Ухвала
від 06.02.2025 по справі 951/72/25
КОЗІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 951/72/25

Провадження №2-о/951/26/2025

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

06 лютого 2025 року селище Козова

Суддя Козівського районного суду Тернопільської області Чапаєв Р.В., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Козівська державна нотаріальна контора у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції, про встановлення факту родинних відносин,

ВСТАНОВИВ:

Заявник, в інтересах якої діє представник - ОСОБА_2 , звернулась до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин.

Згідно з ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Відповідно до ч.9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутністю такого суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Зокрема, чинне цивільне процесуальне законодавство не регулює залишення без руху заяви, поданої в порядку окремого провадження. Тому, при вирішенні питання щодо залишення без руху заяви, поданої в порядку окремого провадження, суд керується положеннями ЦПК України, якими врегульовано порядок залишення без руху позову.

Ознайомившись зі змістом поданої заяви, суд приходить до висновку, що вказана заява підлягає залишенню без руху, з огляду на таке.

Згідно з ч. 4 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Частиною 3 ст.42 ЦПК України також передбачено, що у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.

Відповідно до роз`яснень Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012, заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути: спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв`язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки; особи, які мають право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника і яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини; інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для цих осіб. Заінтересовані особи беруть участь у справах цієї категорії з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави.

Так, згідно з роз`ясненнями, які містяться в п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995, забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов`язаний провести підготовчі дії, зокрема, з`ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них. Правильність встановлення заінтересованої особи залежить від визначення мети, для якої особі необхідно встановити той чи інший юридичний факт. Заінтересованими особами є особи, які беруть участь у справі та які мають юридичну заінтересованість. Це коло визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов`язки.

Суд роз`яснює, що до заінтересованих осіб віднесено: 1) осіб, взаємовідносини яких із заявником залежать від мети факту, що підлягає встановленню; 2) організації і установи, в яких заявник реалізовуватиме рішення про встановлення юридичного факту, тобто в яких будуть здійснені права осіб, що виникли внаслідок судового встановлення юридичного факту. Саме ці групи заінтересованих осіб притягуються до участі у справах окремого провадження. Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв`язку із суб`єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту своєчасно заявити про порушення чи оспорювання їх суб`єктивних прав у зв`язку із встановлюваним судом фактом.

Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину (брати, сестри, онуки, особи, на користь яких складено заповіт, усиновлені, територіальна громада за відсутності інших спадкоємців за законом і заповітом).

Як зазначає заявник у тексті поданої заяви про встановлення факту родинних відносин, метою встановлення такого факту є те, що після смерті батька вона прийняла спадщину в порядку, визначеному ст.1269 ЦК України, подавши в Козівську державну нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини. На підставі поданої нею заяви, 18.02.2022 нотаріусом було заведено спадкову справу що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №68599599 від 18.02.2022 року. Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_3 їй було відмовлено та надано роз?яснення про необхідність підтвердження родинних відносин між нею ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_3 , через помилки, допущені посадовими особами, відповідальними за їх оформлення. Таким чином, у зв?язку з цим у неї виникла необхідність встановити факт родинних відносин у судовому порядку, а саме факт того, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 .

Поміж іншого, з матеріалів поданої заяви, а саме постанови нотаріуса Козівської державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 11.12.2024 №214/02-31, вбачається, що заявник ОСОБА_1 разом з ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 звертались до Козівської державної нотаріальної контори про видачу їм свідоцтв про право на спадщину за законом на 1/4 частку житлового будинку з відповідною частиною господарських будівель та споруд, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 після смерті

ОСОБА_3 .

Також з постанови нотаріуса Козівської державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 11.12.2024 №214/02-31 вбачається, що відповідно до довідки, виданої Кривенським старостинським округом від 18.11.2024 року №129, на день смерті ОСОБА_3 у спадковому будинку були зареєстровані - ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Проте заявник у поданій нею заяві не зазначає заінтересованими особами інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3 , що позбавляє суд можливості встановити коло належних заінтересованих осіб на інтереси, права та обов`язки, яких може вплинути ухвалене рішення у справі.

Відповідно до ст. 185 ЦПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 175 та 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Враховуючи вищевикладені обставини, приходжу до висновку, що подану заяву слід залишити без руху для усунення встановлених недоліків, надавши заявнику десятиденний строк, який обраховувати з дня отримання ухвали про залишення заяви без руху.

Керуючись ст.175, 177, 185, 294 ЦПК України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 , заінтересові особи: Козівська державна нотаріальна контора у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції про встановлення факту родинних відносин залишити без руху.

Надати заявнику строк для усунення зазначених недоліків заяви, що не перевищує десять днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.

Якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає її вимоги, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.

Роз`яснити заявнику, що у разі невиконання у вказаний в ухвалі строк вимог, заява буде вважатися неподаною і повернута. Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному вебпорталі судової влади України за вебадресою http://court.gov.ua/fair/sud.

Ухвала набирає законної сили після підписання її суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Р.В. Чапаєв

СудКозівський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення06.02.2025
Оприлюднено07.02.2025
Номер документу124954994
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —951/72/25

Рішення від 21.04.2025

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Чапаєв Р. В.

Ухвала від 17.03.2025

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Чапаєв Р. В.

Ухвала від 17.02.2025

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Чапаєв Р. В.

Ухвала від 06.02.2025

Цивільне

Козівський районний суд Тернопільської області

Чапаєв Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні