РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №348/2741/24
27 січня 2025 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого-судді: Міськевич О.Я.
з участю секретаря судового засідання: Скоблей О.В.
представника позивача: Зварищука В.В.
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ланчинської селищної ради, ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,-
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог:
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Ланчинської селищної ради, ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку на прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог позовних вимог позивач посилається на те, що її бабуся ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мала у власності земельну ділянку, що знаходиться на території Середньомайданської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області.
07.11.2004 її бабуся ОСОБА_3 склала заповіт на випадок своєї смерті на все своє майно, яке буде належати їй на день смерті, на її чоловіка ОСОБА_2
Її бабуся ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 померла в с. Середній Майдан Надвірнянського району, Івано-Франківської області, де і похована.
На момент смерті ОСОБА_3 проживала у домоволодінні, що знаходиться в с. Середній Майдан Надвірнянського району Івано-Франківської області, і була зареєстрована одна.
Її чоловік ОСОБА_2 спадщину після смерті ОСОБА_3 не прийняв.
01.08.2024 вона звернулася до державного нотаріуса Першої Івано-Франківсько держаної нотаріальної контори-в.о. державного нотаріуса Надвірнянської державної нотаріально контори, Дмитрук С.Д. про прийняття спадщини за законом, і цього ж дня їй вказаним нотаріусом була дана відповідь про відмову у вчиненні нотаріальної дії за заявою про прийняття спадщини після смерті її бабусі ОСОБА_3 у зв`язку з пропуском строку на подачу заяви на прийняття спадщини.
Після смерті бабусі ОСОБА_3 у встановлений законом 6-ти місячний термін вона не подала заяву про прийняття спадщини у нотаріальну контору через необізнаність як спадкоємця. Вона вступила в управління спадковим майном її бабусі ОСОБА_3 , сплачує податки, інші платежі, обробляє земельні ділянки, тощо.
Тому вважає, що встановлений ст. 1270 ЦК України строк на прийняття спадщини нею пропущений з поважних причин.
Відзив від відповідача на позовну заяву не надходив.
Стислий виклад позицій сторін:
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги позивача підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві. Просив суд ухвалити рішення, яким визначити позивачу додатковий строк три місяці для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом, що відкрилась після смерті спадкодавця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Середній Майдан Надвірнянського району Івано-Франківської області.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, подав до суду письмову заяву, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутності, не заперечує проти задоволення позову ОСОБА_1 .
Представник відповідача Ланчинської селищноїради в судове засідання не з`явився, від Ланчинського селищного голови поступила письмова заява, в якій просить розгляд справи проводити у відсутності представника селищної ради, не заперечує проти задоволення позову ОСОБА_1 .
Процесуальні дії у справі:
Ухвалою судді Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 19.11.2024 по даній справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 04.12.2024 по даній справі закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.
Фактичні обставини, встановлені судом:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Середній Майдан Надвірнянського району Івано-Франківської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Вказані обставини підтверджуються копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 15.07.1978, та копією паспорта громадянина України НОМЕР_2 , виданого 07.08.1997 (а.с. 8-10).
Також у позивача була бабуся по лінії батька, ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_1 від 15.07.1978, в якому її батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_5 (а.с. 8).
За життя бабусі позивача, ОСОБА_3 належала на праві власності земельна ділянка розміром 24,4 га., яка знаходиться на території Середньомайданської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, що підтверджується копією сертифікату на право приватної власності на землю в межах середньої земельної частки серії ІФ-09-24-01, реєстраційний № 0334, виданого 25.04.1996 (а.с. 12-13).
07.11.2004 бабуся позивача, ОСОБА_3 склала заповіт, в якому зробила заповітне розпорядження, а саме: все майно, яке буде належати їй на день смерті, де б воно не знаходилось і в чому б не заключалось, заповіла ОСОБА_2 , 1966 р.н. Вказаний заповіт цього ж дня був посвідчений секретарем Середньомайданської сільської ради С.М. Левицькою і зареєстрований в реєстрі за № 131 (а.с. 11).
Бабуся позивача, ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Середній Майдан Надвірнянського району Івано-Франківської області, про що 25.05.2006 виконкомом Середньомайданської сільської ради зроблено відповідний актовий запис № 19, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 25.05.2006 (а.с. 6).
Після смерті останньої відкрилася спадщина на спадкове майно, а тому числі на земельну ділянку розміром 24,4 га., яка знаходиться на території Середньомайданської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області.
На момент смерті ОСОБА_3 проживала в с. Середній Майдан Надвірнянського району Івано-Франківської області, та була зареєстрована одна.
Чоловік позивача, ОСОБА_2 , після смерті ОСОБА_3 спадщину не прийняв.
Батько позивача, ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Коломия Івано-Франківської області, про що 05.12.2016 виконкомом Середньомайданської сільської ради зроблено відповідний актовий запис № 21, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 05.12.2016 (а.с. 5).
01.08.2024 позивач ОСОБА_1 звернулася до Надвірнянської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_3 . Однак згідно листа державного нотаріуса Першої Івано-Франківсько ДНК-в.о. державного нотаріуса Надвірнянської ДНК Дмитрук С.Д. від 01.08.2024 за № 02-14/416 вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , оскільки минув встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини, і заявниця не була зареєстрована за однією адресою зі спадкодавцем (а.с. 7).
Як вбачається з позовної заяви та пояснень представника позивача, своєчасно протягом шести місяців після смерті бабусі ОСОБА_3 , позивач ОСОБА_1 не подала заяву в нотаріальну контору за місцем знаходження майна про прийняття даної спадщини через необізнаність як спадкоємця. Позивач ОСОБА_1 вступила в оперативне управління спадковим майном після смерті бабусі ОСОБА_3 , сплачує податки, інші платежі, обробляє земельні ділянки, тощо. Чоловік позивача, ОСОБА_2 , після смерті ОСОБА_3 спадщину не прийняв, та на даний час відмовляється від прийняття спадщини за заповітом. Батько позивача, ОСОБА_3 , на час своєї смерті спадщину після смерті своєї матері, ОСОБА_3 , також не прийняв.
Таким чином, відповідно до вимог ст.ст. 1222, 1223, 1266 ЦК України, позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем майна померлої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за законом на належне їй спадкове майно, в тому числі на земельну ділянку розміром 24,4 га., яка знаходиться на території Середньомайданської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області.
Мотиви з яких виходить суд та застовані норми права:
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідності до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом вказаної статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборним істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Як вбачається з позовної заяви та пояснень представника відповідача, своєчасно протягом шести місяців після смерті бабусі ОСОБА_3 позивач ОСОБА_1 не подала заяви в нотаріальну контору за місцем знаходження майна про прийняття спадщини за законом через необізнаність як спадкоємця.
У постанові Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 565/1145/17, провадження № 61-38298св18, викладено висновок про те, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи 07.11.2004 бабуся позивача, ОСОБА_3 склала заповіт, в якому зробила заповітне розпорядження, а саме: все майно, яке буде належати їй на день смерті, де б воно не знаходилось і в чому б не заключалось, заповіла ОСОБА_2 , 1966 р.н.
Чоловік позивача, ОСОБА_2 , Чоловік позивача, ОСОБА_2 , після смерті ОСОБА_3 спадщину не прийняв, та на даний час відмовляється від прийняття спадщини за заповітом. Батько позивача, ОСОБА_3 , на час своєї смерті спадщину після смерті своєї матері, ОСОБА_3 , також не прийняв.
Позивач ОСОБА_1 вступила в оперативне управління спадковим майном після смерті бабусі ОСОБА_3 , сплачує податки, інші платежі, обробляє земельні ділянки, тощо.
Таким чином, відповідно до вимог ст.ст. 1222, 1223, 1266 ЦК України, позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем майна померлої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за законом на належне їй спадкове майно
Вказані події стали для позивача об`єктивними, непереборними, істотним труднощами щодо здійснення дій з особистого прийняття нею спадщини в межах передбаченого законом терміну.
На переконання суду позивач пропустила строк подачі заяви про прийняття спадщини в нотаріальну контору з поважних причин.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
При цьому при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (абз. 2 п. 24 Постанови).
За змістомч.1ст.1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 1223 ЦПК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1266 ЦПК України, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Таком чином, позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець за законом, має право на спадкування майна померлої ОСОБА_3 , та вона пропустила строк подачі заяви про прийняття спадщини в нотаріальну контору з поважних причин. Тому позивачу необхідно визначити додатковий строк два місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_3 .
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини суд також враховує свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права..
Висновки суду:
Таким чином суд, оцінюючи в сукупності здобуті докази, а також враховуючи факт визнання позову відповідачами, прийшов до висновку, що позов необхідно задоволити, та позивачу ОСОБА_1 необхідно визначити додатковий строк протягом трьох місяців з дня набрання даним рішенням законної сили, для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом, що відкрилась після смерті її бабусі ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Середній Майдан Надвірнянського району, Івано-Франківської області.
На підставі наведеного, ст.ст. 1222, 1223, 1266, 1270, 1272 ЦК України, п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», керуючись ст.ст. 4, 19, 82, 141, 258, 263, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Ланчинської селищної ради, ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку на прийняття спадщини задовільнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживаючій за адресою: АДРЕСА_1 , додатковий строк протягом трьох місяців з дня набрання даним рішенням законної сили, для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Середній Майдан Надвірнянського району Івано-Франківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Ланчинська селищна рада, код ЄДРПОУ 04354545, місцезнаходження: вул. Шкільна, буд. 3, смт. Ланчин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78455.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення складено 06.02.2025.
Суддя Міськевич О.Я.
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 124995258 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Міськевич О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні