справа № 753/772/25
провадження № 2/753/4007/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" лютого 2025 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Коренюк А.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ТОВ «Стайлус ЮА» про захист прав споживача шляхом розірвання договору та стягнення коштів, відшкодування моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач зернувся до суду із позовною заявою до ТОВ «Стайлус ЮА» про захист прав споживача шляхом розірвання договору та стягнення коштів, відшкодування моральної шкоди.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIIІ від 03 жовтня 2017 року, яким зокрема Цивільний процесуальний кодекс викладений в новій редакції.
Відповідно до п. 9 розділу ХІІ Перехідних положень ЦПК України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Ст.ст. 175, 177 ЦПК України встановлені вимоги до позовної заяви при подачі її до суду.
Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва від 22 січня 2025 року дана позовна заява залишена без руху та надано строк для усунення недоліків - п`ять днів з дня отримання заявником ухвали.
Позивач належним чином повідомлений про залишення позову без руху для усунення недоліків, що підтверджується заявою про усунення недоліків від 05.02.2025 року, якою вказав про зменшення позовних вимог шляхом виключення однієї із позовних вимог (відшкодування моральної шкоди), яка, з-поміж іншого, подана позивачем без дотримання ч.1 ст.177 ЦПК України - не надана копія поданої заяви для відповідача, й на стадії, яка не передбачає право звернення позивача до суду із клопотанням про зменшення позовних вимог.
Суддя, перевіривши дотримання позивачем вимог процесуального закону до позовної заяви при подачі її до суду, вважає, що станом на час постановлення цієї ухвали недоліки усунені не уцілому, а саме: звернувшись до суду із заявою про зменшення позовних вимог, на стадії звернення до суду, на якій не передбачене таке право позивача, без дотримання ч.1 ст.177 ЦПК України - не надана копія поданої заяви для відповідача, недоліки позовної заяви не усув, а саме не надано платіжного документу про сплату судового збору за вимогу про відшковання моральної шкоди - 1 211 грн. 20 коп. відповідно до Закону України "Про судовий збір", сплачені на рахунок УДК у Дарницькому районі м. Києва - UA72899998031310120600002600331218206700003, від сплати якого позивач не звільнений з огляду на таке.
Так, згідно діючого законодавства особа несе відповідальність за заподіяну моральну шкоду у випадках, коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції України або у випадках, передбачених відповідними статтями Цивільного кодексу України, а також іншими нормами законодавства, які встановлюють відповідальність за заподіяння моральної шкоди, у тому числі Законом України "Про захист прав споживачів".
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 4 Закону України "Про захист прав споживачів" споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на відшкодування майнової та моральної (немайнової) шкоди, заподіяної небезпечною для життя і здоров`я людей продукцією у випадках, передбачених законодавством.
Оскільки не встановлено наявність обставин, з якими Закон України "Про захист прав споживачів" надає право на відшкодування моральної шкоди, а саме завдання небезпеки для життя і здоров`я позивача, позивач не звільнений від сплати судового збору за вказану вимогу.
Зазначені недоліки не дають правових підстав для відкриття провадження по справі.
Відповідно до вимог частини 3 статті 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків (ч.5 ст. 185 ЦПК України).
Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено. Копія позовної заяви залишається в суді (ч.6 ст. 185 ЦПК України).
При цьому суддя враховує прецедентну практику Європейського суду з прав людини, яка виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. З цього приводу прецедент ними є рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28.10.1998 року та «Круз проти Польщі» від 19 червня 2001 року. У вказаних Рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
На підставі вищенаведеного керуючись ч.ч.3, 5, 6 ст. 185 ЦПК України, Закону України "Про судовий збір", суддя -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ТОВ «Стайлус ЮА» про захист прав споживача шляхом розірвання договору та стягнення коштів, відшкодування моральної шкоди, - вважати неподаною, та разом із доданими до неї документами повернути заявнику.
Роз`яснити заявнику про те, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із аналогічною заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду протягом п`ятнадцять днів з дня його (її) проголошення.
Відповідно до ст.355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ:
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 124993353 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Дарницький районний суд міста Києва
Коренюк А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні