оплати підрядник, крім сплати зазначеного штрафу, повертає замовнику кошти з урахуванням індексу інфляції.
Пунктом 12.5. Договору визначено, що сторона, що прийняла рішення про призупинення дії або розірвання Договору у випадках, передбачених пунктами 12.3. та 12.4 Договору, повідомляє про це письмово іншу Сторону не менш ніж за 15 днів до вступу в дію такого рішення і якщо протягом цього строку обставини, що зумовили таке рішення, суттєво не змінилися, Сторона, що проявила ініціативу має право розірвати Договір.
Також, п. 9.1., п. 9.2. та п. 9.4. Договору передбачено, що Сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим Договором у разі виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які не існували під час укладання Договору та виникли поза волею Сторін. Форсмажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є випадки, передбачені ст. 14-1 Закону України Про торгово-промислові палати в Україні. Сторона, що не може виконувати зобов`язання за цим Договором унаслідок дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), повинна негайно не пізніше ніж протягом 5 (п`яти) календарних днів з моменту їх виникнення повідомити про це іншу Сторону у письмовій формі. Доказом виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) та строку їх дії є Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видається Торгово-промисловою палатою України або регіональною торгово-промисловою палатою.
За умовами розділу 11 договору останній набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 31.12.2022.
Закінчення строку дії договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
Як свідчать матеріали справи, замовник на виконання п. 4.1 договору перерахував підряднику аванс у розмірі 50%, що склав 389094,71 грн, що підтверджується банківською випискою з особового рахунку з 20.12.2021 по 20.12.2021 (а. с. 10).
Однак, підрядник взяті на себе зобов`язання щодо виконання обумовлених договором робіт у строк, передбачений договором, не виконав.
Матеріали справи також свідчать про те, що з метою досудового врегулювання спору замовник надіслав на адресу підрядника вимогу № 04-46/276 від 18.01.2023 (а. с. 17-18) щодо повернення авансового платежу та сплати штрафних санкцій у зв`язку з невиконанням умов укладених між сторонами договорів.
Однак, підрядник відповіді на зазначену вимогу не надав, авансовий платіж також не повернув.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 23.12.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю «Захід-Енергобуд» (що є підрядником за наведеним вище договором) змінило назву на Товариства з обмеженою відповідальністю "Стронг Клил" (відповідач у даній справі), та юридичну адресу.
Зазначені обставини стали підставами для звернення позивача до суду з позовом у даній справі в якому позивач просить суд стягнути з відповідача 389094,71 грн авансу, а також нарахованих в зв`язку з простроченням його повернення 182567,18 грн інфляційних втрат за період з грудня 2021 по листопад 2024, 22131,04 грн. 3% річних за період з 01.02.2023 по 24.12.2024, та 155637,90 грн. штрафу нарахованого на підставі п. 7.2. договору.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За умовами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
На підставі ст. 526, 629 ЦК України, п. 1 ст. 193 ГК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від зобов`язання не допускається; договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Згідно з ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За приписами ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 837 ЦК України передбачено, що за договором підряду одна сторона (підрядчик) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідно до ст. 846 ЦК України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов`язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов`язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.
Статтею 854 ЦК України передбачено, що якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково. Підрядник має право вимагати виплати йому авансу лише у випадку та в розмірі, встановлених договором.
Відповідно до ч. 4 ст. 882 ЦК України, передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.
Згідно зі ст. 849 ЦК України, замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи, не втручаючись у діяльність підрядника. Якщо підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її у строк стає явно неможливим, замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків. Якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином, замовник має право призначити підрядникові строк для усунення недоліків, а в разі невиконання підрядником цієї вимоги - відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок підрядника. Замовник має право у будь-який час до закінчення роботи відмовитися від договору підряду, виплативши підрядникові плату за виконану частину роботи та відшкодувавши йому збитки, завдані розірванням договору.
В даному випадку, відповідач отримавши від позивача 20.12.2021 аванс в сумі 389094,71 грн відповідно до умов договору був зобов`язаний виконати роботи до 09.03.2022.
Однак, матеріали справи не містять та відповідачем суду не надано будь-яких доказів виконання робіт за договором.
Також матеріали справи не місять і доказів звернення відповідача до позивача з приводу неможливості виконання зобов`язань за договором в порядку, визначеному п. 9.1.-9.4. договору, призупинення або розірвання договору в порядку, визначеному п. 12.5. договору.
Таким чином, позивач на підставі п. 7.2. договору та ст. 849 ЦК України має право вимагати від відповідача повернення сплаченого авансу.
Оскільки відповідач не надав суду доказів повернення отриманого авансу, суд за наслідками розгляду справи приходить до висновку про задоволення позову в даній частині вимог, та стягнення з відповідача на користь позивача 389094,71 грн авансу.
Щодо позову в частині стягнення інфляційних та 3% річних, суд зазначає.
Стаття 610 ЦК України вказує на те, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Пунктом 7.2. договору передбачено право позивача вимагати повернення авансу з урахуванням інфляційних нарахувань.
Позивачем здійснено нарахування інфляційних за період з грудня 2021 по листопад 2024.
Розглянувши здійснений розрахунок суд констатує безпідставність нарахування інфляційних за грудень 2021 року. В даному випадку позивач відповідно до умов договору має право на нарахування інфляційних з моменту перерахування коштів; аванс був сплачений позивачем 20.12.2021 року, тобто в грудні 2021 році позивач має право на нарахування тільки за 11 календарних днів з 21.12.2021 по 31.12.2021, тобто менше ніж за половину календарного місяця.
Разом з тим, об`єднана палата Касаційного господарського суду у постанові від 20.11.2020 у справі № 910/13071/19 сформулювала позицію щодо нарахування та сплати боржником інфляційних втрат за неповний місяць, та зокрема зазначила, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від кількості днів прострочення в відповідному календарному місяці.
В даному випадку, за аналогією, суд вважає, що оскільки у позивача виникло право на нарахування інфляційних 21.12.2021, відповідно сума боргу повинна індексуватися починаючи з наступного місяця, тобто з січня 2022 року.
Разом з тим, відповідно до ст. 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Перевіривши в контексті викладеного відповідний розрахунок інфляційних, суд приходить до висновку про задоволення позову в даній частині вимог, та стягнення з відповідача на користь позивача 182567,18 грн. інфляційних.
Щодо вимог про стягнення 3% річних, суд зазначає, що відповідач не виконав вимогу позивача про повернення передоплати, висловленої в листі від 18.01.2023. Зазначене надає позивачу право на нарахування 3% річних зі спином строку, встановленого ч. 2 ст. 530 ЦК України.
Згідно з розрахунком, позивачем нараховано до стягнення з відповідача 22131,04 3% річних за період прострочення з 01.02.2023 по 24.12.2024.
Перевіривши зазначений розрахунок суд приходить до висновку про його арифметичну вірність та обґрунтованість.
За таких обставин, заявлений позов в даній частині вимог також підлягає задоволенню.
Щодо вимог про стягнення штрафу суд зазначає.
Стаття 216 ГК України передбачає відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим кодексом, іншими законами і договором.
Згідно з п. 1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Статтею 549 ЦК України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.
Як зазначалось, на підставі п. 7.2 договору у разі порушення терміну виконання робіт за цим договором до 15 днів підрядник сплачує замовнику штраф у розмірі 10% від ціни договору. У разі порушення терміну виконання робіт за цим договором понад 15 днів підрядник сплачує замовнику штраф 20%, а у разі здійснення попередньої оплати підрядник, крім сплати зазначеного штрафу, повертає замовнику кошти з урахуванням індексу інфляції.
Користуючись правом, передбаченим даними пунктами договорів позивач нарахував відповідачу 155637,90 грн. штрафу (що становить 20% від ціни договору)
Враховуючи вказані положення чинного законодавства та умови укладеного між сторонами договору, а також враховуючи факт не надання відповідачем доказів належного та своєчасного виконання робіт, суд приходить до висновку про задоволення заявленого позову в цій частині, та стягнення з відповідача на користь позивача штрафу в заявленому до стягненні розмірі.
Крім того, з урахуванням вимог ст. 123, 126, 129 ГПК України, за наслідками розгляду справи з відповідача на користь позивача також підлягає стягненню витрати по сплаті судового збору в сумі 8993,17 грн.
Керуючись ст. ст. 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 232-233, 237-238, 240-241 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Стронг Клил" (адреса: 04074, м. Київ, вул. Кульженків сім`ї, буд. 35; код ЄДРПОУ: 44121435) на користь Акціонерного товариства "Харківобленерго" (адреса: 61037, м. Харків, вул. Георгія Тарасенка, буд. 149; код ЄДРПОУ: 00131954):
389094,71 грн - авансу;
155637,90 грн - штрафу;
182567,18 грн - інфляційних втрат;
22131,04 грн - 3% річних;
8993,17 грн витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в строки та в порядку визначеному ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
СуддяО.І. Байбак
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2025 |
Оприлюднено | 05.02.2025 |
Номер документу | 124897339 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі підряду, з них |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Байбак О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні