Рішення
від 07.02.2025 по справі 716/2316/24
ЗАСТАВНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 716/2316/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.02.2025 Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді Пухарєвої О.В.,

за участю секретаря Кульки О.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м.Заставна цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вікнянської об`єднаної територіальної громади в особі Вікнянської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування,-

В С Т А Н О В И В :

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом доВікнянської об`єднаної територіальної громади в особі Вікнянської сільської ради,в якому з урахуванням зміни предмету позову просить: встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 тавизнати за нею право власності на житловий будинок, що розташований в АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок з господарськими спорудами і будівлями, розташований в АДРЕСА_1 .

За час свого життя, батько позивачки склав заповіт, посвідчений 27.08.2001 року секретарем виконавчого комітету Вікнянської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, зареєстрованого в реєстрі за №72, спадкоємицею всього майна, що йому належало, згідно даного заповіту є його донька ОСОБА_1 .

Позивачка посилається на те, що після смерті батька звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, однак у його видачі нотаріусом було відмовлено, у зв`язку з тим, що нею не було надано належним чином оформлених документів, що посвідчують право власності на дане майно за ОСОБА_3 .

Відсутність правовстановлюючих документів на будинковолодіння є перешкодою в оформленні спадщини. Саме тому, вона змушена звернутися до суду із даним позовом.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Данищук В.В. в судове засідання не з`явилися, представник подав до суду заяву з проханням розглянути справу у їх відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримують в повному обсязі, просив задовольнити.

Представник відповідача Вікнянської територіальної громади в особі Вікнянської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області в судове засідання не з`явився, подав суду заяву про визнання позову та проханням розглянути справу в його відсутності.

Згідно з ч.4 ст.200 ЦПК України, ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206,207 цього Кодексу.

У відповідності до вимог ч.4ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, приймаючи визнання відповідачем позову, оскільки це не суперечить Закону, а також правам та інтересам сторін, не порушує свободи чи інтереси інших осіб, та відповідає вимогам ч. 4ст. 206 ЦПК України, ухвалює рішення про задоволення позову.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 20.06.2002 (а.с.7).

Після смерті ОСОБА_3 по місцю його останнього проживання: АДРЕСА_1 відкрилася спадщина на житловий будинок з господарськими спорудами, що розташований за зазначеною адресою.

ЗгідноПостанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», відносини спадкування регулюються правиламиЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правилаЦивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Дана правова позиція також закріплена в п. 9 Інформаційного листа № 24-753/0/4-13 Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року, в якому зазначено: «якщо спадщина відкрилась до набрання чинностіЦК, судам слід враховувати, щост. 549 ЦК УРСРбуло визначено перелік дій, які свідчать про прийняття спадщини, зокрема фактичний вступ у володіння та управління спадковим майно».

Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Відповідно до ст. 525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 526 ЦК УРСР місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини.

Відповідно до ст. 527 ЦК УРСР спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.

Судом встановлено, що батько позивачки ОСОБА_3 за життя розпорядився своїм майном, склавши заповіт від 27.08.2001, який посвідчений секретарем виконавчого комітету Вікнянської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області та зареєстрованого в реєстрі за №72, який на час відкриття спадщини змінений та скасований не був, якимвсе своє майно де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те що йому буде належати на день його смерті і на що він за законом матиме право в тому числі і житловий будинок заповів ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 534 ЦК України (в ред. 1963 року) кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.

Відповідно дост. 548 ЦК УРСР, чинного на час відкриття спадщини, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженням. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Згідност.549 того ж Кодексу, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Факт вступу позивачкою ОСОБА_1 в управління та володіння спадковим майном також підтверджується довідкою виконавчого комітету Вікнянської сільської ради від 21.10.2024 №413, згідно якої ОСОБА_1 , фактично проживала на день смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 з ним в одному погосподарському номері за адресою: АДРЕСА_1 та після смерті останнього фактично прийняла спадщину, вступивши в управління спадковим майном, а саме: сплачувала комунальні послуги, доглядала за земельною ділянкою та доглядала за могилою батька (а.с. 20).

Крім цього позивачка 29.08.2008 набула право на спадщину за заповітом, а саме на право на земельні частки (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності ССС «Зоря с.Вікно Заставнівського району Чернівецької області, а також право на спадщину за заповідальним розпорядженням на грошові вклади, що належали батькові ОСОБА_2 та зберігалися у філії Заставнівського відділення «Ощадбанку», що підтверджується відповідними свідоцтвами про право на спадщину ( а.с.9,10)

Також судом встановлено, що дружина померлого ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадщину після смерті чоловіка не оформляла, відповідно до заяви нотаріусу від 22.08.2008 на обов`язкову частку в спадщини при спадкуванні за заповітом не претендувала.

Відповідно до положення ч.1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

На виконання вимоги даної статті позивачка ОСОБА_1 звернулася до державної нотаріальної контори із відповідною заявою, проте їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину по заповітом, оскільки нею не було надано правовстановлюючих документів на житловий будинок. Вказане підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 16.09.2024 (а.с.21).

Порядок ведення погосподарського обліку в сільських радах визначався Вказівками по введенню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затвердженими постановою Державного комітету статистики СРСР від 12.05.85 № 5-24/26, а згодом Вказівками, затвердженими постановою Держкомстату СРСР від 25.05.90 №69.

В інформаційному листi Вищого Спецiалiзованого Суду України з розгляду цивільних i кримінальних справ вiд 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» сказано, що записи у погосподарських книгах, при вирішенні питання про визнання права власності на житлові будинки i споруди у порядку спадкування, оцiнюються у сукупності з iншими доказами, таким як: рiшення про оформлення права власностi громадян на будинки, технiчним паспортом на будiвлi, документами про вiдведення в установленому порядку земельних дiлянок пiд забудову тощо.

В п.9 постанови Пленуму Верховного суду України від 04.10.1991 року №7 «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на житловий будинок» зазначено, що право власності на житловий будинок, збудований громадянами на відведеній в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.

Частинами 3,4 ст.3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за умов якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Встановлено, що ОСОБА_2 за життя не оформив документи на належне йому нерухоме майно та не зареєстрував його належним чином.

Відповідно до другого абзацу пункту 3.1 розділу ІІІ Порядку затвердженого Наказом від 19.03.2013р. №95 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 05 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема

для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.

Згідно довідки характеристики Заставнівського РБТІ №9978 від 01.10.2024 житловий будинок з господарськими спорудами і будівлями, розташований в АДРЕСА_1 побудовані у 1973-1984 роках.

Відповідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема iз правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо iнше прямо не випливає iз закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст.392 ЦК України в разi вiдсутностi документів на право власності, власник може вимагати визнання права власності в судовому порядку.

Таким чином, сукупність зібраних у справі доказів, дають суду право зробити висновок, що позовні вимоги обґрунтовані і їх слід задовольнити з метою реалізації позивачкою своїх законних спадкових прав.

Згідно з ч. 4, 5 ст. 268 ЦПК України у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершено розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Оскільки в судове засідання, призначене на 12:00 год. 05.02..2025 учасники справи не з`явилися, а повне судове рішення складено 07.02.2025 (в межах строку, встановленого ч. 6 ст. 259 ЦПК України), то датою ухвалення судового рішення є 07.02.2025.

На підставі викладеного та керуючисьул.524, 525,526,527,535,548,549 ЦК Української РСР,ул.ст. 328,392,1297 ЦК України, ул. 3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ул. ул. 200, 206, 211, 258, 259, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити.

Встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини, яка відкрилась після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок 1973 року побудови, загальною площею 78,80/45,40 кв.м. під літ. «А», погріб окремо збудований під літ. «Пг», літня кухня під літ. «Б», літня кухня під літ. «В», гараж під літ. «Г», сарай під літ. «Д», сарай під літ. «Е», сарай під літ. «Ж», хлів під літ. «З», літня кухня під літ. «И», сарай під літ. К», вбиральня під літ. «Л», ганок піл літ. «А-а», ворота під №1, огорожа під №2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом, після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду до Чернівецького апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне найменування сторін по справі:

Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2

Місце реєстрації: АДРЕСА_2 .

Представник позивача: ОСОБА_5 АДРЕСА_3 Ордер серії СЕ № 1097001, п.і. НОМЕР_3 .

Відповідач: Вікнянська об`єднана територіальна громада в особі Веренчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, адреса ул.. Головна, 80, с. Вікно Чернівецького району Чернівецької області, п.і. 59433

Повний текст рішення складено 07.02.2025

Суддя Олена ПУХАРЄВА

СудЗаставнівський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення07.02.2025
Оприлюднено12.02.2025
Номер документу125030164
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —716/2316/24

Рішення від 07.02.2025

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Пухарєва    О. В.

Ухвала від 14.01.2025

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Пухарєва    О. В.

Ухвала від 12.12.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Пухарєва    О. В.

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Пухарєва    О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні