Рішення
від 05.02.2025 по справі 370/3046/24
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" лютого 2025 р. Справа №370/3046/24

Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Білоцької Л.В., із секретарями Хоменко О.В., Снитко А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження у залі суду у смт Макарів Київської області цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей Макарівської селищної ради Бучанського району Київської області про позбавлення батьківських прав,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі-відповідач), третя особа: Служба у справах дітей Макарівської селищної ради Бучанського району Київської області про позбавлення батьківських прав.

В обґрунтування позову позивач вказав, що з відповідачкою він перебував у зареєстрованому шлюбі з 10.09.2004 року. За час перебування у шлюбі у них народилося двоє дітей: син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням Макарівського районного суду Київської області від 14.05.2014 року шлюб між ними розірвано. Після розірвання шлюбу діти залишились проживати разом з батьком, та згодом старший син ОСОБА_5 став проживати у бабусі та дідуся в селі Завалівка, а молодший син ОСОБА_6 постійно проживає з батьком.

Відповідач в повному обсязі не виконує батьківські обов`язки, належної уваги, догляду дітям не надає, схильна до вживання спиртних напоїв, має інші шкідливі звички, питання про незадовільне ставлення до дітей неодноразово розглядалося на засіданні виконавчого комітету Юрівської сільської ради.

Відповідач на протязі останніх десяти років після розлучення, участі у вихованні сина ОСОБА_6 не приймає, самоусунулася від виконання батьківських обов`язків, ніяким чином не піклується про дитину, не проявляє заінтересованості в його подальшій долі, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, підготовкою до самостійного життя, зокрема не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування, не надає доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяє засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до його внутрішнього світу, не спілкується з дитиною.

Отже відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню сина ОСОБА_6 .

Позивач просив суд: позбавити ОСОБА_7 ) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно неповнолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Судові витрати покласти на позивача.

Ухвалою суду від 16.10.2024 року позов ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд цивільної справи постановлено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання, встановлено відповідачу 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву відповідно до ст. 178 ЦПК України, а третій особі строк для подання письмових пояснень щодо позову або відзиву. Також вказаною ухвалою витребувано від Служби у справах дітей Макарівської селищної ради Бучанського району Київської області Висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 стосовно неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Витребувані докази надійшли до суду 09.12.2024 року та приєднані до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 18.12.2024 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 05.02.2025 року.

У судове засідання 05.02.2025 року належним чином повідомлені учасники справи не з`явилися.

Від представника позивача адвоката Богданчук О.В. надійшла заява про розгляд справи за її та позивача відсутності, вказавши про підтримання позовних вимог, які просила задовільнити.

Відповідач згідно нотаріально посвідченої заяви від 18.09.2024 року надала згоду на позбавлення її батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , також надала згоду щоб позивач був опікуном вказаної дитини та не заперечила щодо задоволення позовних вимог про позбавлення її батьківських прав відносно сина ОСОБА_6 , справу просила розглянути у її відсутність (а.с. 21).

Третя особа подала лист про розгляд справи за відсутності представника, вказавши про підтримання позовних вимог, які просила задовільнити.

Відповідно до ч. 2 ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши і проаналізувавши докази, які містяться в матеріалах справи, суд на основі повно і всебічно з`ясованих обставин дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7).

З 10.09.2004 року ОСОБА_1 перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_9 (а.с. 13).

09.09.2015 року ОСОБА_9 змінила ім`я на ОСОБА_2 (а.с. 12).

28.02.2009 року за час перебування у шлюбі у сторін по справі народився син: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 15).

Рішенням Макарівського районного суду Київської області від 14.05.2014 року шлюб між ними розірвано (а.с. 14).

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 16).

Як вказав позивач, та що не заперечила відповідач, остання ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню сина ОСОБА_6 , який проживає з ним та перебуває на його утриманні. Відповідач не піклується про його фізичний і духовний розвиток, не спілкується з дитиною.

Згідно характеристики Ситняківського ліцею від 23.09.2024 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , навчався у школі з першого класу по дев`ятий клас. Має навчальні досягнення початкового, середнього та достатнього рівнів. Навчався в міру своїх можливостей. Учень потребує постійного контролю в освітній діяльності з боку вчителів та батька. Загальний рівень розвитку пізнавальної сфери середній. Рівень розвитку пам`яті, уваги мислення, уяви, мовлення - середній. На уроках не завжди уважний та активний. До виконання громадських доручень ставився відповідально. Брав участь у громадському житті ліцею та класу. Товариський, дисциплінований, самостійний, доброзичливий. Поважає старших. Правила поведінки виконував. Має друзів, підтримує дружні стосунки з учнями. Наконечного ОСОБА_6 виховує батько - ОСОБА_1 . Він відповідально ставиться до виховання та навчання дитини. Вдома створено всі необхідні житлово-побутові умови для нормального розвитку дитини. ОСОБА_10 підтримував постійний зв`язок зі школою та класним керівником, постійно відвідував батьківські збори та шкільні заходи. Мати ОСОБА_11 з сім`єю не проживає. У вихованні дитини участі не бере. З класним керівником не спілкувалась, батьківські збори не відвідувала (а.с. 18).

Згідно характеристики учня 10-Б класу ОЗО «Червонослобідський ліцей» Макарівської селищної ради, ОСОБА_4 , навчається у ОЗО «Червонослобідський ліцей» з 01 вересня 2024 року. За період навчання виявив середній рівень знань з основ наук. ОСОБА_6 доброзичливий, вихований, життєрадісний, скромний, врівноважений, комунікабельний, охайний, товариський хлопець. Легко знаходить спільну мову з різними людьми. З повагою ставиться до товаришів і старших. В стосунках з однолітками спокійний, не конфліктний. Підтримує дружні стосунки з однокласниками. Має добрий загальний розвиток, займається спортом. ОСОБА_6 виховується у неповній сім`ї. Вихованням сина займається батько, який відвідує батьківські збори, постійно цікавиться шкільним життям дитини. Мати у навчальному закладі жодного разу не була. Не приділяє належної уваги вихованню і не цікавиться життям сина (а.с. 19).

Згідно висновку від 27.09.2024 року ОСОБА_4 соматично здоровий (а.с. 20).

Згідно нотаріально посвідченої заяви від 18.09.2024 року відповідач надала згоду на позбавлення її батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , також надала згоду щоб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 був опікуном вказаної дитини та не заперечила щодо задоволення позовних вимог про позбавлення батьківських прав відносно сина ОСОБА_6 (а.с. 21).

Згідно характеристики Юрівської сільської ради на ОСОБА_9 від 24.11.2015 року громадянка ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , українка. Закінчила Ситняківську ЗОШ І-ІІІ ступенів в 2004 році. По закінчені школи працювала в Макарівській ЦРЛ санітаркою де і працювала по даний час. Має спокійний, врівноважений характер. Разом з тим легко піддається чужому впливу. Має двох дітей ОСОБА_3 , 2005 року народження та ОСОБА_4 2009 року народження. Належної уваги доглядові дітям не надає. Діти в даний час знаходяться у батька ОСОБА_1 . Гр. ОСОБА_9 проживає окремо. Питання про незадовільне ставлення до виховання дітей ОСОБА_9 розглядалося на засіданні виконавчого комітету Юрівської сільської ради. Схильна до вживання спиртними напоями, палить (а.с. 22).

Згідно інформації Ситняківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на участь ОСОБА_9 у вихованні своїх дітей, остання є мамою двох дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вихованням своїх дітей ОСОБА_9 не займається. Батьківські збори не відвідує. Навчанням дітей не цікавиться. Турботами про дітей займається батько ОСОБА_1 (а.с. 23).

Про обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї в будинку за адресою: АДРЕСА_2 , складено акт від 28.11.2015 року (а.с. 24).

Згідно характеристики Юрівської сільської ради від 16.12.2015 року, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , українець. Народився та постійно проживає з за адресою АДРЕСА_3 разом із синами Денисом 2005 року народження та ОСОБА_6 2009 року народження. Закінчив Ситняківську ЗОШ І-ІІІ ступенів, після закінчення школи навчався в школі Товариства спілки оборони України. Працював в райагропроменерго водієм. Характер має врівноважений. В даний час ніде не працює, перебуває на обліку в Макарівському районному центрі зайнятості. Фактів правопорушень за гр. ОСОБА_1 не помічалось. Приводів в міліцію не мав (а.с. 23).

Згідно довідки Юрівської сільської ради від 08.12.2015 року виданої ОСОБА_1 про те, що його діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно постійно проживають разом з ним за адресою: АДРЕСА_3 з 2014 року (а.с. 26).

25.09.2024 року старостою Юрівського старостинського округу складено акт обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї в будинку за адресою: АДРЕСА_4 , з якого встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за вказаною адресою. Умови проживання задовільні, в будинку чисто, тепло. В будинку проживають: дружина ОСОБА_12 , син ОСОБА_4 . На даний час ОСОБА_1 ніде не працює. Веде домашнє господарство (а.с. 27).

Згідно висновку про стан здоров`я від 27.09.2024 року ОСОБА_1 соматично здоровий (а.с. 28).

Згідно характеристики Юрівського сільського старости ОСОБА_13 від 25.09.2024 року, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , українець. Народився та постійно проживає за адресою АДРЕСА_4 , разом з ним проживає дружина ОСОБА_12 , син ОСОБА_4 . Гр. ОСОБА_1 закінчив Ситняківську ЗОШ І-ІІІ ступенів після закінчення школи навчався в школі Товариства спілки оборони України. Працював в райагропроменерго водієм. В даний час займається домашнім господарством. Характер має врівноважений. Фактів правопорушень за громадянином ОСОБА_1 не помічалось. Приводів в міліцію не мав (а.с. 29).

З 03.11.2020 року ОСОБА_1 перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_12 (а.с. 30).

Місце роботи та доходи ОСОБА_12 підтверджується довідкою від 26.09.2024 року (а.с. 33).

Витягом із рішення № 1346 від 05.12.2024 року Виконавчого комітету Макарівської селищної ради затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 54).

Висновком орган опіки та піклування Макарівської селищної ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 55).

Вирішуючи заявлені позовні вимоги, суд керується також наступним.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. ст. 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.

Відповідно до ст. ст. 76-79 ЦПК України, доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір.

Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.

Між сторонами склалися правовідносини, що регулюються нормами Сімейного Кодексу України, а саме: ст. ст. 150, 164, 165, 166 СК України.

Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Підставою позбавлення батьківських прав відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України є ухилення батьками дитини від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Згідно п.16Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №3від 30.03.2007року «Пропрактику застосуваннясудами законодавствапри розглядісправ проусунення іпро позбавлення та поновлення батьківських прав», ухиляння батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомо нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров`я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити (абзац четвертий частини першої статті 1 Закону України «Про охорону дитинства», далі - Закон).

Згідно з частиною першою статті 8 Закону кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (частина перша статті 12 Закону).

Відповідно до частини сьомої статті 7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII (далі - Конвенція про права дитини), іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з частиною першою статті 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.

Підстави позбавлення батьківських прав передбачені частиною першою статті 164 СК України, пунктом 2 якої визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

Тлумачення змісту пункту 2 частини першої статті 164 СК України дає підстави для висновку, що ухилення від виконання обов`язків з виховання дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав як винятковий захід є істотним правовим наслідком як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України). Позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише за наявності вини у діях батьків.

Аналогічні висновки викладено у постанові Верховного Суду в складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 29 січня 2024 року у справі № 185/9339/21, провадження № 61-8918сво23.

Відповідно до ст. 165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Згідно з частиною першою статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

У пунктах 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

Згідно з частиною першою статті 9 Конвенції про права дитини держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають окремо і потрібно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

У рішенні від 16 липня 2015 року у справі «Мамчур проти України» (MAMCHUR v. UKRAINE), заява № 10383/09, пункт 100, ЄСПЛ зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним.

Оцінюючи процес вирішення питання про встановлення опіки, який завершився рішенням про роз`єднання сім`ї, суд повинен, зокрема, переконатися, чи ґрунтуються висновки національних органів на достатній доказовій базі (яка, за потреби, може включати показання свідків, висновки компетентних органів, психологічні та інші експертні висновки та медичні довідки) (рішення ЄСПЛ від 18 грудня 2008 року у справі «Савіни проти України» (Saviny v. Ukraine), заява № 39948/06, пункт 51).

Між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.

Питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також міг вказувати про його інтерес до дитини (рішення ЄСПЛ від 07 грудня 2006 року у справі «Хант проти України» (HUNT c. UKRAINE), заява № 31111/04, пункти 57, 58).

Судам необхідно враховувати, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом вирішення сімейних питань, застосовується лише у виняткових випадках, і головне - за наявності достатніх та переконливих доказів, що характеризують особливості батька й матері як особи, що становить реальну загрозу для дитини, її здоров`я та психічного розвитку. Самі по собі встановлені судами факти, що батьки недостатньо спілкуються з дитиною, забезпечують її матеріально, беруть участь у вихованні, не може бути підставою для позбавлення батьківських прав. Інтереси дитини полягають в тому, щоб забезпечити її право на потребу у любові, піклуванні та матеріальній забезпеченості. Дитина має право на особливе піклування та повинна мати свободу вибору щодо своїх батьків тощо. Аналізуючи встановлені факти у контексті позбавлення батьківських прав, суди повинні зважувати на те, що позбавлення батьківських прав на дитину та усвідомлення цього самою дитиною вже несе в собі негативний вплив на її свідомість, і застосовувати цей захід як крайню міру впливу та захисту прав дитини.

Правовий висновок про те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, який необхідно розглядати як виключний і надзвичайний спосіб впливу на недобросовісних батьків, викладено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 29 липня 2021 року у справі № 686/16892/20, від 07 грудня 2022 року у справі № 562/2695/20, від 03 серпня 2022 року у справі № 306/7/20, від 11 січня 2023 року у справі № 461/7447/17, від 07 листопада 2023 року у справі № 601/928/22. Судова практика щодо застосування статті 164 СК України є усталеною.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов про позбавлення відповідача батьківських прав відносно її неповнолітньої дитини слід задовольнити, оскільки в ході розгляду справи судом було встановлено, що відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків щодо виховання своєї дитини, що також не заперечила відповідач.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позивач просив судові витрати покласти на нього, тому сплачений ним судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. ст. ст. 5, 76-81, 83, 95, 141, 265, 268, 354-355 ЦПК України суд, -

у х в а л и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа:Служба усправах дітейМакарівської селищноїради Бучанськогорайону Київськоїобласті пропозбавлення батьківськихправ задовольнити.

Позбавити ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно неповнолітнього сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося з дати складання повного його тексту.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.

Повний текст рішення виготовлено 05.02.2025 року.

Реквізити учасників справи:

ОСОБА_1 : АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 .

ОСОБА_2 : АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Служба у справах дітей Макарівської селищної ради Бучанського району Київської області: 08001, Київська обл., Бучанський р-н, смт Макарів, вул. Димитрія Ростовського, 30, код ЄДРПОУ 43915184.

Суддя Л.В. Білоцька

СудМакарівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення05.02.2025
Оприлюднено12.02.2025
Номер документу125031879
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —370/3046/24

Рішення від 05.02.2025

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Білоцька Л. В.

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Білоцька Л. В.

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Білоцька Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні