Справа № 134/1580/24
2/134/37/2025
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
29 січня 2025 року селище Крижопіль
Крижопільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Швець Л.В.,
при секретарі судового засідання Томашенко О.М.,
за участю: представника позивача - адвоката Глушкової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні селища Крижопіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області про встановлення факту родинних відносин, визнання права на спадщину за законом,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 , в інтересах та від мені якої діє адвокат Глушкова О.І., звернувся до суду із позовом до Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області про встановлення факту родинних відносин, визнання права на спадщину за законом.
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Вільшанка Крижопільського (нині Тульчинського) району Вінницької області померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) розміром 2,82 умовних кадастрових гектарів, посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_9, виданим на підставі рішення Крижопільської районної державної адміністрації від 05.03.1997 року № 81, який втрачено, про що в газеті «Сільські новини» опубліковано оголошення. Спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті останньої є її брат, а дід позивача - ОСОБА_3 , який вступив в управління спадковим майном, відповідно до ст. 549 ЦК УРСР 1963 року. ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Вільшанка Крижопільського (нині Тульчинського) району Вінницької області помер ОСОБА_3 . Факт родинного споріднення між ОСОБА_3 і позивачем підтверджується копіями свідоцтв. На час смерті діда в живих не було батька позивача ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Інші спадкоємці відсутні. Онуки та правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю. Таким чином вона є єдиним спадкоємцем після смерті свого діда ОСОБА_3 . Позивач фактично вступила в управління спадковим майном, оскільки була зареєстрована та проживала разом із спадкодавцем за однією адресою. Однак, так як дід за життя не оформив право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , та відсутні документи, що підтверджують родинні відносини між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , нотаріусом йому відмовлено у видачі свідоцтва про спадщину за законом. Тому за захистом своїх спадкових прав звернувся до суду та просить суд встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 є рідною сестрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 та визнати за нею у порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 право на земельну частку (пай), розміром 2,82 умовних кадастрових гектарів, посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_9, виданим на підставі рішення Крижопільської районної адміністрації від 05.03.1997 року № 81 на ім`я ОСОБА_5 .
Ухвалою суду від 04 вересня 2024 року відкрито провадження у справі за даним позовом, призначено підготовче засідання, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов. Вирішено питання про витребування доказів.
20.09.2024 року із Крижопільської державної нотаріальної контори надійшла відповідь про те, що спадкові справи за 1998-199 роки передані на зберігання до Вінницького обласного державного нотаріального архіву.
Ухвалою суду від 01 жовтня 2024 року було витребувано із Державного нотаріального архіву Вінницької області спадкові справи, які заведені щодо майна: померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 та померлого ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_3 .
25.12.2024 року із Державного нотаріального архіву Вінницької області надійшла відповідь про те, що згідно даних Алфавітних книг обліку спадкових справ Крижопільської державної нотаріальної контори Вінницької області за 1998-2006 роки, які знаходяться на зберіганні в Державному нотаріальному архіві Вінницької області, спадкові справи, які заведені щодо майна: померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 та померлого ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_3 , по фонду Крижопільської державної нотаріальної контори Вінницької області не виявлено.
Ухвалою суду від 14 січня 2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовільнити з підстав наведених у позовній заяві. Разом з тим зазначила, що позивачка не може оформити свідоцтво про право на спадщину за законом, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно, так як її дід після смерті своєї сестри не оформив належно свої спадкові права, разом з тим відсутнє свідоцтво про народження діда ОСОБА_3 та актового запису про шлюб ОСОБА_2 , які би підтвердили родинні відносити та зміну прізвища з ОСОБА_2 » на ОСОБА_2 .
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, направивши до суду заяву про розгляд справи у її відсутність за наявними в справі матеріалами.
Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив наступні фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Так судом встановлено, що відповідно до відомостей, які містяться в свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 05.03.1998 року - ІНФОРМАЦІЯ_8 в с. Вільшанка Крижопільського (нині Тульчинського) району Вінницької області померла ОСОБА_2 , якій за життя належало право на земельну частку (пай), розміром 2,82 умовних кадастрових гектарів, яке посвідчено сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_9, виданого на підставі рішення Крижопільської районної державної адміністрації від 05.03.1997 року № 81 та вартість земельної частки (пай) складає 95 540 гривень, що підтверджується довідками (витяг) відділу № 6 Управління з надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
Пунктом 9 Листа Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» також визначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин зі спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини».
Як вбачається: із свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серії НОМЕР_2 , яке видано повторно 10.07.1971 року, батьками записано ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ; із архівної довідки № 07-532/07 від 06.03.2024 року, у метричній книзі про народження по Свято-Троїцькій церкві с. Вільшанка Побережна Ольгопільського повіту Подільської губернії за 1910 рік є запис № 76 про хрещення 24 жовтня 1910 року сина на ім`я ОСОБА_11 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_9 , де батьками записані селяни ОСОБА_8 (по батькові нерозбірливо) ОСОБА_8 та його законна дружина ОСОБА_13 .
Як вбачається із відповіді Державного архіву Вінницької області № 08-349/7 від 13.02.2024 року, в книгах актових записів про шлюб громадян по с. Вільшанка Крижопільського району Вінницької області за 1934-1939 роки запису про шлюбу ОСОБА_14 та ОСОБА_2 не виявлено. Книг актових записів за 1940-1941 року по вище вказаному населеному пункті за 1940-1941 роки в архіві на зберіганні немає.
Факт родинного споріднення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а саме, що вони є рідними сестрою та братом в судовому засіданні підтвердили свідки.
Так, свідок ОСОБА_16 дав наступні свідчення: позивачка являється його племінницею. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були рідними між собою. Вони проживали разом на одному господарстві все життя, вели спільно господарство. В ОСОБА_2 своєї сім`ї не було, не було у неї дітей. Так вона разом з братом жила.
Так, свідок ОСОБА_17 суду надав наступні свідчення: він є односельчанином для позивачки, для померлих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , є також їхнім сусідом. Підтвердив, що знає, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є між собою були рідними братом і сестрою. У ОСОБА_2 своєї сім`ї не було і вони проживали разом, вели разом господарство.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що позивач у інший спосіб не може довести факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , оцінюючи всі досліджені докази в їх сукупності, суд вважає, що факт родинних відносин є доведеним, а саме що останні між собою є рідною сестрою та братом.
Відповідно до ст.5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Відповідно до роз`яснень, даних в п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилась до набрання чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
Указані висновки викладені і у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі №145/797/15-ц (провадження № 14-608цс18).
Згідно ст.524 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) спадкування здійснюється за законом і за заповітом.
При спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого (ч.1 ст.529 ЦК УРСР в редакції 1963 року).
Статтею 548 ЦК УРСР 1963 року встановлено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини, яким згідно ст. 525 цього Кодексу є день смерті спадкодавця.
Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; а також якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
За змістом статті 553 ЦК УРСР уважається, що відмовився від спадщини також той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини (стаття 549 цього Кодексу).
Як вбачається із довідки № 134 від 26.03.2024 року, яка видана старостою сіл Вільшанського старостинського округу Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області, на день смерті ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_11 , були зареєстровані та проживали: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , - брат, ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_13 - невістка, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_14 - племінник, ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 .
Згідно даних відомостей судом встановлено, що ОСОБА_3 , який є рідним братом ОСОБА_2 прийняв спадщину після її смерті, як такий, що вступив в управління спадковим майном відповідно до ст. 549 ЦК УРСР 1963 року.
Як вбачається із Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 78366824 від 16.09.2024 року, яка надана Крижопільською державною нотаріальною конторою та із відповіді Державного нотаріального архіву Вінницької області спадкова справа на майно після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 не заводилась, спадкоємці окрім рідного брата ОСОБА_3 відсутні.
ІНФОРМАЦІЯ_7 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , яке видано повторно 28.02.2024 року.
Факт родинних відносин між позивачкою та спадкодавцем ОСОБА_3 підтверджується даними, які містяться в: свідоцтві про народження серії НОМЕР_4 від 08.12.1973 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , в якому в розділі «Батьки» вказані: батько - ОСОБА_21 , мати - ОСОБА_19 ; свідоцтві про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 від 14.07.1991 року, відповідно до якого ОСОБА_1 після укладення шлюбу присвоєно прізвище « ОСОБА_1 » (що підтверджує зміну прізвища позивачки); свідоцтві про народження серії НОМЕР_6 від 14.05.1949 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11 в розділі «Батьки» вказано: батько - ОСОБА_3 . Дані відомості підтверджують, те що позивачка ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відповідно до довідки № 135 від 26.03.2024 року, яка видана старостою сіл Вільшанка, Доярня, Рудник, Файгород Вільшанського старостинського округу Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області, на день смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , за адресою АДРЕСА_1 були зареєстровані та проживали: ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_13 - дружина, ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_15 - невістка, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 - онука.
Дружина спадкодавця ОСОБА_3 - ОСОБА_18 померла ІНФОРМАЦІЯ_17 , спадщину після останньої успадкувала ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину по заповіту, яке видано 09.08.2002 року держаним нотаріусом Крижопільської державної нотаріальної контори Деревянчук А.В.; син спадкодавця ОСОБА_3 - ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_18 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_7 від 21.04.1997 року. Мати позивачки ОСОБА_24 (дошлюбне прізвище « ОСОБА_24 » - відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого подружжя, після укладення шлюбу 19.02.1984 року - присвоєно прізвище « ОСОБА_24 ») померла ІНФОРМАЦІЯ_19 .
Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3 не має, що свідчать дані із Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 78366864 від 16.09.2024 року, яка надана Крижопільською державною нотаріальною конторою та із відповіді Державного нотаріального архіву Вінницької області, що спадкова справа на майно після смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 не заводилась.
Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР 1963 року (який діяв на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 ), при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.
Таким чином єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 залишилась його онука ОСОБА_1 , яка відповідно до ст. 549 ЦК УРСР 1963 року (чинного на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 ) вважається такою що прийняла спадщину, так як фактично вступила в управління або володіння спадковим майном, оскільки на день смерті спадкодавця була зареєстрована та проживала разом із останнім.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
В оформленні права на спадщину на спадкове майно та видачі відповідного свідоцтва позивачу нотаріусом було відмовлено у зв`язку з відсутністю документу, що посвідчує право спадкодавця на земельну частку (пай).
Згідно з п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування при вирішені спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Статтею 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до п. 16, 17 Перехідних положень ЗК України громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.
Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Згідно з п. 3.5 Інформаційного листа ВССУ з розгляду кримінальних та цивільних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Відсутність у спадкодавця ОСОБА_3 правовстановлюючого документу на спадкове майно не позбавляє спадкоємця права на спадщину, а згідно зі ст.16 ЦК України способом захисту свого права є, зокрема, визнання права.
Оскільки відсутні інші спадкоємці, які б могли претендували спадщину, Городківська сільська рада Тульчинського району Вінницької області є належним відповідачем у справі.
Обраний позивачем спосіб захисту права - визнання права є ефективним, право позивача підлягає захисту, оскільки іншого порядку визнання права в даному випадку не існує. Оформити спадщину у нотаріуса позивачка позбавлена можливості, оскільки не може надати нотаріусу оригінал або дублікат сертифікату.
Отже існує спір про право і права та інтереси позивача порушуються, з незалежних від неї причин, а тому підлягає судовому захисту.
Відповідно до Конституції України органи та посадові особи мають діяти в межах своєї компетенції та відповідно до Законів, чинних на час їх застосування.
Наявні у справі докази та їх правова оцінка підтверджують обґрунтованість позову та є достатніми для його задоволення.
Суд зауважує, що в ході судового розгляду не було здобуто даних щодо наявності інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , які б прийняли спадщину, чи претендували б на неї, право позивача на прийняття спадщини ніким не оспорюється, а відповідач у справі не надав заперечень на позов, а тому відмова у позові фактично порушила б законне право позивача на отримання спадкового майна, яке залишилось після смерті ОСОБА_3 , що б диспропорційно вплинуло на принцип «справедливості» при вирішенні даної справи.
З огляду на те, що в судовому засіданні доведено факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, належність спадкового майна померлим, відсутність інших спадкоємців першої черги, тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 81, 258, 263-265, 273 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Вільшанка Крижопільського (нині Тульчинського) району Вінницької області є рідною сестрою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Вільшанка Крижопільського (нині Тульчинського) району Вінницької області.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , РНОКПП НОМЕР_8 , право в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Вільшанка Крижопільського (нині Тульчинського) району Вінницької області, на земельну частку (пай), розміром 2,82 умовних кадастрових гектарів, посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_9, виданим на підставі рішення Крижопільської районної державної адміністрації від 05.03.1997 року № 81 на ім`я ОСОБА_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , РНОКПП НОМЕР_8 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Городківська сільська рада Тульчинського району Вінницької області, місце знаходження: с. Городківка, вул. Благовіщенська, 51 Тульчинського району, Вінницької області, ЄДРПОУ 04328789.
Повний текст рішення виготовлено 06 лютого 2025 року.
Суддя
Суд | Крижопільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 11.02.2025 |
Номер документу | 124983398 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Крижопільський районний суд Вінницької області
Швець Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні