Рішення
від 20.01.2025 по справі 528/1371/24
ГРЕБІНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Гребінківський районний суд Полтавської області


Справа №: 528/1371/24

Провадження № 2/528/135/25

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

20 січня 2025 року м. Гребінка

20 січня 2025 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі головуючого судді Татіщевої Я.В., секретаря Трохименка В.В., розглянувши у залі суду м. Гребінка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Гребінківської міської ради Полтавської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача Виконавчого комітету Гребінківської міської ради Полтавської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом.

У заяві посилається на те, що у серпні місяці 2024 року їй (позивачу) у приватній розмові із співвласником частини спадкової земельної ділянки (паю) кадастровий номер 5320880400:00:002:0072 стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка за свого життя на випадок своєї смерті на її ім`я залишила заповіт.

Позивач вказує, що згідно з копією заповіту від 16 листопада 2022 року посвідченого приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Пусан Т.В., зареєстрованого в реєстрі за № 3075, 3076, померла ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила розпорядження, згідно якого належну їй 1/3 (одну третю) частку земельної ділянки площею 3,2336 га, кадастровий номер: 5320880400:00:002:0072, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за адресою: Полтавська область, Лубенський (колишній Гребінківський) район, Олександрівська сільська рада, заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зазначає, що отримавши вищевказану інформацію та копії документів вона звернулася до приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Негоди Ірини Володимирівни по місцю відкриття спадщини з метою подання заяви про прийняття спадщини згідно заповіту та заведення спадкової справи після померлої ОСОБА_2 . Проте нотаріусом було відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини та заведення спадкової справи, оскільки нею пропущений встановлений законом строк для подачі заяви про прийняття спадщини. Згідно витягу зі Спадкового реєстру № 78340555 від 13.09.2024 року після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 спадкова справа на території України не заводилася.

Пояснює, що причиною несвоєчасного звернення до нотаріуса та пропуску позивачем 6-ти місячного строку для подачі заяви для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 стало те, що на час відкриття спадщини вона не проживала зі спадкодавцем ОСОБА_2 , не мала спільного побуту, прав та обов`язків в розумінні сім`ї і про наявність заповіту, складеного на її користь, дізналася поза межами строку, передбаченого частиною першою статті 1270 ЦК України. Таким чином, у неї виникли правомірні очікування щодо відповідного спадкового майна зазначеного в заповіті після померлої ОСОБА_2 .

Враховуючи вищевикладене, просить суд:

- визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , додаткового строку в два місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

- судові витрати віднести на рахунок позивача.

У судове засідання позивач та її представник адвокат Потапенко А.М. не з`явилися, надали суду заяву, в якій просили позов розглянути без їх участі, позовні вимоги підтримали, просили задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надавши суду заяву, в якій просив позов розглянути без його участі, при вирішенні питання про задоволення позову покладається на розсуд суду.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи в межах наданих письмових доказів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , дана обставина підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Лубенським відділом ДРАЦС у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис № 109 від 21.08.2024 року (а.с. 12 зврт).

Згідно з довідкою № 2079 від 13.09.2024 року, ОСОБА_2 по день смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею була зареєстрована ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 12).

Згідно з витягом з ДРРП на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень № витягу 27768398 від 07.10.2014 року, ОСОБА_2 мала у приватній спільній частковій власності 1/3 частину земельної ділянки площею 3,2336 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Олександрівської сільської ради Гребінківського району Полтавської області (кадастровий номер 5320880400:00:002:0072) (а.с. 13).

У нотаріальному порядку позивач не може отримати на своє ім`я свідоцтво про право на спадщину у зв`язку з тим, що нею пропущено строк для прийняття спадщини, що підтверджується роз`ясненням від 13.09.2024 року, виданим приватним нотаріусом Полтавського нотаріального округу Негодою І.В. (а.с. 08).

Згідно з витягом зі Спадкового реєстру № 78340555 від 13.09.2024 року після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася (а.с. 09).

Відповідно до заповіту, зареєстрованого в реєстрі за № 3075, 3076 від 16.11.2022 року, посвідченого приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Пусан Т.В., ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила розпорядження, згідно якого належну їй 1/3 (одну третю) частку земельної ділянки площею 3,2336 га, кадастровий номер: 5320880400:00:002:0072, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за адресою: Полтавська область, Лубенський (колишній Гребінківський) район, Олександрівська сільська рада, заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Так, у відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1222 ч.1ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи , які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

В силу ст.ст.1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.ст.1220-1221,1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.

Саме спадкування може відбуватися за заповітом або за законом.

Згідно із ст.ст.1268-1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Натомість судом встановлено, що позивач названих вище вимог закону не дотрималася та після відкриття спадщини не подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. У разі відсутності такої згоди, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України).

В той же час, відповідно до ст.ст.1273-1275ЦК України - спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 названого Кодексу, подавши нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідну заяву.

Відповідно до ст.ст.1296-1298 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, яке видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Виходячи з вище викладеного можливо зробити висновок, що прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власної волі. Вчинення або не вчинення спадкоємцем дій, з якими законодавець пов`язує прийняття спадщини, має визначальне значення для висновку про дотримання ним процедури входження у спадкування і кінцево дає відповідь на питання про прийняття спадщини.

Так, для прийняття спадщини спадкоємцем, який на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, необхідно особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Це є обов`язковим для обох названих видів спадкування.

У зв`язку з цим, для прийняття спадщини за заповітом слід вчинити ті ж дії, що і при спадкуванні за законом, а саме, подати до нотаріальної контори відповідну заяву, яка б свідчила про його дійсний намір прийняти спадщину в порядку спадкування за заповітом.

При цьому, такі дії теж повинні бути вчинені у встановлений законом для прийняття спадщини строк.

Пропуск такого строку, позбавляє спадкоємця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору і потребує пред`явлення ним позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Вказане у повній мірі відповідає Правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в постанові від 6 лютого 2013 року в справі № 6-167цс12.

Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.

Спадкоємець прийняв спадщину, якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Спадкоємець за законом або за заповітом має право відмовитися від спадщини протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Вважається, що відмовився від спадщини той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчить про прийняття спадщини.

Отже, прийняття спадщини як за заповітом, так і за законом є правом спадкоємця й залежить виключно від його власного волевиявлення. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.

Неприйняття спадкоємцем спадщини може бути виражено фактично, коли спадкоємець протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, не здійснює дій, що свідчать про намір прийняти спадщину, або може бути виражено явно, коли спадкоємець шляхом подачі заяви в нотаріальну контору виражає свою незгоду прийняти спадщину.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, як спадкоємець за заповітом не зверталася до нотаріуса з відповідною заявою про прийняття спадкового майна.

Таким чином, жодних доказів того, що в межах строку, наданого цивільним законом, позивач вчинив дії, які б свідчили про прийняття ним спадщини за законом, вона не надала, тому слід вважати фактичним неприйняттям спадщини за законом.

Позивач просить встановити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .

Причиною пропуску строку на прийняття спадщини вказує те, що не знала про наявність заповіту, посвідченого на її користь, а тому не звернулася в шестимісячний термін по її смерті до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Позивач вважає, що причини пропуску для подачі заяви про прийняття спадщини є вагомими.

Пленум Верховного Суду України в п. 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку на прийняття спадщини. Такий висновок узгоджується із висновками викладеними в постанові Верховного Суду України від 06 вересня 2017 року в справі № 6-496цс17 та постановах Верховного Суду у постановах від 15 квітня 2020 року у справі № 190/106/18 (провадження № 61-41455св18) від 26 березня 2020 року у справах № 517/82/19 (провадження № 61-1340св20) та № 642/2539/18-ц (провадження № 61-5609св19), від 10 червня 2020 року у справі № 640/13714/17 (провадження № 61-44478св18) від 01 липня 2020 року у справі № 131/192/19 (провадження № 61-22639св19), від 24 липня 2020 року у справі № 729/559/18 (провадження № 61-1099св19).

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

За зазначених обставин суд приходить до висновку про необхідність в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст.10,11,12,13,141,259,263-265 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Гребінківської міської ради Полтавської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , додатковий строк в два місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення виготовлено 30.01.2025 року.

Суддя Я. В. Татіщева

СудГребінківський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено06.02.2025
Номер документу124907453
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —528/1371/24

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Татіщева Я. В.

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Татіщева Я. В.

Ухвала від 17.12.2024

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Татіщева Я. В.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Татіщева Я. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні