Рішення
від 03.02.2025 по справі 309/20/25
ХУСТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 309/20/25

Провадження № 2/309/7/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2025 року м. Хуст

Хустський районний суд Закарпатської області

в складі головуючого судді Волощук О.Я.

при секретарі Кальчевій Д.О.

представнику позивача Жупан А. Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду міста Хуст цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Берег-Кабель ГмбХ» про визнання протиправним та скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Жупан Артур Юрійович в інтересах ОСОБА_1 в електронній формі через електронний кабінет звернувся до суду із позовом до ТОВ «Берег-Кабель ГмбХ» про визнання протиправним та скасування наказу про оголошення догани ОСОБА_1 .

В обґрунтування позову зазначив наступні обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах з ТОВ «Берег-Кабель ГмбХ» обіймаючи посаду сторожа із 03.01.2020 року на підприємстві за місцем роботи по АДРЕСА_1 .

01.10.2024 року позивача ознайомлено із повідомленням № 58 від 30.09.2024 року «Про заплановане вивільнення», без надання примірника, яким повідомлено про наступне його звільнення з посади сторожа на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України, яке відбудеться 05.12.2024 року, у зв`язку із скороченням чисельності працівників ТОВ «Берег-Кабель ГмбХ» за наказом № 931 від 18.09.2024 року, при цьому із змістом такого наказу позивача ознайомлено не було.

У зв`язку із цим позивач 01.10.2024 року просив відповідача надати йому письмових копій повідомлення про наступне його звільнення з посади сторожа, наказу ТОВ «Берег-Кабель ГмбХ» № 931 від 18.09.2024 року, на підставі якого буде здійснено вивільнення працівників.

Натомість 09.10.2024 року наказом ТОВ «Берег-Кабель ГмбХ» від 09.10.2024 року №998 «Про оголошення догани ОСОБА_1 » позивачу оголошено догану за порушення трудової дисципліни (за неналежну поведінку на робочому місці 01 жовтня 2024 року), без повідомлення причин та підстав застосування до нього заходів дисциплінарного стягнення, без витребування від нього пояснень.

Позивач зазначив, що оспорюваний наказ не містить обставин та відомостей порушення ним трудової дисципліни, з посиланням на докази на підтвердження наявності порушення трудової дисципліни.

Позивач стверджує, що з боку відповідача наявний мобінг щодо нього у зв`язку із захистом ним своїх трудових прав.

Позивач вважає, що наказ ТОВ «Берег-Кабель ГмбХ» від 09.10.2024 року № 998 «Про оголошення догани ОСОБА_1 » є незаконним, необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач не погоджуючись із позовом надав відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що оспорюваний наказ є правомірним та обґрунтованим, прийнятим внаслідок порушення трудової дисципліни ОСОБА_1 , нормального робочого режиму підприємства.

В судовому засіданні адвокат Жупан А.Ю. позов підтримав, просив його задовольнити, посилаючись на наведені у позові обставини. Суду пояснив, що оголошення догани позивачу відбулось у зв`язку із заявленням позивачем вимоги про надання йому письмових копій повідомлення про наступне його звільнення з посади сторожа, наказу ТОВ «Берег-Кабель ГмбХ» № 931 від 18.09.2024 року, на підставі якого буде здійснено вивільнення працівників, а також у зв`язку із упередженістю керівництва підприємства по відношенню до позивача, що підтверджується скасуванням попередніх заходів стягнення з боку відповідача по відношенню до позивача.

Представник відповідача адвокат Юрик Б.І. в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позов ОСОБА_1 не визнав, посилаючись на відзив відповідача.

Дослідивши матеріали справи, пояснення сторін, докази в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задоволити виходячи з наступного.

Статтею 23 Загальної декларації з прав людини передбачено, що кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист від безробіття. Кожна людина, без будь-якої дискримінації, має право на рівну оплату за рівну працю. Кожний працюючий має право на справедливу і задовільну винагороду, яка забезпечує гідне людини існування, її самої та її сім`ї, і яка в разі необхідності доповнюється іншими засобами соціального забезпечення.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Відповідно до ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах з ТОВ «Берег-Кабель ГмбХ», обіймаючи посаду сторожа із 03.01.2020 року на підприємстві за місцем роботи по АДРЕСА_1 .

09.10.2024 року наказом ТОВ «Берег-Кабель ГмбХ» від 09.10.2024 року № 998 «Про оголошення догани ОСОБА_1 » позивачу оголошено догану за порушення трудової дисципліни (за неналежну поведінку на робочому місці 01 жовтня 2024 року).

Відповідно до положень ст. 147 КЗпП України, за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1)догана, 2)звільнення.

Відповідно до ч.1 ст. 148 КЗпП України дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення.

Відповідно до ст.149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.

При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.

Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

За приписами ст.61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

Ознаками порушення трудової дисципліни є наявність проступку в діях або бездіяльності працівника. Дисциплінарний проступок визначається як винне невиконання чи неналежне виконання працівником своїх трудових обов`язків. Складовими дисциплінарного проступку є дії (бездіяльність ) працівника, порушення або неналежне виконання покладених на працівника трудових обов`язків, вина працівника, наявність причинного зв`язку між діями (бездіяльністю) і порушенням або неналежним виконанням покладених на працівника трудових обов`язків.

Недоведеність хоча б одного з цих елементів виключає наявність дисциплінарного проступку.

Саме на роботодавцеві лежить обов`язок надати докази фактів винного вчинення працівником дисциплінарного проступку. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати всі обставини, за яких вчинено проступок. Для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності в обов`язковому порядку має бути встановлена вина як одна із важливих ознак порушення трудової дисципліни. За відсутності вини працівник не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності. Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 22 липня 2020 року у справі № 554/9493/17 (провадження № 61-38286св18), постанові Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі № 461/8132/17 (провадження № 61-9697св19).

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеній у постанові від 22.07.2020 р. у справі № 554/9493/17«при розгляді справ про накладення дисциплінарних стягнень за порушення трудової дисципліни судам необхідно з`ясовувати, в чому конкретно проявилося порушення, чи додержані власником або уповноваженим ним органом передбачені статтями 147-149 КЗпП України правила і порядок застосування дисциплінарного стягнення, зокрема, чи враховані обставини, за яких вчинено проступок.

Для правомірного накладення дисциплінарного стягнення роботодавцем необхідна наявність сукупності таких умов: порушення має стосуватися лише тих обов`язків, які є складовими трудової функції працівника чи випливають з правил внутрішнього трудового розпорядку. Невиконання чи неналежне виконання працівником трудових обов`язків має бути винним, скоєним без поважних причин умисно або з необережності». Як зазначає Верховний Суд у вказаній постанові наказ про накладення на позивача дисциплінарного стягнення не відповідає вимогам трудового законодавства, зокрема у ньому не зазначено, коли мало місце і в чому конкретно полягає порушення позивачем трудових обов`язків.

Судом не встановлено обставин порушення позивачем трудових обов`язків, трудової дисципліни, за наслідком чого наказом ТОВ «Берег-Кабель ГмбХ» від 09.10.2024 року № 998 «Про оголошення догани ОСОБА_1 » позивачу оголошено догану за порушення трудової дисципліни.

Оскаржуваний наказ не містить посилання на норми законодавства, локальних нормативних актів, які були порушені позивачем, зокрема посадової інструкції, трудового договору або правил внутрішнього трудового розпорядку.

Відповідачем не були відібрані письмові пояснення ОСОБА_1 до застосування дисциплінарного стягнення за оспорюваним наказом, не було надано доказів неможливості отримання таких, що свідчить про порушення відповідачем встановленої законом процедури застосування дисциплінарних стягнень.

Відповідачем не надано належних та допустимих доказів, в тому числі письмових пояснень ОСОБА_1 , на обґрунтування законності та обґрунтованості наказу ТОВ «Берег-Кабель ГмбХ» від 09.10.2024 року № 998 «Про оголошення догани ОСОБА_1 ».

Як зазначалося вище, порушення трудової дисципліни має стосуватися лише тих обов`язків, які є складовими трудової функції працівника чи випливають з правил внутрішнього трудового розпорядку.

Таким чином, наказ ТОВ «Берег-Кабель ГмбХ» від 09.10.2024 року № 998 «Про оголошення догани ОСОБА_1 » не містить фактичних та конкретних даних щодо порушення трудової дисципліни позивачем, його загальні формулювання не пояснюють суть порушень трудової дисципліни, які допустив у роботі позивач, не містить посилання на конкретні обставини вчинення правопорушення, що свідчить про відсутність порушення позивачем трудової дисципліни. За таких причин вказаний наказ про оголошення догани ОСОБА_1 не відповідає вимогам трудового законодавства, є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки порушень трудової дисципліни в діях позивача, які можуть бути підставою для застосування догани, не встановлює.

На підставі викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, як обґрунтовані та доведені під час судового розгляду.

Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

Як вбачається з наданих позивачем доказів, зокрема квитанції про сплату судового збору, позивач за подання даного позову до суду в електронній формі сплатив судовий збір в розмірі 968,96 грн., що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 81, 89, 141, 263-265, 268, 355 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 задоволити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Товариства з обмеженою відповідальністю «Берег-Кабель ГмбХ» від 09 жовтня 2024 року № 998 «Про оголошення догани ОСОБА_1 ».

Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Берег-Кабель ГмбХ» (код за ЄДРОПУ 33476189) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати 968,96 грн. по оплаті судового збору.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з моменту виготовлення повного тексту до Закарпатського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Апеляційним судом.

Повний текст рішення виготовлено 07 лютого 2025 року.

Суддя Хустського

районного суду: Волощук О.Я.

СудХустський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення03.02.2025
Оприлюднено10.02.2025
Номер документу124985635
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —309/20/25

Ухвала від 31.03.2025

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Собослой Г. Г.

Рішення від 12.02.2025

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Рішення від 03.02.2025

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Рішення від 03.02.2025

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Ухвала від 13.01.2025

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні