справа № 691/1405/24
провадження № 2/691/215/25
УХВАЛА
04 лютого 2025 року Городищенський районний суд Черкаської області
В складі:
судді Савенко О.М.
за участі секретаря судових засідань Шмунь Н.В.
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду м.Городище Черкаської області матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Городищенської об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державного нотаріуса Городищенської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,-
встановив :
09 грудня 2024 року до Городищенського районного суду Черкаської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Городищенської об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державного нотаріуса Городищенської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, яка передана для розгляду судді Городищенського районного суду Черкаської області Подорога Л.В. (а.с.1-4).
Ухвалою Городищенського районного суду Черкаської області від 12 грудня 2024 року у цивільній справі постановлено ухвалу суддею Городищенського районного суду Черкаської області Подорога Л.В. про задоволення заяви про самовідвід і повернення до канцелярії Городищенського районного суду Черкаської області для повторного авторозподілу (а.с.29-39).
Відповідно до Розпорядження керівника апарату Городищенського районного суду Черкаської області Биченка О.А. від 18 грудня 2024 року №30, на підставі п.2.3.52 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, вирішено провести повторний авторозподіл матеріалів цивільної справи №691/1405/24 для визначення складу суду (а.с.40).
Згідно Протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18 грудня 2024 року цивільну справу №691/1405/24 провадження №2/691/719/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Городищенської об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державного нотаріуса Городищенської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, передано на розгляд судді Городищенського районного суду Черкаської області Савенко О.М. (а.с.41).
Ухвалою Городищенського районного суду Черкаської області від 18 грудня 2024 року відкрито загальне позовне провадження і призначено підготовче засідання з викликом сторін до суду, встановлено строк відповідачу для подачі відзиву (а.с.42-43).
Згідно ч.ч.1,2 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до ст.189 ЦПК України, завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 та представник позивача, адвокат Новіков Ю.А., повідомлені, не прибули.
Представник відповідача Городищенської об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області, інформований, не прибув, подав заяву від 03 лютого 2025 року за вхідним №555/25 про судовий розгляд у його відсутність (а.с.47-48).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору державний нотаріус Городищенської державної нотаріальної контори Бідна М.О., повідомлена, не з`явилася, надала клопотання від 31 січня 2025 року за вхідним №516/25 про слухання без її участі (а.с.45).
Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, вбачає підстави для залишення позовної заяви без руху на стадії підготовчого провадження, в силу наступного.
Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, у межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі і при цьому особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Згідно глави 2 розділу III ЦПК України «Відкриття провадження у справі» вбачається, що питання про залишення позовної заяви без руху вирішується на стадії відкриття провадження у справі.
Ухвалою Городищенського районного суду Черкаської області від 18 грудня 2024 року відкрито загальне позовне провадження і призначено підготовче засідання з викликом сторін до суду, встановлено строк відповідачу для подачі відзиву, третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору надано право надати письмові пояснення, при цьому судом було вирішено питання щодо відповідності позовної заяви вимогам ЦПК України (а.с.42-43).
Із матеріалів цивільної справи встановлено, що позивачем ОСОБА_1 надано до суду у виді доказу свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_1 без письмового перекладу тексту вказаного свідоцтва про смерть, за змістом якого вбачається, що спадкодавець ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті Республіка Саха (Якутія) улус Алданський м.Алдан Російської Федерації (а.с.9).
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строк дії якого неодноразово продовжувався, та діє на час розгляду справи.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2023 року №107 «Про деякі питання прийняття на території України під час воєнного стану документів, виданих уповноваженими органами іноземних держав» під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування документи, виготовлені або засвідчені на території іноземних держав установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на території України без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24 лютого 2022 року такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.
01 грудня 2022 року прийнято Закон України № 2783-IX «Про вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року», який набрав чинності 23 грудня 2022 року.
Відповідно до статті 72 Віденської конвенції про право міжнародних договорів, якщо договором не передбачається інше або якщо учасники не погодились про інше, зупинення дії договору відповідно до його положень або відповідно до цієї Конвенції звільняє учасників, у взаємовідносинах яких зупиняється дія договору, від зобов`язання виконувати договір у своїх взаємовідносинах протягом періоду зупинення.
Стаття 25 Закону України «Про міжнародні договори України» містить аналогічну норму, відповідно до якої зупинення дії міжнародного договору України за умов, якщо договір не передбачає іншого, чи за відсутності іншої домовленості з іншими його сторонами, звільняє Україну від зобов`язання виконувати його протягом періоду зупинення дії договору з тими його сторонами, з якими зупинено дію договору, і не впливає стосовно іншого на встановлені договором правові відносини України з іншими його сторонами.
За повідомленням Міністерства Закордонних Справ України дію Мінської конвенції у відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь зупинено з 27 грудня 2022 року. З дати зупинення дії Мінської конвенції, до документів, виданих на території Російської Федерації і Республіки Білорусь, при їх пред`явленні на території України застосовується вимога засвідчення апостилем. Документи, які видані після 24 лютого 2022 року на території Російської Федерації і Республіки Білорусь, при їх пред`явленні на території України застосовується вимога засвідчення апостилем.
Як вбачається із свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , дата видачі повторного свідоцтва про смерть вказана 10 вересня 2024 року. Остільки свідоцтво про смерть Серії НОМЕР_1 видане 10 вересня 2024 року на території Російської Федерації після 24 лютого 2022 року, то є таким до якого застосовуються вимога засвідчення апостилем.
Згідно ч.11 ст.187 ЦПК України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення позовної заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`ять днів з дня вручення позивачу ухвали.
Оскільки, провадження у цивільній справі відкрито та встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175-177 ЦПК України, а саме надано копію свідоцтва про смерть не засвідчена апостилем, то суд вважає, що необхідно надати позивачу строк для усунення недоліків, у зв`язку з чим залишити позовну заяву без руху на стадії підготовчого провадження.
Керуючись ст. ст. 175-177,187,198, 260 ЦПК України, суд,-
постановив :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Городищенської об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Державного нотаріуса Городищенської державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини - залишити без руху.
Надати позивачу ОСОБА_1 строк, відповідно до ч.11 ст. 187 ЦПК України, п`ять днів з дня вручення ухвали суду для усунення недоліків, шляхом подання до Городищенського районного суду Черкаської області засвідчену апостилем копію свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 , як таке, що видане після 24 лютого 2022 року на території Російської Федерації.
Роз`яснити позивачу ОСОБА_1 , що у разі не виконання вимог, викладених в ухвалі суду позовна заява буде залишена без розгляду та повернута стороні у справі.
Копію ухвали суду направити позивачу, представнику позивача, для відому та виконання.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя О. М. Савенко
Суд | Городищенський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 124992687 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Городищенський районний суд Черкаської області
Савенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні