У Х В А Л А
Справа № 149/457/25
Провадження №1-кс/149/106/25
10.02.2025 м. Хмільник
Слідчий суддя Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши матеріали клопотання прокурора Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 про арешт майна,
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 звернулася до суду з клопотанням про арешт майна.
Клопотання мотивоване тим, що СВ Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 12024020210000499 в ході проведення котрого встановлено, що підозрювана є власником двох земельних ділянок. За таких обставин, з метою забезпечення можливої конфіскації майна, а також відшкодування шкоди за пред`явленим потерпілим цивільним позовом, просить накласти арешт на належні підозрюваній земельні ділянки шляхом заборони їх відчуження.
Прокурор у судовому засіданні підтримала клопотання.
Інші учасники не з`явилися.
Заслухвши пояснення прокурора, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали приходжу до наступного висновку.
Витягом з ЄРДР підтверджено, що СВ Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 12024020210000499, правова кваліфікація - ч.ч. 2, 3 ст. 190, ч.ч. 1, 2 ст. 209, ч. 4 ст. 358 КК України.
31.12.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень у цьому провадженні.
В ході проведення досудового розслідування даного кримінального провадження встановлено, що ОСОБА_4 на праві власності належить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,9674 га, кадастровий номер 0521682200:03:001:0118, нормативно грошова оцінка земельної ділянки 26,58 грн, а також земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер 0521682200:03:001:0119, нормативно грошова оцінка 314327,90 грн.
У межах даного кримінального провадження Уланівською сільською радою Хмільницького району Вінницької області до підозрюваної ОСОБА_4 пред`явлено цивільний позов про відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення на суму 893997 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема, шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди (ч. 2 ст. 170 КПК України).
Згідно із ч. 6 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Вартість майна, яке належить арештувати з метою забезпечення цивільного позову або стягнення отриманої неправомірної вигоди, повинна бути співмірною розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або зазначеної у цивільному позові, розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (ч. 8 ст. 170 КПК України).
У відповідності до усталеної практики Європейського Суду з прав людини в контексті вищевказаних положень, володіння майном повинно бути законним (рішення у справі «Іатрідіс проти Греції»). Вимога щодо законності у розумінні Конвенції вимагає дотримання відповідних положень національного законодавства та відповідності принципові верховенства права, що включає свободу від свавілля (рішення у справі «Антріш проти Франції» та «Кушоглу проти Болгарії»). Будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (рішення від 23 вересня 1982 року у справі «Спорронг та Льонрот проти Швеції»). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (рішення у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства»).
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги встановлені обставини, зокрема те, що прокурор просить накласти арешт на майно підозрюваної ОСОБА_4 , яка обгрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3 ст. 190, ч.ч. 1, 2 ст. 209, ч. 4 ст. 358 КК України, ч.ч. 1, 2 ст. 209 КК України передбачають можливість конфіскації майна, а також зважаючи на пред`явлення потерпілим у цьому кримінальному провадженні цивільного позову на суму 893997 грн (вартість земельних ділянок, які стали об`єктами кримінальних правопорушень, що підтверджена висновками експертиз), що є достатньо обгрунтованою, з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільного позову), а також запобігання спробам відчуження цього майна, зважаючи на те, що вартість зазначених у клопотанні земельних ділянок ОСОБА_4 є меншою розміру заподіяною шкоди, тобто накладення арешту є співмірним із розміром заподіяної шкоди, спосіб накладення арешту на майно, шляхом заборони відчуження є менш обтяжливим та не перешкоджає ОСОБА_4 володіти та користуватися її власністю, а тому слідчий суддя доходить висновку про обгрунтованість клопотання та наявність підстав для задоволення клопотання.
Керуючись ст.ст. 40-1, 98, 167, 168, 170-173, 175, 309, 372, 392, 532 КПК України, слідчий суддя,
У Х В А Л И В :
Клопотання прокурора Хмільницької окружноїпрокуратури Вінницькоїобласті ОСОБА_3 про арешт майна, - задовольнити.
Накласти арешт на земельні ділянки, які на праві приватної власності належать підозрюваній ОСОБА_4 , шляхом заборони відчуження, а саме на: земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,9674 га, кадастровий номер 0521682200:03:001:0118; земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер 0521682200:03:001:0119.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_5
Суд | Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2025 |
Оприлюднено | 12.02.2025 |
Номер документу | 125029145 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Олійник І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні