Рішення
від 05.02.2025 по справі 545/5230/24
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/5230/24

Провадження № 2/545/358/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" лютого 2025 р. м. Полтава

Полтавський районний суд Полтавської області у складі

головуючого судді Зуб Т.О.,

за участі секретаря Пінчук З.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Оніпченко Віталій Вікторович, до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- Полтавська районна державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Оніпченко В.В., звернувся до суду з вищевказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер брат позивача- ОСОБА_2 . Батько позивача та ОСОБА_2 - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Останній проживав до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 прийняв після батька спадщину на підставі статей 1261, 1268 Цивільного кодексу України. Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина за законом на належне майно, зокрема, на земельну ділянку площею 2,44 умовних кадастрових гектари розташованої на території Тростянецької сільської ради Полтавського району, Полтавської області передану у приватну власність ОСОБА_2 згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0138539 виданого 04.03.1997року. В подальшому позивач звернувся до Полтавської районної державної нотаріальної контори з питанням щодо успадкування майна померлого ОСОБА_3 . Постановою від 26.04.2024 № 245/02-31 Полтавської районної державної нотаріальної контори відмовлено у вчиненні нотаріальної у зв`язку з відсутністю державної реєстрації права власності згідно вимог чинного законодавства на земельну ділянку.

Враховуючи вище викладене, просить визнати за ним право власності на земельну частку (пай) з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розміром 2,44 в умовних кадастрових гектарах, розташованої на території с. Великий Тростянець Полтавського району, Полтавської області, яка належала підставі сертифікату на право на земельну частку (пай), серії ПЛ № 0138839 ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадкоємцем якого був ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою судді Полтавського районного суду Полтавської області від 27.11.2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначене підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 10.12.2024 року підготовче провадження закрито та справу призначено до судового розгляду.

В судове засідання сторони не з`явилися.

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Оніпченко В.В. надіслав заяву про розгляд справи у відсутність сторони позивача. Позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача- Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, представник третьої особи- Полтавської районної державної нотаріальної контори причини неявки не повідомили.

Враховуючи, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання та не з`явився в судове засідання без поважних причин, відзив на позов до суду не надав, а також за наявності згоди позивача, суд, відповідно до ст. 280 ЦПК України, може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) (а.с. 14 звор. бік). (а.с. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер брат позивача- ОСОБА_2 (а.с. 9). Батько позивача та ОСОБА_2 - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 10). Останній та ОСОБА_2 проживали до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9 звор. бік). ОСОБА_1 прийняв після батька спадщину на підставі статей 1261, 1268 Цивільного кодексу України, оскільки також постійно проживав та був зареєстрований за вказаною адресою (а.с. 10 звор. бік). Як зазначає позивач, після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина за законом на належне майно, зокрема, на земельну ділянку площею 2,44 умовних кадастрових гектари розташованої на території Тростянецької сільської ради Полтавського району, Полтавської області передану у приватну власність ОСОБА_2 згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0138539 виданого 04.03.1997року (а.с. 11). Постановою від 26.04.2024 № 245/02-31 Полтавської районної державної нотаріальної контори відмовлено у вчиненні нотаріальної у зв`язку з відсутністю державної реєстрації права власності згідно вимог чинного законодавства на земельну ділянку (а.с. 12)

Згідно ч. 5 ст.1268ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до п.п. 16, 17 Перехідних положеньЗемельного кодексуУкраїни громадянам власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.

Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність», паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Згідно зі ст. ст. 1, 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), право на земельну частку (пай) мають громадяни спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є зокрема, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Згідно ст. 3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва» від 10.11.1994 № 666/94, право на земельну частку (пай) може бути об`єктом спадщини.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04 2004 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», роз`яснено, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває право на земельну частку(пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05. 2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом (п. 10). При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону (п. 11).

Вищим Спеціалізованим Судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз`яснено, що у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Проте, ОСОБА_1 просить визнати за ним право власностіна земельнучастку (пай) розміром 2,44 умовних кадастрових гектари, розташовану на території с. Великий Тростянець Полтавського району, Полтавської області, а не право на земельну частку(пай) в порядку спадкування, то суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, у зв`язку з неналежним способом захисту права позивача на спадкування.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 12, 13, 209, 258-259, 263-265, 268, 273,280-282ЦПК України суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Оніпченко Віталій Вікторович, до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору- Полтавська районна державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадкове майно- відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте Полтавським районним судом Полтавської області за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд- якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.

На рішення може бути подана апеляційна скарга позивачем до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ст. 284 ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: Т. О. Зуб

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення05.02.2025
Оприлюднено07.02.2025
Номер документу124939101
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —545/5230/24

Рішення від 05.02.2025

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

Ухвала від 10.12.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Зуб Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні