ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.01.2025м. ХарківСправа № 910/11454/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шарко Л.В.
при секретарі судового засідання Красовському В.С.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "ПроКредит Банк", м. Київ до Приватного підприємства "Магнат Дизайн Центр", м. Харків , ОСОБА_1 , Дніпропетровська обл., Петриківський р-н, с. Лобойківка , ОСОБА_2 , Київська обл., Вишгородський р-н, с. Старі Петрівці про стягнення 1071342,11 грн. за участю представників учасників справи:
позивача - не з`явився;
відповідача (ПП "Магнат Дизайн Центр") - не з`явився;
відповідача ( ОСОБА_1 ) - не з`явився;
відповідача ( ОСОБА_2 ) - не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Акціонерне товариство «ПроКредит Банк», звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного підприємства «Магнат Дизайн Центр», відповідач 1, ОСОБА_1 , відповідач 2, ОСОБА_2 , відповідач 3, про солідарне стягнення кредитної заборгованості у загальному розмірі 1071342,11 грн.
Ухвалою суду від 23.09.2024 Господарський суд м. Києва передав матеріали позовної заяви Акціонерного товариства «ПроКредит Банк» за підсудністю до Господарського суду Харківської області.
Протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями Господарського суду Харківської області визначений склад суду - суддя Шарко Л.В.
Ухвалою суду від 04.11.2024 позовну заяву Акціонерного товариства «ПроКредит Банк» до Приватного підприємства «Магнат Дизайн Центр», ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про стягнення 1071342,11 грн залишен без руху. Позивачу встановлений строк протягом семи днів з дня вручення цієї ухвали суду усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду: доказів направлення відповідачу Приватному підприємству «Магнат Дизайн Центр» та відповідачу ОСОБА_1 копії позовної заяви з доданими до неї документами листом з описом вкладення за належною адресою. Роз`яснено позивачу що в разі усунення недоліків у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвалою суду від 19.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін.
Процесуальний рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.
30.01.2025 в судове засідання представник позивача не з`явився, подав до суду заяву про проведення судового засідання за відсутності свого представника (вх. № 348 від 07.01.2025), яка була задоволена ухвалою суду від 30.01.2025, занесеною до протоколу судового засідання.
Відповідач ОСОБА_2 правом на участь представника у судовому засіданні не скористалася, причину неявки не повідомила. Про місце, дату та час проведення судових засідань відповідач повідомлялася належним чином, відповідно до ст. ст. 120, 121 ГПК України, про свідчить рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення (з відміткою судова повістка), а саме ухвали суду про відкриття провадження у справі (аркуш справи 118), ухвали-помідомлення (аркуш справи 134).
Відповідачі ПП "Магнат Дизайн Центр", ОСОБА_1 правом на участь представника у судовому засіданні не скористалися, причину неявки не повідомили. Про місце, дату та час проведення судових засідань відповідачі повідомлялися належним чином, відповідно до ст.ст. 120, 121 ГПК України.
Так, з метою повідомлення відповідачів про розгляд справи судом та про їх право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвали суду направлялись судом рекомендованими листами з повідомленнями про вручення (з відміткою судова повістка) на адресу місцезнаходження відповідача ПП "Магнат Дизайн Центр", зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 61166, м. Харків, пр. Науки, 40, та на адресу відповідача ОСОБА_1 зазначену в Єдиному державному демографічному реєстру: 51830, Дніпропетровська обл., Петриківський р-н, с. Лобойківка, вул. Совхозна, 33, на теперішній час: АДРЕСА_1 .
Але, судова кореспонденція повернута поштою на адресу суду із позначкою "адресат відсутній за вказаною адресою" (арк. с. № 111, 115, 128, 131).
Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Відтак, в силу пункту 5 частини 6 статті 242 ГПК України, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом. Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 названого Закону, для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень"). Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі № 910/11454/24 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року №475/97-ВР, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейським судом з прав людини у справах проти України. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини першої статті 6 згаданої Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі "Смірнова проти України", рішення Європейського суду з прав людини від 27.04.2000 року у справі "Фрідлендер проти Франції"). Роль національних судів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 року у справі "Красношапка проти України").
Матеріали справи свідчать про те, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень та надано достатньо часу для підготовки до судового засідання тощо. Окрім того, судом було вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством повноважень, щодо всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи.
Оскільки відповідачі своїм процесуальним правом участі у судовому засіданні не скористалися, повноважних представників для участі у судовому засіданні не направили, відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк без поважних причин не надали, заяв та клопотань від них не надходило, враховуючи сплив процесуального строку, встановленого для розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представників відповідачів за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
24.12.2020 між АТ «ПроКредит Банк» та ПП «Магнат Дизайн Центр» (далі Відповідач 1) було укладено Рамкову угоду № FW115.1963 (надалі - Рамкова угода).
Відповідно до п. 1 Рамкової угоди використання будь-якої кредитної послуги в рамках цієї годи можливе лише на підставі позитивного рішення компетентного внутрішнього органу банку і за умови укладання окремих кредитних договорів, які є невід`ємними частинами цієї угоди і не мають самостійного значення.
Відповідно до п. 8 Рамкової угоди будь-яка кредитна послуга, кошти за якою були отримані згідно з цією угодою, погашається в порядку визначеному цією угодою та відповідним кредитним договором.
Відповідно до п. 10 рамкової угоди, усі платежі Позичальника на користь Банку здійснюються Позичальником самостійно у день настання дати їх оплати без відрахування будь-яких витрат, комісій чи податків і без необхідності пред`явлення Банком вимоги до Позичальника. Зобов`язання щодо платежів вважаються виконаними з моменту зарахування коштів у розмірі цих зобов`язань та у встановленій Угодою черговості на відповідний рахунок Банку.
Платежі по кредиту здійснюються в валюті, в якій кредит був наданий, а комісії, неустойки та інші платежі - у національній валюті, якщо інше не визначено цією угодою чи Кредитним договором. Якщо здійснений платіж не є достатнім для повного погашення грошового зобов`язання, він спершу спрямовується на погашення заборгованості за пенею, витратами та комісіями; залишок після цього спрямовується на погашення процентів; а будь-яка решта коштів після цього спрямовується на погашення заборгованості за тілом кредиту. Для погашення усіх грошових зобов`язань Позичальника за всіма Договорами Позичальник уповноважує та безвідклично доручає Банку здійснювати договірне списання на користь Банку коштів у розмірі, еквівалентному існуючим на момент списання грошовим зобов`язанням Позичальника з рахунків Позичальника у Банку (у т. ч. карткових і депозитних), реквізити яких вказані чи будуть вказані у Кредитних договорах або договорах, на підставі яких Позичальнику відкрито чи буде відкрито у майбутньому рахунки у Банку (надалі - рахунки Позичальника).
Договірне списання є не обов`язком, а правом Банку, яке виникає з дати настання строку погашення грошових зобов`язань, діє до моменту їх повного погашення та не може бути скасовано Позичальником в односторонньому порядку.
Сторони погоджуються, що Поручителі Позичальника вправі провести погашення грошових зобов`язань за Позичальника, починаючи з дня настання строку погашення.
Відповідно до п. 11 угоди детальні умови надання забезпечення визначаються в окремому договорі.
Банк має право згідно із цією Угодою, Кредитними договорами, договорами забезпечення та чинним законодавством, звернути стягнення на встановлене забезпечення для погашення всіх грошових зобов`язань Позичальника перед Банком, строк виконання яких настав, але які залишаються невиконаними чи неналежно виконаними.
Позичальник погоджується сприяти і не перешкоджати Банку здійснювати звернення стягнення на будь-яке своє майно, за умови, що дії Банку відповідають вимогам чинного законодавства.
У разі настання чи загрози настання суттєвого погіршення фінансового стану Позичальника чи його фінансового поручителя, або зниження вартості забезпечення, яке має бути надане, що загрожує погашенню Кредитної послуги чи виконанню будь-якого іншого зобов`язання перед Банком, Банк може вимагати надання додаткового прийнятного забезпечення на власний розсуд, навіть якщо спочатку з Позичальником не було домовлено про жодне додаткове забезпечення. Те саме застосовується у разі, якщо виявиться, що Позичальник, чи його фінансовий поручитель надали недостовірні дані щодо свого фінансового стану.
Надання забезпечення відбувається шляхом укладення відповідних договорів забезпечення. Для цілей визначення вартості забезпечення Банк, ініціює виготовлення звіту про оцінку, підготовленого експертом, обраним Банком. Витрати на проведення такої оцінки несе Позичальник.
Відповідно до п. 19 угоди усі додатки, зміни та/або доповнення (надалі - зміни) до цієї угоди, а також Кредитні договори та зміни до них є її невід`ємною частиною, не мають самостійного значення і на них поширюються положення цієї угоди.
Зміни до цієї угоди та/чи Кредитних договорів вносяться за взаємною згодою Сторін. Згода щодо змін вважатиметься досягнутою у належній формі та взаємною, а зміни чинними та обов`язковими для Сторін, якщо ці зміни будуть внесені одним з наступних способів: шляхом підписання обома Сторонами одного документа або обміну підписаними кожною Стороною окремо примірниками договору про внесення змін поштовим, факсимільним, електронним зв`язком, системами дистанційного управління рахунками, іншим способом, що дозволяє отримати матеріальну форму змін, підписів, відбитків печаток Сторін (у т. ч. у цифровому вигляді); шляхом подання Позичальнику письмової пропозиції Банку, де вказано суть змін та дата їх введення і отримання згоди Позичальника на такі зміни. У випадку отримання такої згоди зміни вступають в силу в момент та на умовах, вказаних у пропозиції Банку без необхідності підписання окремого договору про внесення цих змін. Згода Позичальника на зміни вважатиметься отриманою з моменту настання хоча б однієї з таких подій: У отримання від Позичальника письмового погодження, в т.ч. у вигляді погоджувального напису на самому повідомленні Банку; У протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту відправлення Позичальнику пропозиції про зміни Банк не отримає від Позичальника письмового заперечення проти таких змін. Якщо заперечення стосуватимуться лише частини змін; то зміни, які не заперечуються вважатимуться погодженими; У виконання Позичальником Кредитних договорів з врахуванням запропонованих Банком змін.
23.07.2021 між Позивачем та Відповідачем 1 укладено Договір про відкриття кредитної лінії №115.51861/FW115.1963 (надалі - Кредитний договір 1), згідно з яким Відповідачу 1 було надано кредит на наступних умовах (з урахуванням майбутніх внесених змін договором № 1 від 23.07.2021, договором № 2 від 25.08.2022, договором № 3 від 23.09.2022, договором № 4 від 24.03.20223): сума кредиту з 23.07.2021 по 29.09.2022 - 3 000 000,00 грн, 30.09.2022 - 2 950 000,00 грн, 31.10.2022 - 2 900 000,00 грн, 29.11.2022- 2 850 000,00 грн, 29.12.2022 - 2 800 000,00 грн, 30.01.2023 -- 2 750 000,00 грн, 27.02.2023 - 2 650 000,00 грн, 27.04.2023- 2 550 000,00 грн, 30.05.2023 - 2 450 000,00 грн, 29.06.2023 - 2 350 000,00 грн, 21.07.20223 - 0,00 грн.
Відповідно до п. 1 договору Банк відкриває для Позичальника відновлювальну кредитну лінію (надалі - «Кредитна лінія») на наступних умовах: розмір ліміту в еквіваленті 3000000,00 грн, дата початку строку періоду доступності з 23.07.2021 року, дата закінчення строку періоду доступності по 25.07.2022 рік.
Відповідно до п. 5 договору термін дії Кредитної лінії завершується після закінчення Періоду доступності, або в день повного закриття ліміту у дату, вказану в п. 1 цього Договору як дата закінчення строку дії Періоду доступності (раніше та надалі - «Дата погашення»).
Відповідно до п. 7 договору на непогашену частину основної суми Кредиту, нараховуються проценти за наступною ставкою: тип процентної ставки - змінювана, розмір процентів - 12.85 % річних, виходячи з 360 календарних днів у році. Проценти діють з моменту укладення цього Договору і до моменту їх зміни відповідно до правил, вказаних нижче. Через кожні 3 (три) місяці, починаючи з дати видачі кредиту та до моменту його повного погашення (надалі - дата зміни процентів), розмір процентів за користування кредитом, виданим на підставі цього Договору змінюється і встановлюється у розмірі, що визначається за формулою: Індекс UIRD (3 міс.) + 6% де UIRD (Ukrainian Index of Retail Deposit Rates) - український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, що розраховується на основі номінальних ставок ринку депозитів фізичних осіб, які оголошуються банками України на строк З (три) місяці. Перегляд (автоматичне перерахування) Банком розміру процентної ставки за кредитом, наданим Позичальнику, з урахуванням зміни зазначеного індексу, має здійснюватися кожного календарного кварталу. При цьому максимальний розмір процентної ставки, що може бути застосований за кредитом Позичальника, не може бути більшим 30% (тридцять процентів) річних, а мінімальний розмір процентів не може бути меншим ніж 9% (дев`ять процентів) річних (але не більше значення процентної ставки, яка дорівнює UIRD 3 міс.+6 %), виходячи з 360 календарних днів у році. Якщо розмір процентів, розрахований за формулою; буде більшим ніж максимальний розмір процентів, або меншим ніж мінімальний розмір процентів, то змінений розмір процентів встановлюється на рівні максимального чи мінімального розміру відповідно. Банк зобов`язаний відправити повідомлення Позичальнику про зміну процентної ставки не менш як за 5 (п`ять) календарних днів до дати зміни процентів. Сторони погоджуються, що оскільки на момент надання такого повідомлення розмір відповідного Індексу що застосовується для визначення Базової процентної ставки може бути невідомий Банку, у повідомлені буде вказано про факт зміни процентної ставки без визначення конкретного розміру процентів. Таке повідомлення буде вважатися належним виконанням Банком свого обов`язку повідомити Позичальника про зміну процентної ставки. Підписанням цього Договору Позичальник дає свою беззаперечну згоду на надсилання Банком повідомлень про зміну процентів засобами електронної пошти та/чи факсимільним зв`язком та/чи смс повідомленнями та/чи систем дистанційного обслуговування рахунків клієнтів та іншими засобами зв`язку, дані яких надані Позичальником Банку. Сторони погодили вважати такі повідомлення письмовими повідомленнями та такими, що відповідають вимогам попереднього абзацу цього пункту.
Відповідно до п. 8 договору позичальник зобов`язаний повністю погасити Кредитну лінію на Дату погашення.
Факт видачі кредиту підтверджується випискою за рахунками позивача та відповідача 1 з 23.07.2021 по 11.09.2024.
23.07.2021 між Позивачем та Відповідачем 1 був укладений Договір № 1 про внесення змін до Кредитного договору 1, відповідно до якого Відповідач 1 брав участь у державній програмі «Доступні кредити 5-7-9».
Договором № 1 від 23.07.2021 про внесення змін до Кредитного договору 1 Компенсаційна процентна ставка Відповідачу 1 встановлювалась у розмірі 0 % річних (п. 15.1).
У зв`язку з наявністю у Відповідача 1 податкового боргу, 16.05.2023 було зупинено його участь у державній програмі «Доступні кредити 5-7-9», і процентна ставка за кредитом була повернута до передбаченої умовами Кредитного договору 1, а саме - встановлена на рівні 18,91%.
В забезпечення виконання зобов`язань Відповідача 1 за Кредитним договором 1 з АТ «ПроКредит Банк» було укладено наступні Договори поруки (надалі - Договори поруки).
Договір поруки № 309030-ДПЗ від 24.12.2020 укладений між АТ «ПроКредит Банк» та ОСОБА_1 .
Договір поруки 309033-ДПЗ від 24.12.2020 укладений між АТ «ПроКредит Банк» та ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 2.1 договорів поруки, які є ідентичними, на підставі Договору Поручитель поручається перед Кредитором за виконання усіх зобов`язань Позичальника у їх повному обсязі як солідарний із Позичальником боржник.
Відповідно до п. 2.2 договору поруки, розмір зобов`язань Позичальника визначається відповідно до Кредитних договорів. При цьому розмір зобов`язань, які виникають з Рамкової угоди і укладених на її підставі Кредитних договорів, визначається з врахуванням усіх існуючих та майбутніх кредитів, виданих в межах лімітів умов кредитування, що на момент укладення Договору становлять: ліміт суми кредитування 10000000,00 грн, ліміт строку до 24.12.2030.
Відповідно до 2.3 договору поруки, порука у повному обсязі поширюється на зобов`язання Позичальника із врахуванням усіх Кредитних договорів, а також змін та/або доповнень до Кредитних договорів з моменту набрання ними чинності.
Якщо зміни та/або доповнення (надалі - зміни) до Рамкової-угоди стосуватимуться збільшення вказаних п.2.2 Договору лімітів умов кредитування, то порукою будуть забезпечуватися зобов`язання Позичальника з врахуванням таких змін за умови отримання на те попередньої чи наступної згоди Поручителя. Така згода може бути надана шляхом внесення змін до Договору або вчинення Поручителем погоджувального підпису на договорі про внесення змін до Рамкової угоди або подання Поручителем письмової згоди у формі листа.
У випадку відсутності вказаної згоди порукою будуть забезпечуватися зобов`язання Позичальника в межах лімітів умов кредитування, які діяли до внесення таких змін до Рамкової угоди.
Поручитель безумовно і безвідклично погоджується, що усі зміни Кредитних договорів та/чи будь-які інші зміни /до Рамкової угоди (у т.ч. зміна структури платежів погашення кредиту, зміна змінюваної процентної ставки, зміна чи введення нових комісій, штрафних санкцій, прав та обов`язків сторін тощо), а також укладення нових Кредитних договорів на підставі Рамкової угоди можуть здійснюватися без будь-якого погодження з Поручителем, а тому порукою будуть4 забезпечуватися зобов`язання Позичальника з врахуванням усіх таких змін і нових Кредитних договорів без необхідності їх попереднього чи наступного ознайомлення чи погодження із Поручителем.
Відповідно до п. 3.1 договору поруки, Поручитель вправі у день настання строку виконання зобов`язання Позичальника здійснити його належне виконання за Позичальника повністю або частково. Поручитель вправі достроково виконати зобов`язання за Позичальника на умовах та випадках, визначених Кредитними договорами. При цьому Поручитель несе усі ризики та відповідальність перед Позичальником щодо наслідків дострокового погашення, а також зобов`язується нести усі витрати пов`язані із достроковим виконанням.
Відповідно до п. 3.2 договору поруки, Поручитель зобов`язаний належно повністю виконати зобов`язання Позичальника у випадку та з моменту виникнення заборгованості Позичальника у зв`язку із порушенням умов Кредитних договорів чи неможливістю виконання ним його зобов`язань (смерть, тривала відсутність, хвороба, ліквідація, банкрутство тощо).
Кредитор може вимагати від Поручителя дострокового виконання усіх зобов`язань Позичальника за наявності підстав для дострокового виконання, які встановлені умовами Кредитних договорів.
Відповідно до п. 3.6. договору поруки, моментом виконання забезпечених Договором зобов`язань є дата зарахування відповідної суми коштів на відповідний рахунок Кредитора у черговості, визначеній Кредитними договорами.
Відповідно до п. 4.1 договору поруки, порука діє з моменту укладення Договору протягом усього часу дії, встановленого Рамковою угодою ліміту строку кредитування та до моменту, що наступить пізніше: припинення строку дії Рамкової угоди чи належне виконання усіх вимог Кредитора. Припинення окремих Кредитних договорів чи погашення заборгованості Позичальника до моменту припинення строку дії Рамкової угоди, а також непред`явлення Кредитором вимоги про погашення Поручителем заборгованості Позичальника не тягне за собою припинення поруки.
Кредитор вправі пред`явити вимогу Поручителю про погашення заборгованості Позичальника протягом 3 років з моменту виникнення існуючої на момент такої вимоги заборгованості Позичальника.
Усі проценти, нараховані Відповідачу 1 за користування кредитом, в тому числі, після зупинення його участі у державній програмі «Доступні кредити 5-7-9», були сплачені ним.
Відтак, заборгованості за процентами по Кредитному договору 1 Відповідач 1 перед Позивачем не має.
Однак, Відповідач 1 порушив умови Кредитного договору 1 та вимоги законодавства, не забезпечив своєчасного погашення кредиту, внаслідок чого у нього утворилась кредитна заборгованість у розмірі 1071342,11 грн - капітал за кредитом.
Позивач не здійснював нарахування пені за порушення Відповідачем строку повернення капіталу за Кредитним договором 1 на підставі Перехідних та прикінцевих положень ЦК України у період дії карантину та у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану.
02.05.2024 позивачем на ім`я відповідача 1 була направлена претензія № 02-05-24/1/40 з вимогою сплатити існуючий борг.
Також 02.05.2024 позивачем на адресу поручителя ОСОБА_2 направлена вимога про виконання зобов`язань за договором поруки за вих. № 02-05-24/1/41.
На адресу поручителя ОСОБА_1 позивачем направлена вимога про виконання зобов`язань за договором поруки за вих. № 02-05-24/1/42.
Станом на день звернення до суду заборгованість позичальника не погашена.
Вказані обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставою виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договір. Аналогічне правило випливає із ст. 509 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (частина перша статті 1048 ЦК України).
Частиною другою статті 1054 ЦК України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (ч. 1 ст. 1054 ЦК України).
Кредит це позичковий капітал банку у грошовій формі, що передається у тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання.
Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України,)
Відповідно до ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Положеннями ст. 1049 ЦК України визначено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Статтею 1055 ЦК України встановлено, що кредитний договір укладається у письмовій формі.
Згідно з ч. 1 ст. 1056 ЦК України розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Відсотки за користування кредитом за своїм характером є платою і підлягають стягненню за весь час користування кредитом.
Відповідно до ст. ст. 610, ч.1 ст.612 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Судом встановлено, що в даному випадку відносини між Акціонерним товариством "ПроКредит Банк" та ПП "Магнат Дизайн Центр" носять договірний характер, укладений між ними кредитний договір, предметом судових розглядів не виступав, недійсним судом не визнавався, договірними сторонами розірваний не був.
Відповідно до ст.173 ГК України та ст.509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно з положеннями статті 193 ГК України, статей 526, 527, 530 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено законом або договором, не випливає із суті зобов`язання. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим до виконання сторонами.
У відповідності до ст. 202 ГК України, ст. 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Суд встановлено, що взяті на себе у відповідності до умов договору про відкриття кредитної лінії від 23.07.2021 № 115.51861/FW115/1963, зобов`язання в частині повернення кредитних коштів (у порядку та строки, визначені договором) Приватне підприємство "Магнат Дизайн Центр" не виконало.
Відповідно до ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ч. ч. 1, 2 ст. 554 ЦК України).
Частиною 4 статті 559 ЦК України передбачено, що порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов`язання не пред`явить вимоги до поручителя. Якщо строк основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред`явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.
Згідно ст. 543 ЦК України при наявності солідарного зобов`язання боржників, кредитор має право вимагати виконання як від усіх боржників разом, так і від кожного окремо, причому, як повністю, так і в частині боргу.
Тому, з огляду на солідарний обов`язок боржника за основним зобов`язанням і поручителя кредитор має право вибору звернення з вимогою до них разом чи до будь-кого з них окремо (правовий висновок у Постанові ВП ВС від 01.09.2020 по справі № 198/305/15-ц).
Згідно наведених позивачем у позовній заяві даних, долучених до матеріалів справи розрахунків, документів в їх обґрунтування, заборгованість (капітал) Приватного підприємства "Магнат Дизайн Центр" складає 1071342,11 грн.
Суд встановив що сума, яка входять до ціни позову, зокрема, прострочена заборгованість по основному кредиту відповідає фактичним обставинам справи, положенням чинного законодавства, укладеного договору, підтверджуються наявними в матеріалах справи документами, у встановленому порядку не були спростовані чи заперечені. Матеріалами справи підтверджується факт виконання кредитною установою-позивачем положень умов договору поруки в частині направлення письмової вимоги поручителю щодо невиконання боржником зобов`язань за кредитним договором та необхідності вжиття останніми заходів, спрямованих на погашення кредитної заборгованості. Доказів надання відповіді на вимогу або погашення заборгованості суду не надано. З огляду на викладені обставини, вимога позивача про солідарне стягнення заборгованості є обґрунтованою.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст.77 ГПК України). Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи викладене, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову як обґрунтованого, підтвердженого матеріалами справи та не спростованого відповідачами.
За приписами статті 129 ГПК України судові витрати у справи слід покласти на відповідачів.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 525, 526, 530, 610 - 612 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 73, 74, 76-79, 91, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з Приватного підприємства "Магнат Дизайн Центр" (61166, м. Харків, пр. Науки, 40, код ЄДРПОУ 30659728), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «ПроКредит Банк» (03115, м. Київ, пр. Берестейський, 107-А, код ЄДРПОУ 21677333) заборгованість (капітал) за Договором про відкриття кредитної лінії №115.51861/FW115.1963 від 23.07.2021, який є невід`ємною частиною Рамкової угоди №FW115.1963 від 24.12.2020 у розмірі 1071342,11 грн.
Стягнути з Приватного підприємства "Магнат Дизайн Центр" (61166, м. Харків, пр. Науки, 40, код ЄДРПОУ 30659728) на користь Акціонерного товариства «ПроКредит Банк» (03115, м. Київ, пр. Берестейський, 107-А, код ЄДРПОУ 21677333) витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви у розмірі 4285,37 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «ПроКредит Банк» (03115, м. Київ, пр. Берестейський, 107-А, код ЄДРПОУ 21677333) витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви у розмірі 4285,37 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «ПроКредит Банк» (03115, м. Київ, пр. Берестейський, 107-А, код ЄДРПОУ 21677333) витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви у розмірі 4285,37 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ст.ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Повне рішення складено "10" лютого 2025 р.
СуддяЛ.В. Шарко
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2025 |
Оприлюднено | 11.02.2025 |
Номер документу | 125026406 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі банківської діяльності, з них кредитування, з них забезпечення виконання зобов’язання |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Шарко Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні