Справа № 553/285/25
Провадження № 1-в/553/45/2025
У Х В А Л А
Іменем України
06.02.2025м. Полтава
Ленінський районний суд міста Полтави у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора Полтавської окружноїпрокуратури Полтавськоїобласті - ОСОБА_3 ,
представника ДУ Полтавська виправна колонія (№64)» - ОСОБА_4 ,
засудженого - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання Державної установи «Полтавська виправна колонія (№64)» про умовно-дострокове звільнення, згідно ст. 81 КК України стосовно засудженого,
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Бондарі Кременчуцького району Полтавської області, українця, громадянина України, освіта професійно технічна, неодружений, дітей немає, встановлена інвалідність 3 групи, мешкав до засудження за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
засуджений 20 січня 2021 року Козельщинським районним судом Полтавської області за ч. 1 ст. 121 КК України до 5 років позбавлення волі. На підставі ст.ст. 75, 76 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком на 2 роки. Вироком Полтавського апеляційного суду від 15.09.2021 вирок Козельщинського районного суду Полтавської області від 20.01.2021 в частині призначення покарання скасовано, ухвалено в цій частині новий вирок, який призначено покарання за ч. 1 ст. 121 КК України 5 років позбавлення волі,
в с т а н о в и в:
До Ленінського районного суду міста Полтави надійшло подання Державної установи «Полтавська виправна колонія (№64)» про умовно-дострокове звільнення відносно засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який відбуває покарання в умовах ДУ «Полтавська виправна колонія (№64)».
Представник ДУ «Полтавська виправна колонія (№64)», який приймав участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції з приміщення ДУ «Полтавська виправна колонія (№64)», підтримав подання, просив його задовольнити, застосувати до засудженого ст. 81 КК України. При прийнятті рішення врахувати надані матеріали на підтвердження доводів подання.
В судовому засіданні в режимі відеоконференції з приміщення Державної установи «Полтавська виправна колонія (№64)» засуджений ОСОБА_5 підтримав подання про застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання та просив його задовольнити. Зазначає, що переглянув свою поведінку, вину у вчиненому визнає, зробив відповідні висновки, отримав спеціальність «Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування» в Полтавському навчальному центрі (№64), працевлаштований на виробництві установи, виконує роботи з благоустрою, має заохочення. Усвідомив протиправність своєї поведінки, відшкодував матеріальну шкоду за позовом лікарні, має намір після звільнення працевлаштуватися та відшкодувати у повному обсязі спричинену шкоду потерпілому, допомагати батькам та створити сім`ю.
Прокурор у судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання.
Суд, заслухавши представника колонії, засудженого, прокурора, перевіривши доводи подання, надані матеріали особової справи засудженого, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.ст. 537, 539 КПК України під час виконання вироків суд, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання, має право вирішувати такі питання, зокрема - про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання. Питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Нормами ч. 2 ст. 81 та п. 2 ч. 3 ст. 81 КК України визначено, що умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення та фактично відбув не менше двох третин строку покарання, призначеного судом за корупційний нетяжкий злочин або кримінальне правопорушення, пов`язане з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисне кримінальне правопорушення, за яке вона засуджена до позбавлення волі
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» від 26.04.2002 умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміна невідбутої частини покарання більш м`яким можливі лише після повного і всебічного вивчення даних про особу засудженого. При цьому головною умовою прийняття такого рішення є доведеність того, що засуджений сумлінною поведінкою та ставленням до праці довів своє виправлення.
При цьому, головною умовою прийняття такого рішення є доведеність того, що засуджений став на шлях виправлення.
Відповідно до ст. 6 КВК України передбачено, що виправлення засудженого - процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки. Ресоціалізація - свідоме відновлення засудженого в соціальному статусі повноправного члена суспільства; повернення його до самостійного загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві. Необхідною умовою ресоціалізації є виправлення засудженого. Основними засобами виправлення і ресоціалізації засуджених є встановлений порядок виконання та відбування покарання (режим), суспільно корисна праця, соціально-виховна робота, загальноосвітнє і професійно-технічне навчання, громадський вплив.
Пунктом 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 26 квітня 2002 року «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» передбачено, що оскільки судовий розгляд питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання або заміну невідбутої частини покарання більш м`яким справляє великий виховний і запобіжний вплив як на самого засудженого, так і на інших осіб, суди під час судового засідання у справах цієї категорії повинні приділяти особливу увагу поясненням засудженого, представників органу, який відає виконанням покарання, спостережної комісії або служби у справах неповнолітніх по суті внесеного подання. Зокрема, слід ретельно з`ясовувати ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених виправно-трудової установи, а також його наміри щодо прилучення до суспільно корисної праці та потребу в наданні допомоги при обранні місця проживання і працевлаштування.
Критеріями оцінки ступеня виправлення засудженого при застосуванні до нього положень ст. ст. 81, 82 КК України є:
- ставлення засудженого до дотримання вимог встановленого порядку відбування покарання (режим) за весь період відбування покарання;
- участь у суспільно-корисній праці;
- участь у виховних заходах;
- участь у загальноосвітньому та професійно-технічному навчанні;
- участь у самодіяльних організаціях та соціально-корисна активність;
- участь у роботах з благоустрою установ та прилеглих територій,
- поліпшенні житлово-побутових умов засуджених або допоміжних робіт по забезпеченню установи продовольством;
- прагнення засудженого до відшкодування нанесених злочином збитків, сплати аліментів (за наявності виконавчих листів);
- визнання своєї вини у вчиненому злочині і каяття в ньому;
- підтриманні соціально-корисних зв`язків та позитивних намірів на життя після звільнення.
Тобто, при вирішенні питання про те, чи довів засуджений своєю добросовісною поведінкою і відношенням до праці своє виправлення, суд виходить з аналізу усього процесу виправлення засудженого упродовж усього терміну відбування ним покарання, а не за короткий період часу.
Положення про те, що засуджений став на шлях виправлення, означає, що його зразкова поведінка і сумлінне ставлення до виконання обов`язків в період відбування покарання засвідчили успішність процесу виправлення і можливість ефективного продовження його за умови застосування до засудженого більш м`якого виду покарання.
Отже, становлення особи на шлях виправлення розцінюється як сукупність даних щодо прагнення засудженого до такого виправлення, тобто позитивні зрушення в його поведінці, так й його ставленні до праці, які, в свою чергу, свідчать про успішне здійснення процесу виправлення, що може бути ефективно продовжуватись й в умовах відбування менш суворого покарання.
При цьому, висновок про становлення особи на шлях виправлення ґрунтуватись не лише на характеристиці особи за період, що безпосередньо передує настанню строку, після відбування якого можливе застосування зміни невідбутої частини покарання більш м`яким, а на даних за весь час відбування покарання або принаймні протягом значної частини цього строку.
Разом з цим під сумлінною поведінкою необхідно розуміти дотримання режиму відбування покарання, виконання покладених на засудженого законних обов`язків, виконання законних вимог представників адміністрації органу, що виконує покарання, поведінкою в побуті, стримуванням від порушень режиму відбування покарання, від порушень правил внутрішнього розпорядку.
Слід ретельно з`ясувати той факт, що засуджений став на шлях виправлення, що вбачається із сукупності даних, а саме: ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльності, а також його наміри щодо залучення до суспільно корисної праці тощо.
Судовим розглядом встановлено, що вироком Козельщинського районного суду Полтавської області 20 січня 2021 року ОСОБА_5 засуджено за ч. 1 ст. 121 КК України до 5 років позбавлення волі. На підставі ст.ст. 75, 76 КК України звільнено від відбування покарання з іспитовим строком на 2 роки.
Вироком Полтавського апеляційного суду від 15.09.2021 вирок Козельщинського районного суду Полтавської області від 20.01.2021 в частині призначення покарання скасовано, ухвалено в цій частині новий вирок, який призначено покарання за ч. 1 ст. 121 КК України 5 років позбавлення волі
Початок строку відбуття покарання 15.09.2021, кінець строку 15.09.2026.
На момент розгляду клопотання, засуджений ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відбув 2/3 строку призначеного покарання, станом на 06.02.2025 залишилось не відбутого строку покарання 1 (один) рік 7 (сім) місяців 10 (десять) днів.
Згідно характеристики засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка затверджена начальником ДУ «Полтавська виправна колонія (№64)» ОСОБА_6 16.01.2025 встановлено наступне.
Термін застосування статті 101 КВК України щодо зміни умов тримання - за відбуттям половини призначеної строку покарання, а саме не раніше - 15.05.2023 року. Відмовлено 16.05.2023 року, рішенням комісії установи, так як адміністрація установи не впевнена в правослухняній поведінці засудженого.
Термін застосування статті 82 КК України, щодо заміни невідбутої частини покарання більш м`яким - за відбуттям двох третин призначеного строку покарання, а саме не раніше - 15.03.202 року. Відмовлено 16.03.2024 року рішенням комісії установи так як засуджений не досяг необхідного ступеню виправлення.
Термін застосування умовно-дострокового звільнення від покарання згідно статті 81 КК України - за відбуттям трьох четвертин призначеного строку покарання, а саме не раніше - 15.01.2025 року.
Історія правопорушення: Форма вини - умисел. Категорія кримінального правопорушення за останнім вироком умисне, насильницьке кримінальне правопорушення Умисне тяжке тілесне ушкодження.
До позбавлення волі засуджений проживав з батьками. Комунально - побутові умови задовільні. Має наміри повернутися на попереднє місце проживання. Також має наміри покращити комунально-побутові умови за місцем проживання.
Має професійно-технічну освіту, за фахом інженер-механік.
В 2022 році в Полтавському навчальному центрі № 64, здобув професію «Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування. Присвоєна кваліфікація електромонтер з ремонту та електроустаткування третього розряду. Реалізував програму ДВВ «Освіта».
До засудження мав неофіційну стабільну роботу. На теперішній час працевлаштований на виробничій дільниці № 2, слюсарем. Згідно статті 118 КВК України добровільно, за власною ініціативою залучається до додаткових неоплачуваних робіт та активно приймає участь по благоустрою установи та відділенні До праці та до виконання покладених обов`язків ставився сумлінно, з поставленими задачами справляється.
Матеріально забезпечував себе самостійно, кошти використовував раціонально.
Засуджений вміє контролювати своє мислення, та емоції. Фізічна агресія на низькому рівні, внутрішньо не схильний до емоційних спалахів. Інтелектуальний рівень середній, настрій стабільний, позитивний, самопочуття в межах норми. Відсутні явні прояви неадекватної поведінки.
Засуджений ОСОБА_7 успішно пройшов курс: «Слухати, щоб вірити», а також «Духовна та благодійна опіка в місцях позбавлення волі».
До засудження мали місце вживання спиртних напоїв. Під час відбування покарання в місцях позбавлення волі із засудженим проводились лекції та бесіди виховного характеру про негативний вплив спиртних напоїв на організм людини. Засуджений пройшов програму ДВВ «Подолання алкогольної залежності», «Правова просвіта». Усвідомив негативний вплив спиртних напоїв на своє життя, зробив для себе належні висновки.
До засудження не підтримував кримінальні зв`язки або зв`язки з особами, що мають антисоціальну поведінку. В спілкуванні комунікабельний, підтримує товариські відносини із засудженими позитивної спрямованності.
Відповідно до ст.ст. 110, 112 КВК України підтримує соціально-корисні зв`язки з батьком та матір`ю шляхом проведення телефонних розмов в установі. Отримує від них посилки, передачі. Мав тривалі та короткострокові побачення. Стосунки доброзичливі та мають позитивний характер.
Вину у скоєному злочині від 20.01.2021 року, Козельщинського районного суду Полтавської області за ч. 1 ст. 121 КК України визнав, розкаюється у скоєному. Виконавчі листи до установи не надходили. Стягнення та судові витрати не проводилися.
24.09.2021 року прибув до ПВК (№64) з Полтавської УВП (№23), дe характеризувався посередньо. Стягнень та заохочень не мав.
20.10.2021 року вибув в Темнівську виправну колонію № 100 м. Харків обласна лікарня. Повернувся 19.11.2021 року із ТВК (№100). Характеризувався посередньо. Стягнень та заохочень не мав.
За час відбування покарання в ПВК (№ 64) характеризується позитивно. Вимог режиму утримання не порушував. Стягнень не має. Адміністрацією установи заохочувався одинадцять разів за виконання покладених обов`язків та додержання правил поведінки, встановлених кримінально-виконавчим кодексом України та правил внутрішнього розпорядку, дотримання правил трудового розпорядку та вимог безпеки праці.
Працевлаштований в установі ВД № 2 слюсарем, До праці ставить сумлінно. У взаємовідносинах з іншими засудженими не підтримує рівні взаємовідносини з ними. Дотримується правомірних ввічливих взаємовідносин з персоналом установи.
Спальне місце та приліжкову тумбочку утримує у чистоті порядку, має охайний зовнішній вигляд. Дбайливо ставиться до майна установи і предметів, якими користується при виконанні дорученої роботі здійснює за ними належний догляд, використовує тільки за призначенням. Виконує передбачені законом вимоги персоналу установи. ВикояУє роботи із самообслуговування, має достатній рівень необхідних навичок.
Має позитивні плани на майбутнє та розуміє, як саме їх досягти. Відповідно до ст. 123 Кримінально-виконавчого кодексу України за власним бажанням займається за програмами диференційованого виховного «Правова просвіта» та «Підготовка до звільнення».
Згідно ст. 118 КВК України залучається до виконання робіт з благоустрою /станови та відділення. До виконання робіт по благоустрою відноситься добре.
Утримує у чистоті та порядку спальне місце та приліжкову тумбочку, має охайний зовнішній вигляд. Роботи із самообслуговування виконує самостійно, має достатній рівень необхідних навичок. Засуджений є інвалідом третьої групи. Відшкодування шкоди - засуджений виконавчі листи до установи не надходили. стягнення не проводилися. Зробив висновок із своїх минулих помилок, шкодує про вчинене ним кримінальне правопорушення.
Заплановані заходи індивідуальної програми соціально виховної роботи із засудженим виконані повністю. Не виявлено потреби у плануванні нових завдань впливу на криміногенну потребу та у доповненні/плануванні інших заходів (актуальний забезпечити заходи щодо контролю за виконанням обов`язків, визначених законом).
Прогноз успішної адаптації, сприятливий. Схильність до поведінки, що відхиляється, малоймовірна
Відповідно до статті 123 КВК України приймає учать у реалізації програм диференційованого виховного впливу «Подолання наркотичної залежності», до реалізації положень програми ставиться добре. Заходи виховного характеру відвідує. До участі у реалізації програм відноситься добре.
Згідно довідки від 20.01.2025, заробітна плата засудженому ОСОБА_5 нараховувалася за фактично відпрацьовані місяці роботи в період з грудня 2021 по грудень 2024 і становить 17 025,15 грн. Виконавчі листи на засудженого до установи не надходили., стягнення та судові витрати не проводилися.
Відповідно до висновку щодо ступеня виправлення засудженого ОСОБА_5 , складеного комісією Державної установи «Полтавська виправна колонія № 64», із урахуванням аналізу критеріїв оцінки виправлення засудженого, характеристики під час відбування покарання, психологічної характеристики засудженого, підсумкової оцінки ризику вчинення повторного кримінального правопорушення та результатів індивідуальної програми соціально-виховної роботи (за підсумком (загальним балом) розділів ІІ-VI), він довів своє виправлення та має бути представлений до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання.
Згідно витягу з протоколу № 3 від 16.01.2025 року засідання комісії ДУ «Полтавська виправна колонія № 64» постановлено подати до суду матеріали на умовно-дострокове звільнення засудженого ОСОБА_5 , який відбув більше 2/3 строку покарання і своєю поведінкою та ставленням до праці довів своє виправлення.
Як вбачається з виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного медичною частиною № 64, за результатом профілактичного медичного огляду 2024. Перебуває на обліку в медичній частині № 64. 02.10.2024 огляд лікаря терапевта OS:вроджена амбліопія. Інвалідність ІІІ гр. Дисциркуляторна хвороба ІІ. 1 ст. РССУ помірний СНО. На даний час стан здоров`я задовільний. Група інвалідності ІІІ. Протипоказана тяжка фізична праця, роботи н висоті, верстаках, водієм.
Раніше розглядався на комісіях установи:
- термін застосування статті 101 КВК України щодо зміни умов тримання - за відбуттям половини призначеної строку покарання, а саме не раніше - 15.05.2023 року. Відмовлено 16.05.2023 року, рішенням комісії установи, так як адміністрація установи не впевнена в правослухняній поведінці засудженого.
- термін застосування статті 82 КК України, щодо заміни невідбутої частини покарання більш м`яким - за відбуттям двох третин призначеного строку покарання, а саме не раніше - 15.03.202 року. Відмовлено 16.03.2024 року рішенням комісії установи так як засуджений не досяг необхідного ступеню виправлення.
- термін застосування умовно-дострокового звільнення від покарання згідно статті 81 КК України - за відбуттям двох третин призначеного строку покарання, а саме не раніше - 15.01.2025 року.
Кінець строку відбуття покарання засудженим 15.09.2026 та на даний час невідбута частина покарання призначеного за вироком Полтавського апеляційного суду від 15.09.2021 становить 1 (один) рік 7 (сім) місяців 10 (десять) днів.
В добровільному порядку ОСОБА_5 перераховано КНП Козельщинська ЦРЛ в рахунок відшкодування матеріальної шкоди завданої злочином 10 270,00 грн, що підтверджується квитанціями від 02.06.2021 на суму 3 200,00 грн, № 3 від 12.06.2021 на суму 3 000,00 грн, № N1DB15005M від 01.02.2021 на суму 2 000,00 грн, № 4 від 17.08.2021 на суму 2 070,00 грн.
З урахуванням відомостей, що містяться в матеріалах особової справи засудженого, зважаючи на фактичне відбуття засудженим передбаченої законом частини призначеного строку покарання, оцінивши наведені дані про його поведінку за весь період відбуття покарання і характеристику його особи, висновок щодо ступеня виправлення засудженого, суд приходить до висновку, що ОСОБА_5 сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення, тому є передбачені статтею 81 КК України підстави для умовно-дострокового звільнення його від відбуття основного покарання, у зв`язку з чим подання підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 81 КК України, ст.ст. 376, 537, 539 КПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Подання Державної установи «Полтавська виправна колонія (№64)» про умовно-дострокове звільнення засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.
Засудженого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , умовно - достроково звільнити від відбування покарання у виді позбавлення волі, призначеного за вироком Полтавського апеляційного суду від 15.09.2021, на невідбуту частину строку покарання 1 (один) рік 7 (сім) місяців 10 (десять) днів.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом 7 днів через Ленінський районний суд м. Полтави, а засудженим в той же строк з дня отримання ним копії ухвали.
Повний текст ухвали складено 06.02.2025.
Головуючий: суддя ОСОБА_1
Суд | Ленінський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 124984348 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання |
Кримінальне
Ленінський районний суд м.Полтави
Грошова Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні