ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" січня 2025 р. м. Одеса Справа № 916/3630/23(916/4654/24)Господарський суд Одеської області у складі судді Райчевої Світлани Іванівни,
при секретарі судового засідання Богданова М.В.
дослідивши матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ (73000, м. Херсон, вул. Перекопська, 178; код ЄДРПОУ: 42117825)
до відповідача: Дочірнього підприємства Теплотехсервіс товариства з обмеженою відповідальністю Група компаній Теплотехніка (73008, Херсонська обл., м. Херсон, пров. Смоленський, 2 а; код ЄДРПОУ: 34457654),
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні Позивача: Акціонерне товариство „ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО (73000, м. Херсон, вул. Пестеля, 5; код ЄДРПОУ: 05396638), розпорядника майном Товариства з обмеженою відповідальністю „Херсонська обласна енергопостачальна компанія
про стягнення 396 474, 36 грн.
За участю:
від Позивача: адвокат Михайленко В.В.
від Відповідача: не з`явився;
Суть спору.
Товариство з обмеженою відповідальністю Херсонська обласна енергопостачальна компанія звернулось до Господарського суду Одеської області із позовом до Дочірнього підприємства Теплотехсервіс товариства з обмеженою відповідальністю Група компаній Теплотехніка про стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію у розмірі 396 474, 36 грн.
Процесуальні дії Суду.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 29.10.2024р. відкрито провадження у справі №916/4654/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ до відповідача Дочірнього підприємства Теплотехсервіс товариства з обмеженою відповідальністю Група компаній Теплотехніка про стягнення 396 474, 36 грн. Справу постановлено розглядати у межах справи №916/3630/23 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю „Херсонська обласна енергопостачальна компанія, за правилами загального позовного провадження із присвоєнням справі №916/3630/23(916/4654/24). До участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні Позивача залучено Акціонерне товариство „ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО, розпорядника майном Товариства з обмеженою відповідальністю „Херсонська обласна енергопостачальна компанія.
Підготовчі засідання у справі були призначені на 04.12.2024р., 18.12.2024р., 22.01.2024р. та 24.01.2025р.
24.01.2025р. господарським судом постановлено ухвалу у протокольній формі про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 31.01.2025р., про що зазначено у протоколі судового засідання.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 27.01.2024р. учасникам справи повідомлено про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 31.01.2025р.
Копію вказаної ухвали учасникам справи надіслано до їх електронних кабінетів користувача підсистеми "Електронний суд" ЄСІТС, що підтверджується відповідною довідкою суду.
Пунктом 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що днем вручення судового рішення є, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Таким чином, усі учасники справи повідомлені про розгляд справи належним чином.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, клопотання учасників справи про відкладення розгляду справи до господарського суду не надходили. Разом з тим, суд зазначає, що явка учасників справи у судове засідання була визнана не обов`язковою.
Зміст позовних вимог Позивача.
Товариство з обмеженою відповідальністю Херсонська обласна енергопостачальна компанія посилається на неналежне виконанням Відповідачем зобов`язань за Договором про постачання електричної енергії споживачу №37496520 у частині оплати вартості спожитої електричної енергії за період з листопад-грудень 2023р. та січень-лютий 2024р., у зв`язку із чим просить стягнути з Дочірнього підприємства Теплотехсервіс товариства з обмеженою відповідальністю Група компаній Теплотехніка заборгованість у розмірі 396 474, 36 грн.
Заперечення Відповідача.
Відповідач у відзиві на позовну заяві просив Суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись не те, що порядок погашення заявленої до стягнення заборгованості між Сторонами урегульовано шляхом укладання між Позивачем та Відповідачем угоду про реструктуризацію та порядок погашення заборгованості №37496520.
Обставини справи, встановлені Судом.
Законом України Про ринок електричної енергії встановлено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах (ч. 1 ст. 4). Учасниками ринку електричної енергії є, зокрема, електропостачальник та споживач (п. 96 ч. 1 ст. 1). Постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу (ч. 1 ст. 56). Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами (ч. 2 ст. 56). Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу (ч. 7 ст. 56).
Пунктом 1.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (Далі Правил, ПРРЕЕ) встановлено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до п. 3.1.1. Правил постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами.
14 червня 2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю Херсонська обласна енергопостачальна компанія (далі - ТОВ Херсонська обласна ЕК) отримано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (постанова НКРЕКП № 429 від 14.06.2018 р.), яка видана державним Регулятором Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (далі НКРЕКП).
Відповідно до Постанови НКРЕКП № 1268 від 26 жовтня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю Херсонська обласна енергопостачальна компанія є постачальником універсальних послуг у Херсонській області.
Товариство з обмеженою відповідальністю Херсонська обласна енергопостачальна компанія у відповідності із Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами роздрібного ринку електричної енергії постачає електричну енергію споживачам та виконує функції постачальника універсальних послуг на території Херсонської області.
Відповідно до п. 1.2.7. Правил постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Пунктом 13 Розділу XVII ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ Закону України Про ринок електричної енергії встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Згідно п. 1.2.15 Правил, для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
Частиною 1 ст. 633 Цивільного кодексу України встановлено, що Публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо.
Згідно ч. 1. ст. 634 Цивільного кодексу України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Позивач стверджує, що Дочірнє підприємство Теплотехсервіс товариства з обмеженою відповідальністю Група компаній Теплотехніка фактично споживало електричну енергію у листопаді-грудні 2023р. та січні-лютому 2024р., тому публічний договір про постачання електричної енергії споживачу не потребує підпису сторін, а є укладеним у встановленому вище порядку.
Також, укладення вказаного Договору між Позивачем та Відповідачем підтверджується укладанням між Сторонами угоди №37496520 про реструктуризацію та порядок погашення заборгованості, у якій Відповідачем визнано наявність та розмір заборгованості перед Позивачем у зазначеному вище періоді.
Таким чином, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" (Постачальник) та Дочірнім підприємством Теплотехсервіс товариства з обмеженою відповідальністю Група компаній Теплотехніка укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №37496520. Зазначений №37496520 це номер особового рахунку Споживача Дочірнього підприємства Теплотехсервіс товариства з обмеженою відповідальністю Група компаній Теплотехніка, який є визначальним для Постачальника для зарахування оплати за спожиту електричну енергію.
Статтею ст. 714 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно частини 1 ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Згідно наданих до матеріалів справи доказів, розмір заборгованості Дочірнього підприємства Теплотехсервіс товариства з обмеженою відповідальністю Група компаній Теплотехніка за спожиту електричну енергію за період з листопада-грудень 2023р. та січня-лютий 2024р. складав 396 474, 36 грн. Відповідач стосовно наявності вказаної заборгованості не заперечував та підтвердив її розмір.
Відповідач зазначає, що у зв`язку із наявністю заборгованості перед Позивачем за спожиту електричну енергію за період з листопада 2023р. по березень 2024р. у розмірі 469 509,21 грн. він звертався до Позивача із заявою від 12.08.2024р. про реструктуризацію заборгованості за електричну енергію.
Відповідач вказує на те, що у центрі обслуговування споживачів Позивача, йому було надано два примірники Угоди №37496520 про реструктуризацію та порядок погашення заборгованості від 20.08.2024р. з проханням підписати та повернути копії вказаної угоди на електронну адресу Позивача та додатково направити оригінал угоди нарочно в центр обслуговування споживачів. Відповідач зазначає, що вказана угода нам була підписана, скріплена печаткою та направлена Позивачу.
Крім того, Відповідач надав суду виписку з банківського рахунку, з якого вбачається оплата грошових коштів 11.09.2024р. на рахунок Позивача у розмірі 10 000, 00 грн. з призначенням платежу «Погашення заборгованості часткове за вересень 24р. за активну е/енергію за угодою №37496520 від 20.08.2024р.»
Таким чином, Відповідач наполягав на тому, що між ним та Позивачем укладено вищевказану угоду, а її умови Відповідачем виконуються.
22.01.2025р. Відповідач у судовому засіданні надав Суду для огляду оригінал Угоди №37496520 про реструктуризацію та порядок погашення заборгованості від 20.08.2024р.
Представник Позивача також ознайомлена із вказаним Документом.
З вказаної вище Угоди судом встановлено, що Відповідач визнав у повному обсязі заборгованість за спожиту електричну енергію перед Позивачем у сумі 486 758, 88 грн., яка утворилась за період споживання з 01.01.2023р. по 31.03.2024р. де 469 509, 21 грн. основний борг, 12 760, 39 грн. інфляційні втрати, 4 489, 28 грн. 3% річних.
Згідно п. 2.1. Угоди, Відповідач зобов`язався починаючи з 20.08.2024р. щомісячно протягом 12 місяців перераховувати Позивачу платіж з реструктуризованої суми, за яким наступив строк оплати, з обов`язковим перерахуванням коштів за поточне споживання активної електроенергії 100%.
У п. 2.2. Сторони узгодили графік погашення заборгованості.
Пунктом 3.2. Угоди встановлено, що у випадку недотримання Відповідачем вимог п. 2.1., 2.2. даної угоди, Позивач вправі в односторонньому порядку розірвати дану Угоду. В такому випадку Угода втрачає свою чинність з моменту направлення Боржнику письмового повідомлення.
Згідно п. 3.3. ця Угода складається у двох примірниках, по одному примірнику сторонам, кожен з яких має однакову силу і набирає чинності з дня підписання її сторонами та діє до повного погашення заборгованості.
У вищевказаному судовому засіданні Відповідач зазначив, що другий оригінал Угоди, підписаний з його сторони було передано через центр обслуговування споживачів Позивачу. Доказів такої передачі Відповідачем до суду не надано, оскільки, згідно пояснень Відповідача, він не просив представника Позивача про письмове підтвердження отримання оригіналу Угоди.
Позивач заперечував, що одержував від Відповідача другий оригінал Угоди, проте, у той же час, не заперечував отримання від Відповідача платежу у розмірі 10 000, 00 грн., у призначенні якого було посилання на вказану Угоду. Вказаний платіж було здійснено 11.09.2024. та враховано Позивачем при розрахунку Позовних вимог у справі.
З вищенаведеного господарським судом встановлено, що Позивач був обізнаний про прийняття (підписання/погодження) Відповідачем Угоди про реструктуризацію та початку здійснення платежів згідно цієї Угоди. Грошові кошти отримані від Відповідача були зараховані Позивачем у рахунок погашення заборгованості за електроенергію, за період, що був зазначений в Угоді.
Таким чином, господарським судом встановлено, що Угоду між сторонами було укладено з дати, зазначеній у цій угоді, а сторони приступили до її виконання.
З вищенаведених обставин господарським судом встановлено, що шляхом укладанням Угоди №37496520 про реструктуризацію та порядок погашення заборгованості від 20.08.2024р.Відповідач визнав наявність заборгованість перед Позивачем за Договором №37496520 у повному обсязі.
Шляхом укладання вищезазначеної угоди, Позивач та Відповідач внесли зміни до істотних умов Договору №37496520 від 01.01.2021р., у частині строків оплати заборгованості за спожиту електричну енергію.
Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Станов на дату проведення судового засідання, у матеріалах наявні докази прийняття Товариством з обмеженою відповідальністю „ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ виконання Дочірнім підприємством Теплотехсервіс товариства з обмеженою відповідальністю Група компаній Теплотехніка зобов`язань за зазначеною вище Угоди. Доказів розірвання цієї угоди у односторонньому порядку та направлення відповідного повідомлення Відповідачу Позивачем до суду не надано.
За таких обставин, господарський суд зазначає, що станом на дату проведення судового засідання, відсутнє порушене право Позивача.
Відсутність порушення прав та законних інтересів позивача є самостійною, достатньою підставою для відмови у позові (така правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 04.12.2019 у справі № 910/15262/18, від 03.03.2020 у справі № 910/6091/19).
З огляду на вищезазначені обставини, господарським судом встановлено наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог Позивача у повному обсязі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на вищезазначене, судові витрати у справі пов`язані зі сплатою судового збору суд покладає на Позивача.
Керуючись ст. ст. 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства, суд -
В И Р І Ш И В :
1. У задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 242 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку ст.ст. 254, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 05.02.2025р.
Копію рішення надіслати до електронного кабінету користувача підсистеми "Електронний суд": Товариству з обмеженою відповідальністю „ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ, Акціонерному товариству ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО, розпоряднику майном Товариства з обмеженою відповідальністю „Херсонська обласна енергопостачальна компанія арбітражному керуючому Литвиненку С.С., Дочірньому підприємству Теплотехсервіс товариства з обмеженою відповідальністю Група компаній Теплотехніка.
Суддя С.І. Райчева
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 124999896 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Райчева С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні