Справа № 521/19894/24
Провадження № 2/503/384/25
УХВАЛА
05 лютого 2025 року м. Кодима
Суддя Кодимського районного суду Одеської області Вороненко Д.В., дослідивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, визначення місця проживання дитини та стягнення аліментів на утримання дитини, на відповідність вимогам ст. 175, 177 ЦПК України,
встановив:
Позивач пред`явила до відповідача позов шляхом подання до суду через свого представника адвоката Михайлову Ю.О. вище вказаної позовної заяви через систему «Електронний суд».
Однак, позовна заява не відповідає вимогам ст. 177 ЦПК України та підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
1) Згідно ч.5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Однак,до позовноїзаяви недодано жоднихз документівна обґрунтування обставини, які зазначені в змісті позовної заяви та зазначені в додатку до неї.
При цьому у змісті ухвали Малиновського районного суду м. Одеси від 30.12.2024 року відзначалось про те, що «надіслані представником позивача через підсистему «Електронний суд» файли є пошкодженими та не можуть бути використані».
У зв`язку з чим позивача / представнику позивача необхідно надати суду відповідні документи.
2) Позивач подав до суду вище вказану позовну заяву в електроннійформі через систему «Електронний суд».
Згідно вимог абзацу другого ч.1 ст. 177 ЦПК України, у разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
При цьому,абзац першийі другийч.7ст.43ЦПК Українипередбачає,що у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи. Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Однак, судом було виявлено, що до позовної заяви не додано доказ надсилання в електронній формі позовної заяви разом з доданими до неї документами відповідачу, який має електронний кабінет (а.с.17-18).
У зв`язкуз чимпозивача /представнику позивачанеобхідно надатисуду доказ надсилання позовної заяви разом з доданими до неї документами в електронній формі відповідачу до його електронного кабінету.
3) Позовна заява подана в електронній формі через систему «Електронний суд» містить в собі три окремі позовні вимоги: про розірвання шлюбу; про визначення місця проживання дитини; та про стягнення аліментів на утримання дитини.
Відповідно до ч.4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч.2 ст. 133 ЦПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до пункту 3 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (надалі за текстом Закон), від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення аліментів.
Однак, за позовними вимогами про розірвання шлюбу та про визначення місця проживання дитини позивачем має бути сплачений судовий збір.
В свою чергу пункту 2 пункту 1 та підпункту 3 пункту 1 ч.2 ст. 4 Закону, за подання до суду позовної заяви:
- немайнового характеру (зокрема про визначення місця проживання дитини), яка подана фізичною особою, підлягає сплаті судовий збір в сумі 1211,20 грн;
- про розірванняшлюбу підлягає сплаті судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Водночас, відповідно до ч.3 ст. 4 Закону, при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відповідно до абзаців першого і другого ч.3 ст. 6 Закону України «Просудовий збір»від 08липня 2011року №3674-VI,за поданняпозовної заяви,що маєодночасно майновийі немайновийхарактер,судовий збірсплачується заставками,встановленими дляпозовних заявмайнового танемайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Крім того, Об`єднана палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду в своїй постанові від 18 вересня 2023 року у справі № 758/5118/21 (провадження № 61-5554сво23) зробила наступні висновки про застосування норм права:
1.У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
2. До позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.
3. Норми ЦПК України, Закону України«Про судовийзбір» не містять норм, які б дозволяли зробити висновок, що законодавець хоче встановити більш сприятливі наслідки у вигляді сплати судового збору у меншому розмірі для випадків, коли позивач об`єднує вимоги до кількох відповідачів в одному позові. Відтак, навіть за умови пред`явлення однорідних вимог немайнового характеру, пов`язаних між собою однією і тією ж підставою виникнення та поданими доказами, судовий збір щодо кожного відповідача має обраховуватися окремо.
Таким чином суд вважає, що позивачем за подання позову підлягає сплаті разом судовий збір в розмірі 2422,40 грн, тобто по 1211,20грн за кожною з двох згаданих вище позовних вимог (про розірвання шлюбу та про визначення місця проживання дитини).
Проте до позовної заяви позивачем / представником позивача не додано документу, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Водночас у переліку додатку до позовної заяви не зазначено квитанції або якого-небудь іншого платіжного документа про сплату судового збору.
При цьому, у змісті позовної заяви представник позивача просить суд стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в сумі 1211,20 грн (доказів сплати якого фактично не додано).
Відповідно до першого абзацу ч.1 і першого абзацу ч.2 ст. 185 ЦПК України,суддя,встановивши,що позовнузаяву поданобез додержаннявимог,викладених устаттях 175і 177цього Кодексу,протягом п`ятиднів здня надходженнядо судупозовної заявипостановляє ухвалупро залишенняпозовної заявибез руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Ураховуючи наведене, для усунення зазначених вище недоліків позивачу необхідно подати (надіслати) до суду документи зазначені в позовній заяві; документ, що підтверджував би сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі 2422,40 грн за реквізитами розміщеними на офіційному веб-сайті суду за посиланням https://kd.od.court.gov.ua/sud1514/gromadyanam/tax/; а також подати (надіслати) до суду доказ здійснення надсилання відповідачу позовної заяви разом з доданими до неї документами в електронній формі відповідачу до його електронного кабінету.
Керуючись ст. 175, 185, 258-260 ЦПК України,
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, визначення місця проживання дитини та стягнення аліментів на утримання дитини залишити без руху.
Визначити строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали.
Копію ухвали надіслати позивачу / представнику позивача та роз`яснити, що у разі не виправлення недоліків позовної заяви у встановлений суддею строк, вона буде вважатись неподаною та повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Д.В.Вороненко
Суд | Кодимський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2025 |
Оприлюднено | 07.02.2025 |
Номер документу | 124937055 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про розірвання шлюбу |
Цивільне
Кодимський районний суд Одеської області
Вороненко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні