КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7990/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної держаної адміністрації (вул. Покровська, 60, м. Новоукраїнка, Кіровоградська область, 27100, код ЄДРПОУ: 03197799) про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі позивачка) звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної держаної адміністрації (далі також відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати соціальної допомоги з моменту припинення (з липня 2024 року);
- зобов`язати відповідача здійснити виплату соціальної допомоги як інваліду з дитинства 3 групи, з липня 2024 року у відповідності до законодавства України.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що згідно чинного законодавства державна соціальна допомога виплачуватиметься протягом дії воєнного стану та одного місяця після його припинення/скасування. Під час воєнного стану не потрібно звертатися за її перепризначенням або підтвердженням права на її отримання. Таким чином, законодавчо відсутня вимога щодо повторного проходження медичного огляду МСЕК, а нарахування соціальних виплат має здійснюватися на підставі Довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (серія 12 ААБ №574109 від 01.03.2021 року), оскільки дата повторного огляду (до 01.04.2022 року) припала на період дії воєнного стану на території України та переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування.
Ухвалою судді від 19.12.2024 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного (позовного) провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.16).
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки позивач мала пройти переогляд стану здоров`я медико-соціальною експертною комісією, проте пропустила строк переогляду без зазначення поважної причини (а.с.20-23).
Позивачка подала до суду відповідь на відзив, у якій висловила свою незгоду з позицією відповідача та просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі (а.с.33-35).
Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено таке.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 19.01.2017 УСЗН Маловисківської РДА, позивачці було призначено державну соціальну допомогу як особі з інвалідністю третьої групи з дитинства (а.с.7).
Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК серії 12ААБ №574109 від 01.03.2021, інвалідність позивачці встановлена на строк до 01.04.2022 з датою чергового переогляду 01.03.2022 (а.с.6).
З 01.03.2021 по 31.03.2022 позивачці була призначена державна соціальна допомога в сумі 1769,00 грн щомісячно.
Згідно наданих суду доказів вбачається, що у період березень-червень 2024 року позивачу щомісячно виплачувалась державна соціальна допомога у розмірі 2027,00 грн (а.с.11-12).
З липня 2024 року виплати припинились, а тому позивачка звернулася до відповідача та Новоукраїнської РДА із заявою, у якій просила: надати інформацію про причини припинення державної соціальної допомоги; здійснити виплату соціальної допомоги за період з 01.07.2024 (а.с.9).
Доказів надання відповідачем відповіді на таку заяву суду не надано.
В свою чергу, Новоукраїнська районна військова адміністрація повідомила позивачці, що з технічних причин поновити виплату зазначеної допомоги в автоматичному режимі в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери не є можливим. Також було зазначено, що допомога по автоматичному подовженню підлягає виплаті в раніше призначеному розмірі (1769,0 грн) в разі проходження перекомісії в обласній МСЕК та підтвердження статусу особи з інвалідністю допомога буде перерахована з урахуванням підвищення прожиткових (станом на 01.11.2024 року розмір допомоги становить 2361,0 грн) (а.с.10).
Оскільки з липня 2024 року позивачка не отримує кошти соціальних виплат взагалі, ані з урахуванням попередніх розмірів, ані з урахуванням підвищення, вона звернулася до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" від 16 листопада 2000 року № 2109-III (далі - Закон №2109-III) відповідно до Конституції України гарантує особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України та їх соціальну захищеність шляхом встановлення державної соціальної допомоги на рівні прожиткового мінімуму.
Відповідно до статті 1 Закону № 2109-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.
Статтею 4 Закону № 2109-ІІІ передбачено, що державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства призначається на весь час інвалідності.
На дітей з інвалідністю державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку, який видається у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, але не більш як по місяць досягнення дитиною з інвалідністю 18-річного віку.
Відповідно до приписів статті 6 Закону № 2109-III виплата державної соціальної допомоги зупиняється у випадку пропуску строку проходження особою з інвалідністю з дитинства переогляду чи оцінювання повсякденного функціонування особи або строку переогляду дитини з інвалідністю, а в разі визнання знову особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю виплата державної соціальної допомоги поновлюється з дня зупинення, але не більш як за один місяць.
Якщо строк проходження особою з інвалідністю з дитинства переогляду чи оцінювання повсякденного функціонування особи або строк переогляду дитини з інвалідністю пропущено з поважної причини, виплата державної соціальної допомоги поновлюється з дня зупинення виплати, але не більш як за три роки, за умови що за цей період її визнано особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю. При цьому якщо при переогляді або проходженні оцінювання повсякденного функціонування особи особі з інвалідністю з дитинства встановлено іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), державна соціальна допомога за зазначений період виплачується за попередньою групою.
У разі припинення виплати державної соціальної допомоги внаслідок нез`явлення на проходження особою з інвалідністю з дитинства переогляду чи оцінювання повсякденного функціонування особи або на переогляд дитини з інвалідністю без поважних причин, при наступному визнанні особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю, виплата цієї допомоги поновлюється з дня встановлення інвалідності або визнання дитиною з інвалідністю.
Положеннями статті 9 Закону № 2109-ІІІ встановлено, що державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства або на дітей з інвалідністю віком до 18 років призначається територіальним органом Пенсійного фонду України.
Згідно положень статті 10 Закону № 2109-ІІІ державна соціальна допомога виплачується державними підприємствами і об`єднаннями зв`язку за місцем проживання особи з інвалідністю з дитинства або батьків, усиновителів, яким призначена допомога на дітей з інвалідністю. Опікуну або піклувальнику державна соціальна допомога виплачується за місцем їх проживання.
Виплата державної соціальної допомоги провадиться щомісячно за поточний місяць у встановлені територіальним органом Пенсійного фонду України строки.
Як встановлено, з 01.03.2021 по 31.03.2022 позивачці була призначена державна соціальна допомога в сумі 1769,00 грн. щомісячно. У період березень-червень 2024 позивачці щомісячно виплачувалась соціальна допомога у розмірі 2027,00 грн. З липня 2024 виплати припинились.
Представник відповідача у відзиві не навів належного обґрунтування припинення виплати допомоги саме з липня 2024 року, однак посилався на те, що позивачка пропустила строк свого переогляду медико-соціальною експертною комісією без зазначення поважної причини.
Частиною 2-1 статті 18 № 2109-ІІІ визначено, що у разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку переогляду особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю виплата державної соціальної допомоги не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю з дитинства або дитини з інвалідністю.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" від 11.03.2020 № 211 (із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) на всій території України встановлений карантин з 12.03.2020.
В подальшому, дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211, продовжено на всій території України згідно з постановами КМУ № 392 від 20.05.2020 року, № 500 від 17.06.2020 року, № 641 від 22.07.2020 року, № 760 від 26.08.2020 року, № 956 від 13.10.2020 року, № 1236 від 09.12.2020 року, № 104 від 17.02.2021 року, № 405 від 21.04.2021 року, № 611 від 16.06.2021 року, № 855 від 11.08.2021 року, № 981 від 22.09.2021 року, № 1336 від 15.12.2021 року, № 229 від 23.02.2022 року, № 630 від 27.05.2022 року, № 928 від 19.08.2022 року, № 1423 від 23.12.2022 року, № 383 від 25.04.2023 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 № 651 відмінено з 24 год 00 хв 30 червня 2023 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Отже, карантин в Україні, пов`язаний з COVID-19, діяв з 12.03.2020 до 30.06.2023 року.
Разом з тим, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24 лютого 2022 строком на 30 діб, дія якого неодноразово продовжувалась та триває до сьогодні.
В той же час, постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2022 № 390 "Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану" постанову Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 № 225 "Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України" доповнено пунктом 3 наступного змісту:
"Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення:
-осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317;
-дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 р. № 917 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 100, ст. 3666).
При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
У разі коли в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю встановлений строк повторного огляду, що припав на період дії воєнного стану на території України, та в особи з інвалідністю відсутня можливість пройти медико-соціальну експертну комісію, а в дитини з інвалідністю - лікарсько-консультативну комісію закладу охорони здоров`я, їх індивідуальна програма реабілітації продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну індивідуальну програму реабілітації.".
Отже, системний аналіз викладених вище правових норм надає підстави стверджувати, що строк встановленої інвалідності, який закінчився під час дії обмежуючих карантинних заходів, продовжується автоматично до закінчення дії зазначених заходів з подальшим проведенням переогляду такої особи. Окрім того, у зв`язку з введенням на всій території України воєнного стану, державою створені правові засади щодо проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України, при цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжено до останнього числа шостого місяця після припинення/скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не було проведено повторний огляд.
Також, постановою Кабінету Міністрів України № 214 від 07.03.2022 року "Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану", а саме пунктом 1-1 останньої установлено, що строк виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, які було призначено раніше, продовжується на період воєнного стану та протягом одного місяця після його припинення чи скасування і така виплата здійснюється за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних (військових) адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
З урахуванням зазначеного Урядом автоматично було продовжено виплату всіх пенсій і соціальних допомог по інвалідності, а також термін дії індивідуальної програми реабілітації для зазначених осіб. Це означає, що люди з інвалідністю, строк повторного огляду яких припав на період воєнного стану, можуть без проходження чергової ЛКК чи МСЕК отримувати пенсії та соціальні допомоги, реабілітаційні заходи, користуватися пільгами і гарантіями, передбаченими для осіб з інвалідністю законодавством.
Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК серії 12ААБ №574109 від 01.03.2021, інвалідність позивачці встановлена на строк до 01.04.2022 з датою чергового переогляду 01.03.2022 (а.с.6).
При цьому, Постановою КМУ від 11.03.2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" установлено з 12 березня 2020 року карантин на всій території України.
Дію карантину, відповідно до постанови КМУ від 25.04.2023 №383 "Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 338 і постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236", продовжено до 30 червня 2023 року. Тож саме до 30.06.2023 на всій території України діяли карантинні заходи.
Оскільки строк чергового переогляду позивача медико-соціальною експертною комісією для продовження інвалідності було призначено на 01.03.2022, тобто в період дії карантину, суд дійшов висновку, що її статус особи з інвалідністю з дитинства третьої групи автоматично було продовжено до закінчення терміну дії карантину.
Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 год 30 хв 24.02.2022 року, який триває станом на час розгляду справи, а тому статус позивачки як особи з інвалідністю з дитинства третьої групи продовжується до його припинення або скасування, з можливістю продовження цього строку ще на шість місяців після припинення або скасування воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
З огляду на викладене, оскільки позивач на час припинення виплати державної соціальної допомоги (липень 2024 року) вважається особою з інвалідністю з дитинства, дії відповідача не відповідають приписам законодавства, які пов`язують виплату державної соціальної допомоги по інвалідність саме з наявністю відповідного статусу.
Таким чином, дій відповідача щодо припинення нарахування та виплати позивачці, як особі з інвалідністю третьої групи з дитинства, державної соціальної допомоги з 01.07.2024 є протиправними. Як наслідок, слід зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачці, як особі з інвалідністю третьої групи з дитинства, державної соціальної допомоги з 01.07.2024.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов до висновку про задоволення позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачка сплатила судовий збір у сумі 1211,20 грн (а.с.14), який підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної держаної адміністрації (вул. Покровська, 60, м. Новоукраїнка, Кіровоградська область, 27100, код ЄДРПОУ: 03197799) про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної держаної адміністрації щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю третьої групи з дитинства, державної соціальної допомоги з 01.07.2024 року.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної держаної адміністрації нарахувати та виплати ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю третьої групи з дитинства, державної соціальної допомоги з 01.07.2024 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної держаної адміністрації (код ЄДРПОУ: 03197799) судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 125008124 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
Ю.П. ПАСІЧНИК