ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
07 лютого 2025 рокуСправа № 921/13/25УХВАЛА
про повернення заяви без розгляду
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Боровець Я.Я.
Розглянув заяву Кременецького районного комунального лісогосподарського підприємства "Кремліс" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (вх. №917 від 05.02.2025)
у справі №921/13/25
за позовом Керівника Кременецької окружної прокуратури, вул.Словацького, 6а, м. Кременець, Тернопільська область в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області , вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль в особі Кременецької міської ради, вул. Шевченка, 67, м. Кременець, Тернопільська область
до відповідача Кременецького районного комунального лісогосподарського підприємства "Кремліс" , вул. Б.Хмельницького, 12, с. Іква, Кременецький район, Тернопільська область
про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища у розмірі 71 430,27 грн.
ВСТАНОВИВ:
Керівник Кременецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області в особі Кременецької міської ради звернувся до Господарського суду Тернопільської області із позовом до відповідача Кременецького районного комунального лісогосподарського підприємства "Кремліс" про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища у розмірі 71 430,27 грн.
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.01.2025, для розгляду справи №921/13/25 визначено суддю Боровця Я.Я.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 14.01.2025 відкрито провадження у справі №921/13/25 за правилами загального позовного провадження та підготовче судове засідання призначено на 06.02.2025.
05.02.2025 Кременецьке районне комунальне лісогосподарське підприємство "Кремліс" звернулося до суду з заявою (вх. №917), згідно якої просить забезпечити проведення судового засідання 06.02.2025 у справі №921/13/25 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, відповідно до статті 197 ГПК України.
Розглянувши заяву про проведення судового засідання в режимі відеоконференції, суд зазначає наступне:
Господарським процесуальним кодексом України гарантовано право кожного на звернення до суду. Звернення до суду здійснюється шляхом подання до суду, зокрема, заяв ( стаття 4 ГПК України).
За змістом статті 169 ГПК України заяви, клопотання і заперечення подаються до суду в письмовій або усній формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Нормами статті 170 ГПК України встановлено загальні вимоги до форми та змісту заяв з процесуальних питань та наслідки недотримання таких вимог.
При цьому, письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником (частина 2 статті 170 ГПК України).
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.04.2021 у справі №910/23066/15, норми частин 1-3 ст.170 ГПК України містять загальні вимоги до всіх без виключення заяв, поданих з процесуальних питань.
Судом встановлено, що заява Кременецького районного комунального лісогосподарського підприємства "Кремліс" про проведення судового засідання в режимі відеоконференції у справі 921/13/25 (вх. №917 від 05.02.2025) надіслана на електронну адресу Господарського суду Тернопільської області.
Згідно з частиною 8 статті 42 ГПК України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника).
Одночасно, частина 2 статті 96 ГПК України передбачає, що електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис". Законом може бути передбачено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу.
Закон України "Про електронні документи та електронний документообіг" встановлює основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису та/або електронної печатки завершується створення електронного документа "Про електронні документи та електронний документообіг" (стаття 6 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг").
Згідно із статтею 1 Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", електронний підпис - електронні дані, що додаються до інших електронних даних або логічно з ними пов`язуються і використовуються підписувачем як підпис (п.15). Підписувач - фізична особа, яка створює електронний підпис (п.44).
Як слідує з даної заяви, остання не підписана (не засвідчено) електронним цифровим підписом її автора, про що свідчить Інформація загального відділу Господарського суду Тернопільської області про відсутність ЕЦП, отже поданий документ не може вважатися оригіналом електронного документа.
Отже, не вбачається можливості ідентифікувати підписувача, оскільки документи надіслані у вигляді файлу, який не скріплено електронним цифровим підписом. Оскільки оригінали документів в паперовій формі судом станом на дату постановлення ухвали не отримано, надіслані електронною поштою без електронного цифрового підпису документи не можуть вважатися офіційними та братися судом до уваги.
Враховуючи те, що заява не оформлена належним чином, підстави для її розгляду відсутні.
За змістом частини 4 статті 170 ГПК України, суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
За таких обставин, у зв`язку із відсутністю електронного цифрового підпису представника заявника, суд прийшов до висновку про повернення без розгляду заяви про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Оскільки подана заява у паперовому вигляді до суду не подавалась, а сформована в електронному вигляді, суд обмежується лише процесуальним рішенням про її повернення.
Суд, звертає увагу заявника на таке.
Відповідно до частини 7 статті 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" учасникам судового процесу на підставі судового рішення забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом. Обов`язок забезпечити проведення відеоконференції покладається на суд, який отримав судове рішення про проведення відеоконференції, незалежно від спеціалізації та інстанції суду, який прийняв таке рішення.
У відповідності до статті 197 ГПК України учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до відповідного судового засідання.
Судом встановлено, що Кременецьке районне комунальне лісогосподарського підприємство "Кремліс", звернулося до Господарського суду Тернопільської області з відповідним клопотанням 05.02.2025, а судове засідання призначено на 06.02.2025.
Отже, зазначене клопотання подано до суду за один день до проведення судового засідання у даній справі, тобто з порушенням строку, визначеного ст. 197 ГПК України.
Керуючись статями 169, 170, 197, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Кременецького районного комунального лісогосподарського підприємства "Кремліс" про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (вх.№ 917 від 05.02.2025) повернути заявнику без розгляду .
2. Роз"яснити заявнику, що оскільки заява надійшла до суду в електронному вигляді, суд не здійснює повернення документів в паперовому вигляді.
3. Копію ухвали надіслати рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення - Кременецькому районному комунальному лісогосподарському підприємству "Кремліс" , вул. Б.Хмельницького, 12, с. Іква, Кременецький район, Тернопільська область.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвалу підписано "07" лютого 2025 року.
Учасники справи можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою - https://te.court.gov.ua/sud5022.
СуддяЯ.Я. Боровець
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 125000328 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань, з них про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Боровець Я.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні