Ухвала
від 05.02.2025 по справі 908/802/20
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

05 лютого 2025 року

м. Київ

cправа № 908/802/20

Верховний Суд у складі суддів Касаційного господарського суду:

Огородніка К.М.- головуючого, Погребняка В.Я., Картере В.І.

перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1

на ухвалу Центрального апеляційного господарського суду від 16.01.2025

у справі №908/802/20

за заявою ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Квартал 5" арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича

до 1. ОСОБА_1

2. ОСОБА_2

3. ОСОБА_3

4. ОСОБА_4

5. ОСОБА_5

6. Товариства з обмеженою відповідальністю Юридичної компанії "Ессеншал"

про покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника-банкрута у справі №908/802/20

про банкрутство Товариство з обмеженою відповідальністю "Квартал 5"

ВСТАНОВИВ:

27.01.2025 через систему «Електронний суд» до Верховного Суду від адвоката Багінського Артема Олександровича надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на ухвалу Центрального апеляційного господарського суду від 16.01.2025 у справі №908/802/20, в якій просить суд скасувати оскаржуване судове рішення, справу передати до суду апеляційної інстанції для відкриття апеляційного провадження.

Перевіривши касаційну скаргу, колегія суддів Касаційного господарського суду дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає поверненню з таких підстав.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 290 ГПК України касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, додається довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо у справі немає підтвердження такого повноваження.

Згідно з ч. 1 ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 ГПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Згідно з приписами ст. 60 ГПК України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами. Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами.

Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Підписання та/або подання скарг, заяв чи клопотань є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.

Згідно з частиною другою статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" ордер - це письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера (частина друга).

Відповідно до пункту 4 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги", затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 № 41, ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.

Згідно з пунктом 11 Положення ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.

Серед обов`язкових реквізитів ордеру, зокрема, пп. 12.4, визначено необхідність зазначати назву органу, у якому надається правнича допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавець чітко встановив, що в ордері повинно бути зазначено орган, в якому надається правова допомога, зокрема, в графі "Назва органу, у якому надається правнича допомога".

Як вбачається з матеріалів сформованої касаційної скарги в системі ?Електронний суд?, на підтвердження повноважень на подання і підписання скарги від імені ОСОБА_1 , адвокатом Багінським Артемом Олександровичем додано скан-копію ордера серії ВХ №1082309 від 11.11.2024, виданого на підставі договору про надання правничої допомоги від 25.10.2024.

Зі змісту ордера, як документа на підтвердження повноважень представника скаржника, вбачається, що він не містить всі обов`язкові реквізити, передбачені змістом пункту 12 Положення, зокрема пункту 12.4.

Верховний Суд, враховуючи відсутність інших доказів на підтвердження повноважень, дійшов висновку, що скаржником не доведена наявність у Багінського Артема Олександровича повноважень представляти ОСОБА_1 , оскільки в графі "Назва органу, у якому надається правнича допомога" не зазначено в якому органі адвокат надає правову допомогу, а тому касаційна скарга підписана особою, яка не наділена повноваженнями на підписання і подання цієї касаційної скарги від імені скаржника. Крім того, ордер не містить підпису у графі "Адвокат".

Пунктом 1 частини 4 статті 292 ГПК України встановлено, що касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо касаційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.

Враховуючи викладене, касаційна скарга ОСОБА_1 не приймається до розгляду та підлягає поверненню на підставі п. 1 ч. 4 ст. 292 ГПК України.

Керуючись статтями 234, 235, 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Центрального апеляційного господарського суду від 16.01.2025 у справі №908/802/20 повернути.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Головуючий, суддя Огороднік К.М.

Судді Погребняк В.Я.

Картере В.І.

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення05.02.2025
Оприлюднено06.02.2025
Номер документу124931219
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/802/20

Ухвала від 11.02.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Ухвала від 05.02.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Огороднік К.М.

Ухвала від 16.01.2025

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Ухвала від 05.12.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Іванов Олексій Геннадійович

Судовий наказ від 17.10.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Сушко Л.М.

Ухвала від 17.10.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Сушко Л.М.

Ухвала від 15.10.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Сушко Л.М.

Ухвала від 15.10.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Сушко Л.М.

Ухвала від 14.10.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Сушко Л.М.

Ухвала від 11.10.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Сушко Л.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні