Справа № 559/3778/24
Провадження № 2/559/157/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2025 року м. Дубно
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області в складі головуючої судді Жуковської О.Ю., з участю секретаря судового засідання Окренець Д.В., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Варковицької сільської ради про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
І. Стислий виклад позиції учасників.
1.1.Позивачі просять встановити факт родинних відносин між ними та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та визначити їм додатковий строк достатній для прийняття спадщини після смерті матері. Заяву мотивують тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх матір- ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшло дві земельні ділянки площею 2,04 га та 2,13 га та житловий будинок по АДРЕСА_1 , що належали померлій. Позивачі випадково дізналися що, ще за життя 11.01.2009 матір склала заповіт, яким все своє майно заповіла у рівних частинах синам: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Звернулися до нотаріуса, проте їм було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з пропуском встановленого шестимісячного строку на прийняття спадщини, окрім того, при вивченні документів нотаріус виявив розбіжності у написанні прізвища позивачів та спадкодавця у документах, а саме « ОСОБА_4 ». Через дану розбіжність спадкоємці позбавлені можливості без рішення суду про встановлення факту родинних відносин зі спадкодавцем оформити свої спадкові права. В зв`язку з викладеним змушені звернутися до суду.
1.2. Заінтересована особа Варковицька сільська рада заяву підтримує в повному обсязі і просять задовольнити.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
15.10.2024 ухвалою суду прийнято справу до розгляду, визначено розгляд справи проводити за загальними правилами позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Позивачі просять розгляд справи проводити у їх відсутності, про що вказали у позові. Представник відповідача Варковицької сільської ради подав до суду заяву, згідно якої сільська рада позовні вимоги визнає повністю, справу просить розглянути у їх відсутності.
Відповідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Керуючись ст. 223 ЦПК України, суд вважає можливим провести судове засідання без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
За ч.2 ст.247 ЦПК України, ч. 4 ст. 268 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом.
Позивач ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 його матір`ю вказана « ОСОБА_3 » (а.с.9).
Позивач ОСОБА_2 , народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 його матір`ю вказана « ОСОБА_5 » (а.с.10).
ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 (а.с.8).
Ще за життя, 11.01.2009 ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений 11.02.2009 секретарем Сатиївської сільської ради, що зареєстрований в реєстрі за №02, яким розпорядилася на випадок своєї смерті, що належне їй майна, з чого б воно не складалося та де б не перебувало заповідає в рівних долях своїм синам: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с.11).
Згідно довідки №346 від 30.09.2024 виданою виконавчим комітетом Варковицької сільської ради Дубенського району Рівненської області вбачається, що останнім місцем проживання та реєстрації ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є АДРЕСА_1 . На час відкриття спадщини померла була зареєстрована та проживала одна(а.с.12).
Згідно Державних актів на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №281935 та серії ЯЖ №281936 ОСОБА_3 належать земельні ділянки площею 2,13 га та 2, 04 га на території Сатиївської сільської ради Дубенського району (а.с.13-14).
ОСОБА_3 згідно свідоцтва про право на спадщину за законом виданого 05 квітня 2002 року, номер в реєстрі №526 належить в порядку спадкування після смерті ОСОБА_6 житловий будинок по АДРЕСА_1 (а.с.15).
Згідно повідомлення приватного нотаріуса Дубенського районного нотаріального округу Коника Б.М. №162/01-16 від 03.10.2024, позивачам відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 у зв`язку з розбіжністю у документах, які підтверджують родинні відносин зі спадкодавцем, а також через пропуск шестимісячного строку для подачі заяви та рекомендовано звернутися до суду (а.с.16).
Згідно інформаційних довідок зі спадкового реєстру №78842726 та №78842800 вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилася та свідоцтва про право на спадщину не видавалися, одна наявний чинний заповіт спадкодавця ОСОБА_3 , номер у Спадковому реєстрі 46398580 (а.с.27-28).
IV. Норми права, які застосував суд.
Згідно ст. 293, 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до ч. 1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини. За ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270ЦК України,не подав заяву про прийняття спадщини,він вважається таким,що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців,які прийняли спадщину,спадкоємець,який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивачі пропустили встановлений строк для прийняття спадщини у зв`язку з необізнаністю про наявність заповіту, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їм додаткового строку для прийняття спадщини. Спадщина ніким не прийнята. Такого висновку дійшов Верховний Суду у постанові від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17, де зазначено, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
V. Мотивована оцінка і висновки суду.
Дослідивши докази, суд робить висновок, що заяву необхідно задовольнити. Родинний зв`язок між позивачами та спадкодавицею ОСОБА_3 дійсно є як між матір`ю та синами, про що свідчить і загальна сукупність наданих документів, які можуть знаходитися лише у близьких людей. Розбіжності у написанні прізвища позивачів та їх матері у документах « ОСОБА_4 » виникли з невідомих їм причин, ймовірно внаслідок описки та за життя спадкодавиці виправлені не були. Метою встановлення факту є необхідність реалізації права на спадщину, отже такі факти породжують юридичні наслідки, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення цих фактів.
Окрім того, досліджені судом докази достовірно вказують на те, що позивачі є спадкоємцями майна покійної матері ОСОБА_3 за заповітом, однак пропустили встановлений строк для прийняття спадщини з поважних причин, а саме: необізнаність про наявність заповіту, тому вправі звернутися в суд з позовом для визначення їм додаткового строку. Суд бере до уваги, що позовні вимоги визнаються відповідачем, тому заявлені вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі. Позивачам, що пропустили встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважних причин, необхідно надати додатковий достатній строк - три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст. ст. 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
заяву задовольнити. Встановити факт, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визначити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном 3 (три) місяці з моменту набрання рішення законної сили.
Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , НОМЕР_4 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 , НОМЕР_5 .
Відповідач: Варковицька сільська рада, місцезнаходження: вул.Шевченка,15 с.Варковичі Дубенського району, Рівненської області, код ЄДРПОУ: 04386491, електронна пошта: varkovsr@ukr.net
Суддя: О.Ю. Жуковська
Суд | Дубенський міськрайонний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 124970921 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
Жуковська О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні