29.01.2025
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 401/2693/24
Провадження № 2/401/207/25
29 січня 2025 року місто Світловодськ
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючий суддя - Андріянова С.М.
за участю секретаря судового засідання - Філоненко Д.О.
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в Світловодському міськрайонному суді Кіровоградської області, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , де третіми особами є Виконавчий комітет Світловодської міської ради в особі органу опіки та піклування, Служба у справах дітей Світловодської міської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, -
ВСТАНОВИВ:
19 вересня 2024 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про позбавлення її батьківських прав відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та стягнути з відповідача на користь позивача аліменти в розмірі частки усіх видів доходу (заробітку) до досягнення повноліття ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після чого в розмірі 1/3 частки усіх видів доходу (заробітку) до досягнення повноліття ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після чого в розмірі частки усіх видів доходу (заробітку) до досягнення повноліття ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , але не менше встановленого законом мінімального розміру аліментів.
В обґрунтуванні позову посилається на те, що рішенням Світловодського міськрайонного суду від 25 жовтня 2017 року від ОСОБА_3 відібрано малолітніх дітей: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 . ОСОБА_9 та передано малолітніх дітей до Органу опіки та піклування для подальшого їх влаштування. У 2017 році встановлено батьківство позивача, внаслідок чого прізвище малолітніх дітей було змінено з « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_11 » та видані нові свідоцтва про народження дітей. З 2017 року неповнолітні діти постійно проживають з позивачем. Фактично позивач почав виховувати дітей самостійно. Всі питання щодо їх побуту, поведінки, навчання, відпочинку, лікування, матеріального забезпечення ОСОБА_12 вирішував самостійно без участі ОСОБА_3 17 вересня 2022 року позивач уклав шлюб з ОСОБА_13 , яка також має малолітню дитину ОСОБА_14 , 2011 року народження. Позивач вказує, що всі вони проживають разом однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідачка ухиляється від виконання своїх обов`язків щодо виховання та утримання дітей, що є підставою для позбавлення її батьківських прав. Враховуючи, що позивач повністю самостійно та без участі матері виховує дітей, просить суд позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно неповнолітніх дітей та стягнути аліменти на їх утримання.
Ухвалою суду від 23 вересня 2024 року відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, відповідачу надано строк для подання відзиву на позов.
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом передбаченим ст.178 ЦПК України, відзив до суду не подав.
Ухвалою від 20 листопада 2024 року закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі посилаючись на обставини викладені у позові. ОСОБА_1 пояснив, що відповідачка взагалі не приймає участі у вихованні доньок, з 2017 року не проживає разом з дітьми, телефонує дуже рідко. Матеріальної допомоги на утримання дітей не надає. З 2022 року позивач перебуває у шлюбі з ОСОБА_13 , з якою він і виховує неповнолітніх доньок.
Відповідач в судове засідання не з`явилася. Про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення від 27 грудня 2024 року. Причини неявки суду невідомі, заяв та клопотань про відкладення чи розгляд справи за її відсутності до суду не надходило.
Представник третьої особи 20 листопада 2024 року в підготовчому судовому засіданні позовні вимоги підтримала, надала суду висновок про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача.
Суд, на підставі ст.218 Сімейного кодексу України, вислухав думку малолітніх ОСОБА_4 , яка має повних 13 років та ОСОБА_5 , яка має повних 11 років.
ОСОБА_15 пояснила, що проживає разом з татом, мамою ОСОБА_16 , братом та сестрами за адресою АДРЕСА_1 . Наразі навчається в гімназії № 1 м. Світловодськ в 6 класі. З матір`ю не спілкується взагалі, оскільки остання ніколи не цікавилась життям дитини та не виявляла бажання спілкуватися з доньками. Останній раз матір бачила перед початком війни.
ОСОБА_17 пояснила, що з матір`ю не спілкується з 2022 року, остання не цікавиться життям доньок. Пояснила, що навчається в гімназії № 1 м. Світловодськ в 6 класі. Проживає разом з татом, його дружиною, сестрами та братом за адресою АДРЕСА_1 .
Допитаний в судовому засіданні свідок, ОСОБА_18 пояснив, що він є другом позивача, часто відпочивають разом, знає, що ОСОБА_1 самостійно виховує трьох доньок з новою дружиною ОСОБА_16 . Рідна мати дівчаток з ними не спілкується приблизно з 2017 року.
Свідок ОСОБА_13 - дружина позивача, вказала, що з ОСОБА_1 знайома з 2019 року, а у шлюбі перебувають з 2022 року. Рідну матір дітей ніколи не бачила.
Свідок ОСОБА_19 пояснив, що є двоюрідним братом позивача. Зазначив, що діти проживають разом з ОСОБА_1 починаючи з 2017 року. Мати дітей ніякої участі у їх житті не приймає.
Заслухавши позивача, його представника, з`ясувавши думку малолітніх дітей, враховуючи пояснення свідків, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
З копії свідоцтва про народження Серії НОМЕР_1 встановлено, що батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . (а.с.13)
З копії свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 встановлено, що батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . (а.с.14)
З копії свідоцтва про народження Серії НОМЕР_3 встановлено, що батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . (а.с.15)
Рішенням Світловодського міськрайонного суду від 25 жовтня 2017 року вирішено відібрати від матері - ОСОБА_8 дітей ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 без позбавлення матері батьківських прав. (а.с.10-12)
На даний час ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 навчаються у КЗ «Гімназія №1» м. Світловодськ. За період навчання дітей у даному закладі, їх батько цікавився навчанням доньок, регулярно спілкується з класними керівниками, приймає участь у виховних закладах та батьківських зборах.(а.с.25-27)
З копії довідки лікаря ОСОБА_20 вбачається, що на прийомах у сімейного лікаря разом з дітьми завжди присутній батько ОСОБА_1 (а.с.28)
На даний час ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 проживають разом з ОСОБА_21 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.24)
Відповідно до висновку про доцільність позбавлення батьківських прав орган опіки та піклування Світловодської міської ради вважає за доцільне позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . (а.с.49-51)
Відповідно до положень Конвенції про права дитини та Закону України «Про охорону дитинства», дитинство перебуває в Україні під особливою охороною.
Згідно із ст.11 ЗУ «Про охорону дитинства» предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Статтею 12 ЗУ «Про охорону дитинства» передбачено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до частин 1-5 ст.150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
За змістом роз`яснень, викладених у пунктах 15, 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
Отже, позбавлення батьківських прав є крайнім заходом і може мати місце при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 2017 року свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками щодо своїх доньок, а саме не приймає участі у їх вихованні та навчанні, не цікавиться станом їх здоров`я та не проявляє материнської турботи, з доньками не спілкується, матеріальної допомоги на утримання не надає. Тому суд вважає, що наведені факти в сукупності свідчать, що ОСОБА_3 як мати, ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків.
За таких підстав, суд приходить до висновку, що в суді знайшли своє підтвердження вимоги позивача і відповідач дійсно ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню своїх доньок ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , а тому є всі підстави для того, щоб позбавити її батьківських прав відносно даних дітей, у відповідності до вимог ст.164 Сімейного кодексу України.
Відповідно до ч.3 ст.166 Сімейного кодексу України, при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Згідно зі ст.180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч.3 ст.181 того ж Кодексу, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі. Згідно з вимогами ст.182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Вирішуючи питання про розмір аліментів, що підлягають стягненню, суд враховує, що відповідач є здоровою працездатною особою, тому суд дійшов висновку, що відповідач повинен надавати матеріальну допомогу на утримання своїх доньок в розмірі 1/2 частини заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісяця.
Відповідно до вимог ст.191 Сімейного кодексу України, аліменти на дітей присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Враховуючи те, що позов подано до суду 19 вересня 2024 року, аліменти необхідно стягувати з вказаної дати.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесенні ним судові витрати у справі, що складаються із сплати судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп., за позовну вимогу про позбавлення батьківських прав.
Відповідно до ч.6 ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 1211 грн. 20 коп. за позовну вимогу про стягнення аліментів.
Керуючись ст.ст.150, 164, 165, 171 Сімейного кодексу України, ст.ст.11, 12 Закону України «Про охорону дитинства», ст.ст.4, 5, 12, 13, 76-89, 141, 200, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , де третіми особами є Виконавчий комітет Світловодської міської ради в особі органу опіки та піклування, Служба у справах дітей Світловодської міської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити повністю.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітніх доньок ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі 1/2 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з 19 вересня 2024 року і до досягнення ОСОБА_4 повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_6 включно. Починаючи з 19 жовтня 2029 року стягувати аліменти на утримання неповнолітніх доньок ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі 1/3 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, і до досягнення ОСОБА_5 повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_7 включно. Починаючи з 21 липня 2031 року стягувати аліменти на утримання ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі 1/4 частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця, і до досягнення ОСОБА_6 повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_8 включно.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1211 грн. 20 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в сумі 1211 грн. 20 коп.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч.6 ст.164 Сімейного кодексу України рішення суду про позбавлення батьківських прав, після набрання ним законної сили, надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану, за місцем реєстрації народження дитини.
Відповідачу протягом 2-х днів направити копію заочного рішення у справі, для відома.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення Світловодського міськрайонного суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення не були вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_4 виданий 26 квітня 2005 року Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області, РНОКПП НОМЕР_5 .
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт № НОМЕР_6 , РНОКПП НОМЕР_7 .
Третя особа №1: Виконавчий комітет Світловодської міської ради в особі органу опіки та піклування (юридична адреса:вул. Героїв України, 14 м. Світловодськ Олександрійського району Кіровоградської області.) ЄДРПОУ35825788.
Третя особа №2: Служба у справах дітей Світловодської міської ради (юридична адреса:вул. Героїв України, 14 м. Світловодськ Олександрійського району Кіровоградської області.) ЄДРПОУ 44956614.
Головуючий суддя С.М. Андріянова
Суд | Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 124985170 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Андріянова С. М.
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Андріянова С. М.
Цивільне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Андріянова С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні