Постанова
від 05.02.2025 по справі 440/2794/24
ДРУГИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий І інстанції: К.І. Клочко

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2025 р. Справа № 440/2794/24Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Ральченка І.М.,

Суддів: Катунова В.В. , Подобайло З.Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою 12 Регіональної військово-лікарської комісії на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.10.2024, по справі № 440/2794/24

за позовом ОСОБА_1

до 12 Регіональної військово-лікарської комісії , Військової частини НОМЕР_1

про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, у якому просив:

- визнати протиправними дії 12 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України стосовно неналежного обстеження особи солдата контрактної служби ОСОБА_1 з діагнозом: «Ампутаційна кукса лівої гомілки на рівні нижньої третини після ампутації (31.05.2022) внаслідок вибухової травми (21.05.2022) з трофічними порушеннями, синдромом фантомного болю, значними порушенням функцій лівої нижньої кінцівки. Пересувається на модульному протезі з милицями. Ходить шкутильгаючи на ліву ногу. Ампутаційна кукса лівої гомілки на рівні нижньої третини спроможна. Рухи в колінному та кульшовому суглобах зліва без обмежень. Атрофія м`язів лівої гомілки. Охват лівої гомілки в середній третині на 2,7 см менше відповідного рівня справа. Тонус лівих литкових м`язів знижений. На підставі статті 63А графи II Розкладу хвороб НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ»;

- скасувати Рішення 12 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України від 16.08.2023 та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ) від 25.08.2023 № 888 «Обмежено придатний до військової служби»;

- зобов`язати 12 Регіональну військово-лікарської комісію Міністерства оборони України повторно оглянути солдата контрактної служби ОСОБА_1 на предмет придатності до військової служби з врахуванням проведеного лікування та реабілітації за весь час після отримання ним поранення 21.05.2022.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 позов задоволено частково.

Визнано протиправною та скасовано постанову 12 Регіональної військово-лікарської комісії від 16.08.2023 № 1544/25.

Визнано протиправним та скасовано рішення Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , яке оформлено довідкою Військово-лікарської комісії № 888 від 25.08.2023.

Зобов`язано Військово-лікарську комісію Військової частини НОМЕР_1 повторно провести комплексний медичний огляд ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду.

Відповідач, не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що оскаржуване рішення 12 Регіональної військово-лікарської комісії від 16.08.2023 № 1544/25 є обґрунтованим, оскільки враховуючи наданої на розгляд військово-медичної документації слід дійти до висновку, що діагноз ОСОБА_1 підпадає виключно під дію ст. 63-б графи ІІ Розкладу хвороб та постанову «обмежено придатний до військової служби» (на день прийняття рішення). Стосовно дотримання процедури прийняття рішення апелянт зазначив, що 12 Регіональна військово-лікарська комісія під час винесення рішення діяла в межах та спосіб, передбачений чинним законодавством.

На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв`язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судовим розглядом, відповідно до направлення ІНФОРМАЦІЯ_2 на медичний огляд військо-лікарською комісією з метою визначення ступеню придатності до продовження проходження військової служби військової служби від 12.07.2023 № 13/988 солдата ОСОБА_1 направлено на медичний огляд ВЛК з метою визначення придатності до продовження проходження військової служби. Графа «попередній діагноз» має наступний зміст: ампутаційна кукса лівої гомілки на рівні 4/3, п/травматична ампутація внаслідок вибухової травми (21.05.2022). Осколкове поранення задньої поверхні правої гомілки. Ампутаційна культя лівої гомілки з м`язовою атрофією, помірним больовим синдромом, сенсорним порушенням.

Згідно зі свідоцтвом про хворобу № 757 Госпітальної ВЛК хірургічного профілю Військової частини НОМЕР_1 від 25.07.2023на підставі ст. 63 А графи ІІ Розкладу хвороб позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до свідоцтва про хворобу № 757 діагноз та постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Ампутаційна кукса лівої гомілки на рівні нижньої третини після ампутації (31.05.2022) внаслідок вибухової травми (21.05.2022) з трофічними порушеннями, синдромом фантомного болю, значним порушенням функцій лівої нижньої кінцівки.

Згідно з наказом МОЗ України № 370 від 04.07.2007 травма кваліфікується як тяжка. Травма, ТАК, пов`язана із захистом Батьківщини.

Постановою 12 Регіональної військово-лікарської комісії від 16.08.2023 № 1544/25 постанову госпітальної ВЛК військової частини НОМЕР_1 не затверджено, рішення ВЛК травматологічного профілю НВМКЦ «ГВКГ» № 281 від 12.09.2022 на підставі ст. 63-б графи ІІ Наказу МОУ № 402 від 2008 «Обмежено придатний до військової служби» залишено без змін, враховано зауваження і повторно подано на Госпітальну ВЛК.

За наслідками повторного медичного огляду ОСОБА_1 складено Довідку військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 від 25.08.2023 № 888, згідно з якою діагноз та постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): ампутаційна кукса лівої гомілки на рівні нижньої третини після ампутації (31.05.2022) внаслідок вибухової травми (21.05.2022) з трофічними порушеннями, синдромом фантомного болю.

Поранення, ТАК, пов`язана із захистом Батьківщини.

Довідка про обставини поранення командира військової частини НОМЕР_2 №27/830 від 25.06.2022. Згідно з наказом МОЗ України №370 від 04.07.2007 травма відноситься до тяжких.

На підставі статті 63Б графи ІІ Розкладу хвороб позивача визнано обмежено придатним до військової служби. Непридатним до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Придатним до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

Позивач, вважаючи протиправними дії та рішення відповідачів, звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач не дотримався принципу обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII.

Частиною 1 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч. 10 ст. 2 Закону № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до п. 1.1 гл. 1 розд. І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з п. 1.10 гл. 1 розд. ІІ Положення № 402 обов`язково проводиться медичний огляд госпітальними (гарнізонними) ВЛК військовослужбовців для визначення ступеня придатності до військової служби, зокрема, військовослужбовців, у яких за результатами медичного обстеження діагностовано захворювання (наслідки травми, поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до п. 6.1 гл. 6 р. ІІ Положення № 402 направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров`я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.

Пунктом 2.1 гл. 2 розд. І Положення № 402 визначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Згідно з п. 2.2 гл. 2 розд. І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

ВЛК регіону.

Відповідно до підп. 2.5.1 п. 2.5 гл. 2 розд. І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.

Підпунктом 2.5.4 п. 2.5 гл. 2 розд. І Положення № 402 передбачено, що штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

Згідно з підп. 2.4.4 п. 2.4 гл. 2 розд. І Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються: контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими спеціальностями з урахуванням стану здоров`я та фізичного розвитку; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

Відповідно до п. 2.4.5 гл. 2 розд. І Положення № 402 ВЛК регіону має право, у тому числі:

оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз`яснення з питань військово-лікарської експертизи;

приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК;

направляти у заклади охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов`язаних, резервістів, працівників;

приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою (крім постанов ЦВЛК).

Пунктом 2.4.6 гл. 2 розд. І Положення № 402 передбачено, що рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Із матеріалів справи встановлено, що відповідно до направлення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12.07.2023 № 13/988 позивача направлено на медичний огляд військо-лікарською комісією з метою визначення ступеню придатності до продовження проходження військової служби від 12.07.2023 № 13/988.

Госпітальної ВЛК хірургічного профілю Військової частини НОМЕР_1 оформлено свідоцтво про хворобу № 757 від 25.07.2023, згідно з яким позивача на підставі ст. 63 А графи ІІ Розкладу хвороб визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

В подальшому Головою ВЛК оформлено подання на ВЛК від 25.07.2023.

Отже, Госпітальною ВЛК прийнято постанову від 25.07.2023 про визнання позивача на підставі ст. 63 А графи ІІ Розкладу хвороб непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, яку направлено до ВЛК регіону для затвердження.

У свою чергу, постановою 12 Регіональної військово-лікарської комісії від 16.08.2023 № 1544/25 постанову Госпітальної ВЛК не затверджено та вирішено врахувати зауваження і повторно подати на Госпітальну ВЛК.

В обґрунтування прийнятого рішення Регіональною ВЛК зазначено наступне: "вивчивши надану медичну документацію, та беручи до уваги, що даний військовослужбовець після ВЛК з 12.09.2022 по 12.07.2023 за медичною допомогою не звертався, комісія прийшла до висновку, що рішення ВЛК травматологічного профілю НВМКЦ «ГВКГ» № 281 від 12.09.2022 на підставі ст. 63-б графи ІІ Наказу МОУ № 402 від 2008 року «Обмежено придатний до військової служби» залишити без змін. Врахувати зауваження і повторно подати на ГВЛК".

Позивач протиправність вказаного рішення мотивував безпідставністю посилань відповідача на не звернення за медичною допомогою як на підставу відмови у затвердженні рішення військово-лікарської комісії.

Надаючи оцінку вказаним доводам колегія суддів частково погоджується із даним твердженням, оскільки дійсно посилання на факт не звернення військовослужбовця після проходження ВЛК певного часу за медичною допомогою не є перешкодою для затвердження постанови ВЛК.

Разом з тим, зі змісту постанови 12 Регіональної військово-лікарської комісії від 16.08.2023 № 1544/25 встановлено, що висновки ВЛК регіону щодо необхідності проведення повторного медичного огляду ґрунтуються на вивченні наданої медичної документації, з огляду на що твердження суду першої інстанції щодо прийняття Регіональною ВЛК у спірних правовідносинах необґрунтованого рішення є помилковими.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що з урахуванням положень п. 2.4.5, п. 2.4.6 гл. 2 розд. І Положення № 402, Регіональна ВЛК діяла в межах наданих повноважень, у спосіб, передбачений чинним законодавством, з огляду на що підстави для скасування прийнятого рішення з наведених вище підстав відсутні.

За наслідками повторного медичного огляду ОСОБА_1 оформлено Довідку військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 від 25.08.2023 № 888, згідно з якою діагноз та постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): ампутаційна кукса лівої гомілки на рівні нижньої третини після ампутації (31.05.2022) внаслідок вибухової травми (21.05.2022) з трофічними порушеннями, синдромом фантомного болю.

Поранення, ТАК, пов`язана із захистом Батьківщини.

Довідка про обставини поранення командира військової частини НОМЕР_2 №27/830 від 25.06.2022. Згідно з наказом МОЗ України №370 від 04.07.2007 травма відноситься до тяжких.

На підставі ст. 63 Б графи ІІ Розкладу хвороб позивача визнано обмежено придатним до військової служби. Непридатним до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Придатним до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

Отже, приймаючи рішення про визначення ступеня придатності позивача до військової служби Регіональна ВЛК зазначала, що згідно з п. 63 Розкладу хвороб вказаний вище діагноз відповідає п. 63 Б, що передбачає Непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час.

Водночас, колегія суддів звертає увагу, що відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 27.04.2024 № 262 «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» Додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України № 402 зазнав змін та з 04.05.2024 п. 63 був викладений у наступній редакції:

Стаття 63

Включено: відсутність кінцівки внаслідок її ампутації S47, S48, S57, S58, S77, S78, S87, S88, T04, T05, T92.6, T93.6, Z89

а) двосторонні ампутаційні кукси верхніх або нижніх кінцівок на будь-якому рівні; одностороння ампутаційна кукса нижньої кінцівки вище рівня верхньої третини гомілки; одностороння ампутаційна кукса верхньої та/або нижньої кінцівки на будь-якому рівні: Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку.

В подальшому, згідно з Наказом Міністерства оборони України від 14.10.2024 № 686 «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» Додаток 1 до Положення № 402 викладено у наступній редакції, яка є чинною на теперішній час:

Стаття 63

Включено: відсутність кінцівки внаслідок її ампутації S47, S48, S57, S58, S77, S78, S87, S88, T04, T05, T92.6, T93.6, Z89

а) ампутаційна кукса верхньої кінцівки з рівня кистьового суглобу і вище; ампутаційна кукса нижньої кінцівки з рівня суглобу Шопара і вище: Непридатні до військової служби.

Таким чином, на теперішній час правила оцінки ступеня придатності до військової служби змінені.

Втім, стосовно доводів в частині відповідності даних медичної документації позивача певним статтям Розкладу хвороб колегія суддів зауважує, що відповідно до позиції Верховного Суду, зокрема, викладеній у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16, у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 дійшов висновку, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Отже, у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 09.12.2020 у справі № 814/2722/16, від 12.02.2021 у справі № 820/5570/16.

Так, процедура проведення медичного огляду врегульована розд. ІІ Положення № 402.

Відповідно до п. 1.1 гл. 1 розд. ІІ Положення № 402 медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, військовослужбовців до військової служби.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до п. 63 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві (Додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України № 402) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин):

Включено: відсутність кінцівки внаслідок її ампутації S47, S48, S57, S58, S77, S78, S87, S88, T04, T05, T92.6, T93.6, Z89

а) двосторонні ампутаційні кукси верхніх або нижніх кінцівок на будь-якому рівні; одностороння ампутаційна кукса нижньої кінцівки вище рівня верхньої третини гомілки: Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку:

б) одностороння ампутаційна кукса верхньої кінцівки на будь-якому рівні; одностороння ампутаційна кукса нижньої кінцівки нижче рівня верхньої третини гомілки: Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час.

Так, відповідно до п. 2.1 розд. ІІ Положення № 402 штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови.

Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Згідно з п. 20.1 гл. 20 р. II Положення № 402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов`язані дотримуватися вимог Положення. Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв`язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Відповідно до п. 20.2 розд. ІІ Положення № 402 постанови штатних ВЛК про ступінь придатності до військової служби можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів.

Пунктом 20.3 розд. ІІ Положення № 402 передбачено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту, зокрема:

г) "Обмежено придатний до військової служби"

Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у Десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах (за винятком підрозділів забезпечення). Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, ТЦК та СП, установах, організаціях, навчальних закладах.

Дослідивши зміст оскаржуваної постанови ВЛК у формі Довідки Військово-лікарської комісії № 888 від 25.08.2023, колегія суддів зазначає, що остання оформлена у відповідності до вимог гл. 20 р. II Положення № 402.

У ході судового розгляду не встановлено порушень вимог законодавства, які б стосувалися процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що в силу положень підп. 2.4.10 п. 2.4 гл. 2 розд. I Положення № 402 передбачено оскарження постанов ВЛК регіонів у ЦВЛК або у судовому порядку, п.п. 2.3.5 п. 2.3 гл. 2 розд. І Положення № 402 - постанов ЦВЛК в судовому порядку.

При цьому, у разі наявності сумніву щодо правильності висновку Госпітальної ВЛК оскарження у судовому порядку Положенням № 402 не передбачено.

У той же час, остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби може бути прийнято Центральною ВЛК, яка відповідно до абз. 15 підп. 2.3.4 п. 2.3 гл. 2 розд. I Положення № 402 має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів доходить висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .

Суд першої інстанції зазначеного не врахував, з огляду на що дійшов помилкового висновку щодо задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції неповно з`ясував обставини, що мають значення для справи, та неправильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу відповідача слід задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати із прийняттям нового про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу 12 Регіональної військово-лікарської комісії - задовольнити.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 по справі № 440/2794/24 - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.М. Ральченко Судді В.В. Катунов З.Г. Подобайло

СудДругий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення05.02.2025
Оприлюднено07.02.2025
Номер документу124947268
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо охорони здоров’я, з них

Судовий реєстр по справі —440/2794/24

Постанова від 05.02.2025

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Ральченко І.М.

Ухвала від 07.01.2025

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Ральченко І.М.

Ухвала від 02.01.2025

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Ральченко І.М.

Ухвала від 05.12.2024

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Ральченко І.М.

Ухвала від 26.11.2024

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Ральченко І.М.

Ухвала від 26.11.2024

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Ральченко І.М.

Ухвала від 26.11.2024

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Ральченко І.М.

Ухвала від 21.10.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

К.І. Клочко

Рішення від 21.10.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

К.І. Клочко

Ухвала від 12.03.2024

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

К.І. Клочко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні