Рішення
від 30.01.2025 по справі 394/1042/24
НОВОАРХАНГЕЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

26100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26

30.01.25 394/1042/24

2/394/23/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді: Краснопольської Л.П.

за участю секретаря судового засідання: Довгої С.В.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

відповідача1 ОСОБА_3

відповідача2 ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Новоархангельськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області, ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за законом,-

В С Т А Н О В И В :

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла сестра позивача, ОСОБА_5 . Після її смерті залишилося спадкове майно, яке складається із житлового будинку із господарськими будівлями і спорудами та із земельної ділянки наданої на його забудову. Будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , був побудований в період шлюбу сестри позивача з ОСОБА_3 . 25.05.1985 року було укладено шлюб сестри позивача з ОСОБА_3 20.06.1985 року рішенням загальних зборів ОСОБА_3 було виділено земельну ділянку під забудову. В листопаді 1985 року було надано дозвіл на будівництво будинку. 21.07.1988 року отримано свідоцтво на право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , виданого на ім`я ОСОБА_3 02.07.2013 року шлюб між сестрою та відповідачем було розірвано. 22.02.2013 року відповідач був знятий з місця його реєстрації. Починаючи з 26.08.1988 року по 09.12.2021 року сестра позивача була зареєстрована та постійно проживала в будинку за адресою: АДРЕСА_1 . За даною адресою в будинку, ніхто, крім сестри не проживав і не був зареєстрований, виписана, в зв`язку зі смертю. 17 грудня 2021 року позивач звернувся до приватного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 . Цього ж дня батько позивача подав заяву про відмову від прийняття спадщини. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача, ОСОБА_6 . Тобто позивач є єдиним спадкоємцем після смерті сестри ОСОБА_5 на частку спільного майна, набутого під час шлюбу. Проте через те, що за життя покійна сестра, в установленому законом порядку своє право на будинок та землю, надану на забудову не зареєструвала, це позбавляє позивача можливості у позасудовому порядку набути право власності на вищезазначене майно.

Не маючи іншого способу захисту своїх прав ніж в судовому порядку, звернувся до суду з позовом про визнання права власності на частку житлового будинку з господарськими надвірними спорудами, місцезнаходження якого: АДРЕСА_1 та частки земельної ділянки, виділеної індивідуальному забудовнику, на якій розташований будинок, в порядку спадкування за законом, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 сестри позивача ОСОБА_5 .

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі, з підстав, викладених у позовній заяві, просили їх задовольнити, будь-яких інших документів не надавали.

Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, зазначив, що спірний будинок належить йому, він має на це майно всі відповідні документи, з покійною дружиною у них були дружні стосунки, за вказаних обставин просив відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача Новоархангельської селищної ради, в судовому засіданні щодо позовних вимог поклалася на розсуд суду. Відзив до суду не надходив.

Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали, суд приходить до наступного висновку:

Судом встановлено, що предметом спору в даній справі є правовідносини щодо визнання права власності в порядку спадкування за законом.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла сестра позивача ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Новоархангельським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівсьому районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 09.12.2021 року (а.с. 12).

Згідно копії свідоцтва про шлюб, між ОСОБА_3 та ОСОБА_7 укладено шлюб, актовий запис №30 від 25.05.1985 року. Після укладення шлюбу присвоєно спільні прізвища « ОСОБА_3 », « ОСОБА_3 » (а.с. 13).

20.06.1985 року рішенням загальних зборів ОСОБА_3 було виділено земельну ділянку під забудову жилого будинку, а 25 листопада 1985 року було надано дозвіл на індивідуальне житлове будівництво (а.с. 26). 21 липня 1988 року ОСОБА_3 отримано свідоцтво НОМЕР_10 на право власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 19). Відповідно до копії свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 від 02.07.2013 року шлюб між сестрою позивача та відповідачем було розірвано (а.с. 14).

Згідно копії домової книги в буд. АДРЕСА_1 були зареєстровані двоє: ОСОБА_3 та ОСОБА_5 . Після розірвання шлюбу ОСОБА_3 був знятий з реєстрації (а.с. 20-22).

З копії довідки №1183 від 01.08.2022 року вбачається, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , була зареєстрован з 26.08.1988 року та до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 проживала за адресою: АДРЕСА_1 . На момент її смерті за даною адресою ніхто не був зареєстрований та не проживав. Виписана, в зв`язку зі смертю (а.с. 15).

З огляду на заяву №536 від 17.12.2021 року по спадковій справі №213/2021 року, ОСОБА_1 прийняв всю спадщину за законом після смерті сестри ОСОБА_5 . Крім нього спадкоємцем за законом є батько спадкодавця ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Про наявність малолітніх, неповнолітніх, недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена позивачу не відомо (а.с. 16). Заявою №537 від 17.12.2021 року по спадковій справі №213/2021 року, ОСОБА_6 відмовився від прийняття спадщини за законом, де б вона не була і з чого б не складалася (а.с. 17).

Факт родинних відносин позивача зі спадкодавцем встановлено: копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 02.09.1963 року, виданого Новоархангельським райбюро ЗАГС Кіровоградської області, згідно якого ОСОБА_7 народилась ІНФОРМАЦІЯ_7 , в графі батько зазначено « ОСОБА_6 », в графі мати « ОСОБА_9 » (а.с. 11); копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого 07.08.1968 року, виданого виконкомом Новоархангельської селищної ради, згідно якого ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_8 , в графі батько зазначено « ОСОБА_6 », в графі мати « ОСОБА_9 » (а.с. 9-1); копією свідоцтва про смерть ОСОБА_6 , серії НОМЕР_5 від 21.11.2022 року, виданого Новоархангельським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Голованівському районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (а.с. 10).

Вирішуючи питання щодо позовних вимог, суд виходить з наступного:

Положеннями ч. 1 ст. 4 ЦПК України передбачено, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Ч .1 ст. 5 ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантовано, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Згідно ст. 41 Конституції України, передбачено право кожного громадянина володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної власності, творчої діяльності.

Ст. 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 60 СК України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя. Згідно ч. 1 ст. 63 СК України, дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпоряджання майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

Відповідно ч.ч. 1,2 ст. 68 СК України визначено, що розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, набуте за час шлюбу. Розпоряджання майном, що є об`єктом права спільної сумісної власності, після розірвання шлюбу здійснюється співвласниками сумісної власності подружжя, за взаємною згодою виключно, відповідно до Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 355 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності. Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності. Право спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом. Спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.

Ст. 357 ЦК України визначено, що частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом. Поліпшення спільного майна, які можна відокремити, є власністю того з співвласників, який їх зробив, якщо інше не встановлено домовленістю співвласників.

За загальним правилом, будь-яке майно, набуте одним із подружжя під час шлюбу вважається для подружжя спільним. Це правило діє навіть якщо другий із подружжя не вказаний у правовстановлюючих документах на майно. Частки кожного з подружжя є рівними, а розпоряджатись спільним майном подружжя можливо лише за спільною згодою. При цьому не здійснення одним із подружжя права спільної сумісної власності в жодному разі не припиняє його прав на подружнє майно.

За життя померлою ОСОБА_5 та відповідачем по справі не було здійснено поділу спільного майна подружжя. З огляду на викладене суд зазначає, що померла ОСОБА_5 та відповідач ОСОБА_3 мають ідеальні частки по у спільному майні набутому в період шлюбу, а саме домоволодінні розташованому за адресою АДРЕСА_1 .

Окрім того, позивач зазначив, що він є єдиним спадкоємцем майна померлої сестри ОСОБА_5 на підставі ст.ст. 1216, 1218 ЦК України.

З огляду на ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Ст. 1217 ЦК України вказує на те, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Ст. 1218 ЦК України визначає, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Зі змісту ч. 1 ст. 1222 ЦК України вбачається, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Суд зважує на те, що спадкове право це один з інститутів цивільного права, в якому мають визначатися межі дозволеної поведінки суб`єктів спадкових правовідносин. Спадкуванням слід розуміти перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). У законодавстві закріплюється традиційний підхід, згідно яким до складу спадщини належать усі права та обов`язки спадкодавця, їх перехід до спадкоємця здійснюється у порядку правонаступництва. Спадкове правонаступництво має універсальний характер, що вказує на те, що спадкоємець спадкує усі права та обов`язки спадкодавця, за винятком тих, які за своєю природою не можуть бути передані іншій особі. Судовий процес щодо спадкування має на меті захист порушених чи оспорюваних або охоронюваних законом інтересів.

Спадкове правонаступництво має універсальний характер, що вказує на те, що спадкоємець спадкує усі права та обов`язки спадкодавця, за винятком тих, які за своєю природою не можуть бути передані іншій особі. Судовий процес, щодо спадкування має на меті, захист порушених чи оспорюваних або охоронюваних законом інтересів.

Виходячи із змісту завдань та основних засад цивільного судочинства позивач, звертаючись до суду, повинен самостійно визначати у позовній заяві, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права.

Позивач просить визнати за ним право власності на житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та на частку земельної ділянки, на якій розташований будинок, що залишився після смерті сестри ОСОБА_5 .

Проте, суд вважає за доцільне зазначити, що в разі звернення до суду з матеріально-правовою вимогою про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом позивач вказав лише одного належного відповідача, а саме орган місцевого самоврядування Новоархангельську селищну раду Голованівського району Кіровоградської області.

Відповідач ОСОБА_3 не є спадкоємцем майна померлої ОСОБА_5 і не може ним бути в розумінні ст.ст. 1258-1265 ЦК України.

Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 ЦК України (ст. 1258 ЦК України).

Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 звернувся 17.12.2021 року з заявою до приватного нотаріуса про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 (а.с.16). Того ж дня батько померлої ОСОБА_6 подав приватному нотаріусу заяву про відмову від прийняття спадщини (а.с. 17).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 21.11.2022 року ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10).

З наявних у суду матеріалів позивач в розумінні ч. 1 ст. 1262 ЦК України є спадкоємцем другої черги майна померлої сестри ОСОБА_5 .

Відповідач - це особа, яка, на думку позивача, або відповідного право уповноваженого суб`єкта, порушила, не визнала чи оспорила суб`єктивні права, свободи чи інтереси позивача. Відповідач притягається до справи у зв`язку з позовною вимогою, яка пред`являється до нього. Належним є відповідач, який дійсно є суб`єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Відтак, неналежний відповідач - це особа, притягнута позивачем як відповідач, стосовно якої встановлено, що вона не повинна відповідати по пред`явленому позову при наявності даних про те, що обов`язок виконати вимоги позивача лежить на іншій особі - належному відповідачеві. На позивачеві лежить обов`язок довести, що саме йому належить оспорюване право, а вказаний ним відповідач зобов`язаний виконати покладений на нього законом або договором обов`язок.

Вирішуючи питання про склад осіб, які братимуть участь у справі, суд повинен враховувати характер спірних правовідносин, визначену ним норму матеріального права, яка підлягає застосуванню до правовідносин та матеріально-правовий інтерес у вирішенні справи.

У цій справі позивачем заявлено до відповідачів матеріально-правову вимогу про визнання власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом.

Разом з тим, зверненню до суду з позовом має передувати вирішення питання про видачу спадкоємцю нотаріусом або органом чи службовою особою, уповноваженою вчиняти нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до п. 4.15 та 4.18 п. 4 глави 10 розділу Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених п. 3 гл. 7 розділу І цього порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, нотаріус роз`яснює процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Cвідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.

Разом з тим позивачем не надано суду ні свідоцтва про право власності на спадщину, ні постанову приватного нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право власності на спадщину, із заявою про витребування у нотаріуса копії спадкової справи до суду не звертався. Тобто, зверненню до суду з позовом має передувати вирішення питання про видачу спадкоємцю нотаріусом або органом чи службовою особою, уповноваженою вчиняти нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. В матеріалах справи відсутні відомості про відмову у видачі свідоцтва про спадщину, як позивачу так і відповідачам.

Якщо відсутність умов для одержання у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину не підтверджена належними та допустимими доказами (ст.ст. 77,78 ЦПК України), а саме відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, це може слугувати підставою для відмови у позові.

Виходячи із змісту завдань та основних засад цивільного судочинства позивач, звертаючись до суду, повинен самостійно визначати у позовній заяві, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначати, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Судові витрати по цивільній справі суд на підставі п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України відносить за рахунок позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 328, 344, 355, 356, 357, 358, 1216, 1217, 1218, 1220, 1222, 1225, 1258, 1262, 1268 ЦК України, ст. ст. 1, 3, 60, 61, 63, 65, 68 СК України, ст. ст. 2, 4, 5, 13, 30, 77, 78, 141, 158, 263, 264, 265 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Новоархангельської селищної ради Кіровоградської області, ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за законом - відмовити.

Витрати по сплаті судового збору залишити за позивачем.

Рішення може бути оскаржено до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Копію даного рішення направити учасникам справи.

Ідентифікаційні дані учасників:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , уродженця смт Новоархангельськ Кіровоградської області, паспорт громадянина України серії НОМЕР_6 , виданий Новоархангельським РС УДМС України в Кіровоградській області від 08.07.2015 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , проживає: АДРЕСА_2 .

Новоархангельська селищна рада Кіровоградської області, ЄДРПО 04367217, місцезнаходження: вул. Центральна, 31 с-ще Новоархангельськ Голованівський район Кіровоградська область.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , уродженець с. Каніж Новомиргородського району Кіровоградської області, паспорт громадянина України серії НОМЕР_8 виданого Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області від 15.05.1997 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_9 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 .

Дата складення повного тексту рішення 07 лютого 2025 року.

Суддя:

СудНовоархангельський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення30.01.2025
Оприлюднено10.02.2025
Номер документу124957214
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —394/1042/24

Рішення від 30.01.2025

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Рішення від 30.01.2025

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 26.12.2024

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Краснопольська Л. П.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Новоархангельський районний суд Кіровоградської області

Запорожець О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні