Справа № 930/2639/24
Провадження №2-о/930/9/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.02.2025 року м. Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді: Царапори О.П.
присяжних: Клименко Г.М., Кононенко В.С.
при секретарі судового засданння: Поліщук Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу, за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Опікунська рада при виконавчому комітеті Немирівської міської ради, про визнання особи недієздатною та призначення опіки,
В С Т А Н О В И В:
Виклад позиції заявника.
14.10.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Немирівського районного суду Вінницької області із заявою про визнання особи недієздатною та призначення опіки, мотивуючи її тим, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ковалівка колишнього Немирівського району, де і проживає по сьогоднішній день.
В заявника є рідна старша сестра - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Сестра постійно проживає разом із ним за вказаною вище адресою та перебуває на повному утриманні заявника.
Їхні батьки вже пенсіонери, в зв`язку з поважним віком часто хворіють, їм самим необхідно отримувати сторонню допомогу.
Сестра ОСОБА_3 з дня народження хронічно хворіє на психічні розлади (синдром ОСОБА_4 ). У 2011 році їй було встановлено першу А групу інвалідності безстроково. Основний її діагноз - F73.00 розумова відсталість.
Здоров`я сестри не покращується, а лише загострюється. На сьогоднішній день стан її такий, що істотно впливає на здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Висновком ЛКК встановлено, що вона потребує постійного стороннього догляду та нагляду, який здійснюю я - її рідний брат.
Таким чином, вказані вище обставини та поведінка сестри заявника вказують на те, що вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Внаслідок цього, заявник просить визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та встановити над нею опіку, призначивши його опікуном.
Заяви, клопотання учасників справи
14.10.2024 року на адресу суду від заявника надійшло клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 15.10.2024 року прийнято вище вказану заяву до розгляду та відкрито окреме провадження по справі.
Ухвалою суду від 10.12.2024 року клопотання заявника про призначення у справі судово-психіатричної експертизи задоволено. На час проведення експертизи провадження по справі зупинено.
Ухвалою суду від 27.01.2025 року провадження у справі поновлено.
06.02.2025 року на адресу суду від заявника надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, заяву підтримує у повному обсязі та просить її задовольнити.
06.02.2025 року від представника заінтересованої особи на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, не заперечує щодо задоволення заяви.
Згідно з частиною 3 статті 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. У такому разі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності з вимогами частини 2 статті 247 ЦПК України, не здійснюється.
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин, докази
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає до задоволення виходячи з наступного.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ковалівка, Немирівського району Вінницької області. Його батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.5).
Відповідно до витягу з реєстру територіальної громади, ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.4).
ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Ковалівка, Немирівського району Вінницької області. ЇЇ батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с.8).
Відповідно до витягу з реєстру територіальної громади, ОСОБА_2 проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7).
Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК від 22.12.2011 року № 703098, ОСОБА_2 має першу групу інвалідності, яка встановлена безстроково. ОСОБА_2 потребує постійної сторонньої допомоги та догляду (а.с.9).
Як вбачається із висновку судово-психіатричного експерта № 2 від 02.01.2025 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді глибокої розумової відсталості з відсутністю відхилень поведінки (F73.0). генетичний синдром ОСОБА_4 . ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до висновку опікунської ради при виконавчому комітеті Немирівської міської ради від 19.11.2024 року, опікунська рада вважає доцільним призначити опікуном ОСОБА_1 за ОСОБА_2 в разі визнання її недієздатною.
Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування
Відповідно до п.5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у порядку окремого провадження.
Згідно із ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до вимог частини третьої статті 296 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Частиною 1 статті 30 ЦК України передбачено, що цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.
Згідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого, психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та ( або ) керувати ними.
Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Відповідно до ч. 1 ст. 299 ЦПК України питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із врахуванням стану її здоров`я.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів ( ч. 1 ст. 89 ЦПК України ).
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні ( ст. 263 ЦПК України ).
Відповідно до ч. 1, ч. 5, ч. 6, ч. 7 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна. Рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Статтею 58 ЦК України передбачено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Згідно ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ст. 62 ЦК України опіка встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки, або за місцем проживання опікуна.
Частиною 1 та ч. 4 ст. 63 ЦК України передбачено, що опікуна призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу. Опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном лише за її письмовою заявою. Опікун призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати по провадженню справи про визнання громадянина недієздатним відносяться на рахунок держави.
При цьому суд враховує, що відповідно до вимог ч. 6, 7 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Висновки суду
Отже, з урахуванням встановлених обставин та норм для їх правового регулювання, суд дійшов висновку, що вимоги заявника про визнання недієздатним громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та про призначення їй ОСОБА_1 опікуном, ґрунтуються на нормах чинного законодавства, знайшли своє підтвердження, оскільки остання, відповідно до висновку судово-психіатричного експерта не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а заявник за станом здоров`я може бути опікуном, є її рідним братом, а тому заява підлягає задоволенню.
Враховуючи, що у справі було призначено судово-психіатричну експертизу, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до листа Вінницької філії Судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» № 36 від 16.01.2025, вартість судово-психіатричної експертизи відносно ОСОБА_2 становить 8240,48 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 133 ЦПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне витрати, пов`язані з проведенням судово-психіатричної експертизи відносно ОСОБА_2 , що становлять 8240,48 грн., компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 273, 315-319, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Опікунська рада при виконавчому комітеті Немирівської міської ради, про визнання особи недієздатною та призначення опіки - задовольнити.
Визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку с. Ковалівка, Немирівського району Вінницької області, та встановити над нею опіку.
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця та проживаючого в с. Ковалівка, Вінницького району Вінницької області, опікуном його сестри, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Ковалівка, Немирівського району Вінницької області.
Строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатною встановити у 2 (два) роки з дня набрання рішенням законної сили.
Витрати, пов`язані із проведенням судово-психіатричної експертизи у сумі 8240 (вісім тисяч двісті сорок) гривень 48 (сорок вісім) копійок слід віднести на рахунок держави.
Роз`яснити заявнику ОСОБА_1 положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: Опікунська рада при виконавчому комітеті Немирівської міської ради, вул. Соборна, 28, м. Немирів, Вінницької області, поштовий індекс 22800, код ЄДРПОУ: 03772619, е-мail адреса: nemyrivotg@gmail.com.
Суддя О.П. Царапора
Присяжні Г.М. Клименко
В.С. Кононенко
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 124983450 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Царапора О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні