РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
04 лютого 2025 року м. Рівне№460/11347/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАРГЕТ ВЕСТ» доГоловного управління ДПС у Рівненській області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відпвоідальністю «Таргет Вест» (далі позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 06.09.2024 №013164090116, №013163090116.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що на підставі акту фактичної перевірки , що розпочата ГУ ДПС в Дніпропетровській на АЗС, що розташована за адресою: Дніпропетровська обл., Синельніківський р-н, с. Вербове, вул. Шевченка, буд.18 12.08.2024, відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 06.09.2024 №013164090116 та №013163090116. Податковим повідомленням-рішенням №013164090116 до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 100000,00 грн., на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54, п.128-1.3 ст.128-1 ПК України, а саме: необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі п`яти рівномірів-лічильників на введених в експлуатацію резервуарах, розташованих в акцизному складі. Податковим повідомленням-рішенням №013163090116 до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 1000,00 грн., на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54, п.128-1.3 ст.128-1 ПК України, а саме: незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального. Щодо ППР №013164090116 зазначає, що на виконання вимог Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, затвердженого Постановою КМУ №891 від 22.11.2017, а також наказу Міністерства фінансів України №944 від 27.11.2018, ТОВ «Таргет Вест» склало та зареєструвало у Єдиному державному реєстрі Довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, яка містить інформацію про встановлені на акцизному складі 1021201 рівнеміри БІЗ-01 із серійними (ідентифікаційними) номерами №11097, №11094, №11096, №3223, №3224. Також підприємством здійснено повірку вказаних засобів вимірювальної техніки. Окрім цього, позивач щоденно надсилав податковому органу Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального. Зауважує, що не зважаючи на отримання ревізорами документів, які підтверджують наявність позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників, контролюючим органом такі документи не взяті до уваги, в акті фактичної перевірки №23/8/04-36-09-01/44701095 такі документи не відображені. Заперечує проти висновків про відсутність рівнемірів у резервуарах. Вказує на невідповідність встановленого порушення в акті перевірки та податковому повідомленні-рішенні №013164090116. Так, в акті перевірки податковим органом встановлено що резервуари не обладнані рівнемірами-лічильниками рівня пального, в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні відповідач вказує на порушення позивачем п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, а саме: відсутність реєстрації в Єдиному держаному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі витратоміра-лічильника та рівнеміра-лічильника, які розташовані на акцизному складі. Щодо ППР №013163090116 пояснює, що висновки відповідача щодо несвоєчасного подання підприємством довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані за 29.05.2024 не відповідають дійсності. Оскільки вказаний електронний документ ТОВ «Таргет Вест» направило до контролюючого органу 30.05.2024, а не 31.05.2024 як вказано в акті фактичної перевірки. Відтак вважає, що відповідач прийшов до помилкових висновків в акті фактичної перевірки №23/8/04-36-09-01/44701095, просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Ухвалою суду від 26.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
21.10.2024 від ГУ ДПС у Рівненській області надійшов відзивна позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначаючи, що під час перевірки контролюючим органом встановлено, зокрема, не обладнання на акцизному складі 5 введених в експлуатацію резервуарів рівнемірами-лічильниками рівня пального. Вказує, що в ході перевірки встановлено реалізацію пального з 5 введених в експлуатацію резервуарів необладнаних рівнемірами-лічильниками рівня пального (зареєстровані рівнеміри №11097, №11094, №11096, №3322, №3324 фактично відсутні в резервуарах та не використовуються). Наголошує, що інформація про ремонт та технічне обслуговування рівнемірів-лічильників розпорядником акцизного складу до Єдиного державного реєстру не подавалася. Вказує, що свідоцтва про повірку відповідності не спростовують факт встановленого порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст. 230 ПК України. Також зазначає, що позивачем електронний звіт за 29.05.2024 фактично подано 31.05.2024, всупереч вимог пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України. Вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими, просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Від третьої особи надійшли додаткові пояснення, в яких останій просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ТОВ «Таргет Вест» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Місцезнаходження юридичної особи: Рівненська обл., Рівненський р-н, м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 61; основний вид економічної діяльності 47.30 Роздрібна торгівля пальним.
ГУ ДПС у Дніпропетровському районі проведено фактичну перевірку господарської одиниці АЗС з магазином, що розташована за адресою: Синельніківський район, с. Вербове, вул. Шевченка, буд.18 суб`єкта господарської діяльності ТОВ «Таргет Вест».
Фактична перевірка проведена на підставі наказу ГУ ДПС у Дніпропетровській області №3422-п від 19.09.2024, предмет перевірки перевірка з питань дотримання законодавства у сфері виробництва, зберігання та обігу підакцизних товарів, період діяльності що перевіряється з 01.01.2024 по дату завершення перевірки.
За наслідками фактичної перевірки контролюючим органом складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні виробництва, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах та пальним №1318/04-36-09-01/44701095 від 19.08.2024 (далі акт перевірки).
Як вбачається з акту перевірки, перевіряючими встановлено порушення:
-необладнання на акцизному складі 5 введених в експлуатацію резервуарів рівнемірами-лічильниками рівня пального, а саме: згідно основної Довідки про розпорядника акцизного складу пального уніфікований №1021201 за адресою: Синельниківський район, с. Вербове, вул. Шевченка, буд. 18, розташовано резервуари для зберігання пального: 3 резервуари для бензину та дизельного палива та 2 резервуари для газу скрапленого та установлено рівнемірами: №11097, №11094, №11096, №3223, №3224 . Фактично в ході перевірки встановлено реалізацію пального з 5 введених в експлуатацію резервуарів необладнаних рівнемірами-лічильниками рівня пального (зареєстровані рівнеміри №11097, №11094, №11096, №3223, №3224фактично відсутні в резервуарах та не використовуються). Інформація про ремонт, технічне обслуговування рівнемірів-лічильників розпорядником акцизного складу до Єдиного державного реєстру не подавалась.
-незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального у кількості 1 електронного звіту, а саме звіт за 29.05.2024 року подано 31.05.2024 року.
Згідно висновків акту перевірки, контролюючим органом встановлено порушення:
-пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, п.8 Постанови КМУ від 22.11.2017 №891 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів;
-пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України.
Перевірку закінчено 16.08.2024.
ГУ ДПС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення №013164090116 від 06.09.2024, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 100000,00 грн. внаслідок встановленого порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України: відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі витратоміра-лічильника, рівнеміра-лічильника, які розташовані на акцизному складі.
Сума штрафних санкцій 100000,00 грн. застосовано відповідачем на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54, п.128-1.3 ст.128-1 ПК України, а саме: необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі п`яти рівнемірів-лічильників на введених в експлуатацію резервуарах, розташованих на акцизному складі.
ГУ ДПС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення №013163090116 від 06.09.2024, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1000,00 грн. внаслідок встановленого порушення пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України: неподання даних розпорядником акцизного складу на кожному акцизному складі щоденно про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15оС.
Сума штрафних санкцій 1000,00 грн. застосовано відповідачем на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54, п.128-1.3 ст.128-1 ПК України, а саме: незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального.
Щодо податкового повідомлення-рішення №013164090116 від 06.09.2024 суд зазначає.
Відповідно до пп.14.1.6 п.14.1 ст.14 ПК України, акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Розпорядник акцизного складу - суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб`єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (пп. 14.1.224 п.14.1 ст.14 ПК України).
За положеннями пп. 230.1.2 п. 230.1 ст.230 ПК України, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
З матеріалів справи встановлено, що позивачем подано до контролюючого органу «Довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри» №1021201.
В таблиці 1 Інформація щодо розташованих на акцизному складі пального стаціонарних резервуарів та установлених на них рівнемірів наведено такі дані:
рядок 1: уніфікований номер резервуара 1/1021201, тип резервуар сталевий зварний горизонтальний, серійний (ідентифікаційний) номер - 35129, дата події - 24.01.2024, тип події - 1 (введення в експлуатацію), ємність, м.куб. 25,00, назва (модель) блок БІЗ-01, серійний (ідентифікаційний) номер - 11097, дата події - 24.01.2024, тип події - 1 встановлення рівнеміра на резервуар, похибка вимірювання згідно з технічною документацією на рівнемір 0,03, тип дії - 1 включення інформації.
рядок 2: уніфікований номер резервуара 2/1021201, тип резервуар сталевий зварний горизонтальний, серійний (ідентифікаційний) номер - 35019, дата події - 24.01.2024, тип події - 1 (введення в експлуатацію), ємність, м.куб. 25,00, назва (модель) блок БІЗ-01, серійний (ідентифікаційний) номер - 11094, дата події - 24.01.2024, тип події - 1 встановлення рівнеміра на резервуар, похибка вимірювання згідно з технічною документацією на рівнемір 0,03, тип дії - 1 включення інформації.
рядок 3: уніфікований номер резервуара 3/1021201, тип резервуар сталевий зварний горизонтальний, серійний (ідентифікаційний) номер - 35126, дата події - 24.01.2024, тип події - 1 (введення в експлуатацію), ємність, м.куб. 25,00, назва (модель) блок БІЗ-01, серійний (ідентифікаційний) номер - 11096, дата події - 24.01.2024, тип події - 1 встановлення рівнеміра на резервуар, похибка вимірювання згідно з технічною документацією на рівнемір 0,03, тип дії - 1 включення інформації.
рядок 4: уніфікований номер резервуара 4/1021201, тип стаціонарний заправник газу ППГ 5+5, серійний (ідентифікаційний) номер - 112735, дата події - 24.01.2024, тип події - 1 (введення в експлуатацію), ємність, м.куб. 5,00, назва (модель) блок БІЗ-01, серійний (ідентифікаційний) номер - 3223, дата події - 24.01.2024, тип події - 1 встановлення рівнеміра на резервуар, похибка вимірювання згідно з технічною документацією на рівнемір 0,03, тип дії - 1 включення інформації.
рядок 5: уніфікований номер резервуара 5/1021201, тип стаціонарний заправник газу ППГ-5+5, серійний (ідентифікаційний) номер - 112736, дата події - 24.01.2024, тип події - 1 (введення в експлуатацію), ємність, м.куб. 25,00, назва (модель) блок БІЗ-01, серійний (ідентифікаційний) номер - 3224, дата події - 24.01.2024, тип події - 1 встановлення рівнеміра на резервуар, похибка вимірювання згідно з технічною документацією на рівнемір 0,03, тип дії - 1 включення інформації.
Вказану довідку №1021201 прийнято податковим органом, що не заперечується відповідачем.
Суд враховує, що наказом Міністерства фінансів України від 27 листопада 2018 року № 944, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 р. за № 4/32975, затверджено Формат даних та структуру Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі.
Відповідно до п. 1 розділу 1 «Формат даних Реєстру», Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.
Пунктом 2 розділу ІІ «Структура Реєстру» установлено, що Реєстр містить інформацію, зокрема, щодо:
6) рівнемірів, встановлених на резервуарах, зокрема:
назви (моделі) рівнемірів у вигляді текстових символів;
серійних (ідентифікаційних) номерів рівнемірів (також зазначається під час подання інформації, опис якої встановлено підпунктом 13 цього пункту);
дати події;
типу події: встановлення рівноміра на резервуар / вилучення рівноміра з резервуара / опломбування рівнеміра / технічне обслуговування рівнеміра / повірка / калібрування рівнеміра;
похибки вимірювання згідно з технічною документацією на рівнемір відповідно до його метрологічної характеристики;
7) витратомірів, установлених на акцизному складі пального на місцях відпуску пального наливом з акцизного складу, зокрема:
уніфікованого номера резервуара, який під`єднаний до витратоміра, цифрове значення якого має відповідати вимогам частини другої пункту 15 Порядку;
назви (моделі) витратомірів у вигляді текстових символів;
серійних (ідентифікаційних) номерів витратомірів (зазначається під час подання інформації, опис якої встановлено підпунктом 14 цього пункту);
дати події;
типу події: введення в експлуатацію витратоміра / виведення з експлуатації витратоміра/ опломбування витратоміра / технічне обслуговування витратоміра / ремонт витратоміра / повірка витратоміра;
похибки вимірювання згідно з технічною документацією на витратомір відповідно до його метрологічної характеристики;
20) обов`язково заповненої під час складання основної та коригуючої довідок останньої графи усіх таблиць, зокрема:
типу дії: «1» - включення використовується під час заповнення основної та коригуючої довідок, «2» - вилучення використовується під час заповнення коригуючої довідки.
Під час проведення фактичної перевірки господарської одиниці позивача, з метою встановлення відповідності зареєстрованого обладнання в «Довідці про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри» з фактичним обладнанням, що знаходиться на акцизному складі, було проведено огляд резервуарів та обладнання, що знаходиться на акцизному складі.
За результатами огляду встановлено, що на акцизному складі (уніфікований № 1021201) відповідно до «Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри» розміщені резервуари для зберігання пального 3 резервуари для бензину та дизельного палива, 2 резервуари для газу скрапленого, які не обладнані рівнемірами-лічильниками рівня пального. Відповідач вказує, що рівнеміри-лічильники №11097, №11094, №11096, №3322, №3324 фактично відсутні в резервуарах та не використовуються.
12.08.2024 представнику позивача контролюючий орган вручив письмову вимогу перевіряючих, якою запропоновано надати пояснення та копії документів в термін до 15.08.2024.
12.08.2024 менеджером АЗС ОСОБА_1 надано письмові пояснення, де представник позивача вказав, що рівнеміри-лічильники не працюють в зв`язку з «останнім відключенням електроенергії яке було вчора вийшла з ладу панель управління. Технічна служба і ІТ-відділ поставлені до відома, в найближчий час обладнання буде відправлено на ремонт».
Також представник позивача вказав на здійснення замірів та навів обсяги залишків пального в резервуарах.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що при поданні на реєстрацію «Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри» №1021201 ТОВ «Таргет Вест» надало податковому органу інформацію щодо встановлених на акцизному складі рівнемірів-лічильників з серійними (ідентифікаційними) номерами №11097, №11094, №11096, №3223, №3224. Також було здійснено повірку такої вимірювальної техніки.
Судом встановлено, що на письмову вимогу перевіряючих від 12.08.2024 позивач надав податковому органу свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №П22/2401/22 від 24.01.2024 щодо рівнеміра магнітострикційного блок БІЗ-01, заводський №3223, чинне до 24.01.2026 року, свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №П23/2401/22 від 24.01.2024 щодо рівнеміра магнітострикційного блок БІЗ-01, заводський №3224, чинне до 24.01.2026 року, свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №П19/2401/22 від 24.01.2024 щодо рівнеміра магнітострикційного блок БІЗ-01, заводський №11097, чинне до 24.01.2026 року, свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №П21/2401/22 від 24.01.2024 щодо рівнеміра магнітострикційного блок БІЗ-01, заводський №11096, чинне до 24.01.2026 року, свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №П20/2401/22 від 24.01.2024 щодо рівнеміра магнітострикційного блок БІЗ-01, заводський №11094, чинне до 24.01.2026 року.
Суд вже зазначав, що відповідно до пп. 230.1.2 п. 230.1 ст.230 ПК України, витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Суд зауважує, що в такому разі законодавство чітко визначає критерії, за яких акцизні склади вважаються необладнаними вимірювальною технікою, зокрема, у разі відсутності позитивного результату повірки рівнемірів-лічильників.
Слід наголосити, що ТОВ «Таргет Вест» на вимогу перевіряючих надало відповідні свідоцтва про повірку вказаних в Довідці №1021201 та в акті перевірки рівнеміри-лічильники за №11097, №11094, №11096, №3322, №3324.
Відтак, висновки що резервуари з пальним на акцизному складі №1021201 що розташований за адресою: Дніпропетровська обл., Синельніківський р-н. с. Вербове, вул. Шевченка, буд.18, не обладнаний рівнемірами-лічильниками, не відповідають дійсним обставинам справи.
Пп.230.1.3 п.230.1. ст.230 ПК України встановлено, зокрема, що розпорядники акцизних складів зобов`язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:
обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;
добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;
добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° С, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.
Під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника визначення даних про обсяги залишків пального та обсяги обігу пального здійснюється у мірах повної місткості, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства, та/або за допомогою рулетки та метроштока або переносного (портативного) рівнеміра-аналізатора, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства. Застосування такого способу вимірювання може здійснюватися не більше 20 календарних днів поспіль (для акцизних складів, які є місцями роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, - не більше 15 календарних днів поспіль) та не більше чотирьох разів протягом календарного року.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв`язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).
В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.
Аналогічні вимоги містить і Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів, затверджений Постановою КМУ від 22.11.2017 №891 (далі Порядок №891).
Згідно п.1 Порядку №891, цей Порядок визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів.
Абз.5 п.8 Порядку №891 також передбачає, що у разі встановлення, заміни, ремонту, технічного обслуговування витратомірів, рівнемірів та резервуарів інформація про такі події до електронних документів для наповнення Реєстру вноситься та надсилається розпорядником акцизного складу до Реєстру протягом 24 годин з моменту закінчення таких робіт.
Позивач вказує, що внаслідок відключення електроенергії на АЗС не працював монітор, на який виводиться інформація з рівнемірів-лічильників, що не спростовує факту їх встановлення та передачі до ДПС України інформації про обіг палива на акцизному складі.
Судом підтверджується направлення платником податків контролюючому органу Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального за 11.08.2024, 12.08.2024, 13.08.2024.
Наведене дає підстави стверджувати, що акцизний склад №1021201 обладнаний зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнемірами-лічильниками №11097, №11094, №11096, №3223, №3224 на введеному в експлуатацію резервуарі.
Також суд зауважує, що інформація про ремонт такого обладнання у випадку їх поломки надсилається розпорядником акцизного складу до Єдиного державного реєстру протягом 24 годин з моменту закінчення таких робіт.
Відтак, позивач зобов`язаний був надіслати таку інформацію не з моменту виходу з ладу монітора, а після закінчення ремонтних робіт, та у випадку, якщо робота монітора впливає на роботу рівнемірів-лічильників.
Відповідно до приписів п.109.1 ст.109 ПК України, податковим правопорушенням є протиправне діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Позивача притягнуто до відповідальності за п.128-1.3 ст.128-1 ПК України, згідно якого незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Як вбачається з оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, під час фактичної перевірки позивача ГУ ДПС у Дніпропетровській області встановлено порушення п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі витратоміра-лічильника та рівнеміра-лічильника, які розташовані на акцизному складі.
При цьому, в акті перевірки податковий орган вказує на необладнання позивачем акцизного складу введених в експлуатацію резервуарів рівнемірами-лічильниками.
Суд зазначає, що в даному випадку застосована відносно ТОВ «Таргет Вест» санкція не відповідає суті виявленого порушення.
Отже, враховуючи, що ТОВ «Таргет Вест» доведено наявність на акцизному складі позивача рівнемірів-лічильників рівня нафтопродуктів, які були зареєстровані в Єдиному державному реєстрі, що підтверджується матеріалами справи, суд доходить висновку про безпідставність притягнення позивача до відповідальності, передбаченої пунктом 128-1.3 статті 128-1 ПК України, оскільки на момент фактичної перевірки обладнання було встановлене, та зареєстроване в Єдиному державному реєстрі належним чином шляхом подання довідки у встановлений строк.
Отже, зважаючи на викладені обставини, суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення №013164090116 від 06.09.2024 не відповідає критеріям правомірності, оскільки не враховує всіх фактичних обставин справи, що мало наслідком безпідставне притягнення платника податків до фінансової відповідальності.
Оцінюючи правомірність податкового повідомлення-рішення №013163090116 від 06.09.2024 суд виходив з наступного.
Пп.230.1.3 п.230.1. ст.230 ПК України встановлено, зокрема, що розпорядники акцизних складів зобов`язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв`язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
В акті перевірки встановлено незабезпечення з вини позивача своєчасного подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального в кількості 1 електронного звіту: звіт за 29.05.2024 фактично подано 31.05.2024.
Позивач спростовує вказане порушення, зазначаючи, що Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані за 29.05.2024 повинна бути направлена до ДПС не пізніше 23 години 59 хвилин 30.05.2024, що і було зроблено ТОВ «Таргет Вест».
Судом досліджено Довідку про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального від 29.05.2024.
Квитанцією №1 підтверджується направлення даної довідки 30.05.2024 позивачем о 16 годині 15 хвилин. Квитанцією №2 підтверджується доставка до серверу ДПС 30.05.2024 о 16 годині 24 хвилин.
Разом з тим, відповідач у відзиві на позовну заяву не спростовує направлення ТОВ «Таргет Вест» вищевказаної довідки за 29.05.2024 протягом наступного дня 30.05.2024.
Доводи контролюючого органу щодо порушення платником податків строків подання електронного документа згідно пп.230.1.3 п.230.1. ст. 230 ПК України не знайшли підтвердження у ході судового розгляду.
Таким чином, за результатами даного апеляційного перегляду податкове повідомлення-рішення №013163090116 від 06.09.2024 підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України, кожна повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачені позивачем судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області №013164090116 від 06.09.2024 .
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області №013163090116 від 06.09.2024.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Рівненській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Таргет Вест» судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 04 лютого 2025 року
Учасники справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ТАРГЕТ ВЕСТ» (вул. 16-го Липня, 61,м. Рівне,Рівненський р-н, Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 44701095)
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області
Суддя У.М. Нор
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2025 |
Оприлюднено | 06.02.2025 |
Номер документу | 124914961 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
У.М. Нор