Справа № 127/3080/25
Провадження № 1-кс/127/1456/25
У Х В А Л А
Іменем України
05 лютого 2025 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці в залі суду скаргу адвоката ОСОБА_3 , подану в інтересах громадської організації «Бушанська Толока», на бездіяльність уповноважених осіб Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, яка полягає у невнесенні відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою голови громадської організації «Бушанська Толока» ОСОБА_4 від 18.01.2025, -
ВСТАНОВИВ:
Адвокат ОСОБА_3 , який діє в інтересах громадської організації «Бушанська Толока», звернувся до суду зі скаргою, в якій просив зобов`язати уповноважених осіб Головного управлінняНаціональної поліціїу Вінницькійобласті внести відомості про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 364, 366 КК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою голови громадської організації «Бушанська Толока» ОСОБА_4 від 18.01.2025.
Скарга мотивована тим, що 18 січня 2025 року голова громадськоїорганізації «БушанськаТолока» ОСОБА_4 звернулась до Головного управлінняНаціональної поліціїу Вінницькійобласті із заявою про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 364, 366 КК України, в якій просила внести відомості до ЄРДР та розпочати досудове розслідування.
Однак, станом на дату звернення до суду, відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР за заявоюголови громадськоїорганізації «БушанськаТолока» ОСОБА_4 від 18.01.2025 внесені не були, витяг заявнику не надано.
На підставі викладеного, вважаючи невнесення відомостей до ЄРДР за заявою голови громадської організації «Бушанська Толока» ОСОБА_4 від 18.01.2025, порушенням вимог чинного законодавства, остання, через захисника, звернулась до суду з даною скаргою.
В судове засідання голова громадськоїорганізації «БушанськаТолока» ОСОБА_4 та її захисник адвокат ОСОБА_3 , не з`явились, однак 05.02.2025 адвокат ОСОБА_3 звернувся до суду з заявою, в якій просив розгляд справи провести у його відсутність, у якій також зазначив про те, що вимоги скарги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Головне управлінняНаціональної поліціїу Вінницькійобласті повноважного представника в судове засідання не направило, однак про дату, час та місце розгляду клопотання було повідомлене завчасно та належним чином.
Відповідно до частини третьої статті 306 КПК України розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов`язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що в даному випадку, відсутність заявника скарги та представника відділу поліції не є перешкодою для розгляду скарги.
Дослідивши матеріали скарги, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення скарги, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 303 КПК України бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 18 січня 2025 року голова громадськоїорганізації «БушанськаТолока» ОСОБА_4 звернулась до Головного управлінняНаціональної поліціїу Вінницькійобласті із заявою про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 364, 366 КК України, в якій просила внести відомості до ЄРДР та розпочати досудове розслідування.
Заява про вчинення кримінального правопорушення наступного змісту та мотивована наступним: «У протоколі 9 сесії 5 скликання Бушанської сільської ради Ямпільського району Вінницької області від 19.11.2017 року зазначено, що рішенням №79 «Про погодження на завершення геологорозвідувальних роіб» прийнято одноголосно. Даний протокол підписано сільським головою ОСОБА_5 та секретарем сесії ОСОБА_6 .
Копію даного протоколу 9 сесії 5 скликання Бушанської сільської ради Ямпільського району Вінницької області від 19.11.2007 року та копію списку депутатів Бушанської сільської ради присутніх на 9 сесії 5 скликання було надано Могилів-Подільською районною військовою адміністрацією Вінницької області, у відповідь на адвокатський запит АБ «Ангеліни Климчук «СУФЕР» в інтересах ГО «Бушанська толока», листом від 11.10.2024р. №2325/02-02.09.
Відповідно до списку депутатів Бушанської сільської ради присутніх на 9 сесії 5 скликання, у роботі відповідної сесії взяло участь 11 депутатів, в тому числі ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
З аналізу протоколу 9 сесії 5 скликання Бушанської сільської ради Ямпільського району Вінницької області від 19.11.2007 року, в якому зазначено, що рішення №79 «Про погодження на завершення геологорозвідувальних робіт» прийнято одноголосно, випливає, що «за» прийняття даного рішення проголосували усі присутні 11 депутатів.
Проте, із заяв ОСОБА_7 та ОСОБА_8 від 25.09.2024 року чітко випливає, що вони голосували проти прийняття рішення №79 «Про погодження на завершення геологорозвідувальних робіт».
Отже, до Протоколу 9 сесії 5 скликання Бушанської сільської ради від 19.11.2007 року, підписаного Головою та секретарем сесії, внесено завідомо неправдиві відомості про одноголосну підтримку проекту рішення №79 «Про погодження на завершення геологорозвідувальних робіт», що вказує на існування факту зловживання владою або службовим становищем вищевказаними службовими особами органу місцевого самоврядування.
За таких обставин, в діях сільського голови ОСОБА_9 та секретаря сесії ОСОБА_10 наявні ознаки злочинів, передбачених ст.364 (зловживання владою або службовим становищем) та ст.366 КК України (Службове підроблення) в редакції чинній на час вчинення кримінального караного діяння (19.11.2007р.).»
Як встановлено судом, адвокату ОСОБА_3 листом за підписом заступника начальника відділу СУ ГУНП у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_11 №26652-2025 від 28.01.2025 повідомлено про те, що:
«Повідомляємо Вас, що за фактами які викладені у заяві, слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України. Факти викладені у Вашій заяві будуть перевірені в ході досудового слідства.»
Таким чином, судом встановлено, що заява голови громадськоїорганізації «БушанськаТолока» ОСОБА_4 від 18.01.2025 про вчинення кримінального правопорушення надійшла до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, однак відомості про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені не були.
Визначаючись щодо обґрунтованості скарги суд виходить з того, що статтею 2 КПК України визначені завдання кримінального судочинства, одним з яких є захист особи, суспільства від кримінальних правопорушень.
Реалізація вказаного завдання здійснюється шляхом забезпечення кожному громадянину права на звернення до уповноважених органів з заявою про вчинене кримінальне правопорушення.
Зазначене право породжує відповідний обов`язок органів прокуратури, досудового розслідування своєчасно відреагувати на такі звернення у передбачений законом спосіб, тобто відповідно до встановленої процесуальним законом процедури.
В силу частини першої статті 9 КПК України на керівника органу досудового розслідування покладений обов`язок неухильно додержуватись вимог Кримінального процесуального кодексу.
Відповідно до частини першої статті 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Частиною сьомою статті 214 КПК України передбачено, що якщо відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені прокурором, він зобов`язаний невідкладно, але не пізніше наступного дня, з дотриманням правил підслідності передати наявні у нього матеріали до органу досудового розслідування та доручити проведення досудового розслідування.
Згідно з положеннями частини другої зазначеної статті досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР.
Частиною першою статті 25 КПК України передбачено, що прокурор, слідчий зобов`язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Відповідно до частини четвертої статті 214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що уповноваженою особою Головного управління Національної поліції у Вінницькій області не виконано вимоги частини першої статті 214 КПК України, щодо внесення відомостей до ЄРДР за заявою голови громадської організації «Бушанська Толока» ОСОБА_4 від 18.01.2025.
Суд звертає увагу на те, що на даний час жодних матеріалів кримінального провадження чи доказів того, що свідчать про факт внесення відомостей до ЄРДР за заявою голови громадської організації «Бушанська Толока» ОСОБА_4 від 18.01.2025, до суду не надходило та заявник такими відомостями не володіє, а відтак слідчий суддя вважає, що невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР є порушенням процесуальних прав заявника.
Частиною першою та другою статті 307 КПК України передбачено, що за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: скасування рішення слідчого, дізнавача чи прокурора; скасування повідомлення про підозру; зобов`язання припинити дію; зобов`язання вчинити певну дію; відмову у задоволенні скарги.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідним зобов`язати уповноважену особу Головного управління Національної поліції у Вінницькій області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення за заявою голови громадської організації «Бушанська Толока» ОСОБА_4 від 18.01.2025, та надати заявнику, у встановленому законом порядку, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
В тойже час,вимоги скаргипро зобов`язанняуповноважених осібГоловного управлінняНаціональної поліціїу Вінницькійобласті внестидо Єдиногореєстру досудовихрозслідувань відомостіпро вчиненнякримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 364, 366 КК України, задоволенню не підлягають, оскільки кваліфікація кримінального правопорушення за конкретною статтею Кримінального кодексу України відноситься до повноважень слідчого та прокурора, вказана кваліфікація є попередньою та здійснюється слідчим або прокурором за результатами опрацювання заяви про вчинення кримінального правопорушення.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 2, 9, 25, 214, 303, 306, 307, 309, 372 КПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Скаргу задовольнити частково.
Зобов`язати уповноважену особу Головного управління Національної поліції у Вінницькій області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення за заявою голови громадської організації «Бушанська Толока» ОСОБА_4 від 18.01.2025, та надати заявнику, у встановленому законом порядку, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 124984463 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Вінницький міський суд Вінницької області
Гриневич В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні