ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2025 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Соловей Г.В.,
з участю секретаря Гапонюк І.В.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастів Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Першої Фастівської державної нотаріальної контори Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання незаконною відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії та зобов`язання видати свідоцтво про право на спадщину за законом, -
ВСТАНОВИВ:
02.12.2024 року позивач ОСОБА_1 , звернулася до Фастівського міськрайонного суду Київської області з позовом до відповідача Першої Фастівської державної нотаріальної контори Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання незаконною відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії та зобов`язання видати свідоцтво про право на спадщину за законом. В своєму позові посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Васильків Обухівського району Київської області померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на спадкове майно у вигляді земельної ділянки, що розташована за адресою: Херсонська область Каховський район, Семенівська сільська рада. Спадкоємицею після смерті ОСОБА_2 залишилася ОСОБА_1 , яка звернулася з відповідною заявою до Першої фастівської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини, однак 07.11.2024 року отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Вказаною постановою нотаріус відмовила позивачу у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , оскільки був пропущений шестимісячний термін для подання заяви. Відповідно до довідок від 24 листопада 2023 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 та позивач ОСОБА_1 проживали за адресою: АДРЕСА_1 . Отже спадкодавець та спадкоємець на час відкриття спадщини проживали разом. Позивач протягом шести місяців не заявляла про відмову від спадщини, а тому вважає такою, що прийняла спадщину і не пропустила строк вступу в спадщину. Вважає нотаріус безпідставно відмовила у прийнятті заяви про прийняття спадщини та просить визнати незаконною постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії та зобов`язати відповідача видати позивачу свідоцтво про право на спадщину за законом після матері ОСОБА_2 .
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 04.12.2024 року відкрито загальне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 23.12.2024 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.
16.01.2025 року через канцелярію суду надійшла заява від державного нотаріуса Першої фастівської державної нотаріальної контори в якій просить справу слухати у її відсутність з урахуванням фактичних обставин справи та рішення винести згідно чинного законодавства.
Заслухавши позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюванних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (стаття 5 ЦПК України).
Згідно з статтею 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Стаття 1217 ЦК України передбачає, що спадкування здійснюється за законом або за заповітом.
Відповідно до частин першої, третьої статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно частини 3 статті 1268 ЦК україни спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), не заявив про відмову від неї.
Стаття 34 Закону України "Про нотаріат" містить вичерпний перелік нотаріальних дій, що вчиняють нотаріуси.
Підстави для відмови у вчиненні нотаріальних дій, нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії, визначені статтею 49 Закону України "Про нотаріат".
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України "Про нотаріат" нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо: 1) вчинення такої дії суперечить законодавству України; 2) не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії; 3) дія підлягає вчиненню іншим нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії; 4) є сумніви у тому, що фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, усвідомлює значення, зміст, правові наслідки цієї дії або ця особа діє під впливом насильства; 5) з проханням про вчинення нотаріальної дії звернулась особа, яка в установленому порядку визнана недієздатною, або уповноважений представник не має необхідних повноважень; 6) правочин, що укладається від імені юридичної особи, суперечить цілям, зазначеним у їх статуті чи положенні, або виходить за межі їх діяльності; 7) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла плату за її вчинення; 8) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов`язані з її вчиненням; 8-1) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії щодо відчуження належного їй майна, внесена до Єдиного реєстру боржників;9) в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною третьою статті 49 Закону України "Про нотаріат" нотаріусу або посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії, забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальних дій.
Нотаріус зобов`язаний мотивувати свої дії, направлені на відмову у вчиненні нотаріальної дії. При цьому, нотаріусу заборонено лише безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії (див. постанову Верховний Суд у складі Об`єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 01 березня 2021 року у справі № 473/1878/19 (провадження № 61-20469сво19)).
При розгляді справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 видане Калинівською селищною радою.
Згідно свідоцтва про народження Серії НОМЕР_2 видане Виконавчим комітетом Новоселицької сільської ради Міжгірського району Закарпатської області від 04.10.2024 року, позивач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є донькою спадкодавиці та входить до першої черги спадкодавців за законом.
Згідно Довідки від 24 листопада 2023 року № 3223-7001931665 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 . Фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 .
Згідно Довідки від 24 листопада 2023 року № 3223-7001931749 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 . Фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 .
Після звернення позивача до державного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, Постановою ОСОБА_4 , державного нотаріуса Першої Фастівської державної нотаріальної контори Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 07 листопада 2024 року № 994/02-31 про відмову у вчиненні нотаріальних дій відмовлено ОСОБА_1 у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на земельну ділянку, що розташована за адресою: Херсонська область, Каховський район, Семенівська сільська рада.
Підставою відмови у прийнятті заяви ОСОБА_1 про прийняття спадщини стало те, що позивач звернулася до нотаріальної контори з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини.
Разом з тим, з письмових матеріалів вбачається, що позивач і спадкодавця проживали разом на час відкриття спадщини, при цьому позивач не подала заяву на протязі шести місяців про відмову від спадщини, а тому в силу ч. 3 ст.1268 ЦК України, вважається такою, що прийняла спадщину. Отже, відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії - прийняття заяви про прийняття спадщини є незаконною.
Згідно з статтею 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Статтею 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Питання видачі свідоцтва про право на спадщину та винесення постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії регулюються Законом України "Про нотаріат" та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року за № 296/5.
Згідно з статтею 42 Закону України "Про нотаріат" у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, нотаріальні дії вчиняються після їх оплати, а також у передбачених законом випадках після сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб та в день подачі всіх необхідних документів.
Тлумачення статті 50 Закону України "Про нотаріат" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) свідчить, що слід розмежовувати оскарження: 1) нотаріальної дії, 2) відмови у вчиненні нотаріальної дії; 3) нотаріального акта. Таке оскарження може бути реалізоване у тому випадку, якщо звернення з такою вимогою може призвести до відновлення порушеного права або інтересу (див. постанови Верховного Суду від 20 липня 2022 року у справі № 461/2565/20 (провадження № 61-21209св21), від 20 грудня 2023 року у справі № 523/4642/22 (провадження № 61-13095св23)).
В ході розгляду справи судом встановлено, що позивач звернулася до державного нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 і постановою державного нотаріуса Першої фастівської державної нотаріальної контори відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини. Щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої нотаріусом рішення не приймалося, а тому суд вважає є передчасним.
Керуючись ст.4,12,13,76-82,133,141,258,259,263,265,268ЦПК України,на підставіЗакону України«Про нотаріат»,суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідент.номер: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Першої Фастівської державної нотаріальної контори Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ), код ЄДРПОУ 02883724, місцезнаходження: Київська область, м. Фастів, вул. Шевченка, 4 про визнання незаконною відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії та зобов`язання видати свідоцтво про право на спадщину за законом задовольнити частково.
Скасувати Постанову державного нотаріуса Першої Фастівської державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 994/02-31 від 07.11.2024 року у прийнятті заяви про прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на земельну ділянку, що розташована за адресою: Херсонська область, Каховський район, Семенівська сільська рада.
В іншій частині позову залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 07.02.2025 року
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя Г.В.Соловей
Суд | Фастівський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 124991264 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Фастівський міськрайонний суд Київської області
Соловей Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні