Справа № 173/3453/24
Провадження №2/173/325/2025
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
29 січня 2025 року м. Верхньодніпровськ
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Кожевник О.А.,
за участю секретаря судового засідання Демяненко С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог: КП «Верхньодніпровське БТІ», приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Малашова Г.В. про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог: КП «Верхньодніпровське БТІ», приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Малашова Г.В. про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_5 . На день його смерті залишилось спадкое майно, яке складається з житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 який батько збудував в 1987 році. На підставі рішення Мишуринрізької сільської Ради від 11.11.1987 № 49 «Про оформлення права власності на жилі будинки громадянам села Мишурин Ріг» визнано право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, але за життя право власності батько на житловий будинок не оформив та право встановлювального документу не отримав. Після смерті батька позивач звернувся до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом та отримав Постанову про відмову у вчненні нотаріальної дії через те, що нотаріусу не надано документів, що підтверджують право власності спадкодавця на спадкове майно. У зв`зку з чим нотаріус запропонував йому звернутись з позовною заявою до суду.
Ухвалою судді Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 02 грудня 2024 року провадження у справі відкрито та її призначено до розгляду за правилами загального провадження з викликом учасників судового розгляду в судове засідання.
Ухвалою Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 27 грудня 2024 року закрито підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду на 29 січня 2025 року .
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити.
Відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, направили на адресу суду заяви в яких просили справу розглядати без їх участі, позовні вимоги визнали.
Представник третьої особи КП «Верхньоніпровське БТІ» в судове засідання не з`явився, направив на адресу суду заяву в якій просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримав.
Предствник третьої особи Приватний нотаріус Малашова Г.В. в судове засідання не прибула, направила на адресу суду копію спадкової справи та лист в якому просила справу розглядати без її участі.
Судом встановлені наступні правовідносини.
Відповідно до рішення Мишурин-Різької сільської ради № 49 від 11.11.1987 «Про можливість оформлення документів про паво власності на житлові будинки» вирішено надати Верхньодніпровському БТІ матеріали на житлові будинки по Мишурин-Різькій сільській раді для вирішення питання про оформлення права власності згідно з переліком в якому містяться дані зокрема і ОСОБА_5 (а.с. 14).
Згідно з листом КП «Кам`янське районне БТІ Дніпропетровської обласної ради» № 2/796 від 11.07.2024 ОСОБА_5 отримав рішення про визнання права власності на об`єкт нерухомого майна житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 але свідоцтва про право власності на будинок не оформив (а.с. 9).
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 10).
Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина на житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Як встановлено з копії спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_5 № 22/2024 наданої приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Малашовою Г.В. 31 січня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контри з заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька ОСОБА_5 .
ОСОБА_5 1 березня 2023 року склав заповіт та на випадок своєї смерті зробив таке заповітне розпорядження: «все моє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що мені буде належати на день сиерті і на що я за законом матиму право заповідаю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 »
Постановою приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Малашової Г.В. від 20.07.2024 відмовлено ОСОБА_6 , яка діє від імені ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 після смерті ОСОБА_5 у зв`язку з тим, що представник спадкоємця не надав жодного документу, що посвідчує право власності спадкодавця на спадкове майно та запропоновано звернутись до суду для вирішення питання по суті.
Дослідивши повно, всебічно та об`єктивно матеріали цивільної справ, оцінивши їх у сукупності, суд дійшов такого висновку.
Згідно з ч. 1 ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За ч. 1 ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
В силу ч. 1 ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За приписами ч. 1 ст.1233ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Згідно з частинами 1, 3 ст.1268ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч. 1 ст.1269ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Частиною 1 статті 328ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Позивач як спадкоємець за заповітом прийняв спадщину після смерті ОСОБА_5 , так як постійного проживав із ним в одному житловому будинку на час відкриття спадщини, а також упродовж шести місяців з часу відкриття спадщини подав заяву про її прийняття до приватного нотаріусу Камянського району Дніпропетровської області.
Водночас дружина спадкодавця ОСОБА_4 22 лютого 2024 року подала заяву до нотаріальної контори, в якій зазначила, що їй відомо про зміст складеного її чоловіком заповіту та що вона відмовляється від обов`язкової частки у спадщині.
За ч. 5 ст.1268ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Отже, внаслідок прийняття спадщини позивач набув право власності на вказаний житловий будинок, яке відповідно ввійшло до спадкової маси після смерті ОСОБА_5 .
Відповідно до ст.55,124Конституції України та ст.13Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Частиною 1 ст. 16 ЦК Українипередбачено, що кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого або майнового права чи інтересу.
Згідно з ч. 2 ст.16ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Як вбачається із матеріалів справи право власності спадкодавця на спірний житловий будинок не було зареєстровано в бюро технічної інвентаризації.
Проте, зазначена обставина не свідчить про те, що він не був власником цього житлового будинку і що він не ввійшов до спадкової маси, оскільки право власності спадкодавцем було набуто у порядку, який існував на час будівництва житлового будинку, яке не пов`язувалося із здійсненням державної реєстрації права власності на нього, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення.
Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією сформульованою у постанові Верховного Суду від 24.05.2022 року у справі № 207/2386/16-ц.
Отже,зважаючи нате,що позивачє спадкоємцемза заповітомна майноспадкодавця ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак у нього існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, суд дійшов висновку, що з метою захисту майнових прав позивача за ним необхідно визнати право власності на садибний житловий будинок літера А-1 площею 64,3 кв. м. з господарчими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після померлого ОСОБА_5 .
Суд розцінює позовну вимогу щодо визнання права власності як спадкоємця за законом, як помилкове зазначене, оскільки позивач прийняв спадщину за заповітом, про що свідчать матеріали спадкової справи.
Витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп. необхідно покласти на позивача, оскільки відсутня вина відповідачів у виникненні даного спору.
Керуючись ст. 12, 13, 89, 141, 259, 263, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог: КП «Верхньодніпровське БТІ», приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Малашова Г.В. про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 право власності на садибний житловий будинок літера А-1 площею 64,3 кв. м. з господарчими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .
Понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп. покласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з моменту складання повного тексту рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного тексту рішення.
Повний текст судового рішення складено 06.02.2025
Суддя:
Суд | Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 07.02.2025 |
Номер документу | 124963099 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Кожевник О. А.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Кожевник О. А.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Кожевник О. А.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Кожевник О. А.
Цивільне
Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Кожевник О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні