копія
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" лютого 2025 р. Справа № 608/127/25
Номер провадження2/608/248/2025
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Коломієць Н. З.
з участю секретаря Смаглій О. Р.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Чорткові в загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно. В позовній заяві вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті залишилося спадкове майно, яке складається з 2/5 частин житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд АДРЕСА_1 . 05.03.2005 батько позивачки склав заповіт, яким усе своє майно заповів в її користь. Позивачка по питанню оформлення спадщини звернулася до державного нотаріуса та листом № 500/01-16 від 31.12.2024 їй було роз`яснено, що оформити спадкові права вона не може, оскільки, відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно. Тому вона просить суд визнати за нею право власності на спадкове майно, що складається з 2/5 частин житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Калінніков М. О. в підготовче засідання не з`явилися. Адвокат Калінніков М. О. подав письмову заяву, згідно якої просить розгляд справи проводити без його та позивачки участі, позовні вимоги підтримує, просить задоволити.
Відповідач - представник Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області в підготовче засідання не з`явився, надав суду заяву про слухання справи за його відсутності та визнання позову.
Оскільки, відповідач визнає позов, тому суд ухвалює рішення у підготовчому засіданні, що відповідає вимогам ч.3 ст.200 Цивільного процесуального кодексу України та без фіксування судового процесу, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України.
Розглянувши позовну заяву, врахувавши думку учасників процесу, які не з`явилися в підготовче судове засідання, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.
За положеннями ч.1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).
За положеннями ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права, у встановленому законодавством України порядку.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 14.12.2006 серії НОМЕР_1 .
Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді нерухомого майна, зокрема 2/5 частини житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 .
Спадкодавець ОСОБА_2 залишив заповіт від 05 березня 2005 року, посвідчений секретарем виконавчого комітету Джуринської сільської ради Чортківського району Тернопільської області із реєстровим №30, згідно якого усе своє майно заповів на користь ОСОБА_1 .
Згідно довідки, виданої Джуринською сільською радою Чортківського району Тернопільської області 28 березня 2018 року за №237/02-19, разом із спадкодавцем проживали і були зареєстровані: дочка ОСОБА_3 , зять ОСОБА_4 та онука ОСОБА_5 .
Спадкова справа №238/2008 до майна померлого ОСОБА_2 заведена Чортківською державною нотаріальною конторою на підставі заяви позивача ОСОБА_1 про прийняття спадщини.
04 березня 2005 року в рамках цієї спадкової справи позивачу ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на належну спадкодавцю земельну ділянку.
Таким чином, спадкоємцем за заповітом всього спадкового майна після смерті ОСОБА_2 є його донька - позивач ОСОБА_1 .
В грудні 2024 року позивачка звернулася до Чортківської державної нотаріальної контори з приводу оформлення правовстановлюючого документа на 2/5 частки житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 після смерті батька ОСОБА_2 . Проте, в оформленні свідоцтва про право на спадщину на вказане спадкове майно позивачу було відмовлено.
Така відмова мотивована тим, що померлий ОСОБА_2 не здійснив в свій час державної реєстрації права власності на належну йому частку житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд.
Згідно п.4.15 Глави 10 Розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зареєстрованого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 22 лютого 2012 року за № 282/20595 (надалі Порядку) видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно.
Згідно до п. 4.18 Глави 10 Розділу II Порядку, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
У зв`язку із тим, що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно інформація про зареєстровані речові права на згаданий вище будинок відсутня нотаріусом було рекомендовано звернутися в суд для вирішення питання визнання права власності на спадкове майно.
Належність померлому ОСОБА_2 на праві власності 2/5 частини вищевказаного житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд підтверджується довідкою Джуринської сільської ради Чортківського району Тернопільської області від 28.03.2018 за №239/02-19, згідно якої житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 належав до колгоспного двору. У відповідності до погосподарської книги станом на 01.07.1990 його членами були: голова двору - ОСОБА_2 , члени двору: ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Згідно ст. 120 Цивільного кодексу Української РСР у редакції станом на 01.07.1990 року (надалі - ЦК Української РСР), майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності. Колгоспний двір може мати у власності підсобне господарство на присадибній ділянці землі, що знаходиться в його користуванні, жилий будинок, продуктивну худобу, птицю та дрібний сільськогосподарський реманент відповідно до статуту колгоспу. Крім того, колгоспному дворові належать передані в його власність членами двору їх трудові доходи від участі в громадському господарстві колгоспу або інше передане ними у власність двору майно, а також предмети домашнього вжитку і особистого користування, придбані на спільні кошти.
Частиною 2 статті 123 ЦК Української РСР передбачено, що розмір частки члена двору встановлюється виходячи з рівності часток усіх членів двору, включаючи неповнолітніх і непрацездатних.
Отже, в силу вищевказаних правових норм кожному із членів колгоспного двору належала рівна частка житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, зокрема, ОСОБА_2 належала 1/5 частина житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд АДРЕСА_1 . Крім цього, 1/5 частина нерухомого майна ОСОБА_2 отримав у власність в силу спадкування після смерті своєї дружини ОСОБА_6 .
ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 від 20.06.2002.
Відповідно до даних Чортківської державної нотаріальної контори спадкова справа до майна померлої ОСОБА_6 не заведена. Заповіту спадкодавець не складав.
Згідно довідки, виданої Джуринською сільською радою Чортківського району Тернопільської області 28 березня 2018 року за №238/02-19, разом із спадкодавцем проживали і були зареєстровані її чоловік ОСОБА_2 , дочка ОСОБА_3 , зять ОСОБА_4 та онука ОСОБА_5 .
Згідно ст. 529 Цивільного кодексу Української РСР від 1963 року при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Згідно ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР від 1963 року спадкодавець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до ст.548 Цивільного кодексу Української РСР від 1963 року прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Отже, незважаючи на те, що ОСОБА_2 не оформив правовстановлюючий документ на прийняту спадщину після смерті своєї дружини ОСОБА_6 , він вважається власником одної другої частки житлового будинку померлої з відповідною частиною господарських будівель та споруд АДРЕСА_1 .
Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ за № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» судам було звернуто увагу на наступне.
Згідно п.3.1 даного Листа право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
Пункт 3.3 листа вказує на те, що у випадках відсутності правовстановлюючих документів у зв`язку з їх втратою або відсутності реєстрації об`єкта нерухомості за спадкодавцем (на ім`я спадкодавця) суди правомірно задовольняють вимоги спадкоємців про визнання права власності на нерухоме майно. Відповідачами у справах про визнання права власності в порядку спадкування на будинки та садиби, земельні ділянки щодо яких відсутні правовстановлюючі документи у зв`язку з їх втратою, є спадкоємці, які прийняли спадщину.
Згідно ст.182 Цивільного кодексу України право власності на нерухомі речі підлягає державній реєстрації.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до п.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 4 ст. 206 Цивільного процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Визнання відповідачем позову в даній справі не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 Цивільного процесуального кодексу України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимоги щодо спадкування майна спадкодавця та задовольнити позовні вимоги, визнавши право власності за позивачем на вказане майно.
Відповідно до ч.1 ст. 142 Цивільного процесуального кодексу України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки, відповідач позов визнав у підготовчому судовому засіданні, тому на виконання вимог закону, суд повертає позивачці з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого нею при поданні позову.
На підставі ст. ст. 25, 30, 346, 1222, 1261, 1268 Цивільного кодексу України та керуючись ст. ст. 4, 12, 76, 81, 89, 142, 200, 263, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , жительки с. Джурин Чортківського району Тернопільської області до Білобожницької сільської ради Чортківського району Тернопільської області (код ЄДРПОУ 04393657, вул. Лесі Українки, 34, с. Білобожниця Чортківського району Тернопільської області) про визнання права власності на спадкове майно - задоволити.
Визнати право власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку спадкування за заповітом за ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , на 2/5 (дві п`ятих) частини житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України у Тернопільській області, код ЄДРПОУ 37977599, що розташоване за адресою: поштовий індекс 46000, бульвар Шевченка, 39, м. Тернопіль, повернути зі спеціального фонду Державного бюджету України позивачу ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , жительці с. Джурин Чортківського району Тернопільської області, 50 відсотків судового збору за квитанцією АТ «ПУМБ» № QE69-9K34-3L4E від 14.01.2025 на суму 1410,60 гривень, що становить 705 (сімсот п`ять) гривень 30 копійок.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з оригіналом
Суддя:/підпис/
Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/127/25.
Рішення набирає законної сили « » 2025 р.
Суддя: Н. З. Коломієць
Копію рішення видано « » року
Секретар:
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2025 |
Оприлюднено | 07.02.2025 |
Номер документу | 124935948 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Коломієць Н. З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні