Ухвала
від 28.01.2025 по справі 922/2523/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


УХВАЛА

"28" січня 2025 р.м. ХарківСправа № 922/2523/22

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Міньковський С.В.

при секретарі судового засідання Черновою В.О.

та за участю:

представника АТ "Сенс Банк" : Дем`янець Яна Вікторівна (в режимі відеоконференції), ордер серії СА № 1054059 від 03.05.2023;

представника ПрАТ "Харківенергозбут": Шевченко Д.В., адвокат

представника боржника :Харламов Дмитро Вікторович (в режимі відеоконференції), ордер серії АЕ №1196103 від 28.04.23

розпорядника майна : арбітражний керуючий Кошовський С.В., свідоцтво

представника ГУ ДПС у Харківській області : Клюєва Н.І. - витяг з ЄДР

розглянувши заяву ГУ ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України у справі

за заявоюПриватного акціонерного товариства "Харківенергозбут" про визнання банкрутом Приватного акціонерного товариства "Харківський підшипниковий завод"

ВСТАНОВИВ:

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ТА ПІДСТАВИ ВИМОГ ЗАЯВНИКА

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 23.03.2023 відкрито провадження у справі №922/2523/22 про банкрутство Приватного акціонерного товариства Харківський підшипниковий завод. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, який передбачає зупинення виконання боржником грошових зобов`язань і зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов`язань та зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію. Введено процедуру розпорядження майном боржника. Призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Кошовського Сергія Васильовича (свідоцтво №923 від 14.05.2013).

На виконання вимог ухвали суду від 23.03.2023 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України http://www.arbitr.gov.ua/pages/157 - 24.03.2023 опубліковано повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство за номером №70275.

На адресу господарського суду після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про визнання банкрутом, в межах строку визначеного ч.1 ст.45 Кодексу України з процедур банкрутства, надійшла заява ГУ ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вх. № 9993 від 24.04.2023) з грошовими вимогами до боржника на суму 140 543 589,16 грн, з яких 132 977 075,99 грн. - основний платіж, 3 547 817,97 грн. - пені, 4 018 695,20 грн. - штраф.

Ухвалою від 26.04.2023 заяву ГУ ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника прийнято до розгляду в попередньому засіданні.

22.06.2023 та 26.06.2023 до суду від ГУ ДПС у Харківській області надійшли додаткові пояснення до заявлених вимог.

Крім того, 26.06.2023 року до суду від ГУ ДПС у Харківській області надійшла заява про уточнення відомостей у заяві про кредиторські вимоги до боржника (вх. № 16402 від 26.06.2023)

В подальшому до суду надійшла заява ГУ ДПС у Харківській області про уточнення грошових вимог (вх № 19838/23 від 27.07.2023), в якій заявник повідомив суд про повну сплату податкового боргу з рентної плати за спеціальне використання води у розмірі 111708,75 грн. Крім того, платником податків також були подані уточнюючі розрахунки з орендної плати та частково сплачено ЄСВ. На підставі цього, податковий орган просить суд визнати кредиторські вимоги у розмірі 136206839,81 грн (основний платіж 128 656 528,40 грн, штрафні санкції 4 002 493,44 грн, пеня 3 547 817,97 грн).

26.02.2024 року до суду від розпорядника майна надійшло повідомлення про розгляд грошових вимог ГУ ДПС у Харківській області, в якому арбітражний керуючий Кошовський С.В. зазначає, що ним та боржником заявлені вимоги визнані частково на суму 124 549 894,00 грн. (основний платіж 121 408 239,00 грн, штрафні санкції 451 606,78 грн, пеня 2 690 048,10грн).

29.02.2024 року до суду від ГУ ДПС у Харківській області надійшли пісьмові заперечення на відзив боржника на заяву з кредиторськими вимогами.

28.10.2024 до суду від боржника надійшли додаткові пояснення, в яких він зазначає, що визнає грошові вимоги ГУ ДПС у Харківській області частково у розмірі 124 067 222,29 грн, з яких 121 408 239,00 основний платіж (третя черга); 2 658 983,29 грн штрафні санкції та пеня.

26.11.2024 року до суду від розпорядника майна надійшло додаткове повідомлення про розгляд вимог ГУ ДПС у Харківській області, в якому він зазначає, що заявлені вимоги податкового органу визнаються частково в загальному розмірі 113 792 341,24 грн., а саме: 110 650 686,36 грн. - основний платіж; 451 606,78 грн. - штрафні санкції; 2 690 048,10 грн. - пеня. Загальна сума вимог, що не визнається, складає 22 414 516,57 грн., а саме: 8 659 415,11 грн. визначені на підставі скасованих в подальшому ППР (основний платіж 4 250 740,58 грн.; штрафні санкції 3 550 886,66 грн.; пеня 857 769,87 грн.), 2 997 548,96 грн. сума фактично плачених коштів на підставі скасованих в подальшому ППР (основний платіж), 10 757 552,50 грн. ЄСВ (основний платіж).

26.11.2024 року до суду від боржника надійшли додаткові пояснення, в яких він зазначає, що сума визнаних вимог становить: 113 792 323,24 грн, з яких: 110 650 686,36 основний платіж; 451 606,78 грн. штрафні санкції; 2 690 030,10 грн пеня. Решту заявлених вимог у розмірі 22 414 516,57 грн. не визнає, з підстав викладених у додаткових поясненнях.

27.01.2025 року від ГУ ДПС у Харківській області надав додаткові пояснення з приводу заявлених кредиторських вимог, в яких зазначив, що 31.12.2024 у зв`язку з проведенням судової ухвали по справі № 520/12479/21 сторновано податкові повідомлення рішення по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п на суму 7935308,11 грн. та з військового збору на суму 724107,00 грн. Дані суми виключено з кредиторських вимог. Також надав пояснення щодо кредиторських вимог по земельному податку та ЄСВ. З урахуванням виключення з ІКП суми зобов`язань по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п та з військового збору та більш детального аналізу нарахованого ЄСВ, надав уточнюючий розрахунок кредиторських вимог та просить суд визнати кредиторські вимоги Головного управління ДПС у Харківській області в загальній сумі 128 949 075,24 грн, у тому числі: основний платіж 125 807 438,36 грн, штрафні санкції 451 606,78 грн, пеня 2 690 030,10 грн.

Присутній в судовому засіданні представник ГУ ДПС у Харківській області підтримує уточнені заявлені вимоги, просить суд задовольнити їх.

Розпорядник майна надав додаткове повідомлення про результати розгляду кредиторських вимог ГУ ДПС у Харківській області та зазначив, що вимоги заявника визнаються частково в загальному розмірі 128 466 403,65 грн., а саме: основний платіж: 125 324 766,77 грн.; штрафні санкції: 451 606,78 грн та пеня: 2 690 030,10 грн. Не визнаються вимоги з ЄСВ у розмірі 482 671,59 грн

Представник боржника просить суд відкласти розгляд вимог ГУ ДПС у Харківській області з метою ознайомлення із останніми письмовими поясненнями податкового органу та надання відповіді на них.

Розглянувши клопотання боржника про відкладення, суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні, з огляду на наступне.

Згідно з рекомендаціями Верховного Суду від 04.03.2022 щодо особливостей здійснення правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, процесуальні строки в умовах воєнного чи надзвичайного стану, визначено як розумні.

Згідно з приписами статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів. При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Європейського Суду з прав людини у справах Савенкова проти України від 02.05.2013, Папазова та інші проти України від 15.03.2012). Європейський суд щодо тлумачення положення розумний строк в рішенні у справі Броуган (Brogan) та інші проти Сполученого Королівства роз`яснив, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.

Суд зазначає, що питання про те, що певні обставини перешкоджають розгляду справи, вирішуються судом залежно від конкретних обставин справи.

Всі ці обставини судам слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини не лише погіршує імідж нашої держави на міжнародному рівні, але й призводить до значних втрат державного бюджету.

Крім того суд наголошує, що відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Суд зауважує, що розгляд кредиторських вимог ГУ ДПС у Харківській області в попередньому судовому засіданні в даній справі триває довгий час.

Отже з метою дотримання принципу розумності строків розгляду справи у попередньому судовому засіданні, з огляду на наявність достатніх у матеріалах справи доказів для розгляду кредиторських вимог ГУ ДПС у Харківській області в даному судовому засіданні, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання боржника про відкладення розгляду справи в попередньому судовому засіданні та можливістьрозгляду кредиторських вимог заявника за наявними матеріалами справи.

Розглянувши матеріали справи, заяву ГУ ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до ПрАТ "Харківський підшипниковий завод", надані суду документи, вислухавши пояснення учасників справи, здійснивши оцінку всіх доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.

ЩОДО ПОРЯДКУ РОЗГЛЯДУ ГРОШОВИХ ВИМОГ КРЕДИТОРІВ.

Порядок звернення кредиторів із вимогами до боржника у справі про банкрутство та розгляду судом відповідних заяв регламентовані, зокрема, нормами статей 45, 46, 47, ч.1 ст. 122 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ, Кодекс).

Відповідно до положень частин 1, 3, 5 статті 45 КУзПБ:

- конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство;

- до заяви в обов`язковому порядку додаються, зокрема, документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника;

- заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.

Приписами ч.1 ст. 46 цього Кодексу передбачено, що господарський суд не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 статті 47 КУзПБ у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого ч.1 статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.

Крім того, суд вважає за необхідне звернутися до усталених правових висновків Верховного Суду стосовно порядку розгляду кредиторських вимог у справі про банкрутство, ролі та обов`язків суду на цій стадії провадження у справі про банкрутство, за якими:

- заявник сам визначає докази, які на його думку підтверджують заявлені вимоги (постанови ВС: від 26.02.2019 у справі № 908/710/18, 25.06.2019 у справі № 922/116/18, від 15.10.2019 у справі № 908/2189/17, від 24.10.2019 у справі № 910/10542/18, від 07.11.2019 у справі № 904/9024/16);

- обов`язок здійснення правового аналізу заявлених у справі кредиторських вимог, підстав виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характеру, встановлення розміру та моменту виникнення цих грошових вимог покладений на господарський суд, в провадженні якого перебуває справа про банкрутство (Постанови ВС: від 26.02.2019 у справі № 908/710/18, від 05.03.2019 у справі № 910/3353/16, від 18.04.2019 у справі № 914/1126/14, від 20.06.2019 у справі № 915/535/17, від 25.06.2019 у справі № 922/116/18, від 15.10.2019 у справі № 908/2189/17, від 24.10.2019 у справі № 910/10542/18, від 07.11.2019 у справі № 904/9024/16);

- під час розгляду заявлених грошових вимог суд користується правами та повноваженнями, наданими йому процесуальним законом; суд самостійно розглядає кожну заявлену грошову вимогу, перевіряє її відповідність чинному законодавству та за результатами такого розгляду визнає або відхиляє частково чи повністю грошові вимоги кредитора (Постанови ВС: від 26.02.2019 у справі № 908/710/18, 25.06.2019 у справі № 922/116/18, від 15.10.2019 у справі № 908/2189/17, від 24.10.2019 у справі № 910/10542/18, від 07.11.2019 у справі № 904/9024/16);

- у попередньому засіданні господарський суд зобов`язаний перевірити та надати правову оцінку усім вимогам кредиторів до боржника незалежно від факту їх визнання чи відхилення боржником (постанови ВС: від 26.02.2019 у справі № 908/710/18, від 15.10.2019 у справі № 908/2189/17, від 24.10.2019 у справі № 910/10542/18).

- завданням господарського суду у попередньому засіданні є перевірка заявлених до боржника грошових вимог конкурсних кредиторів, які можуть підтверджуватися первинними документами (угодами, накладними, рахунками, актами виконаних робіт тощо), що свідчать про цивільно-правові відносини сторін та підтверджують заборгованість боржника перед кредитором, та/або рішенням юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення такого спору (постанови ВС: від 05.03.2019 у справі № 910/3353/16, від 18.04.2019 у справі № 914/1126/14, від 20.06.2019 у справі № 915/535/17, від 25.06.2019 у справі № 922/116/18, від 15.10.2019 у справі № 908/2189/17, від 24.10.2019 у справі № 910/10542/18, від 07.11.2019 у справі № 904/9024/16).

У справі про банкрутство господарський суд не розглядає по суті спори стосовно заявлених до боржника грошових вимог, а лише встановлює наявність або відсутність відповідного грошового зобов`язання боржника шляхом дослідження первинних документів (договорів, накладних, актів тощо) та (або) рішення юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення відповідного спору (постанови Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №908/710/18, від 15.10.2019 у справі №908/2189/17).

Крім того, суд звертає увагу, що Верховний Суд у складі палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у постанові від 14.06.2023 у справі № 904/5743/20 дійшов висновку про те, що з огляду на положення статей 45 - 47 КУзПБ, податковий орган, так само як і інші конкурсні кредитори, повинен подати до господарського суду вимоги до боржника щодо його грошових зобов`язань по сплаті податків і зборів, що виникли до дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство разом з документами, що ці зобов`язання підтверджують, а господарський суд зобов`язаний розглянути всі вимоги та заперечення проти них на підставі поданих кредитором і боржником документів, оцінити правомірність цих вимог незалежно від наявності в адміністративному суді спору щодо неузгодженого податкового зобов`язання, з якого сформована кредиторська вимога податкового органу.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

Як було вказано вище, до суду надійшла заява ГУ ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вх. № 9993 від 24.04.2023) з грошовими вимогами до боржника на суму 140 543 589,16 грн, з яких 132 977 075,99 грн. - основний платіж, 3 547 817,97 грн. - пені, 4018 695,20 грн. - штраф.

В подальшому, 27.01.2025 до Господарського суду Харківської області надійшли додаткові пояснення щодо заявлених кредиторських вимог, в яких заявник уточнив заявлені вимоги та просив суд визнати вимоги на загальну суму 128 949 075,24 грн, у тому числі: основний платіж 125 807 438,36 грн, штрафні санкції 451 606,78 грн, пеня 2 690 030,10 грн., з яких:

- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості у розмірі 352082,71 грн. - основний платіж;

- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості у розмірі 420060,18 грн. - основний платіж;

- земельний податок з юридичних осіб (Харківська ТГ) у розмірі 103 289 773,60 грн., з яких 101 712 963,61 грн - основний платіж та 1576809,99 грн.- пеня.

- орендна плата з юридичних осіб (Харківська ТГ) у розмірі 10 917 998,10 грн, з яких основний платіж - 9513510,71 грн., 334607,18 грн.- штрафна санкція та 1069880,21 грн. пені;

- орендна плата з юридичних осіб (Роганська ТГ) у розмірі 23064,64 грн.;

- орендна плата з юридичних осіб (Старосалтівська ТГ) у розмірі 56390,84 грн., з яких 55465,91 грн.- основний платіж та 924,93 грн. - пеня;

- орендна плата з юридичних осіб (Чугуєвська ТГ) у розмірі 1586616,71 грн., з яких 1432723,52 грн. - основний платіж, 110407,55 грн. - штраф та 42385,64 грн. - пеня;

- рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (Харківська ТГ) у розмірі 27412,82 грн., з яких основний платіж - 22210,94 грн та 5201,88 грн штраф;

- екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (Хареівська ТГ) у розмірі 42396,70 грн, з яких 42367,37 грн.- основний платіж та 29.33 грн. пеня;

- екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (Чугуєвська ТГ) у розмірі 42396,70 грн, з яких 42367,37 грн.- основний платіж та 29.33 грн. пеня;

- надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти (Роганська ТГ) у розмірі 23786,77 грн. - основний платіж;

- надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах (Чугуєвська ТГ) у розмірі 49998,96 грн. - основний платіж;

- податок на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства (Харківська ГТ) у розмірі 1360,00 грн - штраф;

- єдиний внесок, нарахований роботодавцями на суму заробітної плати, винагороди за договором ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності (Харківська ТГ) у розмірі 12 159 204,04 грн. - основний платіж.

Оцінюючи доводи кредитора та боржника, розглянувши письмові заперечення розпорядника майна та боржника на вимоги ГУ ДПС у Харківській області, суд вважає за необхідне відзначити таке.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Суд зазначає, що розгляд та визнання грошових вимог контролюючих (податкових) органів у процедурах банкрутства здійснюється з врахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов`язань боржника згідно з вимогами ПК України, які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання, якщо такі зобов`язання виникають до моменту порушення справи про банкрутство (аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 22.09.2021 у справі № 922/1775/19, від 02.11.2021 у справі № 917/399/15, від 01.06.2022 у справі № 927/104/21 та інших).

Порядок виникнення грошових зобов`язань щодо сплати податків та зборів визначений ПК України, положеннями пунктів 1.1. та 1.3 статті 1 якого унормовано, що цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Однак, питання погашення податкового боргу з осіб, на яких поширюються процедури, визначені КУзПБ, регулюються цим Кодексом.

ПК України дає визначення грошового зобов`язання, яке є спеціальним для цілей податкового законодавства, а саме - грошове зобов`язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (п. 14.1.39. ПК України).

Податкове зобов`язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (пп. 14.1.156 п.14.1 ст. 14 ПК України).

Податкове повідомлення-рішення - це письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності (пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Згідно з підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України пенею є сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та несплачена у встановлені законодавством строки.

Відповідно до підпункту 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з пунктом 31.1 статті 31 ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Строки сплати податкового зобов`язання встановлені статтею 57 ПК України, пунктом 57.3 якої передбачено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Таким чином, у разі несплати платником податків протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення або ж закінчення процедури його оскарження, визначених контролюючим органом грошових зобов`язань такі податкові зобов`язання вважаються узгодженими. Факт узгодження податкового зобов`язання має наслідком обов`язок платника податку сплатити таке зобов`язання у встановлений законом строк.

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) (абзац перший пункту 111.2 статті 111 ПК України). Згідно з пунктом 112.5 статті 112 ПК України підставою для притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення та стягнення штрафу є податкове повідомлення-рішення, що відповідає вимогам, визначеним пунктом 58.1 статті 58 цього Кодексу.

Згідно з підпунктом 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 102.1. статті 102 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Згідно з пунктом 102.4. цієї статті у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Враховуючи викладене, надаючи правову кваліфікацію заявленим грошовим вимогам, суд зазначає про наступне, що у боржника існує податковий борг, а саме:

ПОДАТОК НА НЕРУХОМЕ МАЙНО, ВІДМІННЕ ВІД ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ, СПЛАЧЕНИМИ ЮРИДИЧНИМИ ОСОБАМИ, ЯКІ Є ВЛАСНИКАМИ ОБЄКТІВ НЕЖИТЛОВОЇ НЕРУХОМОСТІ (ХАРКІВСЬКА ТГ).

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- податкової декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9029912187 від 18.02.2021 року термін сплати 31.01.2022 року у сумі 461167,20 грн.; сплачено 120525,14 грн, до сплати 340642,06 грн.;

- податкової декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9033058962 від 16.02.2022 року термін сплати 29.04.2022 року у сумі 2860,17 грн.;

- податкової декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9033058962 від 16.02.2022 року термін сплати 29.07.2022 року у сумі 2860,17 грн.;

- податкової декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9033058962 від 16.02.2022 року термін сплати 31.10.2022 року у сумі 2860,17 грн.;

- податкової декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9033058962 від 16.02.2022 року термін сплати 31.01.2023 року у сумі 2860,14 грн.;

Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 352082,71 грн - основний платіж.

Розпорядник майна та боржник визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.

Судом встановлено, що заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченими юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості (Харківська ТГ) підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковими деклараціями та відповідним розрахунком. Декларації набули статусу боргу 2022-2023 року, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. З огляду на вищевикладене, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області в цій частині у загальному розмірі 352082,71грн. (основний платіж) обґрунтованими та доведеними належними доказами.

ПОДАТОК НА НЕРУХОМЕ МАЙНО, ВІДМІННЕ ВІД ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ, СПЛАЧЕНИМИ ЮРИДИЧНИМИ ОСОБАМИ, ЯКІ Є ВЛАСНИКАМИ ОБ`ЄКТІВ НЕЖИТЛОВОЇ НЕРУХОМОСТІ (СТАРОСАЛТІВСЬКА ТГ).

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- податкової декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9029909619 від 18.02.2021 року термін сплати 31.01.2022 року у сумі 91149,00 грн.; сплачено 66067,82 грн, до сплати 25081,18 грн.;

- податкової декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9033066155 від 16.02.2022 року термін сплати 29.04.2022 року у сумі 98744,78 грн.;

- податкової декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9033066155 від 16.02.2022 року термін сплати 29.07.2022 року у сумі 98744,78 грн.;

- податкової декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9033066155 від 16.02.2022 року термін сплати 31.10.2022 року у сумі 98744,78 грн.;

- податкової декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9033066155 від 16.02.2022 року термін сплати 30.01.2023 року у сумі 98744,66 грн.

Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 420060,18 грн - основний платіж.

Розпорядник майна та боржник визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.

Судом встановлено, що заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченими юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості (Старосалтівська ТГ) підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковими деклараціями та відповідним розрахунком. Декларації набули статусу боргу 2022-2023 року, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. З огляду на вищевикладене, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області в цій частині у загальному розмірі 420060,18 грн (основний платіж) обґрунтованими та доведеними належними доказами.

ОРЕНДНА ПЛАТА З ЮРИДИЧНИХ ОСІБ (РОГАНСЬКА ТГ) :

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- податковий розрахунок земельного податку № 9029920819 від 18.02.2021 року, термін сплати 30.08.2021 року, нараховано 4502,02 грн, сплачено 3947,47 грн., до сплати 554,55 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029920819 від 18.02.2021 року, термін сплати 30.09.2021 року у розмірі 4502,02 грн.

- податковий розрахунок земельного податку № 9029920819 від 18.02.2021 року, термін сплати 01.11.2021 року у розмірі 4502,02 грн.

- податковий розрахунок земельного податку № 9029920819 від 18.02.2021 року, термін сплати 30.11.2021 року у розмірі 4502,02 грн.

- податковий розрахунок земельного податку № 9029920819 від 18.02.2021 року, термін сплати 30.12.2021 року у розмірі 4502,02 грн.

- податковий розрахунок земельного податку № 9029920819 від 18.02.2021 року, термін сплати 30.01.2022 року у розмірі 4502,01 грн.

Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 23064,64 грн - основний платіж.

Розпорядник майна та боржник визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.

Судом встановлено, що заборгованість по податку з орендної плати з юридичних осіб (Роганська ТГ) підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаною податковою декларацією плати за землю та відповідним розрахунком. Декларації набули статусу боргу 2021-2022 року, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. З огляду на вищевикладене, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області в цій частині у загальному розмірі 23064,64 грн (основний платіж) обґрунтованими та доведеними належними доказами.

ОРЕНДНА ПЛАТА З ЮРИДИЧНИХ ОСІБ (СТАРОСАЛТІВСЬКА ТГ) :

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- податковий розрахунок земельного податку № 9033152754 від 16.02.2022 року, термін сплати 30.12.2022 року, нараховано 9482,75 грн, сплачено 4275,43 грн., до сплати 5207,32 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9137544804 від 25.07.2022 року, термін сплати 30.12.2022 року у розмірі 9482,75 грн.

- податковий розрахунок земельного податку № 9033152754 від 16.02.2022 року, термін сплати 30.01.2023 року у розмірі 9482,76 грн.

- податковий розрахунок земельного податку № 9137544804 від 25.07.2022 року, термін сплати 30.01.2023 року у розмірі 9482,76грн.

- податковий розрахунок земельного податку № 9029037627 від 20.02.2023 року, термін сплати 02.03.2023 року у розмірі 10905,16 грн.

- податковий розрахунок земельного податку № 9029037627 від 20.02.2023 року, термін сплати 30.03.2023 року у розмірі 10905,16 грн.

- пеня відповідно до ст.129 ПК України у розмірі 924,93 грн.

Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 56390,84 грн, з яких 55465,91 грн. - основний платіж та 924,23 грн. пені.

Розпорядник майна та боржник визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.

Судом встановлено, що основна заборгованість по податку з орендної плати з юридичних осіб (Старосалтівська ТГ) підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковими деклараціями плати за землю та відповідним розрахунком. Декларації набули статусу боргу 2022-2022 року, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. Пеня у розмірі 924,93 грн нарахована відповідно до вимог ст. 129 ПК України, що підтверджується відповідним розрахунком, який був доданий до матеріалів заяви 26.06.2023 року.

Таким чином, заявлені вимоги ГУ ДПС у Харківській області з податку з орендної плати з юридичних осіб (Старосалтівська ТГ) у загальному розмірі 56390,84 грн. підтверджені належними доказами та визнаються судом.

ОРЕНДНА ПЛАТА З ЮРИДИЧНИХ ОСІБ (ЧУГУЄВСЬКА ТГ) :

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- податковий розрахунок земельного податку № 9025857871 від 19.02.2019 року, термін сплати 30.11.2019 року, нараховано 54876,75 грн, сплачено 48948,58 грн., до сплати 5928,17 грн;

- податковий розрахунок земельного податку № 9025857871 від 19.02.2019 року, термін сплати 30.12.2019 року у розмірі 54876,75 грн;

- податковий розрахунок земельного податку № 9025857871 від 19.02.2019 року, термін сплати 30.01.2020 року у розмірі 54876,70 грн;

- податковий розрахунок земельного податку № 9029021167 від 19.02.2020 року, термін сплати 01.03.2020 року у розмірі 54876,75 грн;

- податковий розрахунок земельного податку № 9029021167 від 19.02.2020 року, термін сплати 30.03.2020 року у розмірі 54876,75 грн;

- податковий розрахунок земельного податку № 9029021167 від 19.02.2020 року, термін сплати 30.04.2020 року у розмірі 54876,75 грн;

- податковий розрахунок земельного податку № 9029021167 від 19.02.2020 року, термін сплати 29.06.2020 року у розмірі 54876,75 грн;

- податковий розрахунок земельного податку № 9029021167 від 19.02.2020 року, термін сплати 30.06.2020 року у розмірі 54876,75 грн;

- податковий розрахунок земельного податку № 9029021167 від 19.02.2020 року, термін сплати 30.07.2020 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029021167 від 19.02.2020 року, термін сплати 30.08.2020 року у розмірі 54876,75 грн.

- податковий розрахунок земельного податку № 9029021167 від 19.02.2020 року, термін сплати 30.09.2020 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029021167 від 19.02.2020 року, термін сплати 30.10.2020 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029021167 від 19.02.2020 року, термін сплати 30.11.2020 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029021167 від 19.02.2020 року, термін сплати 30.12.2020 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029021167 від 19.02.2020 року, термін сплати 01.02.2021 року у розмірі 54876,7 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029923156 від 18.02.2021 року, термін сплати 02.03.2021 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029923156 від 18.02.2020 року, термін сплати 30.03.2021 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029923156 від 18.02.2020 року, термін сплати 30.04.2021 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029923156 від 18.02.2020 року, термін сплати 30.04.2021 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029923156 від 18.02.2020 року, термін сплати 30.05.2021 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029923156 від 18.02.2020 року, термін сплати 30.06.2021 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029923156 від 18.02.2020 року, термін сплати 30.07.2021 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029923156 від 18.02.2020 року, термін сплати 30.08.2021 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029923156 від 18.02.2020 року, термін сплати 30.09.2021 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029923156 від 18.02.2020 року, термін сплати 30.11.2021 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029923156 від 18.02.2020 року, термін сплати 30.12.2021 року у розмірі 54876,75 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9029923156 від 18.02.2020 року, термін сплати 30.01.2022 року у розмірі 54876,7 грн

- штрафні санкції (за невчасну плату) за податковим повідомленням-рішенням від 17.12.2021 у сумі 110407,55 грн відповідно до акту перевірки від 22.11.2021 про результати камеральної перевірки;

- пеня (ст.129 ПК України) на податкові зобов`язання, визначені платником податків у разі їх несвоєчасної сплати задекларованих самостійно платником податків у сумі 42385,64 грн.

Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 1 585 516,71 грн, з яких 1 432 723,52 грн - основний платіж, 110407,55 грн- штрафна санкція та 42385,64 грн. пені.

Розпорядник майна визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.

Боржник в наданих до суду поясненнях від 25.11.2024 зазначає, що не визнає земельний податок (Чугуївська ТГ податковий розрахунок № 9025857871 від 19.02.2019). Заперечуючи проти визнання вищевказаних вимог, вказує на те, що АТ "ХАРП" було здійснено оплату у загальному розмірі 2997548,96 грн за зобов`язаннями (з податку на доходи фізичних осіб та військовий збір) нарахованими на підставі ППР №00038920718, ППР №00038910718, які в подальшому були скасовані. Отже сума оплат за вищевказаними ППР підлягає зарахуванню в погашення інших податкових зобов`язань боржника відповідно до хронології їх виникнення відповідно до п. 87.9 ст. 87 ПК України. Таким чином земельний податок (Чугуївська ТГ податковий розрахунок № 9025857871 від 19.02.2019) покривається повністю сумою переплати.

В наданих до суду поясненнях від 27.01.2025 року ГУ ДПС у Харківській області зазначає, що за даними Інформаційної комунікаційної системи (далі ІКС) "Податковий блок" сплата АТ "ХАРП" у сумі 2 997 548,96 грн по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п та військового збору (Харківська ТГ) відповідно до ППР № 00038920718 від 23.03.2021 та ППР № 00038910718 від 23.03.2021 відсутня. Якщо боржник враховує суму з розрахунку ГУ ДПС у Харківській області по податку на доходи в столбці «сплачено» - 2 869 140,32 грн та по військовому збору 128 408,64 грн, то ці суми не сплачені, а сторновано податкове повідомлення рішення № 00140640718 та № 00140630718 від 16.07.2021, у зв`язку з запізненням надходження судової ухвали по справі 520/12479/21 від 30.07.2021.

Судом встановлено, що основна заборгованість по податку з орендної плати з юридичних осіб (Чугуєвська ТГ), штраф та пеня підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковими деклараціями плати за землю, податковим повідомленням-рішенням від 17.12.2021, відповідним розрахунком. Декларації та податкове повідомлення-рішення набули статусу боргу 2019-2022 року.

Щодо перших п`яти платежів (з 30.11.2019 року по 30.03.2020) суд зазначає, що строк для звернення не є пропущеним з огляду на наступне.

Як вже було зазначено, згідно з пунктом 102.4 ПК України у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу.

Законом України від 17 березня 2020 року № 533-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (набрав чинності 18 березня 2020 року) підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено, зокрема, пунктом 52-2, яким, серед іншого, встановлено, що на період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

В подальшому процитована норма пункту 52-2 Підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України змінена Законом України від 13 травня 2020 року № 591-IX, а саме слова та цифри "по 31 травня 2020 року" замінено цифрами та словами "по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України від 03 березня 2022 року №2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану", який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнений пунктом 69, зокрема підпунктом 69.9 установлено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

12 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (далі - Закон № 2260-IX, набрав чинності 27 травня 2022 року), який зупинив дію пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України на період дії воєнного, надзвичайного стану, а також доповнив статтю 102 пунктом 102.9 такого змісту: " 102.9. На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи".

Законом України від 03 листопада 2022 року № 2719-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо приватизації державного і комунального майна, яке перебуває у податковій заставі, та забезпечення адміністрування погашення податкового боргу" (набрав чинності 25 листопада 2022 року) пункт 69.9 доповнено абзацом п`ятим, за змістом якого для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема, строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб`єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов`язань згідно із статтею 116 цього Кодексу.

Надалі, Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" (набрав чинності 01 серпня 2023 року) пункт 102.9 статті 102 виключено, а пункт 69 підрозділу 10 доповнено підпунктом 69.40. такого змісту:

"Тимчасово з 1 серпня 2023 року контролюючі органи не здійснюють передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу заходи з погашення податкового боргу, що виник до 24 лютого 2022 року:

1) щодо платників податків - суб`єктів господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку тимчасової окупації є тимчасово окуповані Російською Федерацією території України, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація, а у випадку зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;

2) щодо платників податків - суб`єктів господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку бойових дій є території, на яких ведуться активні бойові дії, - до останнього числа місяця, в якому було завершено бойові дії на відповідних територіях, а у випадку зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;

3) щодо платників податків - суб`єктів господарювання, податкова адреса яких станом на дату початку можливих бойових дій є території можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій на відповідних територіях, а у випадку зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження;

4) щодо платників податків - фізичних осіб (у тому числі осіб, які провадять незалежну професійну діяльність), місцем проживання яких є тимчасово окуповані Російською Федерацією території України або території, на яких ведуться активні бойові дії, або території можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація або завершені бойові дії, або припинена можливість бойових дій на відповідних територіях.

Установити, що для платників податків, стосовно яких контролюючим органом не застосовуються заходи стягнення згідно з цим підпунктом, зупиняється перебіг строків давності, визначених пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу".

Отже, враховуючи вищенаведене правове регулювання, перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (в тому числі й щодо строків здійснення заходів з погашення податкового боргу) зупинявся:

- з 18 березня 2020 року по 17 березня 2022 року - відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України для всіх платників податків;

- з 07 березня 2022 року по 24 листопада 2022 року - відповідно до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України для всіх платників податків;

- з 17 березня 2022 року по 01 серпня 2023 року - відповідно до пункту 102.9 статті 102 Кодексу, при цьому в період з 17 березня 2022 року по 27 травня 2022 року норма діяла без виключень, а з 27 травня 2022 року по 01 серпня 2023 року - з виключеннями щодо випадків, передбачених Податкового кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 03.12.2024 у справі №910/467/22.

Таким чином з огляду на зупинення перебігу строків давності, визначених пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу, такий строк не є пропущеним.

Щодо інших платежів (з 30.04.2020 та надалі) строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним.

Стосовно заперечень боржника в частині невизнання земельного податку (Чугуївська ТГ податковий розрахунок № 9025857871 від 19.02.2019) та зарахування суми оплат по ППР № 00038920718, №00038910718 від 23.03.2021 в рахунок оплати податкових зобов`язань по земельному податку, суд зазначає, що під час розгляду заявлених грошових вимог суд користується правами та повноваженнями, наданими йому процесуальним законом. До компетенції суду, який розглядає заяву із грошовими вимогами до боржника в рамках справи про банкрутство, не входить зарахування суми оплат за одним податковим зобов`язанням в рахунок оплати іншого. Суд звертає увагу на те, що умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені передбачені ст. 43 Податкового кодексу України. Крім того, як зазначив ГУ ДПС у Харківської у письмових поясненнях, фактичної сплати 2997548,96 грн по податку на доходи фізичних осіб, не відбулось, доказів протилежного АТ "ХАРП" не надано.

З огляду на вищевикладене, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області в цій частині у загальному розмірі 1 585 516,71 грн, з яких 1 432 723,52 грн - основний платіж, 110407,55 грн - штрафна санкція та 42385,64 грн. пені.

ОРЕНДНА ПЛАТА З ЮРИДИЧНИХ ОСІБ (ХАРКІВСЬКА ТГ) :

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- податковий розрахунок земельного податку № 9029924472 від 18.02.2019 року, термін сплати 30.06.2021 року, нараховано 242167,00 грн, сплачено 235377,74 грн., до сплати 6789,26 грн;

- податковий розрахунок земельного податку № 9029924472 від 18.02.2019 року термін сплати 30.07.2021, 30.08.2021, 30.09.2021, 30.10.2021, 30.11.2021, 30.12.2021, 31.01.2022 термін до сплати разом 1 695 168,94 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9033191518 від 16.02.2021 року, термін сплати 02.03.2022, 30.03.2022, 03.05.2022, 30.05.2022, 30.06.2022, 01.08.2022, 30.08.2022, 30.09.2022, 30.10.2022, 30.11.2022, 30.12.2022, 30.01.2023 до сплати 3 196 604,33 грн

- податковий розрахунок земельного податку № 9137546178 від 25.07.2022 року, термін сплати 25.07.2022, 01.08.2022, 30.08.2022, 30.09.2022, 30.10.2022, 30.11.2022, 30.12.2022, 30.01.2023 до сплати 2 663 836,95 грн

- податкове повідомлення- рішення №0000761400 від 30.11.2016 року у розмірі 334607,18 грн(штраф), яке підтверджене Постановою другого апеляційного суду від 16.01.2023 року у справі №820/125/17

- податкове повідомлення- рішення №0000761400 від 30.11.2016 року у розмірі 1338428,73 грн, яке підтверджене Постановою другого апеляційного суду від 16.01.2023 року у справі №820/125/17.

- податковий розрахунок земельного податку № 9029154665 від 20.02.2023 року, термін сплати 02.03.2023, 30.03.2023 до сплати 612682,50 грн

- пеня (ст.129 ПК України) на податкові зобов`язання, визначені платником податків у разі їх несвоєчасної сплати задекларованих самостійно платником податків у сумі 1069880,21 грн.

Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 10 917 998,10 грн, з яких 9 513 510,71 грн - основний платіж, 334 607,18 грн - штрафна санкція та 1069880,21 грн. пені.

Розпорядник майна та боржник визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.

Дослідивши матеріали заяви, судом встановлено, що основна заборгованість з податку орендної плати підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковими деклараціями плати за землю, відповідним розрахунком, податковими повідомленням-рішеннями, Постановою другого апеляційного суду від 16.01.2023 року у справі №820/125/17. Податкові декларації з плати за землю набули статусу боргу 2021-2023 року. Строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу), щодо основного боргу не є пропущеним. Отже, грошові вимоги з податку орендної плати з юридичних осіб в частині основного боргу та штрафу є обґрунтованими та підтверджені належними доказами

Щодо нарахованої пені.

Відповідно до наданого до суду розрахунку пені, доданого до заяви ГУ ДПС у Харківській області від 26.06.2023 року, податковим органом була нарахована пеня у загальному розмірі 1 069 880,21 грн. :

1) за податковою декларацією №9002358343, дата реєстрації - 27.01.2014:

- граничний день сплати - 30.01.2015 року; заниження податкового зобов`язання : 38541,59 грн; період нарахування за період з 31.01.2015 по 31.03.2023 у розмірі 42205,50 грн.;

- граничний день сплати - 30.12.2014року; заниження податкового зобов`язання : 38541,55 грн; період нарахування за період з 31.12.2014 по 31.03.2023 у розмірі 42755,43 грн.

- граничний день сплати - 30.12.2014 року; заниження податкового зобов`язання : 38541,55 грн; період нарахування за період з 31.12.2014 по 31.03.2023 у розмірі 42755,43 грн.

- граничний день сплати - 01.12.2014 року; заниження податкового зобов`язання : 38541,55 грн; період нарахування за період з 02.12.2014 по 30.03.2023 у розмірі 43269,88 грн.

- граничний день сплати - 30.10.2014 року; заниження податкового зобов`язання : 38541,55 грн; період нарахування за період з 31.10.2014 по 31.01.2023 у розмірі 43812,85 грн.

- граничний день сплати - 30.09.2014 року; заниження податкового зобов`язання : 38541,55 грн; період нарахування за період з 01.10.2014 по 31.01.2023 у розмірі 44288,02 грн.

- граничний день сплати - 01.09.2014 року; заниження податкового зобов`язання : 38541,55 грн; період нарахування за період з 01.09.2014 по 31.01.2023 у розмірі 44747,35 грн.

- граничний день сплати - 30.07.2014 року; заниження податкового зобов`язання : 38541,55 грн; період нарахування за період з 31.07.2014 по 31.01.2023 у розмірі 45270,04 грн.

- граничний день сплати - 01.07.2014 року; заниження податкового зобов`язання : 38541,55 грн; період нарахування за період з 02.07.2014 по 31.01.2023 у розмірі 45672,36 грн.

- граничний день сплати - 30.05.2014 року; заниження податкового зобов`язання : 38541,55 грн; період нарахування за період з 02.06.2014 по 31.01.2023 у розмірі 46033,49 грн.

- граничний день сплати - 30.04.2014 року; заниження податкового зобов`язання : 38541,55 грн; період нарахування за період з 05.05.2014 по 31.01.2023 у розмірі 46370,54 грн.

- граничний день сплати - 31.03.2014 року; заниження податкового зобов`язання : 38541,55 грн; період нарахування за період з 01.04.2014 по 31.01.2023 у розмірі 46726,60 грн.

- граничний день сплати - 03.03.2014 року; заниження податкового зобов`язання : 38541,55 грн; період нарахування за період з 04.03.2014 по 31.01.2023 у розмірі 46957,22 грн.

2) за податковою декларацією №9013533321, дата реєстрації : 12.02.2015; граничний день сплати - 01.02.2016 року; заниження податкового зобов`язання : 48138,38 грн; період нарахування за період з 02.02.2016 по 31.01.2023 у розмірі 37655,76 грн.

- граничний день сплати - 30.12.2015 року; заниження податкового зобов`язання : 48138,4 грн; період нарахування за період з 31.12.2015 по 31.01.2023 у розмірі 38801,76 грн.

- граничний день сплати - 30.11.2015 року; заниження податкового зобов`язання : 48138,4 грн; період нарахування за період з 01.12.2015 по 31.01.2023 у розмірі 39486,29 грн.

- граничний день сплати - 30.10.2015 року; заниження податкового зобов`язання : 48138,4 грн; період нарахування за період з 02.11.2015 по 31.01.2023 у розмірі 40856,01 грн.

- граничний день сплати - 30.09.2015 року; заниження податкового зобов`язання : 48138,4 грн; період нарахування за період з 01.102015 по 31.01.2023 у розмірі 41970,18 грн.

- граничний день сплати - 31.08.2015 року; заниження податкового зобов`язання : 48138,4 грн; період нарахування за період з 01.09.2015 по 31.01.2023 у розмірі 43204,63 грн.

- граничний день сплати - 31.07.2015 року; заниження податкового зобов`язання : 48138,4 грн; період нарахування за період з 31.07.2015 по 31.01.2023 у розмірі 44704,97 грн.

- граничний день сплати - 31.06.2015 року; заниження податкового зобов`язання : 48138,4 грн; період нарахування за період з 01.07.2015 по 31.01.2023 у розмірі 46129,34 грн.

- граничний день сплати - 02.06.2015 року; заниження податкового зобов`язання : 48138,4 грн; період нарахування за період з 03.06.2015 по 31.01.2023 у розмірі 47458,75 грн.

- граничний день сплати - 30.04.2015 року; заниження податкового зобов`язання : 48138,4 грн; період нарахування за період з 05.05.2015 по 31.01.2023 у розмірі 48835,64 грн

- граничний день сплати - 30.03.2015 року; заниження податкового зобов`язання : 48138,4 грн; період нарахування за період з 31.03.2015 по 31.01.2023 у розмірі 50497,40 грн

- граничний день сплати - 02.03.2015 року; заниження податкового зобов`язання : 48138,4 грн; період нарахування за період з 03.03.2015 по 31.01.2023 у розмірі 51810,20 грн

Пунктом 129.9. Податкового кодексу України передбачено, що пеня не нараховується, а нарахована пеня підлягає анулюванню в таких випадках: 129.9.1. закінчення 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків.

Тобто вказаною вище статтею передбачено, що грошові вимоги у сумі нарахованої контролюючим органом пені можуть бути заявлені до боржника у справі про банкрутство до їх анулювання, отже відповідно до спливу 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до Податкового кодексу України виникло право нарахувати пеню платнику податків.

Контролюючий орган має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання (п.102.1 Податкового кодексу України).

Пунктом 102.4. Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу.

З наведеного слідує, що Головним управлінням ДПС у Харківській області з заявлені вимоги по пені у загальному розмірі 1 069 880,21 грн після спливу строку давності (1095-денний строк) для стягнення податкового боргу, визначеного статтею 102 ПК України. При чому суд зазначає, що зміни до Податкового кодексу України, згідно з якими зупиняється перебіг строків давності, передбачених пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, п. п. 102.3.5 п. 102.3, п. 102.9 статті 102 цього Кодексу не враховуються, оскільки ці зміни були внесенні 18.03.2020, 01.01.2021, 15.03.2022, тобто вже після спливу 1095-денного строку у цій справі щодо податкових зобов`язань боржника за вказаними вище деклараціями.

Будь-яких обґрунтованих пояснень з приводу нарахованої пені представником ГУ ДПС у Харківській області в судовому засіданні 28.01.2025 року надано не було.

За сукупністю вищенаведених обставин, суд вважає за необхідне відхилити грошові вимоги по пені у загальному розмірі 1 069 880,21 грн. як необґрунтовані.

Таким чином, заявлені вимоги ГУ ДПС у Харківській області з орендної плати з юридичних осіб у загальному розмірі 9 848 117,89 грн., з яких 9 513 510,71 грн - основний платіж, 334607,18 грн - штрафна санкція підтверджені належними доказами та визнаються судом.

ЗЕМЕЛЬНИЙ ПОДАТОК З ЮРИДИЧНИХ ОСІБ (ХАРКІВСЬКА ТГ)

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- податковий розрахунок земельного податку №9026664981 від 20.09.2019 року, термін сплати 30.12.2019 року нараховано 1 937 918,89 грн, сплачено 473499,69 грн до сплати 1464419,20 грн.

- податковий розрахунок земельного податку №9026664981 від 20.09.2019 року, термін сплати 30.01.2020 року до сплати 1 937 918,89 грн.

- податковий розрахунок земельного податку №9029019559 від 19.02.2020 року, термін сплати 01.03.2020, 30.03.2020, 30.04.2020, 29.06.2020, 30.06.2020, 30.07.2020, 31.08.2020, 30.09.2020, 30.10.2020, 31.11.2020, 30.12.2020, 01.02.2021 року до сплати 23 255 026,68 грн

- податковий розрахунок земельного податку №9029925062 від 18.02.2021 року, термін сплати 02.03.2021 30.03.2021, 30.04.2021, 31.05.2021, 30.06.2021, 30.07.2021, 30.08.2021, 30.09.2021, 01.11.2021, 30.11.2021, 30.12.2021, 31.01.2022 року до сплати 23 255 026,68 грн

- податковий розрахунок земельного податку №9033421854 від 16.02.2020 року, термін сплати 02.03.2022, 30.03.2022, 03.05.2022, 30.05.2022, 30.06.2022, 01.08.2022, 30.08.2022, 30.09.2022, 31.10.2022, 30.11.2022, 30.12.2022, 30.01.2023 року до сплати 25 580 529,36 грн

- податковий розрахунок земельного податку №9137548651 від 25.07.2022 року, термін сплати 25.07.2022, 01.08.2022, 30.08.2022, 30.09.2022, 31.10.2022, 30.11.2022, 30.12.2022, 30.01.2023 року до сплати 21 317107,80 грн

- податковий розрахунок земельного податку №9029189771 від 20.02.2023 року термін сплати 02.03.2023, 30.03.2023 до сплати 4 902 934,80 грн.

- пеня (ст.129 ПК України) на податкові зобов`язання, визначені платником податків у разі їх несвоєчасної сплати задекларованих самостійно платником податків у сумі 1576809,99 грн.

Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 103 289 773,60 грн, з яких 101 712 963,61 грн - основний платіж, 1576809,99 грн. пені.

Розпорядник майна визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.

Боржник в наданих до суду поясненнях від 25.11.2024 зазначає, що не визнає земельний податок (Харківська ТГ податковий розрахунок № 9026664981 від 20.02.2019 термін сплати 30.12.2019) в сумі 1 464 419,20 грн; земельний податок (податковий розрахунок № 9026664981 від 20.02.2019) визнається частково на суму 1 472 324,84 грн. Заперечуючи проти визнання вищевказаних вимог, вказує на те, що АТ "ХАРП" було здійснено оплату у загальному розмірі 2 997 548,96 грн за зобов`язаннями (по податку на доходи фізичних осіб та військовий збір) нарахованими на підставі ППР №00038920718, ППР №00038910718, які в подальшому були скасовані. Отже сума оплат за вищевказаними ППР підлягає зарахуванню в погашення інших податкових зобов`язань боржника відповідно до хронології їх виникнення відповідно до п. 87.9 ст. 87 ПК України.

В наданих до суду поясненнях від 27.01.2025 року ГУ ДПС у Харківській області зазначає, що за даними Інформаційної комунікаційної системи (далі ІКС) "Податковий блок" сплата АТ "ХАРП" у сумі 2 997 548,96 грн по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п та військового збору (Харківська ТГ) відповідно до ППР № 00038920718 від 23.03.2021 та ППР № 00038910718 від 23.03.2021 відсутня. Якщо боржник враховує суму з розрахунку ГУ ДПС у Харківській області по податку на доходи в столбці «сплачено» - 2 869 140,32 грн та по військовому збору 128 408,64 грн, то ці суми не сплачені, а сторновано податкове повідомлення рішення № 00140640718 та № 00140630718 від 16.07.2021, у зв`язку з запізненням надходження судової ухвали по справі 520/12479/21 від 30.07.2021.

Дослідивши матеріали заяви, судом встановлено, що основна заборгованість по земельному податку та пеня підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковими деклараціями плати за землю, відповідним розрахунком. Податкові декларації з плати за землю набули статусу боргу 2019-2022 року. Строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу), з огляду за зупинення строків на підставі пункту 52-2 Підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, не є пропущеним, про що було вказано вище.

Щодо заперечень боржника та зарахування суми оплат по ППР № 00038920718, №00038910718 від 23.03.2021 в рахунок оплати податкових зобов`язань по земельному податку, суд зазначає, що під час розгляду заявлених грошових вимог суд користується правами та повноваженнями, наданими йому процесуальним законом. До компетенції суду, який розглядає заяву із грошовими вимогами до боржника в у справи про банкрутство ( попередне засідання), не входить зарахування суми оплат за одним податковим зобов`язанням в рахунок оплати іншого. Суд звертає увагу на те, що умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені передбачені ст. 43 Податкового кодексу України. Крім того, як зазначив ГУ ДПС у Харківської у письмових поясненнях, фактичної сплати 2997548,96 грн по податку на доходи фізичних осіб, не відбулось, доказів протилежного АТ "ХАРП" не надано.

З огляду на вищевикладене, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області в цій частині у загальному розмірі 103 289 773,60 грн, з яких 101 712 963,61 грн - основний платіж, 1576809,99 грн. пені обґрунтованими та доведеними належними доказами.

РЕНТНА ПЛАТА ЗА КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ ДЛЯ ВИДОБУВАННЯ КОРИСНИХ КОПАЛИН ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНОГО ЗНАЧЕННЯ (ХАРКІВСЬКА ТГ).

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 09.11.2021, термін сплати 19.11.2021 у розмірі 11171,31 грн;

- податкові повідомлення-рішення №0024150413 від 24.01.2022 року у розмірі 4154,83 грн.

- податкові повідомлення-рішення №0023990413 від 24.01.2022 року у розмірі 1047,05 грн.

- розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин від 09.02.2022, термін сплати 21.02.2022 у розмірі 1139,63 грн;

Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 27412,82 грн, з яких основний платіж - 22210,94 грн, штрафна санкція - 5201,88 грн.

Розпорядник майна та боржник визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.

Судом встановлено, що заборгованість рентної плати за користування надрами, штраф підтверджені доданими до заяви документами, а саме вищевказаними розрахунком з рентної плати за користування надрами, податковими повідомленнями-рішеннями. Декларації та податкові повідомлення-рішення набули статусу боргу 2021-2022 року, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. З огляду на вищевикладене, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області в цій частині у загальному розмірі 27412,82 грн, з яких основний платіж - 22210,94 грн, штрафна санкція - 5201,88 грн. обґрунтованими та доведеними належними доказами.

ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК, ЯКИЙ СПРАВЛЯЄТЬСЯ ЗА ВИКИД В АТМОФЕРНЕ ПОВІТРЯ ЗАБРУДНЮЮЧИХ РЕЧОВИН СТАЦІОНАРНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ ЗАБРУДНЕННЯ (Харківська ТГ).

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- податкової декларації екологічного податку №9188941849 від 06.08.2020, термін сплати 19.08.2020 у розмірі 5883,12 грн;

- податкової декларації екологічного податку №9286680725 від 04.11.2020, термін сплати 19.11.2020 у розмірі 6011,93 грн;

- податкової декларації екологічного податку №9371999549 від 09.02.2021, термін сплати 19.02.2021 у розмірі 6473,71 грн;

- податкової декларації екологічного податку №9116523485 від 11.05.2021, термін сплати 20.05.2021 у розмірі 6225,18 грн;

- податкової декларації екологічного податку №9224246758 від 09.08.2021, термін сплати 19.08.2021 у розмірі 5541,30 грн грн;

- податкової декларації екологічного податку №9336207004 від 09.11.2021, термін сплати 19.11.2021 у розмірі 6299,08 грн;

- податкової декларації екологічного податку №9430796445 від 09.02.2022, термін сплати 21.02.2022 у розмірі 5933,05 грн;

- пеня (ст.129 ПК України) на податкові зобов`язання, визначені платником податків у разі їх несвоєчасної сплати задекларованих самостійно платником податків у сумі 29,33 грн.

Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 42396,70 грн, з яких 42367,37 грн - основний платіж та 29,33грн. пені.

Розпорядник майна та боржник визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.

Судом встановлено, що основна заборгованість екологічного податку підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковими деклараціями екологічного податку та відповідним розрахунком. Декларації набули статусу боргу 2022-2022 року, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. Пеня у розмірі 29,33 грн нарахована відповідно до вимог ст. 129 ПК України, що підтверджується відповідним розрахунком, який був доданий до матеріалів заяви 26.06.2023 року.

Таким чином, заявлені вимоги ГУ ДПС у Харківській області екологічного податку (Харківська ТГ) у загальному розмірі 42396,70 грн (з яких 42367,37 грн - основний платіж та 29,33 грн. пені) підтверджені належними доказами та визнаються судом.

ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК, ЯКИЙ СПРАВЛЯЄТЬСЯ ЗА ВИКИД В АТМОФЕРНЕ ПОВІТРЯ ЗАБРУДНЮЮЧИХ РЕЧОВИН СТАЦІОНАРНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ ЗАБРУДНЕННЯ (Чугуєвська ТГ)

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- штрафні санкції за податковим повідомленням-рішенням №0065160410 від 09.11.2022 у сумі 30,16 грн відповідно до Акту перевірки від 31.01.2022 про результати камеральної перевірки.

- штрафні санкції за податковим повідомленням-рішенням №0065140410 від 09.11.2022 у сумі 00,01 грн відповідно до Акту перевірки від 31.01.2022 про результати камеральної перевірки.

Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 30,17 грн.- штраф

Розпорядник майна та боржник визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.

Судом встановлено, що штрафні санкції підтверджені доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями, які набули статусу боргу протягом 2022 року. Строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. Таким чином, заявлені вимоги ГУ ДПС у Харківській області екологічного податку (Чугуєвська ТГ) у загальному розмірі 30,17 грн (штрафні санкції) підтверджені належними доказами та визнаються судом.

НАДХОДЖЕННЯ ВІД СКИДІВ ЗАБРУДНЮЮЧИХ РЕЧОВИН БЕЗПОСЕРЕДНЬО У ВОДНІ ОБ`ЄКТИ (РОГАНСЬКА ТГ)

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти Додаток 2 до податкової декларації екологічного податку №9188941258 від 06.08.2020, термін сплати 19.08.2020 у розмірі 5779,73 грн.

- розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти Додаток 2 до податкової декларації екологічного податку №9286685437 від 04.11.2020, термін сплати 19.11.2020 у розмірі 2871,73 грн.

- розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти Додаток 2 до податкової декларації екологічного податку №9371998704 від 09.02.2021, термін сплати 19.02.2021 у розмірі 1863,01 грн.

- розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти Додаток 2 до податкової декларації екологічного податку №9224257696 від 09.08.2021, термін сплати 19.08.2021 у розмірі 6391,41 грн.

- розрахунок за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти Додаток 2 до податкової декларації екологічного податку №9430590913 від 09.02.2022, термін сплати 21.02.2022 у розмірі 6920,89 грн.

Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 23786,77 грн (основний платіж)

Розпорядник майна та боржник визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.

Судом встановлено, що заборгованість екологічного податку підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковими деклараціями та відповідним розрахунком. Декларації набули статусу боргу 2020-2022 року, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. З огляду на вищевикладене, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області в цій частині у загальному розмірі 23786,77 грн (основний платіж) обґрунтованими та доведеними належними доказами.

НАДХОДЖЕННЯ ВІД РОЗМІЩЕННЯ ВІДХОДІВ У СПЕЦІАЛЬНО ВІДВЕДЕНИХ ДЛЯ ЦЬОГО МІСЦЯХ ЧИ НА ОБ`ЄКТАХ, КРІМ РО (ЧУГУЄВСЬКА ТГ)

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- розрахунок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах Додаток 3 до податкової декларації екологічного податку №9188946503 від 06.08.2020, термін сплати 19.08.2020 у розмірі 5565,36 грн.

- розрахунок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах Додаток 3 до податкової декларації екологічного податку №9286682575 від 04.11.2020, термін сплати 19.11.2020 у розмірі 4726,80 грн.

- розрахунок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах Додаток 3 до податкової декларації екологічного податку №9371999807 від 09.02.2021, термін сплати 19.02.2021 у розмірі 7342,80 грн.

- розрахунок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах Додаток 3 до податкової декларації екологічного податку №9224250590 від 11.05.2021, термін сплати 20.05.2021 у розмірі 7081,68 грн.

- розрахунок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах Додаток 3 до податкової декларації екологічного податку №9336208167 від 09.11.2021, термін сплати 19.11.2021 у розмірі 7431,36 грн.

- розрахунок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах Додаток 3 до податкової декларації екологічного податку №9430593484 від 09.02.2022, термін сплати 21.02.2022 у розмірі 8951,04 грн.

Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 49998,96 грн (основний платіж)

Розпорядник майна та боржник визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.

Судом встановлено, що заборгованість екологічного податку підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковими деклараціями з екологічного податку та відповідним розрахунком. Декларації набули статусу боргу 2020-2022 року, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. З огляду на вищевикладене, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області в цій частині у загальному розмірі 49998,96 грн (основний платіж) обґрунтованими та доведеними належними доказами.

ПОДАТОК НА ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВ, ЯКИЙ СПЛАЧУЮТЬ ІНШІ ПІДПРИЄМСТВА

Вищевказаний податок нарахований згідно:

- штрафні санкції за податковим повідомленням-рішенням №00/767/0416 від 18.01.2023 року у сумі 1360,00 грн, відповідно до акту перевірки від 22.12.2022 року про результати камеральної перевірки

Податкове повідомлення-рішення набули статусу боргу 2023 році, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. З огляду на вищевикладене, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області в цій частині у загальному розмірі 1360,00 грн (штрафна санкція) обґрунтованими та доведеними належними доказами.

ЄДИНИЙ ВНЕСОК, НАРАХОВАНИЙ РАБОТОДАВЦЕМ НА СУМИ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ, ВИНАГОРОДА ЗА ДОГОВОРОМ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОГО ХАРАКТЕРУ, ДОПОМОГИ ПО ТИМЧАСОВІЙ НЕПРЦЕЗДАТНОСТІ

Відповідно до пункту 2 та пункту 6 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування;

Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.

Пунктами 2, 3 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Обчислення єдиного внеску податковими органами у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до податкових органів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

У відповідності до підп. "б" п. 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов`язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку.

Відповідно до п. 54.1 статті 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Обґрунтовуючи вимоги до боржника в цій частині ГУ ДПС У Харківській області посилається на те, що заборгованість по єдиному внеску на загальну сму 12 159 203,04 грн згідно з уточненим розрахунком ГУ ДПС у Харківській області виникла на підставі самостійно поданих декларацій , а саме:

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 942916475 від 26.01.2022 року, термін сплати 09.02.2022 року у розмірі 1871600,37 грн.

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 9153901100 від 10.08.2022 року, термін сплати 10.08.2022 року у розмірі 1847589,20 грн.

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 9153901100 від 10.08.2022 року, термін сплати 10.08.2022 року у розмірі 1732104,24 грн.

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 9153901100 від 10.08.2022 року, термін сплати 10.08.2022 року у розмірі 1157383,05 грн

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 9159695388 від 15.08.2022 року, термін сплати 15.08.2022 року у розмірі 5444,03 грн

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 9159695388 від 15.08.2022 року, термін сплати 15.08.2022 року у розмірі 604827,87 грн

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 9229183056 від 02.11.2022 року, термін сплати 09.11.2022 року у розмірі 710682,51 грн

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 9229183056 від 02.11.2022 року, термін сплати 09.11.2022 року у розмірі 828278,36 грн

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 9229183056 від 02.11.2022 року, термін сплати 09.11.2022 року у розмірі 483538,66 грн

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 9304830737 від 05.02.2023 року, термін сплати 09.02.2023 року у розмірі 1014921,37 грн

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 9304830737 від 05.02.2023 року, термін сплати 09.02.2023 року у розмірі 982129,41 грн

- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 9304830737 від 05.02.2023 року, термін сплати 09.02.2023 року у розмірі 914890,80 грн.

Всього заборгованість за вищевказаним податком становить 12 159 203,04 грн

Розпорядником майна у наданому до суду повідомленні від 27.01.2025 року вимоги за ЄСВ визнані частково на суму 11 676 531,45 грн, решту вимог у розмірі 482671,59 грн. відхилені.

Боржник у наданих до суду додаткових поясненнях не визнає повністю борг за ЄСВ. Так, і разпорядник майна і боржник не визнає на суму скасованої ППР 482 671,59 грн, оскільки ці вимоги виникли на підставі податкового повідомлення-рішення від 16.10.2015 № 12/0000124600 на суму 482 671,59 грн, яке в подальшому було скасоване. Факт скасування вказаного ППР встановлений Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2021 у справі № 520/12656/2020, що набрала законної сили. Також у наданих до суду письмових поясненнях боржник зазначає, що ГУ ДПС у Харківській області зараховує платежі АТ "ХАРП" по ЄСВ, які здійснюються після відкриття провадження у справі про банкрутство не в рахунок погашення поточних зобов`язань по ЄСВ, а в рахунок погашення конкурсних вимог, тобто тих, що нараховані ним до відкриття провадження у справі про банкрутство.

ГУ ДПС у Харківській області надав додаткові пояснення від 27.01.2025 року, в яких повідомив, що Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 02.09.2021 по справі № 520/12656/2020 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.01.2021 скасовано вимогу про сплату недоїмки від 06.08.2020 № Ю-119284-58 на суму 852 733,33 грн на підставі подвійного включення нарахування сум штрафних санкцій та пені про застосування штрафних санкцій та пені в розмірі 370061,74 грн за рішенням СДПІ з обслуговування ВПП від 16.04.2015 №7/0000074600 та в зв`язку з ненаданням до матеріалів справи належних доказів щодо прийняття вмотивованого ДПС України рішення про результати розгляду скарги АТ "ХАРП" від 02.12.2015 вих № 489/54 про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та пені з єдиного внеску від 16.10.2015 № 12/0000124600 на суму 482 671,59 грн прийнятого СДПІ з обслуговування ВПП та рішення МГУ ДФС Центрального офісу з обслуговування ВПП про результат розгляду скарги АТ "ХАРП" від 18.11.2015 вих. № 25622/10/28-10-10-4-33.

Також, в цих поясненних кредитором було зазначено, що питання оскарження в адміністративному порядку рішення про нарахування 482671,59 грн., яке було прийняте СДПІ з обслуговування ВПП, та оскарження рішення МГУ ДФС Центрального офісу з обслуговування ВПП про результат розгляду скарги АТ "ХАРП" від 18.11.2015 вих. № 25622/10/28-10-10-4-33, ними було направлено лист до Державної податкової служби України від 23.01.2025 №551/8/20-40-24-04-07 з метою отримання копії направленого платнику рішення ДПС України щодо розгляду скарги АТ "ХАРП" від 02.12.2015 вих. № 489/54 та докази направлення такого рішення для надання до матеріалів судової справи.

Дослідивши матеріали заяви та додані в обґрунтування заявлених вимог докази, суд вважає заперечення боржника щодо часткового невизнання ЄСВ обґрунтованими, виходячи з наступного.

Так, 16.10.2015 контролюючим органом за ЄСВ було винесено податкове повідомлення - рішення № 12/0000124600 на суму 482 671,59 грн

Згідно Рішення ДПС № 12/0000124600 від 16.10.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, було винесено Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби.

Вищевказане рішення № 12/0000124600 від 16.10.2015 було оскаржено в адміністративному порядку до контролюючого органу вищого рівня, а саме до ДПС України. Відповіді (рішення) щодо результатів розгляду цієї скарги АТ "ХАРП" не надходило.

Вищевикладені обставини встановлені Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2021 року по справі № 520/12656/2020 та вказаною постановою (предметом спору якої було скасування вимоги про сплату податкового боргу від 06 серпня 2020 р. на суму рішень № 7/0000074600 від 16.04.2015р. та 12/0000124600 від 16.10.2015 р.) визнано протиправною та скасовано вимоги ГУ ДПС в Харківській області про сплату боргу (недоїмки) від 06.08.2020 р. № Ю-119284- 58 в частині суми 852 773,33 грн.

Вищевказана постанова не оскаржувалась та набрала законної сили.

Відповідно до ч.4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, факт скасування повідомлення-рішення № 12/0000124600 на суму 482671,59 грн, встановлений Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2021 у справі № 520/12656/2020 набув преюдиційного значення та відповідно до ст.75 ГПК України не потребує доказування, у тому числі отримання відповіді від ДПС України щодо прийнятого ним рішення відносно скарги АТ "ХАРП" від 02.12.2015 вих. № 489/54 та надання докази направлення такого рішення скаржнику

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість вимог з ЄСВ у розмірі 482 671,59 грн.

Стосовно посилань боржника про те, що ГУ ДПС у Харківській області зараховує платежі АТ "ХАРП" по ЄСВ, які здійснюються після відкриття провадження у справі про банкрутство не в рахунок погашення поточних зобов`язань по ЄСВ, а в рахунок погашення конкурсних вимог, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.1 ст.75 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд зазначає, що належних доказів на підтвердження погашення саме конкурсних вимог за рахунок поточних зобов`язань, АТ "ХАРП" не надано.

До того ж суд звертає увагу на те, що відповідно до ч 5. ст.41 Кодексу України з процедур банкрутства дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів, виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, повернення невикористаних та своєчасно неповернутих коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, відшкодування шкоди, заподіяної здоров`ю та життю громадян, виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов`язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення. Отже дія мораторію не розповсюджується на вимоги з ЄСВ.

Таким чином, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області за ЄСВ є обґрунтованими у загальному розмірі 11 676 531,45 грн. та доведеними належними доказами, решту вимог відхиляє.

Згідно зі статтею 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З`ясування відповідних обставин здійснюється із застосуванням критеріїв оцінки доказів передбачених статтею 86 ГПК України щодо відсутності у жодного доказу заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо, а також вірогідності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності.

Обов`язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об`єктивності з`ясування обставин справи та оцінки доказів. Всебічність та повнота розгляду передбачає з`ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв`язками, відносинами і залежностями. Таке з`ясування запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.

Належним чином дослідити поданий стороною доказ, перевірити її, оцінити в сукупності та взаємозв`язку з іншими наявними у справі доказами, а у випадку незгоди з ним повністю чи частково - зазначити правові аргументи на його спростування, це процесуальний обов`язок суду (див. постанову Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 23.12.2020 у справі № 757/28231/13-ц, постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06.07.2022 у справі № 910/6210/20).

Крім того, у справі про банкрутство господарський суд не розглядає по суті спори стосовно заявлених до боржника грошових вимог, а лише встановлює наявність або відсутність відповідного грошового зобов`язання боржника шляхом дослідження первинних документів (договорів, накладних, актів тощо) та (або) рішення юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення відповідного спору (постанови Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №908/710/18, від 15.10.2019 у справі №908/2189/17).

Відхиляючи доводи кредитора частково суд враховує висновки в рішенні ЄСПЛ у справі "Проніна проти України" в якому зазначено, що п.1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Лише той факт, що суд окремо та детально не відповів на кожний аргумент, представлений сторонами, не є свідченням несправедливості процесу (рішення ЄСПЛ у справі "Шевельов проти України").

Таким чином, розглянувши заяву ГУ ДПС у Харківській області із грошовими вимогами до боржника, дослідивши надані заявником докази на підтвердження поданої заяви, судвважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області обґрунтованими і такими, що підлягають визнанню судом частково на загальну суму 127 396 523,44 грн., з яких: 125 324 766,77 грн. - основний борг, 451 606,78 - штрафні санкції та 1 620 149,89 грн. пеня, решту заявлених вимог відхиляє.

Керуючись ст. ст. 2, 45-47 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст.74, 79, 86, 234-235 ГПК України,

УХВАЛИВ:

Визнати вимоги кредитора ГУ ДПС у Харківській областічастково в сумі 127 396 523,44 грн. (з яких: 125 324 766,77 грн. - основний борг, 451 606,78 - штрафні санкції та 1 620 149,89 грн. пеня).

Решту вимог ГУ ДПС у Харківській областівідхилити.

Ухвалу направити кредитору, боржнику, розпоряднику майна.

Ухвала господарського суду набирає законної сили негайно після її оголошення, та не може бути оскаржена окремо від ухвали господарського суду, постановленої за результатами попереднього засідання.

Ухвала підписана 06.02.2025

Суддя Міньковський С.В.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення28.01.2025
Оприлюднено10.02.2025
Номер документу125000341
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи