Провадження № 2-о/679/13/2025
Справа № 679/60/25
УХВАЛА
про призначення експертизи
та зупиненняпровадження усправі
05 лютого 2025 року
Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Безкровного І.Г.,
присяжних: Парахіної В.В., Ковальчук В.І.,
за участю секретаря с/з Плазій Н.В.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
представників заінтересованих осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нетішин Хмельницької області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_4 , заінтересовані особи: ОСОБА_5 , Виконавчий комітет Нетішинської міської ради, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Нетішинського міського суду Хмельницької області перебуває вказана цивільна справа.
Представник заявника ОСОБА_1 у судовому засіданні заявила клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану двоюрідної сестри заявника ОСОБА_5 , здатності усвідомлювати нею значення своїх дій і керувати ними. На вирішення експертизи представник просила поставити наступні питання: 1) чи хворіє ОСОБА_5 на хронічну психічну хворобу?; 2) чи розуміє ОСОБА_5 в силу свого психічного розладу значення своїх дій та чи може керувати ними?; 3) чи потребує ОСОБА_5 встановлення над нею опіки?; 4) чи може ОСОБА_5 з`являтися у судові засідання та давати пояснення по суті справи?
Представники заінтересованих осіб, а саме органу опіки та піклування Нетішинської міської ради Виконавчого комітету Нетішинської міської ради Риштун І.А. та особи, стосовно якої розглядається справа адвокат Пеліх Є.І. у судовому засіданні вказали, що не мають заперечень проти заявленого клопотання.
Заслухавши клопотання представника заявника та думку представників заінтересованих осіб, а також дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 103 Цивільного процесуального України суд призначає експертизу у справі для з`ясування обставин, що мають значення для справи, якщо для цього необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Відповідно до ч. 1 ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу (ч. 1 ст. 298 ЦПК України).
Згідно зп.п.3,5Порядку проведеннясудово-психіатричноїекспертизи,затвердженої наказомМіністерства охорониздоров`я України№ 865від 08.05.2018,судово-психіатричніекспертизи проводятьдержавні спеціалізованісудово-психіатричніустанови Міністерстваохорони здоров`яУкраїни.Призначення такої експертизи, обов`язки, права та відповідальність судових експертів визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України, Цивільним процесуальним кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кодексом адміністративного судочинства України, Кримінальним кодексом України, Законом України«Про судову експертизу».
У пункті 10 цього Порядку зазначається, що предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені судом, що доручив проведення експертизи.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» № 1489-ІІІ від 22.02.2000 судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Відповідно дост.7Закону України«Про судовуекспертизу» №4038-ХIIвід 25.02.1994судово-експертнудіяльність здійснюютьдержавні спеціалізованіустанови,їх територіальніфілії,експертні установикомунальної формивласності,а такожсудові експерти,які неє працівникамизазначених установ,та іншіфахівці (експерти)з відповіднихгалузей знаньу порядкута наумовах,визначених цимЗаконом. Виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Також суд враховує роз`яснення, що містяться у п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» № 3 від 28.03.1972, відповідно до яких в ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Водночас згідно з ч. 1 ст. 39 Цивільного кодексу України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Із заяви та доданих до неї документів вбачається, що ОСОБА_5 є особою з інвалідністю другої групи та згідно з консультативними висновками дитячого психіатра приватної клініки «IQMED» (м. Львів) від 11.11.2022 та 18.11.2022 їй було встановлено наступний діагноз: шизоїдний тип акцентуації; легка розумова відсталість; параїдна шизофренія особи з наслідками раннього органічного ураження головного мозку; галюцинаторно-параноїдний синдром з інтелектуально-мнестичним зниженням до рівня легкої розумової відсталості та ознаками соціальної дезадаптації. Також ОСОБА_5 у період часу з 27.02.2024 по 08.03.2024 та з 06.05.2024 по 05.06.2024 проходила лікування у Комунальному некомерційному підприємстві «Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги» Хмельницької обласної ради, де їй було встановлено діагноз: галюциноз органічного генезу; інші органічні розлади особистості та поведінки внаслідок захворювання, травми та дисфункції головного мозку (а.с. 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22).
Таким чином, з огляду на викладене та наявну медичну документацію ОСОБА_5 , суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання представника заявника та призначення судово-психіатричної експертизи, на вирішення якої суд вважає за доцільне поставити наступні питання: 1) чи хворіє ОСОБА_5 на хронічну чи стійку психічну хворобу чи розлад (і якщо так, то на яку)?; 2) чи здатна ОСОБА_5 усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?; 3) чи має ОСОБА_5 , з огляду на її психічний стан, фактичну можливість особисто надати пояснення по суті справи у судовому засіданні у разі необхідності?
У той же час суд не вбачає доцільності поставлення на вирішення експертів питання щодо потреби встановлення опіки над ОСОБА_5 , оскільки умови встановлення опіки визначені діючим законодавством і з`ясування цієї обставини не потребує спеціальних знань у сфері іншій, ніж право.
Суд вважає за необхідне доручити проведення цієї експертизи лікарям судово-психіатричним експертам Хмельницької філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».
Строком проведення експертизи суд вважає за необхідне визначити розумний строк з урахуванням необхідного реального часу для проведення такої експертизи та вимог Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України № 865 від 08.05.2018.
Згідно з ч. 1 ст. 107 ЦПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи.
З огляду на це суд вважає за необхідне надіслати лікарям-експертам матеріали зазначеної цивільної справи, а також зобов`язати ОСОБА_6 , яка призначалася опікуном заінтересованої особи, забезпечити явку ОСОБА_5 до Хмельницької філіїсудових експертизДержавної установи«Інститут судовоїпсихіатрії Міністерстваохорони здоров`яУкраїни» у визначені цим закладом день та час.
Також згідно з п. 5 ч. 1 ст. 252, п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі, зокрема, у разі призначення судом експертизи на час її проведення.
За таких обставин, оскільки суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання представника заявника про призначення судово-психіатричної експертизи та враховуючи необхідність надання експерту матеріалів справи для проведення експертизи, а також оскільки для проведення експертизи необхідний значний час, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі на час її проведення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 103-105, 107, 252, 253, 258-261, 263, 298 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання представника заявника про призначення судово-психіатричної експертизи задовольнити.
Призначити у зазначеній цивільній справі судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1) чи хворіє ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на хронічну чи стійку психічну хворобу чи розлад (і якщо так, то на яку)?;
2) чи здатна ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?;
3) чи має ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з огляду на її психічний стан, фактичну можливість особисто надати пояснення по суті справи у судовому засіданні у разі необхідності?
Проведення цієї експертизи доручити експертам Хмельницької філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (32120, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Скаржинці, Розсошанська ТГ), надіславши вказаній експертній установі копію цієї ухвали разом із матеріалами цивільної справи № 679/60/25.
Попередити експертів Хмельницької філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384,385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок або відмову без поважної причини від виконання покладених на них обов`язків.
Зобов`язати ОСОБА_6 забезпечити явку ОСОБА_5 до Хмельницької філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» у визначені цим закладом день та час, надіславши ОСОБА_7 копію цієї ухвали.
Висновок експертизи надати суду у розумний строк з урахуванням необхідного реального часу для проведення такої експертизи та вимог Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України № 865 від 08.05.2018.
Зупинити провадження у зазначеній цивільній справі на час проведення судово-психіатричної експертизи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду у п`ятнадцятиденний строк із дня її проголошення.Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Головуючий суддя І.Г. Безкровний
Присяжна В.В. Парахіна
Присяжна В.І. Ковальчук
Суд | Нетішинський міський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2025 |
Оприлюднено | 06.02.2025 |
Номер документу | 124923471 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Нетішинський міський суд Хмельницької області
Безкровний І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні