Рішення
від 06.02.2025 по справі 200/364/25
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2025 року Справа№200/364/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною і зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

17 січня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі відповідач, АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 17 січня 2025 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 в період з 29 січня 2020 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01 січня 2020 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01 січня 2021 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01 січня 2022 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01 січня 2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 704), з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44 (далі Порядок № 44);

- зобов`язати АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 20 травня 2023 року грошового забезпечення, а також виплачених за вказаний період: грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01 січня 2020 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01 січня 2021 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01 січня 2022 року, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01 січня 2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, згідно з п. 4 Постанови КМУ № 704, з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку № 44.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

21 січня 2025 суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; задовольнив клопотання позивача та витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).

З клопотанням про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін учасники справи до суду не зверталися, а тому на підставі ч. 5 ст. 260 КАС справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

06 лютого 2025 року суд постановив ухвалу про поновлення строку звернення до суду.

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 14 січня 2025 року № 26/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 січня 2025 року № 4220-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що проходив службу у АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області.

Позивач доводив, що в період з 29 січня 2020 року по 20 травня 2023 року нараховував і виплачував грошове забезпечення не в повному обсязі внаслідок того, що розрахунок посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням здійснювався з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2018 року, в той час як належало застосовувати прожитковий мінімум, встановлений законом на 01 січня календарного року, в якому проводилось нарахування та виплата грошового забезпечення, як того вимагає п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 704) в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року.

Також позивач доводив, що оскаржувана бездіяльність відповідача мала наслідком неправильне визначення розмірів грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і премії за спірний період.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.

Відповідач вказував на те, що після 01 березня 2018 року посадовий оклад осіб рядового і начальницького складу ДСНС жодного разу не підвищувався.

Бюджетні асигнування, необхідні для розрахунку посадових окладів осіб рядового і начальницького складу ДСНС, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, в спірний період від головного розпорядника бюджетних коштів та відповідального виконавця бюджетних програм не надходили (такі видатки не були передбачені відповідними бюджетними програмами).

Рішення Уряду про зміну посадових окладів відповідної категорії військовослужбовців (осіб рядового і начальницького складу ДСНС) відсутнє.

Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 березня 2018 року № 179 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 березня 2018 за № 316/31768, (далі Наказ МВС № 179), посадові оклади осіб рядового та начальницького складу ДСНС за тарифними розрядами визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Відповідач просив врахувати, що взяття ним зобов`язань внаслідок визначення посадового окладу позивача шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, у 2020-2023 роках, без відповідних бюджетних асигнувань вважатиметься здійсненням видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень та кваліфікуватиметься як порушення бюджетного законодавства.

Зауважив, що визнання протиправним і скасування п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова КМУ № 103), яким внесені зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 не призвело до відновлення дії п. 4 Постанови КМУ № 704 в первинній редакції.

Відтак, відповідач вважає, що у позивача не виникло права на перерахунок грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 20 травня 2023 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704.

Окрема відповідач наголошував на тому, що позивач не звертався до нього з заявою про перерахунок грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 20 травня 2023 року та виплачених за вказаний період грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, а тому його позовні вимоги є передчасними.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 14 вересня 2017 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Державною службою України з надзвичайних ситуацій 16 листопада 2015 року.

Відповідач Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (ідентифікаційний код 08588642) зареєстрований як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

Як свідчить витяг з наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі ГУ ДСНС України у Донецькій області) від 05 лютого 2015 року № 37 «Про призначення, переведення, звільнення працівників, осіб рядового та начальницького складу, укладення контрактів, оголошення вислуги років», відповідно до п. п. 58, 61, 62, 63 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593, (далі Положення № 593) прапорщик служби цивільного захисту ОСОБА_1 , командир відділення 25 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону (м. Маріуполь) ГУ ДСНС України у Донецькій області, був звільнений з займаної посади та за його згодою призначений старшим сапером піротехнічного відділення групи піротехнічних робіт аварійно-рятувальної частини АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області.

Згідно з витягом з наказу ГУ ДСНС України у Донецькій області (по особовому складу) від 10 грудня 2024 року № 1049 «Про звільнення із служби цивільного захисту, кадрові питання» лейтенант служби цивільного захисту ОСОБА_1 , заступник начальника групи начальник відділення піротехнічних робіт групи піротехнічних робіт частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області, звільнений зі служби цивільного захисту за п. п. 170, 186-1, 177-4, пп. 9 п. 176 Положення № 593 (за згодою сторін).

Відповідно до витягу з наказу АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області (по особовому складу) від 10 грудня 2024 року № 590 «Про кадрові питання» лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , який наказом ГУ ДСНС України у Донецькій області (по особовому складу) від 10 грудня 2024 року № 1049 звільнений зі служби цивільного захисту за пп. 9 п. 176 Положення № 593 (за згодою сторін) з посади заступника начальника групи начальника відділення піротехнічних робіт групи піротехнічних робіт частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області, відповідно до п. 12 Положення № 593 вирішено вважати таким, який здав справи та припинив виконання обов`язків, його знято з усіх видів забезпечення та виключено з кадрів ДСНС України 10 грудня 2024 року.

В період з 29 січня 2020 року по 20 травня 2023 року ОСОБА_1 проходив службу на посаді сапера відділення піротехнічних робіт групи піротехнічних робіт частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування, перебуваючи у спеціальному званні «прапорщик служби цивільного захисту», та знаходився на всіх видах забезпечення в АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області, що підтверджено його послужним списком і згаданими вище наказами.

На підставі довідки про щомісячні види грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2020-2024 року, суд встановив такі обставини щодо нарахування позивачеві грошового забезпечення за період з січня 2020 року по травень 2023 року:

в січні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 29087,82 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 216,51 грн, щомісячна премія 4044,90 грн, допомога для оздоровлення 11788,41 грн, винагорода за безпосередню участь в АТО 935,00 грн, розмінування 4576,00 грн;

в лютому 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 26412,41 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 216,51 грн, премія щомісячна 4044,90 грн, винагорода за безпосередню участь в АТО 4064,00 грн, розмінування 10560,00 грн;

в березні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 16266,41 грн, в тому числі посадовий оклад 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 216,51 грн, премія щомісячна 4044,90 грн, винагорода за безпосередню участь в АТО 1310,00 грн, розмінування 3168,00 грн;

в квітні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 11788,41 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 216,51 грн, премія щомісячна 4044,90 грн;

в травні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 11788,41 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 216,51 грн, премія щомісячна 4044,90 грн;

в червні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 26348,41 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 216,51 грн, премія щомісячна 4044,90 грн, премія одноразова 4000,00 грн, розмінування 10560,00 грн;

в липні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 27777,19 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 226,29 грн, премія щомісячна 4044,90 грн, винагорода за безпосередню участь в АТО 3307,00 грн, розмінування 12672,00 грн;

в серпні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 32046,19 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 226,29 грн, премія щомісячна 4044,90 грн, премія одноразова 3000,00 грн, розмінування 17248,00 грн;

у вересні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 23246,19 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 226,29 грн, премія щомісячна 4044,90 грн, одноразова премія 3000,00 грн, розмінування 8448,00 грн;

в жовтні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 14798,19 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 226,29 грн, премія щомісячна 4044,90 грн, премія одноразова 3000,00 грн;

в листопаді 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 11798,19 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, індексація 226,29 грн, премія щомісячна 4044,90 грн;

в грудні 2020 року нараховано грошове забезпечення в сумі 14805,71 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим звання 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 233,81 грн, премія щомісячна 4044,90 грн, премія одноразова 3000,00 грн;

в січні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 15331,82 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 331,42 грн, щомісячна премія 4481,40 грн, розмінування 2992,00 грн;

в лютому 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 13219,82 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 331,42 грн, премія щомісячна 4481,40 грн, розмінування 880,00 грн;

в березні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 15507,80 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 331,42 грн, премія щомісячна 4481,40 грн, розмінування 3168,00 грн;

в квітні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 14448,51 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 415,41 грн, премія щомісячна 4394,10 грн, розмінування 2112,00 грн;

в травні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 34922,02 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 415,41 грн, премія щомісячна 4394,10 грн, допомога для оздоровлення 12336,51 грн, винагорода за безпосередню участь в АТО 217,00 грн, розмінування 10032,00 грн;

в червні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 29866,51 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 415,41 грн, премія щомісячна 4394,10 грн, винагорода за безпосередню участь в АТО 6970,00 грн, розмінування 10560,00 грн;

в липні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 26846,73 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за виконання особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 540,03 грн, премія щомісячна 4277,70 грн, винагорода за безпосередню участь в АТО 5350,00 грн, розмінування 9152,00 грн;

в серпні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 15344,73 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за виконання особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 540,03 грн, щомісячна премія 4277,00 грн, премія одноразова 3000,00 грн;

у вересні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 24496,73 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 540,03 грн, премія щомісячна 4277,70 грн, премія одноразова 3000,00 грн, розмінування 9152,00 грн;

в жовтні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 14844,73 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1158,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2509,00 грн, індексація 540,03 грн, премія щомісячна 4277,70 грн, премія одноразова 2500,00 грн;

в листопаді 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 12421,93 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1209,47 грн, надбавка за особливості проходження служби 2534,73 грн, індексація 540,03 грн, премія щомісячна 4277,70 грн;

в грудні 2021 року нараховано грошове забезпечення в сумі 22519,19 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2605,50 грн, індексація 563,19 грн, премія щомісячна 4219,50 грн, премія одноразова 2000,00 грн, розмінування 7920,00 грн;

в січні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 14711,19 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2605,50 грн, індексація 563,19 грн, премія щомісячна 4219,50 грн, розмінування 2112,00 грн;

в лютому 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 15280,35 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2605,50 грн, індексація 672,35 грн, премія щомісячна 5383,50 грн, розмінування 1408,00 грн;

в березні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 58237,19 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2605,50 грн, індексація 672,35 грн, премія щомісячна 5354,40 грн, грошова допомога для оздоровлення 14843,25 грн, додаткова винагорода за безпосередню участь в АТО 29550,69 грн;

в квітні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 87810,99 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2605,50 грн, індексація 672,35 грн, премія щомісячна 5354,40 грн, допомога для оздоровлення -1000,00 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (30000 грн) 29806,45 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (70000 грн/100 000 грн) 45161,29 грн;

в травні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 103321,07 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2605,50 грн, індексація 913,01 грн, премія щомісячна 5150,70 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (30000 грн) 29225,81 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (70000 грн/100 000 грн) 60215,05 грн;

в червні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 96473,35 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2605,50 грн, індексація 1071,21 грн, премія щомісячна 5150,70 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (30000 грн) 29774,19 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (70000 грн/100 000 грн) 52010,75 грн, розмінування 704,00 грн;

в липні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 84437,22 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад з військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2605,50 грн, індексація 1066,00 грн, премія щомісячна 5121,60 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (70000 грн/100 000 грн) 55473,12 грн, розмінування 14960,00 грн;

в серпні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 119384,00 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2605,50 грн, індексація 1281,80 грн, премія щомісячна 4888,80 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (30000 грн) 37000,00 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (70000 грн/100 000 грн) 31612,90 грн, розмінування 36784,00 грн;

у вересні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 128073,04 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2605,50 грн, індексація 1281,80 грн, премія щомісячна 4888,80 грн, премія одноразова 5080,00 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (30000 грн) 30000,00 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (70000 грн/100 000 грн) 67741,94 грн, розмінування 11264,00 грн;

в жовтні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 80126,20 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військове звання 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2605,50 грн, індексація 1281,00 грн, премія щомісячна 4888,80 грн, допомога для вирішення соціально-побутових питань 13987,10 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (30000 грн) 15000,00 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (70000 грн/100 000 грн) 28000,00 грн, розмінування 9152,00 грн;

в листопаді 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 109468,47 грн, в тому числі посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1351,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2605,00 грн, індексація 1424,80 грн, премія щомісячна 4743,30 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (30000 грн) 30000,00 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (70000 грн/100 000 грн) 65483,87 грн;

в грудні 2022 року нараховано грошове забезпечення в сумі 134913,37 грн, в тому числі посадовий оклад 3090,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1414,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2727,00 грн, індексація 1470,83 грн, премія щомісячна 4676,70 грн, премія одноразова 15230,00 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (30000 грн) 49354,84 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (70000 грн/100 000 грн) 56000,00 грн;

в січні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 68915,72 грн, в тому числі посадовий оклад 3000,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1382,50 грн, надбавка за особливості проходження служби 2666,25 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (70000 грн/100 000 грн) 33870,97 грн, розмінування 20416,00 грн;

в лютому 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 64350,04 грн, в тому числі посадовий оклад 3000,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1382,50 грн, надбавка за особливості проходження служби 2666,25 грн, премія щомісячна 11190,00 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (30000 грн) 27096,77 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (70000 грн/100 000 грн) 18064,52 грн;

в березні 2023 року посадовий оклад 3000,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1382,50 грн, надбавка за особливості проходження служби 2666,25 грн, премія щомісячна 11190,00 грн, допомога для оздоровлення, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (30000 грн) 30000,00 грн, розмінування;

в квітні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 84569,50 грн, в тому числі посадовий оклад 3000,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 2666,25 грн, премія щомісячна 11190,00 грн, допомога для вирішення соціально-побутових питань 19188,75 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (30000 грн) 30000,00 грн, розмінування 16192,00 грн;

в травні 2023 року нараховано грошове забезпечення в сумі 49188,75 грн, в тому числі посадовий оклад 3000,00 грн, оклад за військовим званням 950,00 грн, надбавка за вислугу років 1382,50 грн, надбавка за особливості проходження служби 2666,25 грн, премія щомісячна 11190,00 грн, додаткова винагорода Постанова КМУ № 168 (30000 грн) 30000,00 грн.

У відповідь на адвокатський запит представника позивача адвоката Єрьоміної В.А. від 16 вересня 2024 року листом від 07 листопада 2024 року № 50 1001-3997/50 1001 07 АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області повідомило, що при розрахунку розміру грошового забезпечення лейтенанту служби цивільного захисту начальнику відділення піротехнічних робіт групи піротехнічних робіт частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування ОСОБА_1 був застосований прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018 року, у розмірі 1 762,00 грн відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704.

Розмір грошового забезпечення за займаною посадою ОСОБА_1 становив:

на 01 січня 2020 року:

оклад 2 910,00 грн за посадою сапер відділення піротехнічних робіт групи піротехнічних робіт частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування, 6 тарифний розряд відповідно до додатку 1 до Постанови КМУ № 704;

оклад за спеціальне звання 950,00 грн прапорщик служби цивільного захисту, тарифний коефіцієнт 0,54 відповідно до додатку 14 до Постанови КМУ № 704;

надбавка за вислугу років 1 158,00 грн, 30% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання;

надбавка за особливе проходження служби 2 509,00 грн, 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання з урахуванням надбавки за вислугу років;

щомісячна премія 139% посадового окладу;

на 01 січня 2021 року:

оклад 2 910,00 грн за посадою сапер відділення піротехнічних робіт групи піротехнічних робіт частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування, 6 тарифний розряд відповідно до додатку 1 до Постанови КМУ № 704;

оклад за спеціальне звання 950,00 грн прапорщик служби цивільного захисту, тарифний коефіцієнт 0,54 відповідно до додатку 14 до Постанови КМУ № 704;

надбавка за вислугу років 1 158,00 грн, 30% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання;

надбавка за особливе проходження служби 2 509,00 грн, 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання з урахуванням надбавки за вислугу років;

щомісячна премія 154% посадового окладу;

на 01 січня 2022 року:

оклад 2 910,00 грн за посадою сапер відділення піротехнічних робіт групи піротехнічних робіт частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування, 6 тарифний розряд відповідно до додатку 1 до Постанови КМУ № 704;

оклад за спеціальне звання 950,00 грн прапорщик служби цивільного захисту, тарифний коефіцієнт 0,54 відповідно до додатку 14 до Постанови КМУ № 704;

надбавка за вислугу років 1 351,00 грн, 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання;

надбавка за особливе проходження служби 2 605,50 грн, 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання з урахуванням надбавки за вислугу років;

щомісячна премія 185% посадового окладу;

на 01 січня 2023 року:

оклад 3 000,00 грн за посадою старший сапер відділення піротехнічних робіт групи піротехнічних робіт частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування, 7 тарифний розряд відповідно до додатку 1 до Постанови КМУ № 704;

оклад за спеціальне звання 950,00 грн прапорщик служби цивільного захисту, тарифний коефіцієнт 0,54 відповідно до додатку 14 до Постанови КМУ № 704;

надбавка за вислугу років 1 382,50 грн, 35% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання;

надбавка за особливе проходження служби 2 666,25 грн, 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання з урахуванням надбавки за вислугу років;

щомісячна премія 221% посадового окладу.

Отже, в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області нараховував позивачеві грошове забезпечення, виходячи з того, що посадовий оклад та оклад за військове (спеціальне) звання визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Ч. 4 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон № 2011) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

П. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова КМУ № 704) затверджені, зокрема, тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

П. 2 Постанови КМУ № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

П. 4 Постанови КМУ № 704 (в первинній редакції) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» (далі Постанова КМУ № 103), п. 6 якої внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, в Постанові КМУ № 704 пункт 4 викладено в такій редакції:

«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Постанова КМУ № 103 набрала чинності 24 лютого 2018 року.

Проте, зміст приміток до додатків 1 та 14 Постанови КМУ № 704 не був приведений у відповідність з нормою п. 4 цієї ж постанови.

Згідно з п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції Постанови КМУ № 103, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови КМУ № 103, яким, зокрема, були внесені зміни в п. 4 Постанови КМУ № 704.

Отже, зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, внесені на підставі п. 6 Постанови КМУ № 103, з 29 січня 2020 року не підлягають застосуванню.

Таким чином, відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, яка діяла до внесення змін п. 6 Постанови КМУ № 103, та правил, наведених в п. 1 Приміток до додатку 1 та в п. 1 Приміток до додатку 14 до Постанови КМУ № 704, розміри посадового окладу та окладу за військовими званнями з 29 січня 2020 року мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Закон України від 05 жовтня 2000 року № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі Закон № 2017) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями ст. 1 якого державні соціальні стандарти це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти (ст. 6 Закону № 2017).

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

При цьому, згідно з ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (п. 1) та порядок встановлення державних стандартів (п. 3).

Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів (окладів за військове (спеціальне) звання) із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.

При цьому, п. 8 Прикінцевих положень Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.

У свою чергу, Закони України від 14 листопада 2019 року № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі Закон № 294), від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі Закон № 1082), від 02 грудня 2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (далі Закон № 1928), від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі Закон № 2710) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема, грошового забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020, 2021, 2022, 2023 роки відповідно, не містять.

Тобто, положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року до 01 січня 2020 року набрання чинності Законом № 294 не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.

У справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (п. 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, вона має виплачуватися на основі чітких і об`єктивних критеріїв, і якщо людина очевидно підходить під ці критерії це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.

Відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

Отже, з огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС правила, а також враховуючи те, що з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу Законам № 294, № 1082, № 1928, № 2710, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Верховний Суд в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 навів такі висновки:

(1) з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

[…]

(3) встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Наведена вище правова позиці підтримана Верховним Судом і в постановах від 19 жовтня 2022 року у справі № 400/6214/21, від 28 лютого 2023 року у справі № 380/18850/21, від 28 березня 2024 року у справі № 160/8290/23, від 25 квітня 2024 року у справі № 240/16735/21 та інших.

При цьому під час розгляду справи № 380/18850/21 Верховний Суд погодився з висновком суду апеляційної інстанції про необхідність застосування до спірних правовідносин з 29 січня 2020 року (дати набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18) положень п. 4 Постанови № 704 в редакції до 24 лютого 2018 року, тобто в редакції, яка була чинною до набрання чинності Постановою КМУ № 103.

12 травня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (далі Постанова КМУ № 481).

Постанова КМУ № 481 набрала чинності 20 травня 2023 року.

На підставі п. 2 Постанови КМУ № 481 внесені зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, шляхом викладення абзацу 1 в такій редакції:

«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Таким чином, в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно розмір посадового окладу та окладу за військове званням військовослужбовців мав визначатися відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та з урахуванням правил, наведених в п. 1 Приміток до додатку 1 та в п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704.

Суд встановив, що в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно ОСОБА_1 проходив службу в АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області на посаді сапера відділення піротехнічних робіт групи піротехнічних робіт частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування, перебуваючи у спеціальному званні «прапорщик служби цивільного захисту».

Аналіз відомостей про нараховане позивачу грошове забезпечення дозволяє дійти висновку про те, що посадовий оклад ОСОБА_1 був визначений шляхом множення тарифного коефіцієнта, визначеного згідно з додатком 1 до Постанови КМУ № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України від 07 грудня 2017 року № 2246-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (далі Закон № 2246) на 01 січня 2018 року, та з урахуванням правил заокруглення, наведених в п. 1 Примітки до додатку 1 Постанови КМУ № 704.

Крім того, 06 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704, з урахуванням додатків 1, 6, 13 до неї та постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 614 «Деякі питання віднесення областей та міст до групи за оплатою праці» з метою визначення посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій Міністерство внутрішніх справ України видало наказ № 179 «Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16 березня 2018 року за № 316/31768, (далі Наказ МВС № 179).

П. 2 схем посадових окладів, затверджених Наказом МВС № 179 (в редакції від 06 березня 2018 року, чинній на час виникнення спірних правовідносин), передбачали, що посадові оклади за тарифними розрядами визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт; у разі якщо посадовий оклад визначено в гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5,00 і вище округлюються до десяти гривень.

Оклад позивача за військовим (спеціальним) званням був визначений шляхом множення тарифного коефіцієнта, визначеного згідно з додатком 14 до Постанови КМУ № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом № 2246 на 01 січня 2018 року, та з урахуванням правил заокруглення, наведених в п. 1 Примітки до додатку 14 Постанови КМУ № 704.

Згадані вище складові грошового забезпечення були визначені із застосуванням п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, яка діяла з 24 лютого 2018 року по 29 січня 2020 року, тобто до набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18.

З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин з урахуванням висновків Верховного Суду, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що бездіяльність АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області, яка полягала у незастосуванні п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та п. 1 Приміток до додатку 1 та п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови при обчисленні ОСОБА_1 розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, підлягає визнанню протиправною.

Протиправна бездіяльність відповідача мала наслідком не лише неправильне визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, а й інших щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення, премії, а також одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які обчислюються з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, в тому числі грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які були нараховані позивачеві в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно.

За вказаних обставин відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача на отримання грошового забезпечення в повному розмірі, визначеному відповідно до законодавства, є зобов`язання АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області здійснити ОСОБА_1 :

- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення і премію, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 29 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44, (далі Порядок № 44);

- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення і премію, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку № 44;

- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення і премію, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку № 44;

- перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення і премію, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2023 року по 19 травня 2023 року включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704, та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку № 44.

Щодо компенсації сум податку на доходи фізичних осіб суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі Закон № 2232) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Ст. 40 Закону № 2232 визначено, що гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов`язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються, зокрема, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон № 2011) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічний, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 2011, соціальний захист військовослужбовців діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Гарантії соціального і правого захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає ст. 1-2 Закону № 2011.

Одна з таких гарантій полягає у тому, що у зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації, які не можуть бути скасовані чи призупинені без їх рівноцінної заміни.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 2011 держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 2011 до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Ч. 4 ст. 9 Закону № 2011 визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Справляння податку на доходи фізичних осіб регламентує розділ ІV Податкового кодексу України (далі ПК України).

Так, відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 ПК України фізична особа резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, є платником податку.

В силу положень пп. пп. 163.1.1, 163.1.2 п. 163.1 ст. 163 ПК України об`єктом оподаткування резидентів є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Згідно з абз. абз. 1-2 п. 164.1 ст. 164 ПК України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Відповідно до пп. 164.1.2 п. 164.1 ст. 164 ПК України загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового періоду.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, серед іншого, включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту), що передбачено пп. 164.2.1 пп. 164.2 ст. 164 ПК України.

П. 167.1 ст. 167 ПК України встановлено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у п. п. 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету регламенту ст. 168 ПК України.

Відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 цього Кодексу.

Згідно з п. 168.3 ст. 168 ПК України розрахунок податкових зобов`язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем, органами Пенсійного фонду України).

Відповідно до п. 168.4 ст. 168 ПК України податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до відповідних бюджетів згідно з Бюджетним кодексом України.

П. 168.5 ст. 165 ПК України установлено, що суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також визначених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» членами сім`ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44 (далі Порядок № 44).

Відповідно до п. 1 Порядку № 44 цей Порядок визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (далі грошова компенсація).

Згідно з абз. 1 п. 2 Порядку № 44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв`язку з виконанням обов`язків під час проходження служби.

П. 3 Порядку № 44 передбачено, що виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв`язку з виконанням ними своїх обов`язків під час проходження служби (далі грошове забезпечення), що пов`язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Відповідно до п. 4 Порядку № 44 виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

П. 5 Порядку № 44 установлено, що грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Аналіз наведених вище норм ПК України та Порядку № 44 зумовлює висновок, що суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат їх доходів; виплата грошової компенсації здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення та виплачується установами, що утримують військовослужбовців за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку на доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Крім того, за висновком Верховного Суду, викладеним в постанові від 26 березня 2020 року у справі № 813/189/18, компенсація податку на доходи фізичних осіб належить до компенсаційних платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців.

Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині, яка стосується перерахунку грошового забезпечення за 20 травня 2023 року задоволенню не підлягають, оскільки 20 травня 2023 року набрали чинності зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, внесені на підставі Постанови КМУ № 481, які передбачили установлення розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званнями військовослужбовців (осіб рядового і начальницького складу), виходячи з розміру 1762 гривні, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт. Відтак, з 20 травня 2023 року відсутні підстави для обчислення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

З приводу позовних вимог ОСОБА_1 в частині, яка стосується допомоги для оздоровлення та матеріальної дороги для вирішення соціально-побутових питань, які позивач отримував в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, обчислених виходячи з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ № 704, суд зазначає наступне.

До порушення права позивача на належне грошове забезпечення призвела бездіяльність АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області, яка полягала у незастосуванні п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та п. 1 Приміток до додатку 1 та п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови при обчисленні розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704.

Така протиправна бездіяльність призвела до неправильного визначення інших складових грошового забезпечення (щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення, премії, а також одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які обчислюються з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням), в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення, які були нараховані позивачеві за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно.

Разом з цим для повного та ефективного захисту порушеного права ОСОБА_1 немає необхідності окремо надавати правову оцінку та визнавати протиправними дії (бездіяльність) відповідача при нарахуванні та виплаті кожної складової грошового забезпечення позивача за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, оскільки такі дії (бездіяльність) мають похідний характер від протиправної бездіяльності, допущеної відповідачем при визначені розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням.

Застосований судом спосіб захисту забезпечує повне та ефективне поновлення права позивача на належне грошове забезпечення, оскільки на виконання цього рішення АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області має здійснити перерахунок не лише посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням ОСОБА_1 , а й в с і х інших щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення, премії, а також одноразових додаткових видів грошового забезпечення, (які обчислюються з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням), в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення, та провести їх виплату з урахуванням фактично виплачених сум.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Заперечення відповідача щодо застосування норм п. 4 Постанови КМУ № 704 не спростовують висновків суду по суті позовних вимог, оскільки вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні правових норм, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, та не враховують висновків Верховного Суду щодо їх застосування.

Також суд відхиляє заперечення відповідача, які ґрунтуються на нормах Наказу МВС № 179, оскільки в силу положень ч. 3 ст. 7 КАС норми цього підзаконного нормативно-правого акту не підлягають застосуванню до спірних правовідносин в частині, що суперечить правовим актам, які мають вищу юридичну силу, зокрема Законам № 294, № 1082, № 1928, № 2710.

З приводу заперечень відповідача, які ґрунтуються на відсутності бюджетного фінансування, суд зауважує, що реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, на чому наголосив Верховний Суд в постанові від 12 грудня 2018 року у справі № 825/874/17 та інших.

Суд критично оцінює заперечення твердження відповідача про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню як такі, що заявлені передчасно, оскільки, перш ніж звернутися до суду з цим позовом, позивач не звертався до АРЗ СП ГУ ДСНС України у Донецькій області з заявою про перерахунок грошового забезпечення за спірний період.

Суд виходить з того, що обов`язок відповідача здійснювати нарахування та виплату особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту грошового забезпечення, обчисленого з дотриманням вимог законодавства, прямо випливає з відповідного правового регулювання і не може бути поставлений в залежність від того чи погоджується особа рядового і начальницького складу з розміром нарахованого і виплаченого їй грошового забезпечення та/або чи зверталась вона з заявою про перерахунок грошового забезпечення.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Розподіл судових витрат.

В силу положень п. п. 1, 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Докази здійснення позивачем інших судових витрат суду не надані, а тому відповідно до ст. 139 КАС судові витрати розподілу не підлягають.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (ідентифікаційний код 08588642, місцезнаходження: 85000, Донецька обл., м. Добропілля, вул. Першотравнева, буд. 54-а) про визнання бездіяльності протиправною і зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, яка полягала у незастосуванні п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та п. 1 Приміток до додатку 1 та п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови при обчисленні ОСОБА_1 розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

3. Зобов`язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, премію, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 29 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.

4. Зобов`язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, премію, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.

5. Зобов`язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, премію, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.

6. Зобов`язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення, включаючи щомісячні основні і додаткові види грошового забезпечення, премію, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, за період з 01 січня 2023 року по 19 травня 2023 року включно, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.

7. В іншій частині позовних вимог відмовити.

8. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

9. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

10. Повне судове рішення складено 06 лютого 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.02.2025
Оприлюднено10.02.2025
Номер документу125007337
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них