Справа № 131/603/21
Провадження № 1-кп/131/32/2023
2025 р.
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.02.2025 м. Іллінці
Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Іллінці кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62021240040000050 від 28.04.2021 за обвинуваченням:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Білки, Іллінецького району Вінницької області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, одруженого, з неповною загальною середньою освітою, працюючого майстром лісу ДП «Ліси України», раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,-
сторони та учасники кримінального провадження:
прокурор ОСОБА_4 ,
обвинувачений ОСОБА_3
захисник ОСОБА_5
представник потерпілої сторони ОСОБА_6
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 , у відповідності до наказу директора Державного підприємства «Дашівське досвідне лісомисливське господарство» № 16-к від 03.01.2011, призначений на посаду майстра лісу обходу №14 ДП «Дашівське ДЛМГ», та з останнім укладено угоду про повну індивідуальну матеріальну відповідальність.
Так, відповідно до Положення «Про державну лісову охорону», затвердженого Постановою КМУ №976 від 16.09.2009, керівник, головний лісничий, інженери відділу (сектору) всіх категорій, лісничий, помічник лісничого, старший майстер лісу, майстер лісу підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагенствами, входять до складу державної лісової охорони.
При реалізації зазначених вище повноважень, згідно з вимогами ст.19 Конституції України, як службова особа державної лісової охорони ОСОБА_3 зобов`язаний був діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України, законами України та іншими діючими нормативно-правовими актами, у тому числі й керівними документами Держлісагенства та Положенням «Про державну лісову охорону» щодо припинення, запобігання та не допущення лісопорушень.
Окрім того, майстер лісу ОСОБА_3 , відповідно до «Посадової інструкції майстра лісу»:
2.2. Забезпечує охорону лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу;
2.3. Запобігає злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового господарства та використання лісових ресурсів;
2.9. Майстер лісу повинен оглядати свій обхід щоденно, приділяючи найбільше уваги місцям небезпечним у відношенні самовільних рубок і інших лісо порушень, а в пожежонебезпечний період також місця, небезпечні в пожежному відношенні;
3.1. Майстер лісу не повинен допускати самовільних рубок, крадіжок лісу і інших самовільних користувань лісу, переробки деревини, сінокосіння і випасання худоби, пошкодження лісу, потрав лісових культур і сінокосів, самовільного розкорчовування, розчистки і оранки лісових площ, самовільного влаштування доріг і місць складування, зведення будов і інших лісопорушень;
3.2. Майстер лісу зобов`язаний при виявлені самовільних рубок лісу і інших лісо порушень затримувати на місці в лісі і по дорозі з лісу незаконно добутий лісо порушником лісоматеріал. Якщо лісо порушник встиг вивезти із лісу незаконно добутий лісоматеріал, то майстер лісу зобов`язаний прослідкувати вивезення його до поселення, або місце використання його і при встановлені за участю представника сільвиконкому крадіжки лісоматеріалу накласти на нього арешт, скласти про це акт і здати матеріал під розписку на зберігання представнику місцевої влади, або лісо порушнику.
3.3. Про всі випадки виявлення майстром лісу самовільних порубок та інших лісо порушень здійснених окремими особами із населення, майстер лісу зобов`язаний скласти в установленій формі протокол про адміністративне правопорушення вимог лісового законодавства і негайно передати його лісничому. У випадку виявлення майстром лісу лісо порушень, які здійснили організації , установи, підприємства, або лісо порушень, по яких лісо порушники не виявлені, він повинен негайно доповісти про це лісничому в письмовій формі для складання ним протоколу;
3.5 Майстер лісу зобов`язаний про кожен виявлений факт в своєму обході лісо порушень зробити відповідний запис в контрольній книзі, в якій вказати час і місце здійснені лісо порушення, його виду і розміри, прізвище, ім`я по батькові лісо порушника і місце йо проживання. Протокол про лісо порушення, складений майстром лісу, негайно передається лісничому або помічнику, а в контрольній книзі вказується дата складання протоколу і дата передачі йо: лісничому з розписом останнього;
Майстер лісу відповідає за :
9.1. Охорону і захист лісу від самовільних рубок та інших порушень лісового законодавства;
9.11. Майстер лісу несе матеріальну відповідальність за збереження біотехнічних споруд, матеріалів і цінностей які знаходяться в обході,
Так, відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України, ОСОБА_3 являючись службовою особою державного підприємства - ДП «Дашівське ДЛМГ», у відповідності до посадової інструкції майстра лісу, являючись матеріально відповідальною особою за ввірені йому лісові ресурси у обході №14 ДП «Дашівське ДЛМГ», неналежно виконуючи покладені на нього службові обов`язки щодо охорони лісів і довіреного йому майна у обході №14 квартал №118 виділ №3 площею 20,4 га., квартал №122 виділ №2 площею 1,7 га, квартал №122 виділ №6 площею 14 га, квартал №122 виділ №7 площею 10 га у період часу з 05.04.2019 до 07.08.2020 року, неналежно виконував зазначені вище службові обов`язки щодо охорони лісів і довіреного йому майна у обході №14 квартал №118 виділ №3 площею 20,4 га., квартал №122 виділ №2 площею 1,7 га, квартал №122 виділ №6 площею 14 га, квартал №122 виділ №7 площею 10 га ДП «Дашівське ДЛМГ», внаслідок чого працівниками зазначеного державного підприємства була здійснена незаконна вирубка дерев породи граб у кількості 12 шт. та дуб у кількості 98 шт., яка була виявлена у ході позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області (акт №472/ВН від 07.08.2020).
У відповідності до висновку експерта за результатами проведення інженерно-екологічної експертизи № 6926/7291-7302/20-21 від 30.10.2020 загальний розмір шкоди, заподіяної лісовому господарству внаслідок незаконної рубки дерев в обході №14 квартал №118 виділ №3 площею 20,4 га., квартал №122 виділ №2 площею 1,7 га, квартал №122 виділ №6 площею 14 га, квартал №122 виділ №7 площею 10 га ДП «Дашівське ДЛМГ», становить 1417849,58 (Один мільйон чотириста сімнадцять тисяч вісімсот сорок дев`ять гривень п`ятдесят вісім копійок) грн., що відповідно до примітки 4 ст. 364 КК України, являється тяжкими наслідками.
Також згідно висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи № 1261-1282/21-21 від 05.03.2021 ринкова вартість лісо продукції об`ємом 200,58 куб. м., з урахуванням породи, класів якості, груп діаметрів, асортименту та кількості в метрах кубічних, на умовах франко-проміжного складу по ДП «Дашівське ДЛМГ» станом на 26.06.2020, складала 1804688,91 грн. (Один мільйон вісімсот чотири тисячі шісот вісімдесят вісім гривень дев`яносто одна копійка), що у 1664 рази перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян станом на 2020 рік.
Таким чином, ОСОБА_3 , вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України, - службова недбалість, тобто невиконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 вину в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні при зазначених вище обставинах не визнав.
Допитаний у судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 надав суду наступні покази. Так, обвинувачений показав, що станом на 2020 рік та по т.ч. він працює майстром лісу ДП «Дашівське ДЛМГ» (станом на 2020 рік). В його відповідальність входить обхід №14, зокрема квартали 118,122 та виділи 1,6,7. Основними обов`язками як майстру лісу є охорона і захист лісу від самовільних рубок та інших порушень лісового законодавства.
Приблизно влітку 2020 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області здійснено перевірку в ДП «Дашівське ДЛМГ». При цьому, він не був залучений до даної перевірки, коли безпосередньо здійснювався огляд його обходу, оскільки на початку перевірки йому старший майстер ДП «Дашівське ДЛМГ» Тишкевич наказав виїхати з лісу оскільки їде перевірка.
За результатами перевірки йому стало відомо, що згідно акту на його обході виявлено незаконну рубку дерев, а саме пні без клейм. При цьому, йому не відомо про які пні йде мова, оскільки на його обході незаконна рубка не здійснювалась. Будь яких пнів без клейм він не бачив та повністю заперечує даний факт.
Крім того, ОСОБА_3 показав, що якби він виявив такі факти, а саме пні без клейм він би повідомив старшого майстра.
Таким чином, обвинувачений підсумував, що вину у пред`явленому обвинувачені він не визнає повністю, оскільки обставини викладені в обвинувальному акті не відповідають дійсності.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_7 суду надав наступні покази. Так, свідок показав, що він з 2019 року по 2021 працював на посаді лісоруба в ДП «Дашівське ДЛМГ».
На період роботи лісорубом в його обов`язки входило розпилювати лісопродукцію на дрова, очищувати лісосіку, обрубувати сокирою гілля та інше.
Приблизно влітку 2020 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області було здійснено перевірку в ДП «Дашівське ДЛМГ».
При цьому щодо виявленого факту незаконної порубки дерев в обході №14 не може нічого пояснити, оскільки він здійснював свою роботу на підставі розпорядження лісника на кварталах обходу № 6.
Аналогічні покази суду надав свідок ОСОБА_8 .
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_9 , суду надав наступні покази. Так, свідок показав, що він з станом на 2020 рік працював на посаді майстра лісу в ДП «Дашівське ДЛМГ» та здійснював свою роботу на обході №7.
Приблизно влітку 2020 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області було здійснено перевірку в ДП «Дашівське ДЛМГ». За результатами даної перевірки розпочато кримінальне провадження у якому йому повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 367 КК України щодо виявлення на його обході незаконної рубки дерев.
При цьому щодо виявленого факту незаконної порубки дерев в обході №14 не може нічого пояснити, оскільки це не входило в його компетенцію.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_10 , суду надав наступні покази. Так, свідок показав, що він станом на 2020 рік працював на посаді лісоруба в ДП «Дашівське ДЛМГ».
На період роботи лісорубом в його обов`язки входило розпилювати лісопродукцію на дрова, очищувати лісосіку, обрубувати сокирою гілля та інші роботи. Він здійснював свою роботу на кварталах обходу № 14 де майстром лісу був ОСОБА_3 .
Приблизно влітку 2020 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області було здійснено перевірку в ДП «Дашівське ДЛМГ».
При цьому щодо виявленого факту незаконної порубки дерев в обході №14 не може нічого пояснити, оскільки з актом перевірки він не ознайомлювався. Також, свідок пояснив, що свою роботу він виконував за вказівкою майстра лісу та старшого майстра лісу.
Аналогічні покази суду надав свідок ОСОБА_11 .
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_12 , суду надав наступні покази. Так, свідок показав, що він з 2019 по 2020 роки працював на посаді майстра лісу в ДП «Дашівське ДЛМГ» та здійснював свою роботу на обході №9.
Приблизно влітку 2020 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області було здійснено перевірку в ДП «Дашівське ДЛМГ». За результатами даної перевірки розпочато кримінальне провадження у якому йому повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 367 КК України щодо виявлення на його обході незаконної рубки дерев. У даному кримінальному проваджені відносно нього винесено вирок згідно якого він отримав відповідне покарання.
При цьому щодо виявленого факту незаконної порубки дерев в обході №14 не може нічого пояснити, оскільки це не входило в його компетенцію.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_13 , суду надав наступні покази. Так, свідок показав, що станом на 2020 рік працював на посаді майстра лісу в ДП «Дашівське ДЛМГ» та здійснював свою роботу на обході № 13 та 11.
Приблизно влітку 2020 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області було здійснено перевірку в ДП «Дашівське ДЛМГ». За результатами даної перевірки порушень на його обходах не виявлено.
При цьому щодо виявленого факту незаконної порубки дерев в обході №14 не може нічого пояснити, оскільки це не входило в його компетенцію.
Аналогічні покази суду надав свідок ОСОБА_14 .
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_15 , суду надав наступні покази. Так, свідок показав, що станом на 2020 рік він працював на посаді помічника лісничого ДП «Дашівське ДЛМГ» з січня 2021 року працює лісничим.
В його обов`язки входило посадка лісу, заготівля лісового насіння, догляд за лісовими культурами та лісового розсадника. За заготівлю лісопродукції (рубка дерев) відповідала ОСОБА_16 .
Приблизно влітку 2020 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області було здійснено перевірку в ДП «Дашівське ДЛМГ».
При цьому щодо виявленого факту незаконної порубки дерев в обході №14 не може нічого пояснити, оскільки це не входило в його компетенцію.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_17 , суду надав наступні покази. Так, свідок показав, що він працює з 2018 року по теперішній час на посаді старшого майстра лісу Дашівського лісництва ДП «Дашівське ДЛМГ». На період роботи старшим майстром лісу в його обов`язки входить приймання, зберігання та видача лісопродукції, недопущення її порчі, згідно розпорядженнями та вказівками лісничого, а також посадовою інструкцією, клеймує бирками в торець лісопродукцію вносячи їх в КПК.
Так, у 2020 року Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області було здійснено перевірку ДП «Дашівське ДЛМГ» щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства під час використання лісових ресурсів.
Організацію роботи по відводу лісосік в натурі, здійснення керівництв роботами при проведенні переліку дерев на лісосіках, відбирання дерев, встановлення розряд висот, а також проведення матеріально-грошово оцінки лісосік здійснювала лісничий Дашівського лісництва ДП «Дашівське ДЛМГ» ОСОБА_16 , яка забезпечувала проведення рубок формування, санітарних рубки та рубок головного користування на які майстрам лісу видавала розпорядження лісника.
При цьому щодо виявленого факту незаконної порубки дерев в обході №14 не може нічого пояснити.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_18 , суду надав наступні покази. Так, свідок показав, що він станом на 2020 рік неофіційно працював сучкорубом в Дашівського лісництва ДП «Дашівське ДЛМГ», а саме в обході майстром лісу якого був ОСОБА_3 .
В його обов`язки входило розпилювати лісопродукцію на дрова, очищувати лісосіку, обрубувати сокирою гілля та інші роботи. За дану роботу йому платив ОСОБА_3 .
При цьому, свідок поясним, що при здійсненні роботи він документи не перевіряє, а саме які дерева ріжуться, оскільки він лише виконує те, що йому скаже ОСОБА_3 .
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_19 , суду надав наступні покази. Так, свідок показав, що станом на 2020 рік він працював інспектором Державної екологічної інспекції у Вінницькій області.
Влітку 2020 року він разом з іншим інспектором Державної екологічної інспекції у Вінницькій області ОСОБА_20 був залучений до перевірки ДП «Дашівське ДЛМГ» щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства під час використання лісових ресурсів. Крім того, в даній перевірці приймали участь працівники УСБУ у Вінницькій області.
Під час перевірки на різних обходах де проводились рубки дерев було виявлено незаконну рубку, а саме кількість пнів не відповідала кількості, яка зазначена в облікових відомостях. Крім того, на даних пнях були відсутні відповідні клейми, які в свою чергу повинні відповідати даним занесеним в облікові відомості. Також, свідок зазначив, що виявлені пні без клейм були замасковані, а саме присипані землею.
Дані порушення були виявлені на багатьох обходах ДП «Дашівське ДЛМГ», зокрема і на обході № 14. Більш точна інформація щодо кількості зрізаних дерев та інших порушень описана в акті.
Аналогічні покази суду надав свідок ОСОБА_20 .
У ході розгляду кримінального провадження судом досліджено надані стороною обвинувачення докази.
Так, згідно постанови заступника начальника відділу Вінницької обласної прокуратури про виділення матеріалів кримінального провадження від 28.07.2021 виділено з матеріалів досудового розслідування за №22020020000000011 від 28.01.2020 матеріали досудового розслідування за підозрою ОСОБА_3 за ч. 2 ст. 367 КК України (том. 2 а.с. 109-115)
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 28.04.2021 внесені відомості про виділене кримінальне провадження під №62021240040000050 (том. 2 а.с. 1).
Судом досліджена Посадова інструкція майстра лісу обходу №14 ДП «Дашівське ДЛМГ» ОСОБА_3 (том2, а.с.189-193) та Наказ про переведення від 03.01.2011 №16-к директора ДП «Дашівське ДЛМГ» згідно якого ОСОБА_3 переведений на посаду майстра лісу обхід №14 з 03.01.2011. (том 2, а.с. 194)
Так, судом досліджено акт Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 07.08.2020 № 472/ВН складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю щодо дотримання ДП «Дашівське ДЛМГ» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів згідно якого у обході №14 квартал №118 виділ №3 площею 20,4 га., квартал №122 виділ №2 площею 1,7 га, квартал №122 виділ №6 площею 14 га, квартал №122 виділ №7 площею 10 га ДП «Дашівське ДЛМГ», здійснена незаконна вирубка дерев породи граб у кількості 12 шт. та дуб у кількості 98 шт. (том 2, а.с. 2-37)
Також, судом досліджено протокол огляду від 24.07.2020 року згідно якого проводився огляд лісопродукції ДП «Дашівське ДЛМГ» (том. 2 а.с.102-106).
Крім того, судом досліджено висновок експерта за результатами проведення інженерно-екологічної експертизи № 6926/7291-7302/20-21 від 30.10.2020 згідно якого загальний розмір шкоди, заподіяної лісовому господарству внаслідок незаконної рубки дерев в обході №14 квартал №118 виділ №3 площею 20,4 га., квартал №122 виділ №2 площею 1,7 га, квартал №122 виділ №6 площею 14 га, квартал №122 виділ №7 площею 10 га ДП «Дашівське ДЛМГ», становить 1417849,58 (Один мільйон чотириста сімнадцять тисяч вісімсот сорок дев`ять гривень п`ятдесят вісім копійок) грн. (том 2, а.с. 222-240)
Також судом досліджено висновок експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи № 1261-1282/21-21 від 05.03.2021 ринкова вартість лісопродукції об`ємом 200,58 куб. м., з урахуванням породи, класів якості, груп діаметрів, асортименту та кількості в метрах кубічних, на умовах франко-проміжного складу по ДП «Дашівське ДЛМГ» станом на 26.06.2020, складала 1804688,91 грн. (Один мільйон вісімсот чотири тисячі шісот вісімдесят вісім гривень дев`яносто одна копійка). (том 2 а.с.152-169)
Також, судом досліджено надані сторонами докази що характеризують особу обвинуваченого ОСОБА_3 , зокрема відповідно до довідки ГУНП у Вінницькій області щодо судимості - ОСОБА_3 раніше не судимий (том 2, а.с. 202).
Заслухавши показання обвинуваченого, свідків, дослідивши надані під час судового провадження докази, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного рішення, суд дійшов висновку, що вина обвинуваченого ОСОБА_3 в скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України знайшла своє підтвердження в судовому засіданні і доведена повністю поза розумним сумнівом.
Так, суд проаналізувавши та дослідивши покази обвинуваченого ОСОБА_3 вважає, що вони повністю спростовуються, дослідженими судом доказами.
Зокрема, згідно «Посадової інструкції майстра лісу» ОСОБА_3 зобов`язаний:
2.2. Забезпечувати охорону лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу;
2.3. Запобігати злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового господарства та використання лісових ресурсів;
2.9. Майстер лісу повинен оглядати свій обхід щоденно, приділяючи найбільше уваги місцям небезпечним у відношенні самовільних рубок і інших лісо порушень, а в пожежонебезпечний період також місця, небезпечні в пожежному відношенні;
3.1. Майстер лісу не повинен допускати самовільних рубок, крадіжок лісу і інших самовільних користувань лісу, переробки деревини, сінокосіння і випасання худоби, пошкодження лісу, потрав лісових культур і сінокосів, самовільного розкорчовування, розчистки і оранки лісових площ, самовільного влаштування доріг і місць складування, зведення будов і інших лісопорушень;
3.2. Майстер лісу зобов`язаний при виявлені самовільних рубок лісу і інших лісо порушень затримувати на місці в лісі і по дорозі з лісу незаконно добутий лісо порушником лісоматеріал. Якщо лісо порушник встиг вивезти із лісу незаконно добутий лісоматеріал, то майстер лісу зобов`язаний прослідкувати вивезення його до поселення, або місце використання його і при встановлені за участю представника сільвиконкому крадіжки лісоматеріалу накласти на нього арешт, скласти про це акт і здати матеріал під розписку на зберігання представнику місцевої влади, або лісо порушнику.
3.3. Про всі випадки виявлення майстром лісу самовільних порубок та інших лісо порушень здійснених окремими особами із населення, майстер лісу зобов`язаний скласти в установленій формі протокол про адміністративне правопорушення вимог лісового законодавства і негайно передати його лісничому. У випадку виявлення майстром лісу лісо порушень, які здійснили організації , установи, підприємства, або лісо порушень, по яких лісо порушники не виявлені, він повинен негайно доповісти про це лісничому в письмовій формі для складання ним протоколу;
3.5 Майстер лісу зобов`язаний про кожен виявлений факт в своєму обході лісо порушень зробити відповідний запис в контрольній книзі, в якій вказати час і місце здійснені лісо порушення, його виду і розміри, прізвище, ім`я по батькові лісо порушника і місце йо проживання. Протокол про лісо порушення, складений майстром лісу, негайно передається лісничому або помічнику, а в контрольній книзі вказується дата складання протоколу і дата передачі йо: лісничому з розписом останнього;
Майстер лісу відповідає за :
9.1. Охорону і захист лісу від самовільних рубок та інших порушень лісового законодавства;
9.11. Майстер лісу несе матеріальну відповідальність за збереження біотехнічних споруд, матеріалів і цінностей які знаходяться в обході,
При цьому, згідно акту Державної екологічної інспекції у Вінницькій області від 07.08.2020 № 472/ВН складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного контролю щодо дотримання ДП «Дашівське ДЛМГ» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів згідно якого у обході №14 квартал №118 виділ №3 площею 20,4 га., квартал №122 виділ №2 площею 1,7 га, квартал №122 виділ №6 площею 14 га, квартал №122 виділ №7 площею 10 га ДП «Дашівське ДЛМГ», здійснена незаконна вирубка дерев породи граб у кількості 12 шт. та дуб у кількості 98 шт.
Крім того, дана обставина підтверджується показами свідків ОСОБА_20 та ОСОБА_19 , які підтвердили факт виявлення на обході №14 ДП «Дашівське ДЛМГ» здійснення незаконної вирубки дерев.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 367 КК України установлено, що службова недбалість, це невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб яка спричинила тяжкі наслідки.
Згідно примітки до ст. 364 КК України тяжкими наслідками у статтях 364-367 вважаються такі наслідки, які у двісті п`ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи № 1261-1282/21-21 від 05.03.2021 ринкова вартість лісо продукції об`ємом 200,58 куб. м., з урахуванням породи, класів якості, груп діаметрів, асортименту та кількості в метрах кубічних, на умовах франко-проміжного складу по ДП «Дашівське ДЛМГ» станом на 26.06.2020, складала 1804688,91 грн. (Один мільйон вісімсот чотири тисячі шісот вісімдесят вісім гривень дев`яносто одна копійка), що у 1664 рази перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян станом на 2020 рік.
Крім того, згідно висновку експерта за результатами проведення інженерно-екологічної експертизи № 6926/7291-7302/20-21 від 30.10.2020 загальний розмір шкоди, заподіяної лісовому господарству внаслідок незаконної рубки дерев в обході №14 квартал №118 виділ №3 площею 20,4 га., квартал №122 виділ №2 площею 1,7 га, квартал №122 виділ №6 площею 14 га, квартал №122 виділ №7 площею 10 га ДП «Дашівське ДЛМГ», становить 1417849,58 (Один мільйон чотириста сімнадцять тисяч вісімсот сорок дев`ять гривень п`ятдесят вісім копійок) грн., що відповідно до примітки 4 ст. 364 КК України, являється тяжкими наслідками.
Таким чином, дії ОСОБА_3 суд кваліфікує за ч. 2 ст. 367 КК України - службова недбалість, тобто невиконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, якщо воно спричинило тяжкі наслідки.
При призначенні покарання обвинуваченому суд, згідно з вимогами ст. ст. 65 - 67 КК України та роз`ясненнями Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 24.10.2003 «Про практику призначення судами кримінального покарання», враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особливості конкретного кримінального правопорушення й обставини його вчинення, особу винного, поведінку до вчинення кримінального правопорушення і після його вчинення, обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання та вимоги ч. 2 ст. 50 КК України, відповідно до якої, покарання має на меті не тільки кару, а і виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень засудженими. Таке покарання має бути необхідним і достатнім для виправлення особи та попередження нових кримінальних правопорушень.
Обставини, що пом`якшують покарання обвинуваченому ОСОБА_3 під час судового розгляду не встановлено.
Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченому судом не встановлено.
При обранні покарання обвинуваченому ОСОБА_3 відповідно до ст. 65 КК України суд враховує: суспільну небезпечність кримінального правопорушення та ступінь тяжкості вчиненого обвинуваченим кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, який згідно ст. 12 КК України, є нетяжким злочином. Також, судом враховується, що обвинуваченим шкода потерпілій стороні не відшкодована.
При цьому, судом враховується, що обвинувачений раніше не судимий, на обліку у лікаря нарколога не перебуває. Також, судом враховується відсутність негативних характеристик. Крім того, суд при призначені покарання за вчинення кримінального правопорушення у сфері службової діяльності бере до уваги той факт, що за період розгляду даного кримінального провадження з 2021 року та на момент винесення вироку ОСОБА_3 не звільнено з посади майстра лісу ДП «Ліси України», а навпаки покладено на останнього обов`язки на додатковий обхід в даному господарстві.
Тому, за таких обставин, суд вважає, що обвинуваченому слід призначити покарання, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю та зі штрафом.
При цьому, приймаючи до уваги особу обвинуваченого, у якого відсутні негативні характеристики з місця роботи; на момент розгляду справи відсутні матеріальні претензії потерпілої сторони; відсутність судимостей, суд приходить до висновку про можливість застосувати відносно ОСОБА_3 ст. 75 КК України та звільнити його від відбуття основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням, з покладенням обов`язків визначених п. 1, 2, ч. 1 ст. 76 КК України.
Питання про речові докази та процесуальні витрати суд вирішує відповідно до ст.100. 124 КПК України.
Керуючись ст.ст. 12, 65, 66, 67,75,76 КК України, ст. 368, 370, 374, 376 КПК України, суд, -
УХВАЛИВ :
Визнати винним ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Призначити ОСОБА_3 покарання у виді чотирьох років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади пов`язані з лісовою охороною на два роки та штраф в розмірі сімсот п`ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян що становить 12750 грн.
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_3 від відбування основного покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю два роки.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 1 ст. 76 КК України зобов`язати засудженого ОСОБА_3 :
- періодично з`являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи, навчання.
Строк відбування покарання, а саме іспитовий строк обчислювати з моменту проголошення вироку.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави процесуальні витрати за проведення експертиз в сумі 22 391 грн. 58 коп.
Скасувати арешт накладений на земельну ділянку кадастровий номер: 0521280800:03:002:0246 та житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 та транспортний засіб ВАЗ 2121, д.н.з. « НОМЕР_1 », номер кузова № НОМЕР_2 .
Вирок може бути оскаржений до Вінницького апеляційного суду через Іллінецький районний суд Вінницької області протягом 30 днів з моменту його проголошення.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку на його апеляційне оскарження.
Головуючий:
Суд | Іллінецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2025 |
Оприлюднено | 11.02.2025 |
Номер документу | 125028410 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість |
Кримінальне
Іллінецький районний суд Вінницької області
Олексієнко О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні