Рішення
від 07.02.2025 по справі 128/5046/24
ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 128/5046/24

РІШЕННЯ

Іменем України

07 лютого 2025 року місто Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі:

головуючого суддіБондаренко О.І.

при секретарі Гавліцькій А.Р.

без участі сторін,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Вінниці цивільнусправу зазаявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Управління праці та соціального захисту населення Вінницької РВА про встановлення факту батьківства, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Вінницького районного суду Вінницької області із заявою про встановлення факту батьківства,посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Вороновиця Вінницького району Вінницької області. Вказує, що у них наявно двоє неповнолітніх дітей, в тому числі донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка народилася у них з ОСОБА_2 , коли вони ще не перебували у зареєстрованому шлюбі з ним і тому, а/з про народження доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 записано згідно ст. 135 СК України, батько її записаний зі слів матері - ОСОБА_4 . Також зазначає, що вони проживали, як одна сім`я з ОСОБА_2 ще з 2012 року, але без реєстрації шлюбу, проживали разом в АДРЕСА_1 і мали всі права та обов`язки, як подружжя, займалися спільно господарством, мали спільні витрати, разом виховували дітей, які народилися у них від спільного проживання. Також в родині виховується син заявниці від першого шлюбу ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та двоє дітей з ОСОБА_2 : ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

05 липня 2019 року заявниця зареєструвала шлюб з ОСОБА_2 у виконавчому комітеті Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області, та прізвище до реєстрації шлюбу було « ОСОБА_7 », а після реєстрації шлюбу « ОСОБА_8 ». Зазначає, що на даний час вона залишилася сама з трьома дітьми, після смерті чоловіка ОСОБА_2 і не отримує відповідні виплати в зв`язку з втратою годувальника й пенсію на дітей померлого ОСОБА_2 . Вказано, що донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в свідоцтві про народження записана згідно норм ст. 135 СК України, зі слів матері, так як на момент її народження батьки ще не перебували в зареєстрованому шлюбі і за життя чоловік не встиг офіційно оформити своє батьківство щодо доньки, хоча фактично він є її батьком і завжди визнавав цей факт за життя.

Викладені вище обставини, стали підставою для звернення до суду, у зв`язку з подальшим оформленням необхідних виплат на дітей по втраті годувальника, після смерті їх батька, в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В судове засідання сторони не з`явилися, надали заяви, якими просять справу слухати в їх відсутність.

Представник заявниці ОСОБА_1 адвокат Галіцина В.В. надала суду заяву, за якою вимоги заяви підтримує в повному обсязі, просить задоволити та винести рішення по справі, змін та доповнень не має, справу просить розглянути за її відсутності.

Представник заінтересованої особи Управління праці та соціального захисту населення Вінницької РВА в особі Рибалко Р.М. надали суду заяву, якою не заперечують проти задоволення заяви та справу просять розглянути у їх відсутність.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За вказаних обставин суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Врахувавши думку заявника, викладену у наданій суду письмовій заяві, дослідивши письмові докази у справі та надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов такого висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

05 липня 2019 року ОСОБА_2 та ОСОБА_9 зареєстрували шлюб у виконавчому комітеті Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_1 , прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_8 » (а.с.6).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Вороновиця Вінницького району Вінницької області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , а/з № 165 зареєстровано 01 серпня 2024 року Вороновицькою селищною радою Вінницького району Вінницької області (а.с.5).

ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася ОСОБА_3 , матір`ю є ОСОБА_9 та батько вказаний зі слів матері на підставі ст. 135 СК України ОСОБА_4 (а.с. 7,8).

Факт проживання, як однієї сім`ї заявниці з ОСОБА_2 ще з 2012 року, без реєстрації шлюбу, в АДРЕСА_1 , які мали всі права та обов`язки, як подружжя, займалися спільно господарством, мали спільні витрати, разом виховували дітей підтверджено також актом від 09.08.2024 року (а.с.20).

В даний час ОСОБА_1 не отримує відповідні виплати в зв`язку з втратою годувальника й пенсію на дітей померлого ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної військової адміністрації від 01.08.2024 року за № 3550 та довідкою Головного управління Пенсійного фонду України від 01.08.2024 року за № 288 (а.с. 16,17, 18-19).

Згідно ч. 2ст. 315 ЦПК Українив судовомупорядку можутьбути встановленіфакти,від якихзалежить виникнення,зміна абоприпинення особистихчи майновихправ фізичнихосіб,якщо закономне визначеноіншого порядкуїх встановлення.

В силу ст. ст.15,16 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.

Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.

Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи за заявою фізичних осіб про встановлення фактів, якщо встановлення фактів не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, і чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення. Відповідно до змісту ч. 1, ч. 2 ст. 121 СК України, права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду. Згідно ч.ч. 1, 2 ст.128 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу. Відповідно до ч. 1 ст. 128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено ст. 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Частина 3 статті 128 СК України вказує, що позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Судом встановлено,що відповіднодо копіїсвідоцтва пронародження серії НОМЕР_3 від 20.02.2018року доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 записано згідно ст. 135 СК України, батько її записаний зі слів матері - ОСОБА_4 (а.с.8).

Відповідно до ст. 130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України. Відповідно дост. 135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень проводиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою. Пленум Верховного Суду України в п. 15 постанови № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказав, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини. Згідно з пунктом 7 постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року № 3, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК України. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи. Усі вони беруть участь у справі як заявники, а органи опіки та піклування й інші особи (залежно від обставин справи) - як заінтересовані особи. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального Кодексу України. Із належних доказів судом встановлено, що заявник є особою, яка має право звертатись із вказаною заявою, оскільки її донька ОСОБА_3 є донькою ОСОБА_2 , який помер, проте не перебував у зареєстрованому шлюбі з нею на момент народження дитини, і тому вона просить встановити факт батьківства. У пункті 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.06.2006 року № 3 роз`яснюється, що за нормою статей213,215 ЦПК України, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено). Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Доказами походження дитини від певної особи можуть бути будь-які фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері й особи, яку та вважає батьком дитини, ведення ними спільного господарства до народження останньої, або спільне її виховання чи утримання, визнання особою батьківства, а також інші обставини, що засвідчують походження дитини від певної особи. Спільне проживання та ведення спільного господарства може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо). Батьківство може бути визнано особою як у період вагітності матері (наприклад, висловлення бажання мати дитину, піклування про матір майбутньої дитини тощо), так і після народження дитини. Вказані обставини та інші обставини, що стосуються справи, можуть бути підтверджені поясненнями сторін і третіх осіб, показаннями свідків, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів. Зокрема, доказами визнання батьківства можуть бути листи, заяви, анкети, інші документи, а також показання свідків, пояснення самих сторін, які достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства. Спільне проживання та ведення спільного господарства в зазначених випадках може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо). Припинення цих відносин до народження дитини може бути підставою для відмови в позові лише у випадках, коли це сталося до її зачаття. Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 17 лютого 2021 року у справі № 373/2257/18 (провадження N 61-15136св20) та постанові Верховного Суду від 11.12.2019 у справі № 201/3963/16-ц). З врахуванням досліджених письмових доказів, суд вважає, що факт, який просить встановити заявник, підтверджений. Встановлення факту батьківства має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне їй для захисту її прав неповнолітньої доньки. Відповідно до норм статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні (стаття 263 ЦПК України). Відповідно до ч. 7ст. 294 ЦПК України,при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом. Керуючись Пленумом Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року; Пленумом Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного Кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» № 3 від 15 травня 2006 року; статтями 121, 125, 128, 130, 135 СК України; статтями 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 128, 258, 259, 263-265, 293, 315-319, 352, 354, 355 ЦПК України; суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 - задоволити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 був рідним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Відомості про учасників:

заявник ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 ;

заінтересована особа УПСЗН Вінницької РВА, адреса: м. Вінниця, вул. Г.Нарбута, 10А.

Повний текст судового рішення виготовлено 07.02.2025.

Суддя Оксана БОНДАРЕНКО

СудВінницький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення07.02.2025
Оприлюднено10.02.2025
Номер документу124996474
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —128/5046/24

Рішення від 07.02.2025

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 30.12.2024

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні