Справа № 700/3/25
Провадження № 2/700/66/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2025 року селище Лисянка
Лисянський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Бесараб Н.В.,
за участю секретаря судового засідання Нетребенко В.О.,
представника позивача прокурора Прудиуса О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в смт. Лисянка справу №700/3/25 провадження № 2/700/66/25 за позовом першого заступника керівника Звенигородської окружної прокуратури Черкаської області, в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору комунальне некомерційне підприємство «Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради» про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням,
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник керівника Звенигородської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору комунальне некомерційне підприємство «Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради» про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що Звенигородською окружною прокуратурою при виконанні повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», встановлено підстави для вжиття заходів представницького характеру щодо відшкодування до бюджету коштів, витрачених лікувальним закладом на лікування потерпілих від кримінального правопорушення. Вироком Черкаського апеляційного суду від 24.05.2024 у справі №700/947/23 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286-1 КК України та призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 1 рік з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 роки. Судове рішення набрало законної сили 24.05.2024. Відповідно до вироку суду близько 00 год. 30 хв. 22.07.2023 ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, керуючи технічно справним мотоциклом невстановленої марки та моделі, рухаючись зі швидкістю 60 км/год. по проїжджій частині вул. Миру в с. Хижинці Звенигородського району Черкаської області, в напрямку від с. Писарівка до с. Журжинці Звенигородського району Черкаської області, на заокругленні дорожного полотна праворуч, відносно його напрямку руху, біля перехрестя вул. Миру та вул. Чернікова, діючи в порушення вимог п. 12.1. ПДР України, здійснив з`їзд з проїзної частини ліворуч, відносно напрямку свого руху, де на узбіччі здійснив наїзд на перешкоду металобетонну електроопору. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, пасажир мотоцикла ОСОБА_2 отримала тілесні ушкодження у вигляді закритого уламкового перелому лівої променевої кістки та закритого перелому лівої променевої кістки зі зміщенням, закритого перелому середньої третини лівої великогомілкової кістки, які відносяться до категорії тілесних ушкоджень середньої тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров`я. Порушення правил безпеки дорожнього руху водієм ОСОБА_1 , а саме - вимог п.п. 12.1. та 12.4. ПДР України, перебувають в причинному зв`язку з виникнення даної дорожньо-транспортної пригоди та наслідками у вигляді тілесних ушкоджень середньої тяжкості ОСОБА_2 .
З урахуванням викладеного, прокурор, звертаючись до суду в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України, вбачаючи наявність порушень інтересів держави внаслідок несплати з боку відповідача витрат на лікування, які понесені закладами охорони здоров`я, які фінансуються за рахунок державного бюджету, просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Національної служби здоров`я України витрати, понесені на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 у загальній сумі 9743,25 грн.
Ухвалою Лисянського районного суду Черкаської області від 03.01.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.
Відповідач у судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, відзиву до суду не подавав.
Відповідно до вимог ч.3ст.200 ЦПК Українипри визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленомуст. 206 цього ж Кодексу.
Дослідивши та перевіривши письмові докази справи, встановивши такі юридичні факти та відповідні їм правовідносини, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.4, ч.1 ст.5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів у спосіб, визначений законом або договором.
Частиною 1 ст. 13 ЦК України встановлено цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Судом встановлено, що вироком Черкаського апеляційного суду від 24.05.2024 у справі №700/947/23 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286-1 КК України та призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк 1 рік з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 роки.
Судове рішення набрало законної сили 24.05.2024.
Відповідно до вироку суду близько 00 год. 30 хв. 22.07.2023 ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, керуючи технічно справним мотоциклом невстановленої марки та моделі, рухаючись зі швидкістю 60 км/год. по проїжджій частині вул. Миру в с. Хижинці Звенигородського району Черкаської області, в напрямку від с. Писарівка до с. Журжинці Звенигородського району Черкаської області, на заокругленні дорожного полотна праворуч, відносно його напрямку руху, біля перехрестя вул. Миру та вул. Чернікова, діючи в порушення вимог п. 12.1. ПДР України щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, діючи в порушення вимог п.12.4. ПДР України, відповідно до якого у населених пунктах рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 50 км/год., здійснив з`їзд з проїзної частини ліворуч, відносно напрямку свого руху, де на узбіччі здійснив наїзд на перешкоду металобетонну електроопору.
Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, пасажир мотоцикла ОСОБА_2 отримала тілесні ушкодження у вигляді закритого уламкового перелому лівої променевої кістки та закритого перелому лівої променевої кістки зі зміщенням, закритого перелому середньої третини лівої великогомілкової кістки, які відносяться до категорії тілесних ушкоджень середньої тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров`я. Порушення правил безпеки дорожнього руху водієм ОСОБА_1 , а саме - вимог п.п. 12.1. та 12.4. ПДР України, перебувають в причинному зв`язку з виникнення даної дорожньо-транспортної пригоди та наслідками у вигляді тілесних ушкоджень середньої тяжкості ОСОБА_2 .
Витрати лікарняного закладу охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення відповідачем не відшкодовані, що підтверджується отриманою інформацією на запити від Національної служби здоров`я України, КНП «Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради» (від 01.11.2024 №39056/2-16-24; від 05.11.2024 № 652/01-14).
Витрати лікарні на лікування потерпілої від кримінального правопорушення ОСОБА_2 складають 9743,25 грн., що підтверджується листом КНП «Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради» від 05.11.2024 № 652/01-14. Зазначені кошти на лікування ОСОБА_2 витрачені за фінансування Національної служби здоров`я, згідно з договором №3139-Е421-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій від 28.04.2021.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачено програмою медичних гарантій. Отже, послуги КНП «Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради», пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачено НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Згідно із ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 2 ст. 1191 ЦК держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.
Пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 № 11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» зазначено, що питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 № 545. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров`я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.
Згідно з п. 2 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 № 545 (далі - Порядок), сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу.
Відповідно до абзацу першого пункту 3 вище вказаного Порядку визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора.
Стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров`я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров`я.
З огляду на викладене позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а тому підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.15,23,1166,1167 ЦК України, ст. ст.7,12,13,18,28,128,133,141, ст. ст.263-265,354 ЦПК України,КонституцієюУкраїни, Законом України «Про прокуратуру», суд -
УХВАЛИВ:
Позов першого заступника керівника Звенигородської окружної прокуратури Черкаської області, в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору комунальне некомерційне підприємство «Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради» про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП - НОМЕР_1 ,паспорт № НОМЕР_2 від 25.02.2019)на користьНаціональної службиздоров`я України(юридичнаадреса:просп.Степана Бандери,19,м.Київ,04073,код ЄДРПОУ42032422)до державногобюджету нарахунок UA978999980313080115000026011в ГУКу м.Києві/Шевченківськийр-н/24060300в КазначействоУкраїни (ел.адм.подат.),код отримувача37993783)витрати,понесені налікування потерпілоївід злочину ОСОБА_2 узагальній сумі9743,25грн.(дев`ятьтисяч сімсотсорок тригривні 25копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 07 лютого 2025 року.
Реквізити сторін:
Позивач - Звенигородська окружна прокуратура, місцезнаходження: вул. Софії Терещенко, 40а м.Звенигородка Звенигородського району Черкаської області, ЄДРПОУ: 0291111921.
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Інша особа - Національна служба здоров`я України, місцезнаходження: просп. Степана Бандери, 19 м. Київ, ЄДРПОУ: 42032422.
Третя особа - Комунальне некомерційне підприємство «Черкаська обласна дитяча лікарня Черкаської обласної ради», місцезнаходження: проспект Перемоги,16 м. Черкаси, ЄДРПОУ 37478567.
Суддя Наталія БЕСАРАБ
Суд | Лисянський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2025 |
Оприлюднено | 12.02.2025 |
Номер документу | 125033156 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Лисянський районний суд Черкаської області
Бесараб Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні