Ухвала
від 06.02.2025 по справі 493/1976/24
БАЛТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 493/1976/24

Провадження № 2-о/493/32/25

У Х В А Л А

06 лютого 2025 року м. Балта Одеської області

Балтський районний суд Одеської області у складі:

головуючого-судді Тітової Т.П.

присяжних Кириленко Т.І.

Черненко О.М.

за участю секретаря Сирота О.В.,

розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб ОСОБА_2 , Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерства оборони України, про оголошення особи померлою,

ВСТАНОВИВ:

Після постановлення 03.01.2025 р. ухвали про відкриття провадження у справі за даною заявою та оголошення перерви в розгляді справи під час судового засідання 28.01.2025 р., до суду 05.02.2025 р. надійшла заява представника заявника ОСОБА_1 про закриття провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1ст. 255 ЦПК Україниу зв`язку з тим, що заявник ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . До вказаної заяви представник надав копію свідоцтва про смерть заявника серії НОМЕР_1 , виданого 14.01.2025 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Сторони, які беруть участь у справі у судове засідання не з`явились.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Оцінивши подане представником заявника клопотання та дослідивши наданий на його обґрунтування доказ, проаналізувавши положення законодавства, судом встановлено наступне.

Ст. 2 ЦПК Українивизначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду цивільної справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після відкриття провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.

П. 7 ч. 1ст. 255 ЦПК Українивстановлено, що суд закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Згідно зіст. 55 ЦПК Україниу разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.

Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.

Підставою процесуального правонаступництва є наступництво в матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони, зокрема, внаслідок смерті, зі спірних чи встановлених судом правовідносин майнового характеру. При процесуальному правонаступництві всі процесуальні дії, виконані попередником, є обов`язковими для правонаступника.

Відповідно дост. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).

Відповідно до ч. 1ст. 1219 ЦК Українине входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця.

Процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому незалежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.

Отже, смерть фізичної особи як підстава для процесуального правонаступництва має універсальний характер. У тих випадках, коли правовідносини тісно пов`язані з особою суб`єкта, правонаступництва матеріального, а відтак, і процесуального не може бути.

Разом з цим, вимоги заяви ОСОБА_1 були пов`язані з її особистими правами, оскільки заява була обґрунтована тим, що вона, як матір ОСОБА_3 , має необхідність у оголошенні його померлим для подальшої реєстрації факту смерті, а тому дані правовідносини не допускають правонаступництва.

Відповідно до наданої представником заявника копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 14.01.2025 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Одеса, про що складено відповідний актовий запис № 316.

Беручи до уваги вищевикладене та відповідні положення цивільного процесуального законодавства, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити на підставі п. 7 ч. 1ст. 255 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись п. 7 ч. 1 ст.255, ст. ст.258-260 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб ОСОБА_2 , Балтського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерства оборони України, про оголошення особи померлоюзакрити у зв`язку із смертю заявника.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали складено 06.02.2025 року.

СУДДЯ

ПРИСЯЖНІ

СудБалтський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення06.02.2025
Оприлюднено07.02.2025
Номер документу124955509
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про скасування рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою

Судовий реєстр по справі —493/1976/24

Ухвала від 06.02.2025

Цивільне

Балтський районний суд Одеської області

Тітова Т. П.

Ухвала від 28.01.2025

Цивільне

Балтський районний суд Одеської області

Тітова Т. П.

Ухвала від 03.01.2025

Цивільне

Балтський районний суд Одеської області

Тітова Т. П.

Ухвала від 19.12.2024

Цивільне

Балтський районний суд Одеської області

Тітова Т. П.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Балтський районний суд Одеської області

Тітова Т. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні