Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" лютого 2025 р. Справа153/67/25
Провадження2/153/31/25-ц
Ямпільський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Швеця Р.В.
за участю секретаря судового засідання Гуцол Т.Ю.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Ямпіль Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Ямпільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про оспорювання батьківства, виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Ямпільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про оспорювання батьківства, виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини. Свої вимоги мотивує тим, що 14.12.2022 він зареєстрував шлюб з відповідачем ОСОБА_2 . Відповідно до рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 20.03.2024 шлюб між ними було розірвано. ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідач народила дитину - дівчинку ОСОБА_3 , батьком якої записала його. Однак, спільних дітей з відповідачем у нього не було. Шлюбні стосунки припинено з січня 2023 року. З відповідачем вони спільно не проживали та не підтримували сімейних стосунків, спільне господарство не вели. Відповідач проживає з іншим чоловіком і визнає той факт, що він не є біологічним батьком дитини. Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з вказаним позовом і просить ухвалити рішення про виключення відомостей про його батьківство з актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за №5 від 08.01.2025, складеного Ямпільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м.Київ).
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, вх.№866 від 10.02.2025, в якій просив справу розглянути без його участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву вх.№867 від 10.02.2025, в якій просила справу розглянути без її участі, позовні вимоги визнає та не заперечує проти їх задоволення. Також вказала, що вона підтверджує, що позивач не є біологічним батьком дитини, а також те, що з лютого 2023 року, тобто, останні 2 повних роки з позивачем вони не бачились взагалі, проживають в різних країнах. Про те, що дитина записана на позивача в органах ДРАЦС вона дізналась безпосередньо під час її запису, тому також мала намір приймати міри для оспорювання батьківства, але за браком часу не мала можливості це зробити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Ямпільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) в підготовче засідання не з`явився. Суду надано заяву за підписом начальника відділу Денисової Ю., вх.№537 від 27.01.2025, про розгляд справи у її відсутність, стосовно заявлених позовних вимог покладалася на розгляд суду.
Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
За вказаних обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін згідно вимог ч.3 ст.211 ЦПК України, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів про правовідносини сторін, відповідач позов визнає, відсутня необхідність заслуховування особистих пояснень сторін.
Судом встановлено такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Із копії свідоцтва про народження, серія НОМЕР_1 , виданого 08.01.2025 Ямпільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Київ народилася ОСОБА_3 , батьками якої зазначено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , актовий запис №5 від 08.01.2025 (а.с.9).
Із копії повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, №00048655355 від 09.01.2025, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Київ народилася ОСОБА_3 , про що Ямпільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) здійснено 08.01.2025 актовий запис про народження №5, внесено відомості про батька: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та матір: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Державна реєстрація народження проведена відповідно до статті 133 Сімейного кодексу України. Графи №7, 9 актового запису не заповнені у зв`язку з відсутністю даних у медичному висновку про народження. В зв`язку з тим, що отримати згоду батька на присвоєння дитині прізвища неможливо, за заявою матері присвоєно дитині прізвище ОСОБА_3 . Графи 15 «Громадянство» та 16 «Місце проживання» батька не заповнені із-за відсутності паспорта. Паспорт батька не пред`явлено. Шлюб розірвано 20.03.2024 (а.с.10-11).
Із копії рішення Ямпільського районного суду Вінницької області від 20.03.2024 встановлено, що шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , зареєстрований 14.12.2022 у Бориспільському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Бориспільському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), актовий запис №946, розірвано. Рішення набрало законної сили 19.04.2024 (а.с.12-13).
Оцінюючи усі докази, суд вважає встановленим, що між сторонами виникли спірні правовідносини щодо оспорювання батьківства, особою, яка записана батьком дитини.
Згідно із частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ст.51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Київ народилася дитина ОСОБА_3 . В актовому записі про народження дитини №5 від 08.01.2025 та в свідоцтві про народження, серія НОМЕР_1 , батьком дитини зазначений позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , матір`ю - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянка України. Державна реєстрація народження проведена відповідно до статті 133 Сімейного кодексу України. Графи №7, 9 актового запису не заповнені у зв`язку з відсутністю даних у медичному висновку про народження. В зв`язку з тим, що отримати згоду батька на присвоєння дитині прізвища неможливо, за заявою матері присвоєно дитині прізвище ОСОБА_3 . Графи 15 «Громадянство» та 16 «Місце проживання» батька не заповнені із-за відсутності паспорта. Паспорт батька не пред`явлено. Шлюб розірвано 20.03.2024.
Згідно ч.1, ч.2 ст.122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини. Дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя.
Відповідно до ст.133 СК України якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини.
Відповідно до ст.136 СК України особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Оспорювання батьківства неможливе у разі смерті дитини. Не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 цього Кодексу. До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», особа, яка записана батьком дитини, має право оспорювати своє батьківство, пред`являти позов про виключення запису про нього, як батька з актового запису про народження дитини. Відповідно до цієї ж Постанови при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів предметом доказування в справах про оспорювання батьківства є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.
Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи. Не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників, їхніх представників.
Із доводів позивача, зазначених у позовній заяві, встановлено, що позивач в момент реєстрації його, як батька дитини, не знав про народження дитини і лише нещодавно - в січні 2025 року, дізнався про цей факт.
Відповідач позовні вимоги визнала та не заперечувала проти їх задоволення, зазначивши про це у своїй заяві вх.№867 від 10.02.2025.
Таким чином відсутність кровного споріднення між позивачем та дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , сторонами не оспорюється, а тому цей факт не вимагає додаткового доказування відповідно ч.1 ст.82 ЦПК України.
Стороною відповідача визнано позовні вимоги в повному обсязі, отже, суд вважає доведеною ту обставину, що позивач не є біологічним батьком ОСОБА_3 . Доказів тієї обставини, що в момент реєстрації народження дитини позивачу було відомо, що він не є його батьком, відповідачкою суду не подано.
За правилами ст. 134 Сімейного Кодексу України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до підп. 20 п. 1 Розділу III Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно п. 2.13, п. 2.13.1 Наказу Міністерства Юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 «Про затвердження Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Як визначено ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Згідно з постановою № 14 Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі» за змістом частини четвертої статті 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.
Враховуючи вищезазначене, суд приймає визнання позову відповідачем та ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позовні вимоги задоволено у повному обсязі, судові витрати, понесені позивачем і документально квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки №11 від 15.01.2025, за правилами ст.141 ЦПК України покладаються на відповідача, а тому суд має підстави для стягнення із відповідача на користь позивача судових витрат по оплаті судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 82, 141, 200, 206, 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 134, 136 Сімейного Кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Ямпільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про оспорювання батьківства, виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини - задовольнити.
Виключити відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина Республіки Вірменія, як батька дитини з актового запису про народження ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м.Київ, складеного Ямпільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), 08 січня 2025 року за №5.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) - НОМЕР_2 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) - НОМЕР_2 .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Ямпільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), вулиця Богдана Хмельницького, 50 місто Ямпіль Вінницька область, ЄДРПОУ 20088540.
Повний текст рішення складено 10.02.2025.
Суддя Р.В. Швець
Суд | Ямпільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2025 |
Оприлюднено | 13.02.2025 |
Номер документу | 125029216 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Ямпільський районний суд Вінницької області
Швець Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні