Комінтернівський районний суд м.Харкова
Провадження № 4-с/641/1/2025 Справа № 641/9740/16-ц
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2025 року Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Курганникової О.А.,
за участю секретаря судового засідання Юрченко Д.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові скаргу адвоката Андрусенко Даріюш, який діє в інтересах ОСОБА_1 на постанову державного виконавця Первомайського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Горбуліної Ольги Олександрівни від 01.08.2024 року,
встановив:
Скаржник звернувся до суду із вищезазначеною скаргою, посилаючись на те, що рішенням Комінтернівського районного суду м. Харкова від 22.12.2016р у справі №641/9740/16-ц з Відповідача стягнуто аліменти на утримання дитини у розмірі 1500 грн 00 коп. щомісяця у твердій грошовій сумі.
01.08.2024 року державним виконавцем Первомайського відділу ДВС у Лозівському районі Харківської області винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника.
Скаржник вважає, що застосовані державним виконавцемФормулювання при складанні оскаржуваної Постанови є юридично некоректні, суперечать судовому рішенню та порушують права скаржника та чинне законодавство України.
Стягнення 50% доходів щомісяця прямо суперечить судовому рішенню.
Окрім цього, на думку Скаржника в резолютивній частині оскаржуваної Постанови замість зазначення стягнення щомісячного платежу має бути чітко зазначений розмір такого щомісячного платежу, та просить суд:
-визнати неправомірною Постанову державного виконавця Первомайського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Горбуліної Ольги Олександрівни про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника від 01.08.2024р.
-зобов`язати державного виконавця Первомайського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Горбуліну Ольгу Олександрівну усунути викладені в скарзі порушення чинного законодавства України.
Представник скаржника ОСОБА_1 адвокат Андрусенко Даріюш надав до суду заяву про розгляд скарги за його відсутності та відсутності скаржника.
Представник ДВС у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції до судового засідання не з`явився, повідомлений належним чином у встановленому законом порядку.
Судом встановлено,що рішеннямКомінтернівського районногосуду м.Харкова від22.12.2016рз ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти наутримання сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 урозмірі 1500грн 00коп.щомісяця починаючі01.12.2016р.та додосягнення дитиноюповноліття.
Згідно з частиною першоюстатті 26 Закону України «Про виконавче провадження»виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного устатті 3 цього Закону.
24.01.2018 року державним виконавцем Первомайського відділу ДВС у Лозівському районі Харківської області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа Комінтернівського районного суду м. Харкова(а.с. 84).
За змістомстатті 195 СК Українизаборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особоюпідприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спорусудом.
Частиною третьоюстатті 71 Закону України «Про виконавче провадження»встановлено, що розмір заборгованості зі сплати аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення у порядку, встановленомуСімейним кодексом України. У разі визначення суми заборгованості у частці від заробітку (доходу) розмір аліментів не може бути менше встановленогоСімейним кодексом України.
У пункті 4 Розділу XVI Інструкції визначено, що виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів щомісяця та у випадках, передбачених частиною четвертою статті 71 Закону, повідомляти про розрахунок заборгованості стягувача і боржника.
Розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із: звіту про здійснені відрахування та виплати; квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником; заяв та (або) розписок стягувача; інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості; інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів.
Відповідно до розрахунку заборгованості з виплати аліментів ОСОБА_1 згідно виконавчого листа № 641/9740/16 від 22.12.2016 р. Комінтернівського районного суду м. Харкова сукупний розмір заборгованості з моменту відкриття виконавчого провадження станом на 01.08.2024 р. складає 4186 грн. (а.с. 51-52).
Спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом, але скаржник розмір заборгованості не заперечував.
Порядок стягнення аліментів наведений вст..71 ЗУ «Про виконавче провадження». Відповідно до ч.1, 3-4, 6-8ст.71 вказаного Законупорядок стягнення аліментів визначається законом.
Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.
Визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.
Виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця.
Виконавець зобов`язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику уразі: надходження виконавчого документа на виконання від стягувача; подання заяви стягувачем або боржником; надіслання постанови на підприємство ,в установу, організацію, до фізичної особи -підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи; надіслання виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби; закінчення виконавчого провадження.
У разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу)боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, фізичної особи-підприємця відрахування здійснюються з фактичного заробітку(доходу)на підставі постанови виконавця.
Якщо стягнути аліментів зазначеному розмірі неможливо, підприємство, установа, організація, фізична особа-підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, нараховують боржнику заборгованість із сплати аліментів.
Після закінчення строку, передбаченого законом для стягнення аліментів, за відсутності заборгованості із сплати аліментів підприємство, установа, організація, фізична особа-підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, повертають виконавцю постанову про стягнення аліментів з відміткою про перерахування в повному обсязі стягувачу присуджених йому сум аліментів. Якщо відраховані з боржника суми аліментів не були перераховані стягувачу, виконавець письмово повідомляє стягувачу про розмір заборгованості, що утворилася, та роз`яснює йому права на звернення з позовом до підприємства, установи, організації, фізичної особи-підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи, якщо така заборгованість утворилася з їхньої вини.
Відповідно дост..68 ЗУ «Про виконавче провадження»стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів на рахунках у банках чи інших фінансових установах, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів. За іншими виконавчими документами виконавець має право звернути стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника без застосування заходів примусового звернення стягнення на майно боржника-за письмовою заявою стягувача або за виконавчими документами, сума стягнення за якими не перевищує п`яти мінімальних розмірів заробітної плати. Про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі - підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.
Відповідно дост..69ЗУ «Провиконавче провадження» підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці здійснюють відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника і перераховують кошти на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця у строк, встановлений для здійснення зазначених виплат боржнику, а в разі якщо такий строк не встановлено, - до десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюється стягнення. Такі підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці щомісяця надсилають виконавцю звіт про здійснені відрахування та виплати за формою, встановленою Міністерством юстиції України. У разі припинення перерахування коштів стягувачу підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці не пізніш як у триденний строк повідомляють виконавцю про причину припинення виплат та зазначають нове місце роботи, проживання чи навчання боржника, якщо воно відоме.
Відповідно дост..70 ЗУ «Про виконавче провадження»розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості:
- у разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю особи, у зв`язку із втратою годувальника, майнової та/або моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, - 50 відсотків;
-за іншими видами стягнень, якщо інше не передбачено законом, - 20 відсотків.
- з пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру на утримання членів сім`ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств, установ і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також у зв`язку із смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.
- за іншими видами стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами. Це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати у разі відбування боржником покарання у виді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70 відсотків.
Державний виконавець зобов`язаний вживати передбаченіЗаконом України «Про виконавче провадження»заходи примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії, а особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов`язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій.
01.08.2024року державним виконавцемПервомайського відділуДВС у Лозівськомурайоні Харківськоїобласті винесенопостанову прозвернення стягненняна заробітнуплату,пенсію,стипендію таінші доходиборжника,а саме: здійснювати відрахування із суми доходів боржника у відповідності до вимог чинного законодавства, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у розмірі 50% доходів щомісяця, що включатиме щомісячний платіж, решта - погашення заборгованості зі сплати аліменти, що склалася станом на 01.08.2024 р. і становить 4186,00 грн.( а.с. 48), що відповідає положенням ст..70 ЗУ «Про виконавче провадження»
Суд розглянувши скаргу в межах заявлених доводів, встановивши відсутність порушень з боку державного виконавця при винесенні постанови про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, тобто права боржника державним виконавцем відповідного відділу державної виконавчої служби у зазначеному виконавчому провадженні не порушені, дійшов висновку про безпідставність скарги та відмову у її задоволенні.
Керуючись ст.ст. 450-452 ЦПК України, суд -
п о с т а н о в и в:
У задоволенні скарги адвоката Андрусенко Даріюш, який діє в інтересах ОСОБА_1 на постанову державного виконавця Первомайського відділу державної виконавчої служби у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Горбуліної Ольги Олександрівни від 01.08.2024 року, відмовити у повному обсязі.
На ухвалуможе бутиподана апеляційнаскарга безпосередньодо Харківського апеляційногосуду черезсуд першоїінстанції протягом15днів здня проголошенняухвали.
Суддя -О. А. Курганникова
Суд | Комінтернівський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2025 |
Оприлюднено | 06.02.2025 |
Номер документу | 124932748 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Комінтернівський районний суд м.Харкова
Курганникова О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні